leki-orange

Jak pozbyć się kaca? Poznaj złoty środek na kaca!

Jak szybko pozbyć się kaca, czyli przegląd leków na kaca

Nadmierne spożywanie alkoholu zazwyczaj ma swoje przykre i bolesne konsekwencje już następnego dnia. Choć słowa „więcej nie piję” często wybrzmiewają z naszych ust, to rzadko mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. Kac mija samoistnie, jednak jak powszechnie wiadomo, bywa bardzo uciążliwy. Czy istnieją preparaty na kaca, które rzeczywiście przynoszą ulgę? I czy mogą przy okazji sprawić, żeby ten deszcz tak głośno nie padał?

Większość z nas doskonale wie, jak alkohol wpływa na ludzki organizm. W zdecydowanej większości odczuliśmy to na własnej skórze. Ta substancja psychoaktywna wpływa na nasze zachowanie, nastrój i emocje. W niewielkich dawkach może zredukować uczucie napięcia i sprawić, że poczujemy się bardziej zrelaksowani. Jednak zbyt duża ilość alkoholu powoduje problemy z koordynacją, koncentracją, nasze zachowanie jest bardziej impulsywne, a także miewamy trudności z prawidłową oceną sytuacji. Sam mechanizm powstawania kaca jest złożony i nie do końca poznany. Jest on wypadkową zatrucia organizmu metabolitami alkoholu etylowego i odwodnienia. Z tego względu, że nie wiemy, co leży u jego podstaw, nie możemy go odpowiednio leczyć. Jedynym rozwiązaniem jest łagodzenie (bardzo) uciążliwych objawów [1].

Jakie są objawy kaca?

O ile niektóre schorzenia przebiegają bezobjawowo, tak kaca nie da się nie zauważyć i pominąć. Zaburza on w znacznym stopniu codzienną aktywność i utrudnia normalne funkcjonowanie. Jego najczęstszymi objawami są:

 • wzmożone pragnienie i suchość w gardle;
 • osłabienie;
 • silne bóle i zawroty głowy;
 • mdłości, biegunki, bóle żołądka.

Inne symptomy, na jakie uskarżają się osoby z kacem to brak apetytu, senność, nadwrażliwość na światło i dźwięki. Objawy te utrzymują się od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin [2].

Jak pić z głową? Witamina C przed piciem alkoholu

Nie spożywanie alkoholu to jedyny sposób, aby w 100% ustrzec się kaca. Jednak niech pierwszy rzuci kamień ten, kto nie skusił się choć raz na wino ze znajomymi, a na drugi dzień pluł sobie w brodę. Zero-jedynkowe podchodzenie do tego tematu może się okazać bardzo trudne, a czasami wręcz niewykonalne. Warto wprowadzić metodę małych kroczków i zamiast odmawiać sobie całkowicie alkoholu, należy po prostu wypić go mniej. Co więcej, objawy kaca wynikają w dużej mierze z odwodnienia — warto więc zadbać i o ten aspekt. Woda wysoko- i średnio zmineralizowana uzupełni niedobory minerałów i zapobiegnie odwodnieniu. W trakcie picia alkoholu sięgajmy zatem co jakiś czas po szklankę wody wzbogaconej w minerały. Dodatkowo należy zadbać o odpowiedni posiłek, zanim rozpoczniemy picie alkoholu. Jeśli trafi on na odpowiedni „grunt”, nie spowoduje takiego spustoszenia w naszym organizmie. Tłuste i słone przekąski to nieodłączny element wielu zakrapianych imprez, jednak ich spożywanie bardzo obciąża układ pokarmowy. Warto z nich zrezygnować lub chociaż ograniczyć. Zbawienne z kolei mogą okazać się produkty bogate w witaminę C — wszelkiego rodzaju kiszonki, papryka, cytrusy. Witamina ta znacznie przyspiesza metabolizm alkoholu i usuwanie go z organizmu [3].

Jakie są domowe sposoby na kaca? Jak szybko się go pozbyć?

