, , , ,

Poznaj złoty środek na kaca!

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Jak szybko pozbyć się kaca? Przegląd leków na kaca

Nadmierne spożywanie alkoholu zazwyczaj ma swoje przykre i bolesne konsekwencje już następnego dnia. Choć słowa „więcej nie piję” często wybrzmiewają z naszych ust, to rzadko mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. Czy istnieją preparaty na kaca, które rzeczywiście przynoszą ulgę? I czy mogą przy okazji sprawić, żeby ten deszcz tak głośno nie padał?
Jak szybko pozbyć się kaca? Przegląd leków na kaca

Większość z nas doskonale wie, jak alkohol wpływa na ludzki organizm. W zdecydowanej większości odczuliśmy to na własnej skórze. Ta substancja psychoaktywna wpływa na nasze zachowanie, nastrój i emocje. W niewielkich dawkach może zredukować uczucie napięcia i sprawić, że poczujemy się bardziej zrelaksowani. Jednak zbyt duża ilość alkoholu powoduje problemy z koordynacją, koncentracją, nasze zachowanie jest bardziej impulsywne, a także miewamy trudności z prawidłową oceną sytuacji. Sam mechanizm powstawania kaca jest złożony i nie do końca poznany. Jest on wypadkową zatrucia organizmu metabolitami alkoholu etylowego i odwodnienia. Z tego względu, że nie wiemy, co leży u jego podstaw, nie możemy go odpowiednio leczyć. Jedynym rozwiązaniem jest łagodzenie (bardzo) uciążliwych objawów [1].

Jakie są objawy kaca po alkoholu?

O ile niektóre schorzenia przebiegają bezobjawowo, tak kaca nie da się nie zauważyć i pominąć. Zaburza on w znacznym stopniu codzienną aktywność i utrudnia normalne funkcjonowanie. Jego najczęstszymi objawami są:

 • wzmożone pragnienie i suchość w gardle;
 • osłabienie;
 • silne bóle i zawroty głowy;
 • mdłości, biegunki, bóle żołądka.

Inne symptomy, na jakie uskarżają się osoby z kacem to brak apetytu, senność, nadwrażliwość na światło i dźwięki. Objawy te utrzymują się od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin [2].

Uczucie umierania na kacu – skąd się bierze?

Uczucie umierania na kacu może być silne i nieprzyjemne, ale nie jest to dosłowne doświadczenie śmierci. Na kacu można odczuwać różnego rodzaju objawy, takie jak silny ból głowy, nudności, wymioty, zawroty głowy, nadwrażliwość na światło i dźwięki, spadek koncentracji oraz zmiany nastroju. Objawy te mogą sprawiać wrażenie, że człowiek jest w bardzo złym stanie zdrowia, co może przypominać uczucie umierania. Jednak kac jest wynikiem toksycznego wpływu alkoholu na organizm, a nie bezpośrednim zagrożeniem dla życia.

Ważne jest też zaznaczyć, że jeśli odczuwasz ciężkie, niezwykłe lub niewyjaśnione objawy podczas kaca, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć możliwość innych schorzeń lub powikłań związanych z nadużywaniem alkoholu.

Jak nie mieć kaca i pić z głową?

Nie spożywanie alkoholu to jedyny sposób, aby w 100% ustrzec się kaca. Jednak niech pierwszy rzuci kamień ten, kto nie skusił się choć raz na wino ze znajomymi, a na drugi dzień pluł sobie w brodę. Zero-jedynkowe podchodzenie do tego tematu może się okazać bardzo trudne, a czasami wręcz niewykonalne. Warto wprowadzić metodę małych kroczków i zamiast odmawiać sobie całkowicie alkoholu, należy po prostu wypić go mniej. Jak zatem pić z głową i nie mieć kaca?

Objawy kaca wynikają w dużej mierze z odwodnienia — warto więc zadbać i o ten aspekt. Woda wysoko- i średnio zmineralizowana uzupełni niedobory minerałów i zapobiegnie odwodnieniu. W trakcie picia alkoholu sięgajmy zatem co jakiś czas po szklankę wody wzbogaconej w minerały. Dodatkowo należy zadbać o odpowiedni posiłek, zanim rozpoczniemy picie alkoholu. Jeśli trafi on na odpowiedni „grunt”, nie spowoduje takiego spustoszenia w naszym organizmie. Tłuste i słone przekąski to nieodłączny element wielu zakrapianych imprez, jednak ich spożywanie bardzo obciąża układ pokarmowy. Warto z nich zrezygnować lub chociaż ograniczyć. Zbawienne z kolei mogą okazać się produkty bogate w witaminę C — wszelkiego rodzaju kiszonki, papryka, cytrusy. Witamina ta znacznie przyspiesza metabolizm alkoholu i usuwanie go z organizmu [3].

Jakie są domowe sposoby na kaca?

Stało się! Znów popełniliśmy ten sam błąd i wypiliśmy o jeden kieliszek wina za dużo. Picie z umiarem ponownie nam nie wyszło, ale zamiast zastanawiać się, co znowu poszło nie tak, trzeba zacząć działać. Istnieje kilka domowych sposobów na kaca. Oto one:

 1. Zjedzenie (mimo braku apetytu i jadłowstrętu) posiłku wysokobiałkowego, z dodatkiem zdrowych tłuszczów i węglowodanów. Warto postawić na jajka — są bogatym źródłem cysteiny, czyli aminokwasu przyspieszającego usuwanie toksyn z wątroby.
 2. Choć wzmożona senność i silne zmęczenie aż zachęcają do wypicia kolejnej filiżanki kawy, to w tym momencie warto unikać produktów z kofeiną. Ma ona działanie moczopędne, a pozbywanie się wody z organizmu w momencie silnego odwodnienia to fatalny pomysł.
 3. Dużo płynów i elektrolitów! Należy pić wodę mineralną, nie źródlaną. Zalecane jest dodanie do niej soku z cytryny, a jeżeli doskwierają nam mdłości, można także wkroić plasterek imbiru.
 4. Silny ból brzucha można złagodzić naparem z siemienia lnianego, który działa osłaniająco na śluzówkę żołądka.
 5. Chociaż polegiwanie na kanapie to jedyna czynność, na jaką mamy energię, to warto jednak wykrzesać z siebie odrobinę siły i wziąć zimny prysznic, a w tym czasie przewietrzyć pokój. Chłodna woda i świeże powietrze pozytywnie wpłyną na krążenie krwi w sfatygowanym i przeciążonym organizmie i postawią nas nieco na nogi.

Złoty środek na kaca. Przegląd dostępnych leków na kaca

Składy poszczególnych preparatów na kaca bywają niezwykle obszerne, długie i niepotrzebnie wyszukane. Tymczasem okazuje się, że w rzeczywistości większość tych składników nie ma udowodnionego działania. Kac nie jest stanem, który wymaga specjalistycznych leków. Większość jego symptomów jest wynikiem odwodnienia i nadmiernej utraty elektrolitów i na tym powinniśmy się skupić. Według zaleceń osobie zatrutej alkoholem etylowym należy podawać dużo płynów, witaminy, elektrolity oraz glukozę. Co zatem jest najlepsze na kaca?

2KC, tabletki na kaca

2KC Xtreme, tabletki powlekane

Riposton, tabletki musujące

Oryal After Party, tabletki musujące

Litorsal Alko-Detox, tabletki musujące

Olimp Redukac Shot, płyn doustny

Czy piwo to dobry sposób na kaca?

Piwo nie jest dobrym pomysłem na kaca z kilku powodów:

 1. Dalsze spożywanie alkoholu może utrudnić organizmowi powrót do równowagi i nasilić objawy kaca, takie jak ból głowy, nudności czy osłabienie.
 2. Piwo, podobnie jak większość alkoholu, może prowadzić do odwodnienia organizmu. Zwiększona ilość alkoholu w organizmie powoduje częstsze oddawanie moczu i dehydrację. Odwodnienie może prowadzić do nasilenia objawów kaca, takich jak ból głowy czy suchość w ustach.
 3. W niektórych przypadkach, piwo może nawet pogorszyć stan zdrowia po spożyciu dużych ilości alkoholu. Zbyt duża ilość alkoholu może prowadzić do śpiączki alkoholowej czy nawet śmierci.

Z tego powodu, w leczeniu kaca nie jest zalecane piciu dodatkowego alkoholu, w tym piwa. Zamiast tego, organizm potrzebuje odpowiedniego nawodnienia, wypoczynku i zdrowego odżywiania, które pomogą złagodzić objawy kaca.

Czy kac może trwać 3 dni?

Według niektórych źródeł, istnieją doniesienia o kacu trwającym nawet do 3 dni. Jednakże, istnieje niewiele dowodów naukowych potwierdzających tę teorię. Dla większości osób kac trwa zazwyczaj około 24 godzin. Różnice w czasie trwania kaca mogą wynikać z indywidualnych cech organizmu oraz od spożytej ilości alkoholu i innych czynników.

Warto jednak zaznaczyć, że jeśli objawy kaca utrzymują się przez dłuższy czas lub pogarszają się, może to wskazywać na coś innego niż zwykły kac. W takim przypadku zalecane jest skonsultowanie się z lekarzem [6,7].

Podsumowanie

Powyższe preparaty zawierają szereg składników, których skuteczności nigdy nie udowodniono. Niemniej, posiadają także inne składniki, takie jak elektrolity, czy cukry, które rzeczywiście mogą przynieść ulgę osobom z kacem. Niewątpliwą zaletą wszystkich powyższych produktów jest to, że ich spożycie wymaga wypicia dodatkowej porcji wody, co w przebiegu kaca jest podstawowym zabiegiem powrotu do formy. Warto jednak dodać, że większość tych preparatów ma status suplementu diety. Między innymi oznacza to, że deklarowane składy na opakowaniach mogą dalece odbiegać od rzeczywistości.

Bibliografia

 1. T. Ligenza, Diagnostyka i postępowanie terapeutyczne w zatruciach alkoholami, Praca dyplomowa, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
 2. F. Wiese, S. McPherson, M. C Odden, et al., Effect of Opuntia ficus indica on symptoms of the alcohol hangover, Arch Intern Med 2004,164(12):1334-1340.
 3. E. Ochwanowska, B. Witek, K. Kumański, Alkohol a witaminy, Kosmos 2012,61(1):57-66.
 4. F. Wiese, S. McPherson, M. C Odden, et al., Effect of Opuntia ficus indica on symptoms of the alcohol hangover, Arch Intern Med 2004,164(12):1334-1340.
 5. E. Ochwanowska, B. Witek, K. Kumański, Alkohol a witaminy, Kosmos 2012,61(1):57-66.
 6. https://www.healthline.com/health/how-long-does-a-hangover-last
 7. https://thedoctorweighsin.com/bad-hangover/

Powiązane produkty

Omawiane substancje

 • Cholina

  Cholina to organiczny związek chemiczny, który jest wykorzystywany w medycynie jako substancja lecznicza w leczeniu chorób układu nerwowego i wątroby.
  substancje syntetyczne
 • Cynk

  Cynk jest pierwiastkiem chemicznym o symbolu Zn i liczbie atomowej 30. Cynk jest wykorzystywany w produkcji baterii, galwanizacji metali oraz w produkcji stopów metali.
  Witaminy i mikro- i makroelementy
 • Glukoza

  Glukoza to cukier prosty, który jest podstawowym źródłem energii dla organizmu. Jest powszechnie stosowana w przemyśle spożywczym jako słodzik.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Kwas bursztynowy

  Kwas bursztynowy jest naturalnie występującym związkiem chemicznym, który pełni ważną rolę w metabolizmie organizmu człowieka. Jednakże jego nadmiar może prowadzić do poważnych schorzeń, takich jak choroba metaboliczna lub kamica nerkowa.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Kwas fumarowy

  Kwas fumarowy jest substancją leczniczą stosowaną w leczeniu chorób skóry, reumatyzmu oraz chorób układu moczowego. Jest to organiczny związek chemiczny, który działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Potas

  Potas jest pierwiastkiem chemicznym o symbolu K i liczbie atomowej 19. Jest niezbędny dla organizmów żywych, ponieważ bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowych oraz w regulacji równowagi wodno-elektrolitowej.
  Witaminy i mikro- i makroelementy
 • Sacharoza

  Sacharoza to substancja słodząca, która nie ma właściwości leczniczych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Sód

  Sód jest pierwiastkiem chemicznym o symbolu Na i liczbie atomowej 11. Jest to metal alkaliczny, który jest niezbędny dla funkcjonowania organizmu człowieka.
  Witaminy i mikro- i makroelementy
 • Tauryna

  Tauryna to aminokwas, który może mieć działanie lecznicze na organizm człowieka, m.in. wpływa na pracę serca i układu nerwowego.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Witamina B1

  Witamina B1, zwana tiaminą, jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mięśniowego. Jej niedobór może prowadzić do choroby beri-beri.
  Witaminy i mikro- i makroelementy
 • Witamina B2

  Witamina B2, zwana również ryboflawiną, jest substancją leczniczą, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, w szczególności dla metabolizmu energetycznego. Jest stosowana w leczeniu niedoborów witaminy B2 oraz w profilaktyce i leczeniu chorób skóry, oczu i układu nerwowego.
  Witaminy i mikro- i makroelementy
 • Witamina B5

  Witamina B5, zwana również kwasem pantotenowym, jest substancją leczniczą, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jej niedobór może prowadzić do różnych chorób. Witamina B5 jest stosowana w leczeniu chorób skóry, takich jak trądzik, a także w leczeniu chorób układu nerwowego i sercowo-naczyniowego.
  Witaminy i mikro- i makroelementy
 • Witamina C

  Witamina C jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jej niedobór może prowadzić do różnych schorzeń. Suplementacja witaminy C może pomóc w zapobieganiu i leczeniu niektórych chorób.
  Witaminy i mikro- i makroelementy
 • Wyciąg z opuncji figowej

  Wyciąg z opuncji figowej jest substancją leczniczą stosowaną w medycynie naturalnej ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Może być stosowany w leczeniu chorób reumatycznych, bólu mięśni i stawów oraz do łagodzenia objawów alergii.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z żeń-szenia

  Wyciąg z żeń-szenia jest stosowany w medycynie naturalnej jako środek wspomagający w leczeniu różnych schorzeń. Jego właściwości przeciwzapalne i przeciwwirusowe mogą pomóc w łagodzeniu objawów chorób układu oddechowego i immunologicznego.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

 • Kac

  Kac to dolegliwość występująca po spożyciu alkoholu, charakteryzująca się bólem głowy, nudnościami i ogólnym złym samopoczuciem. Jest to częste schorzenie, które może utrudniać codzienne funkcjonowanie.
 • Odwodnienie

  Odwodnienie to stan, w którym organizm traci więcej płynów niż jest w stanie przyjąć. Może prowadzić do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu, a nawet zagrożenia życia.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , , .