aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

, , , ,

Jakie saszetki na przeziębienie dla dzieci warto wybrać?

Jak szybko wyleczyć przeziębienie u dziecka?

Infekcje górnych dróg oddechowych u dzieci pojawiają się zdecydowanie częściej, niż u dorosłych. Na szczęście istnieją suplementy diety i leki, które można podawać dziecku w okresie przeziębienia czy grypy. Które preparaty w saszetkach są warte uwagi? Co można podawać dzieciom mającym tylko roczek, a co starszym?

Czym jest przeziębienie?

Przeziębienie jest potocznym określeniem łagodnej choroby górnych dróg oddechowych, charakteryzującej się takimi objawami jak zatkany nos, kichanie, ból gardła czy kaszel. W tym określeniu znajdują się liczne choroby wywoływane przez wirusy należące do kilku różnych rodzin. Najczęściej przeziębienie ogranicza się do górnych dróg oddechowych, jednakże czasami może dojść do powikłań bakteryjnych i znacznego zaostrzenia objawów. Najmłodsze dzieci mogą być przeziębione nawet 10 razy w ciągu roku, a dorośli kilka razy w ciągu roku [1].

Jakie są przyczyny przeziębienia u dzieci?

Przeziębienie ma następujące przyczyny:

  • przeziębienie jest zakaźne i przenosi się z jednej osoby na drugą;
  • może być spowodowane przez ponad 200 różnych rodzajów wirusów, najczęściej przez rinowirusy, koronawirusy, adenowirusy czy enterowirusy;
  • do zakażenia najczęściej dochodzi przez kontakt z dłońmi zanieczyszczonymi wydzieliną z nosa, kichanie lub kaszel [2].

Jakie są objawy przeziębienia u dziecka?

Przeziębiebie ma następujące objawy:

  • pojawienie się objawów z reguły następuje po 1 do 3 dni od zarażenia;
  • przeziębienie trwa najczęściej od tygodnia do dwóch tygodni;
  • ból, drapanie i suchość w gardle;
  • zatkany nos spowodowany katarem i przekrwieniem śluzówki nosa;
  • dreszcze i gorączka (zwłaszcza u dzieci);
  • suchy kaszel, którzy po pewnym czasie może przeistoczyć się w mokry z zalegająca flegmą i plwociną;
  • w przebiegu przeziębienia może dojść do zaostrzenia innych chorób m.in. przewlekłej obturacyjnej choroby płuc czy astmy;
  • jako powikłanie przeziębienia może dojść do m.in. bakteryjnego zapalenia oskrzeli, anginy, zapalenia płuc czy infekcji ucha [2,3].

Jak szybko wyleczyć przeziębienie u dziecka?

Należy pamiętać, że nie ma obecnie dostępnych leków przeciwwirusowych, typowych do leczenia przeziębienia. Co ważne, antybiotyki nie pomogą w leczeniu przeziębienia i mogą być przyjmowane tylko w leczeniu infekcji lub powikłań bakteryjnych. Ważne jest spożywanie odpowiedniej ilości płynów oraz pozostawienie dziecka w domu. Jeżeli pójdzie ono do szkoły czy przedszkola. to po pierwsze może potencjalnie zarazić inne dzieci, a po drugie będzie osłabione i kuracja może trwać dłużej [1,3].

Przeziębienie u dziecka (fot. Canva).

Co stosować na przeziębienie u dziecka?

Na ból można stosować specjalnie przeznaczone dla dzieci tabletki do ssania np. Cholinex Junior. Na katar sprawdzą się roztwory soli fizjologicznej do nosa np. Physidose, Tetrisal, Solnasin, jałowa woda morska np. Sterimar czy Marimer. Alternatywą są, chociażby inhalacje parą wodną. Na objawy takie jak gorączka i osłabienie najczęściej stosuje się syropy np. Lipomal albo saszetki do sporządzenia roztworów, które są głównym tematem tego artykułu [1,3].

Saszetki na przeziębienie dla dzieci – co kupisz w aptece?

Sambucol Baby, proszek dla niemowląt powyżej 6.miesiąca życia (saszetki), dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego

Skład

  • 1 saszetka zawiera 32,5 mg witaminy C, 5 µg witaminy D3 i 0,95 g ekstraktu z owoców czarnego bzu.

Stosowanie

  • Dzieci powyżej 6. miesiąca życia stosują 1 saszetkę 2 razy dziennie, a dzieci od 2 roku życia mogą stosować 1 saszetkę 3 razy dziennie.

Wskazania

  • Produkt jest przeznaczony do postępowania dietetycznego w stanach grypy i przeziębienia, w profilaktyce grypy oraz do wspomagania naturalnych funkcji układu immunologicznego.

O produkcie

  • może być stosowany już od 6 miesiąca życia;
  • może być stosowany jako profilaktyczne wzmocnienie odporności, nie tylko podczas przeziębienia (1 saszetka dziennie);
  • zarejestrowany jako dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego, a nie produkt leczniczy;
  • produkt powinien być przyjmowany pod nadzorem lekarza;
  • jest bardziej wskazany we wzmacnianiu odporności dziecka, jako profilaktyka infekcji, niż w faktycznym jej leczeniu [4].

Pelbez Baby, proszek w saszetkach, suplement diety

Skład

  • 1 saszetka zawiera 30 mg wyciągu z kwiatów bzu czarnego, 30 mg wyciągu z koszyczków rumianku, 30 mg wyciągu z kwiatów lipy, 30 mg wyciągu z korzenia prawoślazu, 30 mg wyciągu z ziela tymianku, 1,5 mg cynku i 10 µg witaminy D.

Stosowanie

  • Dzieci od 6 miesiąca życia mogą stosować 1 saszetkę dziennie, a dzieci powyżej 6 roku życia i osoby dorosłe 2 saszetki dziennie.

Wskazania

  • Suplement diety pomaga zachować zdrowie dróg oddechowych i wspiera naturalną odporność organizmu.

O produkcie

  • może być przyjmowany już od 6 miesiąca życia;
  • może być stosowany również przez starsze dzieci I dorosłych;
  • przed zastosowaniem u niemowląt należy skontaktować się z lekarzem.;
  • jest wskazany we wzmacnianiu odporności dziecka jako profilaktyka infekcji, a nie jej leczeniu;
  • jest suplementem diety, a nie produktem leczniczym [5].

Naturell Immuno kids, proszek w saszetkach, suplement diety

Skład

  • 1 saszetka zawiera 300 mg ekstraktu z owoców czarnego bzu, 114,3 mg ekstraktu z kwiatów dzikiej róży (w tym 80 mg witaminy C), 50 mg beta-glukan z drożdży Saccharomyces cerevisiae, 45 mg ekstraktu z korzenia pelargonii afrykańskiej, 2,5 mg cynku i 300 mg miodu.

Stosowanie

  • Dzieci od 3 roku życia mogą stosować jedną lub dwie saszetki na dobę.

Wskazania

  • Suplement wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego i pomaga podczas leczenia górnych dróg oddechowych np. w przebiegu infekcji.

O produkcie

  • nie zawiera sztucznych dodatków, barwników oraz konserwantów;
  • ekstrakt z kwiatów dzikiej róży jest standaryzowany;
  • może być stosowany już od 3 roku życia;
  • jest suplementem diety, a nie produktem leczniczym;
  • nie zaleca się stosować przez kobiety w ciąży i karmiące piersią bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą;
  • w przypadku przeziębienia może być stosowany tylko wspomagająco [6].

Gripovita Junior, proszek w saszetkach, suplement diety

Skład

  • 1 saszetka zawiera 50 mg witaminy C, 7,5 mg cynku, 20 mg bioflawonoidów cytrusowych, 200 mg ekstraktu z owoców czarnego bzu, 500 mg koncentratu z malin z proszku i 250 mg suszonego koncentratu z czarnej porzeczki w proszku.

Stosowanie

  • Dzieci od 3 roku życia mogą stosować 1 saszetka raz lub dwa razy dziennie.

Wskazania

  • Wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, pomocniczo w przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych.

O produkcie

  • może być stosowany już od 3 roku życia;
  • chętnie stosowany przez dzieci;
  • zawiera cukier;
  • jest suplementem diety, a nie produktem leczniczym;
  • w przypadku przeziębienia ma zastosowanie tylko wspomagające [7].

RenoPuren Zatoki Hot saszetki, suplement diety

Skład

  • 1 saszetka zawiera 40 mg witaminy C, 2,5 mg cynku, 10 mg  ekstraktu z mięty pieprzowej, 25 mg wyciągu z kwiatów bzu czarnego, 20 mg wyciągu z ziela werbeny, 10 mg wyciągu z kwiatów dziewanny, 10 mg wyciągu z ziela tymianku i 10 mg wyciągu z liści Andrographis paniculata.

Stosowanie

  • Dzieci od 6 roku życia stosują 1 saszetkę dziennie, a dorośli 1 lub 2 saszetki na dobę.

Wskazania

  • Wspiera funkcjonowanie górnych dróg oddechowych, w szczególności w przebiegu infekcji.

O produkcie

  • bogaty w różne wyciągu roślinne skład, który poprawia funkcjonowanie górnych dróg oddechowych;
  • może być również z powodzeniem stosowany przez osoby dorosłe;
  • jest suplementem diety, a nie produktem leczniczym;
  • nie jest zalecany do stosowania przez kobiety w ciąży i karmiące piersią bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą;
  • w przypadku infekcji może być stosowany tylko wspomagająco [8].

Apap przeziębienie Junior, saszetki, lek dostępny bez recepty

Skład

  • 1 saszetka zawiera 300 mg paracetamolu, 20 mg kwasu askorbowego i 5 mg fenylefryny chlorowodorku.

Stosowanie

  • dzieci w wieku 6-12 lat, w zależności od potrzeby, mogą stosować 1 saszetkę co 4-6 godzin, ale nie więcej niż 4 saszetki na dobę;
  • młodzież powyżej 12 lat i dorośli stosują 1 lub 2 saszetki co 4-6 godziny, ale nie więcej niż 6 saszetek na dobę;
  • nie należy stosować dłużej niż 3 dni bez porady lekarskiej.

Wskazania

  • Leczenie objawów przeziębienia i grypy, takich jak gorączka, dreszcze, bóle mięśniowo-stawowe, gardła, głowy, nieżyt błony śluzowej nosa, katar czy niedrożność przewodów nosowych i zatok.

O produkcie

  • nie należy stosować produktu w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek ze składników produktu, niestabilnej chorobie wieńcowej, zaburzeniach rytmu serca, wysokim ciśnieniu tętniczym, wrodzonych niedoborach enzymów dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej lub reduktazy methemoglobinowej, ciężkiej niewydolności nerek, wątroby, wirusowym zapaleniu wątroby, chorobie alkoholowej czy jaskrze;
  • najczęściej pojawiające się podczas stosowania leku działania niepożądane to m.in. depresja, splątanie, rozszerzenie źrenic, obrzęki, biegunka, bóle brzucha, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, nieprawidłowa czynność wątroby, świąd, pocenie się, złe samopoczucie, gorączka czy nadmierne uspokojenie;
  • u pacjentów z cukrzycą należy mieć na uwadze, że lek zawiera dekstrozę i syrop glukozowy;
  • nie powinno stosować się preparatu równocześnie z lekami z grupy inhibitorów MAO, zydowudyną czy z innymi lekami zawierającymi paracetamol, fenylefrynę lub pseudoefedrynę;
  • pod żadnym pozorem nie wolno pić alkoholu podczas terapii tym produktem leczniczym;
  • saszetki nie powinny być stosowane przez kobiety karmiące i będące w ciąży;
  • podczas stosowania leku należy zachować ostrożność w trakcie prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn [9].

Fervex Junior, saszetki, lek dostępny bez recepty

Skład

  • 1 saszetka zawiera 280 mg paracetamolu, 100 mg kwasu askorbowego, 10 mg maleinianu feniraminy.

Stosowanie

  • dzieci od 6 do 10 lat stosują 1 saszetkę 2 razy na dobę;
  • dzieci od 10 do 12 lat przyjmują 1 saszetkę 3 razy na dobę;
  • młodzież od 12 do 15 lat powinny stosować 1 saszetka 4 razy na dobę;
  • leku nie należy stosować dłużej niż 3 dni bez konsultacji z lekarzem.