Stało się! Znów popełniliśmy ten sam błąd i wypiliśmy o jeden kieliszek wina za dużo. Picie z umiarem ponownie nam nie wyszło, ale zamiast zastanawiać się, co znowu poszło nie tak, trzeba zacząć działać. Istnieje kilka „domowych” metod na łagodzenie uciążliwych objawów kaca. Oto one:

 1. Zjedzenie (mimo braku apetytu i jadłowstrętu) posiłku wysokobiałkowego, z dodatkiem zdrowych tłuszczów i węglowodanów. Warto postawić na jajka — są bogatym źródłem cysteiny, czyli aminokwasu przyspieszającego usuwanie toksyn z wątroby.
 2. Choć wzmożona senność i silne zmęczenie aż zachęcają do wypicia kolejnej filiżanki kawy, to w tym momencie warto unikać produktów z kofeiną. Ma ona działanie moczopędne, a pozbywanie się wody z organizmu w momencie silnego odwodnienia to fatalny pomysł.
 3. Dużo płynów i elektrolitów! Należy pić wodę mineralną, nie źródlaną. Zalecane jest dodanie do niej soku z cytryny, a jeżeli doskwierają nam mdłości, można także wkroić plasterek imbiru.
 4. Silny ból brzucha można złagodzić naparem z siemienia lnianego, który działa osłaniająco na śluzówkę żołądka.
 5. Chociaż polegiwanie na kanapie to jedyna czynność, na jaką mamy energię, to warto jednak wykrzesać z siebie odrobinę siły i wziąć zimny prysznic, a w tym czasie przewietrzyć pokój. Chłodna woda i świeże powietrze pozytywnie wpłyną na krążenie krwi w sfatygowanym i przeciążonym organizmie i postawią nas nieco na nogi.

Co jest dobre na kaca?

Składy poszczególnych preparatów na kaca bywają niezwykle obszerne, długie i niepotrzebnie wyszukane. Tymczasem okazuje się, że w rzeczywistości większość tych składników nie ma udowodnionego działania. Kac nie jest stanem, który wymaga specjalistycznych leków. Większość jego symptomów jest wynikiem odwodnienia i nadmiernej utraty elektrolitów i na tym powinniśmy się skupić. Według zaleceń osobie zatrutej alkoholem etylowym należy podawać dużo płynów, witaminy, elektrolity oraz glukozę.

Złoty środek na kaca. Przegląd dostępnych leków na kaca be recepty

2KC tabletki na kaca

To suplement diety, który według producenta zawiera składniki wspomagające walkę z objawami kaca. Zaleca się 2-3 tabletki 2 razy dziennie. Co wchodzi w jego skład?

 • witamina C na kaca: brak udowodnionego działania w zwalczaniu objawów zatrucia alkoholem. Niemniej, witamina C pomaga organizmowi walczyć ze stresem oksydacyjnym, który powstaje po spożyciu alkoholu.
 • glukoza: cukier, który stanowi źródło szybko przyswajalnej energii dla obciążonego organizmu.
 • kwas bursztynowy: brak udowodnionego działania w zwalczaniu objawów kaca. Co więcej, kwas bursztynowy, podobnie jak alkohol, może nasilać wydzielanie kwasu żołądkowego. To z kolei może skutkować silnym podrażnieniem błon śluzowych żołądka.
 • glutaminian monosodowy: brak udowodnionego działania w zwalczaniu objawów kaca.
 • kwas fumarowy: brak jednoznacznych dowodów na skuteczność w zwalczaniu objawów kaca.
 • wyciąg z opuncji: roślina ta jest bogatym źródłem antyoksydantów, które mogą hamować powstawanie procesów zapalnych. Ponadto istnieją doniesienia, jakoby wyciąg z opuncji zmniejszał nudności, suchość w jamie ustnej i utratę apetytu [4,5].

Z analizy powyższych składników wynika, że na 6 związków aktywnych, wyłącznie trzy mogą realnie pomóc w walce z kacem.

2KC Xtreme, tabletki powlekane

To również suplement diety. Producent zaleca spożycie 2-3 tabletek 2 razy na dobę. Jego skład jest zdecydowanie bogatszy niż powyższego preparatu, zawiera bowiem:

 • wyciąg z opuncji: tak jak wspomniano, surowiec ten jest w stanie łagodzić nieprzyjemne objawy kaca, takie jak nudności, utratę apetytu, czy suchość w jamie ustnej.
 • kwas bursztynowy: nie ma udowodnionego działania z minimalizowaniu objawów kaca. Co więcej, może nasilać wydzielanie kwasów żołądkowych, co w połączeniu z alkoholem, może przyczynić się do podrażnienia żołądka.
 • kwas fumarowy: brak udowodnionego działania w zwalczaniu objawów kaca.
 • glutaminian monosodowy: brak udowodnionego działania w zwalczaniu objawów kaca.
 • glukozę: stanowi źródło łatwo dostępnej energii.
 • glicynę: jest składnikiem glutationu, który jest odpowiedzialny za detoksykację (odtruwanie) komórek.
 • L-cysteinę: podobnie jak glicyna, wchodzi w skład glutationu — związku odpowiedzialnego za detoksykację komórek.
 • wyciąg z żeń-szenia: surowiec ten rzeczywiście zmniejsza objawy zmęczenia i znużenia, jednak takie działanie jest możliwe wyłącznie przy długotrwałym stosowaniu, a nie zaś przy pojedynczym zastosowaniu.
 • witaminę C: brak udowodnionego działania w zwalczaniu objawów zatrucia alkoholem. Niemniej, tak jak wspomniano, witamina ta uczestniczy w walce ze stresem oksydacyjnym, który powstaje w wyniku spożywania alkoholu.
 • cynk: mikroelement, który jest „wypłukiwany” z organizmu w wyniku nadmiernego spożywania alkoholu.
 • niacynę: witamina B3.
 • kwas pantotenowy: witamina B5.
 • ryboflawinę: witamina B2.
 • tiaminę: witamina B1.

Nadmierne spożywanie alkoholu przyczynia się do niedoborów witamin z grupy B, dlatego zasadne wydaje się ich suplementowanie. Niemniej, powstałe niedobory zależą od wielu czynników, dlatego pojedyncza, lub nawet podwójna dawka preparatu na kaca zawierającego witaminy z grupy B może być niewystarczająca [3]. Skład 2KC Xtreme jest bardzo obszerny — chociaż zawiera kilka składników, które nie mają potwierdzonego działania, to zawartość witamin z grupy B, glukozy oraz wyciągu z opuncji, może przynieść realne korzyści.

2KC Drink

Suplement diety w formie płynu. Przeznaczony jest do picia: 1 puszka 2 razy dziennie. W jego skład wchodzą:

 • wyciąg z opuncji: tak jak wspomniano powyżej, surowiec ten może łagodzić nieprzyjemne objawy kaca: nudności, utratę apetytu, czy suchość w jamie ustnej.
 • sacharoza: dwucukier — stanowi źródło łatwo przyswajalnej energii.
 • glukoza: źródło energii.
 • tauryna: antyoksydant, pomagający w walce ze stresem oksydacyjnym, powstałym w wyniku spożycia alkoholu.
 • kwas bursztynowy: nie ma udowodnionego działania z minimalizowaniu objawów kaca. Dodatkowo może nasilać wydzielanie kwasów żołądkowych, co w połączeniu z alkoholem, może przyczynić się do podrażnienia żołądka.
 • kwas fumarowy: nie ma udowodnionego działania z minimalizowaniu objawów kaca.
 • witamina C: brak udowodnionego działania w zwalczaniu objawów zatrucia alkoholem. Niemniej, tak jak wspomniano, witamina ta uczestniczy w walce ze stresem oksydacyjnym, który powstaje w wyniku spożywania alkoholu.
 • glicyna: jest składnikiem glutationu — związku odpowiedzialnego za proces detoksykacji i odtruwania.
 • witaminy z grupy B: B6, B1, B5, B2 – w wyniku spożycia alkoholu, dochodzi do ich niedoborów [2,3].

Poza kilkoma związkami, które wciąż nie posiadają udowodnionego działania minimalizującego nieprzyjemne objawy kaca, 2KC Drink posiada także szereg związków, które pomogą w walce z „syndromem dnia następnego”.

Riposton tabletki musujące

Środek spożywczy. Zaleca się spożycie 2 tabletek dziennie, uprzednio rozpuszczonych w około 400 ml wody. W jego skład wchodzą:

 • glukoza: stanowi źródło łatwo przyswajalnej energii.
 • sód: istotny pierwiastek w utrzymaniu równowagi wodno-elektrolitowej. W wyniku nadmiernego spożycia alkoholu dochodzi do jego utraty, co jest bezpośrednią przyczyną wielu nieprzyjemnych objawów kaca.
 • potas: podobnie jak sód, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi wodno-elektrolitowej. Co więcej, wpływa na pracę serca i przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. W wyniku zatrucia alkoholem dochodzi do utraty potasu z organizmu.
 • cholina: chroni wątrobę przed nadmiernym odkładaniem kwasów tłuszczowych i jej stłuszczeniem. Niemniej, pojedyncza dawka choliny nie ma większego znaczenia w takiej prewencji [3].

Riposton w postaci tabletek musujących stanowi źródło łatwo przyswajalnej energii, uzupełnia poziom elektrolitów, a ponadto zmusza nas pośrednio do spożycia dodatkowej porcji wody.

Alkodetox na kaca

Suplement diety w formie tabletek powlekanych. Producent zaleca stosowanie 2-3 tabletek 2 razy na dobę. W jego skład wchodzi:

 • witamina C: brak udowodnionego działania w zwalczaniu objawów zatrucia alkoholem. Niemniej, tak jak wspomniano, witamina ta uczestniczy w walce ze stresem oksydacyjnym, który powstaje w wyniku spożywania alkoholu.
 • glukoza: stanowi źródło łatwo przyswajalnej energii.
 • kwas bursztynowy: nie ma udowodnionego działania z minimalizowaniu objawów kaca. Dodatkowo może nasilać wydzielanie kwasów żołądkowych, co w połączeniu z alkoholem, może przyczynić się do podrażnienia żołądka.
 • glutaminian monosodowy: brak udowodnionego działania w zwalczaniu objawów kaca.
 • wyciąg z opuncji figowej: tak jak wspomniano powyżej, surowiec ten może łagodzić nieprzyjemne objawy kaca: nudności, utratę apetytu, czy suchość w jamie ustnej.
 • kwas fumarowy: brak udowodnionego działania w zwalczaniu objawów kaca [2,3].

Alkodtox, pomijając składniki o nieudowodnionym działaniu, może stanowić pomoc w zwalczaniu skutków zatrucia alkoholem, dzięki obecności witaminy C, glukozy i wyciągu z opuncji figowej.

Oryal After Party – elektrolity na kaca

Suplement diety w formie tabletek musujących. Jego skład opiera się głównie na elektrolitach, zawiera bowiem:

 • potas;
 • magnez;
 • wapń;
 • sód;
 • chlorki.

W wyniku nadmiernego spożywania alkoholu dochodzi do odwodnienia i utraty powyższych elektrolitów. Aby zmniejszyć objawy kaca, konieczne jest uzupełnienie powstałych niedoborów.

Litorsal Alko-Detox

Suplement diety w formie tabletek musujących. Zawiera:

 • witaminę C: brak udowodnionego działania w zwalczaniu objawów zatrucia alkoholem. Niemniej, tak jak wspomniano, witamina ta uczestniczy w walce ze stresem oksydacyjnym, który powstaje w wyniku spożywania alkoholu.
 • witaminy z grupy B: B1, B6, B12: w wyniku spożycia alkoholu, dochodzi do ich niedoborów.
 • cholinę: chroni wątrobę przed nadmiernym odkładaniem kwasów tłuszczowych i jej stłuszczeniem. Niemniej, aby osiągnąć taki efekt, konieczne jest długotrwałe przyjmowanie tego związku.
 • sód: istotny pierwiastek w utrzymaniu równowagi wodno-elektrolitowej. W wyniku nadmiernego spożycia alkoholu dochodzi do jego utraty, co jest bezpośrednią przyczyną wielu nieprzyjemnych objawów kaca.
 • potas: podobnie jak sód, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi wodno-elektrolitowej. Co więcej, wpływa na pracę serca i przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. W wyniku zatrucia alkoholem dochodzi do utraty potasu z organizmu [3].

Litorsal Alko-Detox umożliwia uzupełnienie elektrolitów oraz witamin z grupy B, których niedobór jest jedną z przyczyn objawów kaca.

Olimp Redukac Shot

Suplement diety w formie płynu (ampułka 60 ml). Producent zaleca przyjęcie 1 porcji w ciągu dnia. Składniki aktywne to:

 • fruktoza: cukier, który jest dla organizmu źródłem łatwo przyswajalnej energii.
 • glukoza: źródło energii.
 • witaminy z grupy B: B1, B5, B6, B12: w wyniku spożycia alkoholu, dochodzi do ich niedoborów.
 • sód: istotny pierwiastek w utrzymaniu równowagi wodno-elektrolitowej. W wyniku nadmiernego spożycia alkoholu dochodzi do jego utraty, co jest bezpośrednią przyczyną wielu nieprzyjemnych objawów kaca.
 • chlorki: jeden z głównych elektrolitów organizmu.
 • ekstrakt z zielonej herbaty: antyoksydant — pomaga w walce ze stresem oksydacyjnym, powstałym w wyniku spożycia nadmiernej ilości alkoholu.
 • cholina: chroni wątrobę przed nadmiernym odkładaniem kwasów tłuszczowych i jej stłuszczeniem. Niemniej, aby osiągnąć taki efekt, konieczne jest długotrwałe przyjmowanie tego związku.

OlimpRedukac Shot może okazać się przydatny w uzupełnianiu utraconych elektrolitów i witamin po spożyciu alkoholu. Ponadto, dzięki obecności cukrów, stanowi źródło łatwo dostępnej energii.

Czy kac oznacza alkohol we krwi?

Objawy kaca nie oznaczają bezpośrednio poziomu alkoholu we krwi. Kac występuje, gdy stężenie alkoholu we krwi powraca do poziomu bliskiego zeru. Objawy kaca mogą utrzymywać się przez około 24 godziny lub dłużej.

W związku z tym obecność kaca nie jest bezpośrednio równoznaczna z obecnością alkoholu we krwi. Objawy kaca są związane z działaniem alkoholu na organizm, ale nie wskazują na konkretne stężenie alkoholu we krwi.

Czy piwo to dobry sposób na kaca?

Piwo nie jest dobrym pomysłem na kaca z kilku powodów:

 1. Dalsze spożywanie alkoholu może utrudnić organizmowi powrót do równowagi i nasilić objawy kaca, takie jak ból głowy, nudności czy osłabienie.
 2. Piwo, podobnie jak większość alkoholu, może prowadzić do odwodnienia organizmu. Zwiększona ilość alkoholu w organizmie powoduje częstsze oddawanie moczu i dehydrację. Odwodnienie może prowadzić do nasilenia objawów kaca, takich jak ból głowy czy suchość w ustach.
 3. W niektórych przypadkach, piwo może nawet pogorszyć stan zdrowia po spożyciu dużych ilości alkoholu. Zbyt duża ilość alkoholu może prowadzić do śpiączki alkoholowej czy nawet śmierci.

Z tego powodu, w leczeniu kaca nie jest zalecane piciu dodatkowego alkoholu, w tym piwa. Zamiast tego, organizm potrzebuje odpowiedniego nawodnienia, wypoczynku i zdrowego odżywiania, które pomogą złagodzić objawy kaca.

Czy kac może trwać 3 dni?

Według niektórych źródeł, istnieją doniesienia o kacu trwającym nawet do 3 dni. Jednakże, istnieje niewiele dowodów naukowych potwierdzających tę teorię. Dla większości osób kac trwa zazwyczaj około 24 godzin. Różnice w czasie trwania kaca mogą wynikać z indywidualnych cech organizmu oraz od spożytej ilości alkoholu i innych czynników.

Warto jednak zaznaczyć, że jeśli objawy kaca utrzymują się przez dłuższy czas lub pogarszają się, może to wskazywać na coś innego niż zwykły kac. W takim przypadku zalecane jest skonsultowanie się z lekarzem [6,7].

Uczucie umierania na kacu – skąd się bierze?

Uczucie umierania na kacu może być silne i nieprzyjemne, ale nie jest to dosłowne doświadczenie śmierci. Na kacu można odczuwać różnego rodzaju objawy, takie jak silny ból głowy, nudności, wymioty, zawroty głowy, nadwrażliwość na światło i dźwięki, spadek koncentracji oraz zmiany nastroju. Objawy te mogą sprawiać wrażenie, że człowiek jest w bardzo złym stanie zdrowia, co może przypominać uczucie umierania. Jednak kac jest wynikiem toksycznego wpływu alkoholu na organizm, a nie bezpośrednim zagrożeniem dla życia.

Ważne jest też zaznaczyć, że jeśli odczuwasz ciężkie, niezwykłe lub niewyjaśnione objawy podczas kaca, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć możliwość innych schorzeń lub powikłań związanych z nadużywaniem alkoholu.

Dlaczego nie warto nadużywać alkoholu?

Leczenie kaca może nie być skuteczne, jeśli nadal spożywasz duże ilości alkoholu. Ciągłe picie alkoholu po spożyciu zbyt wielkiej ilości alkoholu może prowadzić do dalszej dehydratacji organizmu i pogorszenia objawów kaca. Długotrwałe nadużywanie alkoholu może również prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, w tym chorób wątroby, problemów z sercem i układem trawiennym, a także zaburzeń nastroju i funkcji poznawczych.

Tylko umiarkowane spożycie alkoholu, a najlepiej jego całkowite unikanie, może pomóc w zapobieganiu kacowi i utrzymaniu ogólnie zdrowego stylu życia. Jeśli często odczuwasz objawy kaca lub masz problemy z kontrolowaniem spożycia alkoholu, warto porozmawiać z lekarzem lub specjalistą ds. uzależnień.

Podsumowanie

Powyższe preparaty zawierają szereg składników, których skuteczności nigdy nie udowodniono. Niemniej, posiadają także inne składniki, takie jak elektrolity, czy cukry, które rzeczywiście mogą przynieść ulgę osobom z kacem. Niewątpliwą zaletą wszystkich powyższych produktów jest to, że ich spożycie wymaga wypicia dodatkowej porcji wody, co w przebiegu kaca jest podstawowym zabiegiem powrotu do formy. Warto jednak dodać, że większość tych preparatów ma status suplementu diety. Między innymi oznacza to, że deklarowane składy na opakowaniach mogą dalece odbiegać od rzeczywistości.

Omawiane schorzenia
1. Definicja i przyczyny kaca. Kac jest stosunkowo typowym stanem następującym po spożyciu większej ilości alkoholu. Czynniki, które przyczyniają się do jego powstawania to głównie dehydratacja oraz t…
Odwodnienie to stan, w którym zawartość wody w organizmie spada do poziomu utrudniającego prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Długotrwały stan odwodnienia zagraża życiu i jest szczególnie niebezpiecz…
Omawiane substancje
Cholina, w postaci winianu choliny, jest substancją naturalnie występującą w składzie niektórych fosfolipidów – przede wszystkim sfingomieliny, która występuje głównie w mózgu oraz w tkance nerwowej. …
Cynk jest niezbędnym pierwiastkiem śladowym, powszechnie występującym w czerwonym mięsie, drobiu i rybach. Jest on niezbędny w niewielkich ilościach dla zdrowia człowieka, jego wzrostu i poczucia smak…
Glukoza jest podstawowym paliwem wykorzystywanym przez większość komórek organizmu do wytwarzania energii, która jest potrzebna do wykonywania funkcji komórkowych. Kiedy jej poziom spada do poziomu hi…
Kwas bursztynowy działa antyoksydacyjne, dotleniająco oraz energetyzująco. Ponadto stymulująco, poprawiając metabolizm komórkowy, dzięki czemu spłyca zmarszczki i dodaje blasku zmęczonej skórze….
Kwas fumarowy wykorzystywany jest w preparatach leczących łuszczycę oraz w szamponach przeciwłupieżowych.
Uczestniczy w syntezie hormonów, cholesterolu, neurotransmiterów, fosfolipidów czy przeciwciał a ponadto bierze udział w przenoszeniu grup acylowych w syntezie kwasów tłuszczowych. Podnosi także odpor…
Potas należy do makroskładników, który odgrywa ważną rolę w naszym organizmie. Pierwiastek ten kontroluję pracę mięśni, odpowiednia jego ilość przyczynia się do utrzymania prawidłowego poziomu ciśnien…
Sacharoza ma właściwości słodzące, wykorzystywana jest w przemyśle spożywczym. W przemyśle kosmetycznym, dzięki swoim właściwościom złuszczającym, stosowana jest jako składnik peelingów mechanicznych….
Sód to pierwiastek zaliczany do elektrolitów. Najważniejsza rola sodu w organizmie to regulacja ciśnienia osmotycznego płynów ustrojowych, w tym krwi. Ponadto sód uczestniczy w prawidłowych procesach …
Tauryna nazywana jest inaczej kwasem 2-aminoetanosulfonowym. Ma właściwości hamujące procesy kataboliczne w mięśniach, bierze udział niektórych procesach fizjologicznych, poprawia metabolizm tłuszczów…
Witamina B1, zwana tiaminą, jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mięśniowego. Jej niedobór może prowadzić do choroby beri-beri.
Ryboflawina to witamina B2. Witaminy to naturalnie występujące substancje niezbędne do wielu procesów zachodzących w organizmie. Ryboflawina jest ważna w utrzymaniu wielu tkanek w organizmie. Stosowan…
Witamina (kwas askorbowy, kwas askorbinowy) pełni wiele funkcji w naszym organizmie. Uczestniczy w syntezie kolagenu, wzmacnia naczynia krwionośne, jest aktywatorem wielu enzymów, neutralizuje wolne r…
Opuncja figowa wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwwirusowe, antyoksydacyjne, neuroprotekcyjne, przeciwcukrzycowe, a nawet laktogenne. W badaniach na myszach wykazano, że ekstra…
Wyciąg z żeń-szenia ma wiele właściwości leczniczych. Obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi oraz pobudza pracę serca. Surowiec łagodzi objawy menopauzy, dodaje energii oraz poprawia pamięć i konc…
Podsumowanie