Dostępne postaci leku

krem, pianka, szampon

Popularne połączenia

Kwas hialuronowy, alantoina, witamina E

Działanie

Pantenol to substancja należąca do grupy witamin B5, która w naszym ciele przekształca się w kwas pantotenowy, istotny dla zdrowia skóry i włosów. Pomaga utrzymać wilgoć w skórze, wspomaga gojenie drobnych ran i zaczerwień, a do tego ma działanie łagodzące. Na włosach tworzy ochronną warstwę, dodając im blasku.

Wskazania

Pantenol to istotny składnik, który pomaga w regeneracji skóry. Stosuje się go na oparzenia, drobne rany, zadrapania i podrażnienia skóry. Można go też używać dla złagodzenia objawów łuszczycy i egzemy. Panthenol jest również stosowany w kosmetykach do pielęgnacji włosów i skóry, gdyż pomaga nawilżać i zmiękczyć te tkanki.

Przeciwwskazania

Nie powinieneś stosować leków z pantenolem jeśli jesteś na nie uczulony. Objawy alergii mogą obejmować wysypkę, swędzenie, obrzęk, trudności w oddychaniu lub zawroty głowy. Jeśli zauważysz takie objawy po użyciu leku, natychmiast zwróć się do lekarza. Leki te nie powinny być stosowane na otwarte, głębokie rany, ani na powierzchnie zakażone, bez konsultacji z lekarzem.

Działania niepożądane

Pomimo że pantenol jest zwykle bezpieczną substancją to u niektórych osób może powodować pewne działania niepożądane. Można do nich zaliczyć lekkie podrażnienie skóry, swędzenie, zaczerwienienie lub pieczenie w miejscu nałożenia. W szczególnej sytuacji może wystąpić także reakcja alergiczna, objawiająca się wysypką, świądem, obrzękiem, szczególnie twarzy, języka lub gardła, trudnościami w oddychaniu lub zawrotami głowy.

Przedawkowanie

Przedawkowanie pantenol może objawiać się nudnościami, biegunką, wymiotami, uczuciem gorąca, niepokoju czy zawrotami głowy.

Środki ostrożności

Pantenol jest zazwyczaj bezpieczny, ale zawsze czytaj ulotkę przed użyciem. Nie stosuj pantenolu, jeśli jesteś uczulony na którykolwiek składnik. Pamiętaj również, aby unikać kontaktu z oczami. Jeśli masz otwarte rany, najpierw skonsultuj się z lekarzem.