Wskazania

  • Doraźne leczenie objawów grypy, przeziębienia i stanów grypopodobnych, takich jak ból głowy, gorączka, zapalenie błony śluzowej nosa i gardła.

O produkcie

  • przeciwwskazaniem do stosowania leku jest uczulenie na którykolwiek ze składników preparatu, ciężka niewydolność wątroby, nerek, jaskra z wąskim kątem, rozrost gruczołu krokowego z towarzyszącą retencją moczu, fenyloketonuria, nietolerancja fruktozy, zespół złego wchłaniania glukozy i galaktozy;
  • lek może powodować różnego typu działania niepożądane, takie jak np. uspokojenie lub senność, suchość błon śluzowych, zaparcia, zawroty głowy, nerwowość, rumień czy świąd;
  • leki wchodzi w interakcje m.in. z alkoholem, lekami uspokajającymi, przeciwdepresyjnymi, kofeiną, inhibitorami MAO, warfarynyą czy flufenazyną;
  • nie jest zalecane stosowanie produktu leczniczego podczas ciąży lub karmienia piersią;
  • produkt może wpływać na sprawność psychofizyczną i obsługę maszyn [10].

Jakie są domowe sposoby na przeziębienie u dzieci?

Przeziębienie u dzieci jest dość powszechne, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Istnieje wiele domowych sposobów, które mogą pomóc złagodzić objawy przeziębienia u dzieci, choć warto pamiętać, że nie zastępują one leczenia zaleconego przez lekarza. Oto kilka domowych sposobów, które mogą pomóc:

  • Pij dużo płynów: Dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu jest kluczowe. Dziecko powinno pić dużo wody, herbaty czy rosołu, aby utrzymać nawodnienie i złagodzić ból gardła.
  • Inhalacje: Inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych, takich jak eukaliptus, mogą pomóc uwolnić zatkane nosy i ułatwić oddychanie.
  • Wilgotność powietrza: Wilgotne powietrze może pomóc złagodzić podrażnienie nosa i gardła. Korzystaj z nawilżacza powietrza w pomieszczeniu, gdzie dziecko przebywa.
  • Ciepłe kąpiele: Ciepła kąpiel może pomóc rozluźnić mięśnie i złagodzić objawy przeziębienia, takie jak ból ciała.
  • Odpoczynek: Dziecko potrzebuje odpowiedniego odpoczynku, aby pomóc organizmowi w walce z infekcją. Daj mu wystarczająco dużo czasu na sen i regenerację.

Pamiętaj, że domowe sposoby mogą pomóc złagodzić objawy, ale nie zawsze są skuteczne w leczeniu przeziębienia. Jeśli jesteś zaniepokojony zdrowiem swojego dziecka, zawsze najlepiej skonsultować się z pediatrą, który może zalecić odpowiednie leczenie i środki łagodzące objawy.

Podsumowanie

Saszetki na przeziębienie dla dzieci różnią się między sobą składem i ich rejestracją. Różnice w ich składach mają odzwierciedlenie między innymi w fakcie, od jakiego wieku mogą być one stosowane. Te, które mogą być stosowane przez najmłodszych (nawet od 6 miesiąca życia) są suplementami diety lub środkami dietetycznymi specjalnego przeznaczenia.  Zawierają one z reguły ekstrakty roślinne i witaminy, przez co mogą być jedynie pomocne w zwiększeniu odporności organizmu i ewentualnie odrobinę zmniejszyć objawy przeziębienia.

Preparaty stosowane przez starsze dzieci (od 6 roku życia) zawierają już substancje czynne, takie jak paracetamol czy fenylefrynę i są zarejestrowane jako produkty lecznicze. Mogą one faktycznie znacząco zmniejszyć objawy przeziębienia u dziecka, ale mają również więcej działań niepożądanych. Które saszetki więc wybrać? W zależności od wieku dziecka mogą to być różne produkty, ale w każdym przypadku warto skonsultować się z lekarzem i dać odpocząć dziecku w domu, aby nie zagrażało innym i żeby nie doszło do groźniejszych powikłań.

Bibliografia

  1. Zuchowski, Aleksander, and Anna Nowicka-Zuchowska. „Leczenie przeziębienia i grypy u dzieci.” (2019).
  2. Mik, Ewa, Marek Stopiński, and Maria Mrozińska. „Przeziębienie.” Przewodnik Lekarza/Guide for GPs 6.9 (2003): 20-27.
  3. Nowicki, Jakub, and Elżbieta Maria Jakubowska-Pietkiewicz. „Infekcje górnych dróg oddechowych u dzieci a produkty roślinne.” Klinika Pediatryczna 29.4 (2021).
  4. https://sambucol.pl/produkty (05.01.2023 16:30)
  5. https://pelbez.pl/ (05.01.2023 16:42)
  6. https://www.naturell.pl/produkty (05.01.2023 17:01)
  7. https://zdrovit.pl/product/gripovita (05.01.2023 17:20)
  8. https://renopuren.pl/ (05.01.2023 17:30)
  9. Apap przeziębienie Junior charakterystyka produktu leczniczego
  10. Fervex Junior saszetki charakterystyka produktu leczniczego

Omawiane substancje

  • Beta-glukan

    Beta-glukan jest związkiem chemicznym, który może wpływać na układ odpornościowy organizmu. Stosowanie beta-glukanu może być pomocne w zapobieganiu lub leczeniu chorób związanych z osłabieniem odporności, takich jak infekcje bakteryjne lub wirusowe.
    Substancje Syntetyczne i Biologiczne
  • Bez czarny

    Bez czarny jest rośliną, która zawiera substancje lecznicze wykorzystywane w medycynie naturalnej. Te substancje mają działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.
    Surowce roślinne
  • Cynk

    Cynk jest pierwiastkiem chemicznym o symbolu Zn i liczbie atomowej 30. Cynk jest wykorzystywany w produkcji baterii, galwanizacji metali oraz w produkcji stopów metali.
    Witaminy i mikro- i makroelementy
  • Dzika róża

    Dzika róża to roślina z rodziny różowatych. Z owoców dzikiej róży można przygotować herbatę lub dżem.
    Surowce roślinne
  • Feniramina

    Feniramina jest lekiem przeciwhistaminowym stosowanym w leczeniu alergii. Substancja ta działa blokująco na receptory histaminowe, zmniejszając objawy alergii.
    Substancje Syntetyczne i Biologiczne
  • Fenylefryna

    Fenylefryna to substancja stosowana w leczeniu kataru oraz niedociśnienia tętniczego. Jest to sympatykomimetyk, który działa na receptory adrenergiczne.
    Substancje Syntetyczne i Biologiczne
  • Kwiat lipy

    Kwiat lipy jest substancją leczniczą stosowaną głównie w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych oraz stanów zapalnych gardła i krtani. Ma działanie przeciwzapalne, łagodzące i przeciwbólowe.
    Surowce roślinne
  • Paracetamol

    Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest powszechnie stosowany w leczeniu bólu głowy, zębów, mięśni oraz gorączki.
    Substancje Syntetyczne i Biologiczne
  • Rumianek pospolity

    Rumianek pospolity to roślina zielarska, która ma właściwości łagodzące i przeciwzapalne. Z rumianku można przygotować herbatę lub stosować go w postaci kremów i maści.
    Surowce roślinne
  • Witamina C

    Witamina C jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jej niedobór może prowadzić do różnych schorzeń. Suplementacja witaminy C może pomóc w zapobieganiu i leczeniu niektórych chorób.
    Witaminy i mikro- i makroelementy
  • Witamina D

    Witamina D jest niezbędna dla zdrowia kości i zębów. Najlepiej wchłania się ją z naturalnego źródła – promieni słonecznych.
    Witaminy i mikro- i makroelementy
  • Wyciąg z pelargonii

    Wyciąg z pelargonii jest substancją leczniczą stosowaną w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, takich jak zapalenie zatok, gardła czy oskrzeli. Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo.
    Surowce roślinne
  • Ziele werbeny

    Ziele werbeny jest substancją leczniczą stosowaną głównie w leczeniu chorób układu pokarmowego, takich jak niestrawność, zaparcia czy bóle brzucha. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.
    Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

  • Przeziębienie

    Przeziębienie to choroba wirusowa, która atakuje układ oddechowy i powoduje objawy takie jak katar, kaszel, ból gardła i gorączka. Może być łatwo przenoszone drogą kropelkową i zwykle trwa kilka dni lub tygodni.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , , .