aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

, , ,

Który lek znieczulający miejscowo jest najlepszy?

Jakie leki znieczulające miejscowo bez recepty są skuteczne??

Leki znieczulające miejscowo stanowią ratunek w terapii wielu schorzeń z towarzyszącym bólem. Ponadto są nieodłącznym elementem zabiegów chirurgicznych i stomatologicznych, bez których obecnie ciężko wyobrazić sobie prowadzenie leczenia.
Zastosowanie leków znieczulających

Jak działają leki znieczulające miejscowo?

Nasze odczuwanie bólu jest wywołane przez aktywność nerwów czuciowych, które przekazują informacje z całego ciała do układu nerwowego. Leki znieczulające miejscowo porażają zakończenia tych nerwów, dzięki czemu bodźce bólowe nie są przekazywane dalej i nasz organizm nie odczuwa bólu. W zależności od leku czas działania może być różny: od 20 min (prokaina) do nawet 6h (bupiwakaina). Obszar, jaki zostanie objęty znieczuleniem, zależy od metody podania leku. Działanie leków znieczulających ustępuje samoistnie [1].

Kiedy stosuje się leki znieczulające miejscowo?

Leki znieczulające miejscowo są wykorzystywane przede wszystkim w przygotowaniu pacjentów do zabiegów chirurgicznych, dzięki czemu pacjenci przy drobnych zabiegach nie muszą być poddani znieczuleniu ogólnemu. Dodatkowo znieczulenie miejscowe znalazło szersze zastosowanie poza salą zabiegową oraz gabinetem dentystycznym, jest wykorzystywane na przykład w preparatach łagodzących dolegliwości przy ząbkowaniu, hemoroidach czy też przy znieczuleniu miejsca do szczepienia [1].

Znieczulenie miejscowe — leki bez recepty

Preparaty dostępne bez recepty zawierają takie substancje jak lidokaina, benzokaina, prilokaina, w związku z tym najlepsza maść znieczulająca będzie zawierała jedną z powyższych substancji. Preparaty bez recepty zawsze są do użytku zewnętrznego, występują w postaci kremów, maści, aerozoli, żelów, tabletek do ssania i czopków. Ich zastosowanie obejmuje wiele schorzeń:

Leczenie hemoroidów

Hemoroidy to naturalnie występujące guzki w jelicie grubym oraz błonie śluzowej odbytu. Mogą ulec znacznemu przerostowi, zacząć krwawić i wypadać, co wiąże się z występowaniem dolegliwości bólowych. Oprócz bólu hemoroidom może towarzyszyć świąd i krwawienie.

W leczeniu schorzenia wykorzystujemy czopki oraz maści, które w składzie oprócz substancji uszczelniającej zawierają lidokainę. Dzięki znieczuleniu miejscowemu w okolicach obszarów chorobowych objawy te nie będą odczuwalne, co znacznie wpłynie na jakość życia pacjenta. Znieczulenie prowadzi do tego, że pacjent nie podrażnia dodatkowo okolic odbytu przez drapanie, co znacznie przyspiesza gojenie.

Preparaty, które zawierają lidokainę to:

 • Procto-Glyvenol 
 • Procto-Hemolan 
 • Aesculan

Są dostępne jako krem znieczulający bez recepty oraz czopki [2].

Po szczepieniu

Obszar skóry po wykonanym szczepieniu często charakteryzuje się sporą bolesnością. Może to być kłopotliwe zwłaszcza dla najmłodszych dzieci. Wobec tego można zastosować plastry Emla, które zawierają lidokainę oraz prilokainę. Tego typu plastry znieczulające wykorzystywane są także przed wykonywaniem iniekcji, cewnikowaniem, pobieraniem krwi, czy też drobnymi zabiegami skórnymi [3].

Leczenie bólu gardła

Ból gardła w przebiegu chorób górnych dróg oddechowych jest objawem utrudniającym codzienne funkcjonowanie. Chorzy mają problem z mówieniem oraz spożywaniem posiłków i napojów. Dodatek substancji znieczulających miejscowo powoduje natychmiastową ulgę, za czym idzie znaczna poprawa codziennego funkcjonowania. Leki bez recepty znieczulające gardło są w postaci tabletek do ssania i aerozolu:

 • Gardimax 

Ząbkowanie

Maść znieczulająca bez recepty do stosowania na dziąsła jest wykorzystywana w łagodzeniu dolegliwości związanych z ząbkowaniem u najmłodszych dzieci. Dostępne bez recepty preparaty zawierające lidokainę oraz benzokainę takie jak Calgel, Dentinox, nie są jednak najlepszym wyborem. Wg Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) po aplikacji preparatów znieczulających na dziąsła istnieje ryzyko połknięcia preparatu, co spowoduje znieczulenie gardła. Wobec tego może dojść do zadławienia dziecka nawet własną śliną. Ponadto środki te podane doustnie wywołują sporo działań niepożądanych takich jak drgawki, dezorientację, a w skrajnych przypadkach nieodwracalne uszkodzenie mózgu. W związku z tym mimo dostępności maści z lidokainą czy benzokainą na ząbkowanie warto spróbować masażu oraz zamrożonych gryzaków w celu łagodzenia dolegliwości [5].

Przedwczesny wytrysk: lidokaina, spray bez recepty

Bez recepty możemy dostać spray zawierający lidokainę do stosowania zewnętrznego o nazwie Bravera Control jest on wykorzystywany w przypadku problemów ze zbyt wczesnym wytryskiem. Aplikacja przed stosunkiem pozwala na zmniejszenie wrażliwości na dotyk, co skutkuje przedłużeniem czasu do wystąpienia ejakulacji. Przeciwwskazaniem do stosowania są alergie na składniki preparatu oraz ciąża partnerki [6].

Bibliografia

 1. Środki znieczulające miejscowo. Marek Makuła, Danuta Szkutnik-Fiedler. FARMACJA WSPÓŁCZESNA 2018; 11: 83-88
 2. Patofizjologia guzków krwawniczych odbytu. N. Margetis. Annals of Gastroenterology, 2019; 32: 264–272
 3. Charakterystyka produktu leczniczego, Emla plastry.
 4. Charakterystyka produktu leczniczego, Orofar Max.
 5. FDA Drug Safety Communication: FDA recommends not using lidocaine to treat teething pain and requires new Boxed Warning.01/16/2016
 6. Charakterystyka produktu leczniczego, Bravera Control.

Omawiane substancje

 • Benzokaina

  Benzokaina jest miejscowo znieczulającą substancją stosowaną w leczeniu bólu i swędzenia skóry oraz błon śluzowych. Jest często stosowana w produktach do pielęgnacji jamy ustnej i lekach przeciwbólowych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Lidokaina

  Lidokaina jest miejscowym środkiem znieczulającym stosowanym w medycynie. Lidokaina działa blokując przewodzenie impulsów nerwowych, co powoduje utratę czucia w okolicy stosowania.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Prylokaina

  Prylokaina to substancja z grupy leków znieczulających miejscowo. Jest stosowana w celu złagodzenia bólu podczas zabiegów medycznych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Ból gardła

  Schorzenie gardła może być spowodowane infekcją wirusową lub bakteryjną. Objawia się bólem, trudnościami w połykaniu oraz stanem zapalnym.
 • Bolesne ząbkowanie

  Bolesne ząbkowanie to powszechne schorzenie u niemowląt, które powoduje ból, niepokój i trudności w jedzeniu. Może być łagodzone poprzez stosowanie specjalnych żeli i masażu dziąseł.
 • Wytrysk przedwczesny

  Wytrysk przedwczesny to jedno z najczęstszych zaburzeń seksualnych u mężczyzn, polegające na osiągnięciu orgazmu i wytrysku zanim partnerka osiągnie satysfakcję seksualną. Może mieć różne przyczyny, takie jak stres, lęk, problemy emocjonalne czy zaburzenia hormonalne.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .