Większość z nas doskonale wie, jak alkohol wpływa na ludzki organizm. W zdecydowanej większości odczuliśmy to na własnej skórze. Ta substancja psychoaktywna wpływa na nasze zachowanie, nastrój i emocje. W niewielkich dawkach może zredukować uczucie napięcia i sprawić, że poczujemy się bardziej zrelaksowani. Jednak zbyt duża ilość alkoholu powoduje problemy z koordynacją, koncentracją, nasze zachowanie jest bardziej impulsywne, a także miewamy trudności z prawidłową oceną sytuacji. Sam mechanizm powstawania kaca jest złożony i nie do końca poznany. Jest on wypadkową zatrucia organizmu metabolitami alkoholu etylowego i odwodnienia. Z tego względu, że nie wiemy, co leży u jego podstaw, nie możemy go odpowiednio leczyć. Jedynym rozwiązaniem jest łagodzenie (bardzo) uciążliwych objawów [1].

Jakie są objawy kaca?

O ile niektóre schorzenia przebiegają bezobjawowo, tak kaca nie da się nie zauważyć i pominąć. Zaburza on w znacznym stopniu codzienną aktywność i utrudnia normalne funkcjonowanie. Jego najczęstszymi objawami są:

 • wzmożone pragnienie i suchość w gardle;
 • osłabienie;
 • silne bóle i zawroty głowy;
 • mdłości, biegunki, bóle żołądka.

Inne symptomy, na jakie uskarżają się osoby z kacem to brak apetytu, senność, nadwrażliwość na światło i dźwięki. Objawy te utrzymują się od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin [2].

REKLAMA
REKLAMA

Lepiej zapobiegać, niż leczyć, czyli jak pić z głową

Nie spożywanie alkoholu to jedyny sposób, aby w 100% ustrzec się kaca. Jednak niech pierwszy rzuci kamień ten, kto nie skusił się choć raz na wino ze znajomymi, a na drugi dzień pluł sobie w brodę. Zero-jedynkowe podchodzenie do tego tematu może się okazać bardzo trudne, a czasami wręcz niewykonalne. Warto wprowadzić metodę małych kroczków i zamiast odmawiać sobie całkowicie alkoholu, należy po prostu wypić go mniej. Co więcej, objawy kaca wynikają w dużej mierze z odwodnienia — warto więc zadbać i o ten aspekt. Woda wysoko- i średnio zmineralizowana uzupełni niedobory minerałów i zapobiegnie odwodnieniu. W trakcie picia alkoholu sięgajmy zatem co jakiś czas po szklankę wody wzbogaconej w minerały. Dodatkowo należy zadbać o odpowiedni posiłek, zanim rozpoczniemy picie alkoholu. Jeśli trafi on na odpowiedni „grunt”, nie spowoduje takiego spustoszenia w naszym organizmie. Tłuste i słone przekąski to nieodłączny element wielu zakrapianych imprez, jednak ich spożywanie bardzo obciąża układ pokarmowy. Warto z nich zrezygnować lub chociaż ograniczyć. Zbawienne z kolei mogą okazać się produkty bogate w witaminę C — wszelkiego rodzaju kiszonki, papryka, cytrusy. Witamina ta znacznie przyspiesza metabolizm alkoholu i usuwanie go z organizmu [3].

Jak szybko pozbyć się kaca domowymi sposobami?

Stało się! Znów popełniliśmy ten sam błąd i wypiliśmy o jeden kieliszek wina za dużo. Picie z umiarem ponownie nam nie wyszło, ale zamiast zastanawiać się, co znowu poszło nie tak, trzeba zacząć działać. Istnieje kilka „domowych” metod na łagodzenie uciążliwych objawów kaca. Oto one:

 1. Zjedzenie (mimo braku apetytu i jadłowstrętu) posiłku wysokobiałkowego, z dodatkiem zdrowych tłuszczów i węglowodanów. Warto postawić na jajka — są bogatym źródłem cysteiny, czyli aminokwasu przyspieszającego usuwanie toksyn z wątroby.
 2. Choć wzmożona senność i silne zmęczenie aż zachęcają do wypicia kolejnej filiżanki kawy, to w tym momencie warto unikać produktów z kofeiną. Ma ona działanie moczopędne, a pozbywanie się wody z organizmu w momencie silnego odwodnienia to fatalny pomysł.
 3. Dużo płynów i elektrolitów! Należy pić wodę mineralną, nie źródlaną. Zalecane jest dodanie do niej soku z cytryny, a jeżeli doskwierają nam mdłości, można także wkroić plasterek imbiru.
 4. Silny ból brzucha można złagodzić naparem z siemienia lnianego, który działa osłaniająco na śluzówkę żołądka.
 5. Chociaż polegiwanie na kanapie to jedyna czynność, na jaką mamy energię, to warto jednak wykrzesać z siebie odrobinę siły i wziąć zimny prysznic, a w tym czasie przewietrzyć pokój. Chłodna woda i świeże powietrze pozytywnie wpłyną na krążenie krwi w sfatygowanym i przeciążonym organizmie i postawią nas nieco na nogi.

Co jest dobre na kaca?

Składy poszczególnych preparatów na kaca bywają niezwykle obszerne, długie i niepotrzebnie wyszukane. Tymczasem okazuje się, że w rzeczywistości większość tych składników nie ma udowodnionego działania. Kac nie jest stanem, który wymaga specjalistycznych leków. Większość jego symptomów jest wynikiem odwodnienia i nadmiernej utraty elektrolitów i na tym powinniśmy się skupić. Według zaleceń osobie zatrutej alkoholem etylowym należy podawać dużo płynów, witaminy, elektrolity oraz glukozę.

Złoty środek na kaca. Przegląd dostępnych preparatów

2KC tabletki na kaca

To suplement diety, który według producenta zawiera składniki wspomagające walkę z objawami kaca. Zaleca się 2-3 tabletki 2 razy dziennie. Co wchodzi w jego skład?

 • witamina C na kaca: brak udowodnionego działania w zwalczaniu objawów zatrucia alkoholem. Niemniej, witamina C pomaga organizmowi walczyć ze stresem oksydacyjnym, który powstaje po spożyciu alkoholu.
 • glukoza: cukier, który stanowi źródło szybko przyswajalnej energii dla obciążonego organizmu.
 • kwas bursztynowy: brak udowodnionego działania w zwalczaniu objawów kaca. Co więcej, kwas bursztynowy, podobnie jak alkohol, może nasilać wydzielanie kwasu żołądkowego. To z kolei może skutkować silnym podrażnieniem błon śluzowych żołądka.
 • glutaminian monosodowy: brak udowodnionego działania w zwalczaniu objawów kaca. 
 • kwas fumarowy: brak jednoznacznych dowodów na skuteczność w zwalczaniu objawów kaca.
 • wyciąg z opuncji: roślina ta jest bogatym źródłem antyoksydantów, które mogą hamować powstawanie procesów zapalnych. Ponadto istnieją doniesienia, jakoby wyciąg z opuncji zmniejszał nudności, suchość w jamie ustnej i utratę apetytu [4,5].

Z analizy powyższych składników wynika, że na 6 związków aktywnych, wyłącznie trzy mogą realnie pomóc w walce z kacem.

2 KC

2KC Xtreme, tabletki powlekane

To również suplement diety. Producent zaleca spożycie 2-3 tabletek 2 razy na dobę. Jego skład jest zdecydowanie bogatszy niż powyższego preparatu, zawiera bowiem:

 • wyciąg z opuncji: tak jak wspomniano, surowiec ten jest w stanie łagodzić nieprzyjemne objawy kaca, takie jak nudności, utratę apetytu, czy suchość w jamie ustnej.
 • kwas bursztynowy: nie ma udowodnionego działania z minimalizowaniu objawów kaca. Co więcej, może nasilać wydzielanie kwasów żołądkowych, co w połączeniu z alkoholem, może przyczynić się do podrażnienia żołądka.
 • kwas fumarowy: brak udowodnionego działania w zwalczaniu objawów kaca. 
 • glutaminian monosodowy: brak udowodnionego działania w zwalczaniu objawów kaca. 
 • glukozę: stanowi źródło łatwo dostępnej energii. 
 • glicynę: jest składnikiem glutationu, który jest odpowiedzialny za detoksykację (odtruwanie) komórek.
 • L-cysteinę: podobnie jak glicyna, wchodzi w skład glutationu — związku odpowiedzialnego za detoksykację komórek. 
 • wyciąg z żeń-szenia: surowiec ten rzeczywiście zmniejsza objawy zmęczenia i znużenia, jednak takie działanie jest możliwe wyłącznie przy długotrwałym stosowaniu, a nie zaś przy pojedynczym zastosowaniu.
 • witaminę C: brak udowodnionego działania w zwalczaniu objawów zatrucia alkoholem. Niemniej, tak jak wspomniano, witamina ta uczestniczy w walce ze stresem oksydacyjnym, który powstaje w wyniku spożywania alkoholu. (Czytaj także: Witamina C – obalamy mity!)
 • cynk: mikroelement, który jest „wypłukiwany” z organizmu w wyniku nadmiernego spożywania alkoholu.
 • niacynę: witamina B3. 
 • kwas pantotenowy: witamina B5. 
 • ryboflawinę: witamina B2. 
 • tiaminę: witamina B1. 

2 KC Xtreme

Nadmierne spożywanie alkoholu przyczynia się do niedoborów witamin z grupy B, dlatego zasadne wydaje się ich suplementowanie. Niemniej, powstałe niedobory zależą od wielu czynników, dlatego pojedyncza, lub nawet podwójna dawka preparatu na kaca zawierającego witaminy z grupy B może być niewystarczająca [3]. Skład 2KC Xtreme jest bardzo obszerny — chociaż zawiera kilka składników, które nie mają potwierdzonego działania, to zawartość witamin z grupy B, glukozy oraz wyciągu z opuncji, może przynieść realne korzyści.

2KC Drink

Suplement diety w formie płynu. Przeznaczony jest do picia: 1 puszka 2 razy dziennie. W jego skład wchodzą:

 • wyciąg z opuncji: tak jak wspomniano powyżej, surowiec ten może łagodzić nieprzyjemne objawy kaca: nudności, utratę apetytu, czy suchość w jamie ustnej.
 • sacharoza: dwucukier — stanowi źródło łatwo przyswajalnej energii.
 • glukoza: źródło energii.
 • tauryna: antyoksydant, pomagający w walce ze stresem oksydacyjnym, powstałym w wyniku spożycia alkoholu.
 • kwas bursztynowy: nie ma udowodnionego działania z minimalizowaniu objawów kaca. Dodatkowo może nasilać wydzielanie kwasów żołądkowych, co w połączeniu z alkoholem, może przyczynić się do podrażnienia żołądka.
 • kwas fumarowy: nie ma udowodnionego działania z minimalizowaniu objawów kaca.
 • witamina C: brak udowodnionego działania w zwalczaniu objawów zatrucia alkoholem. Niemniej, tak jak wspomniano, witamina ta uczestniczy w walce ze stresem oksydacyjnym, który powstaje w wyniku spożywania alkoholu.
 • glicyna: jest składnikiem glutationu — związku odpowiedzialnego za proces detoksykacji i odtruwania.
 • witaminy z grupy B: B6, B1, B5, B2 – w wyniku spożycia alkoholu, dochodzi do ich niedoborów [2,3].

2 KC DRINK

Poza kilkoma związkami, które wciąż nie posiadają udowodnionego działania minimalizującego nieprzyjemne objawy kaca, 2KC Drink posiada także szereg związków, które pomogą w walce z „syndromem dnia następnego”.

Riposton tabletki musujące

 Środek spożywczy. Zaleca się spożycie 2 tabletek dziennie, uprzednio rozpuszczonych w około 400 ml wody. W jego skład wchodzą:

 • glukoza: stanowi źródło łatwo przyswajalnej energii.
 • sód: istotny pierwiastek w utrzymaniu równowagi wodno-elektrolitowej. W wyniku nadmiernego spożycia alkoholu dochodzi do jego utraty, co jest bezpośrednią przyczyną wielu nieprzyjemnych objawów kaca. 
 • potas: podobnie jak sód, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi wodno-elektrolitowej. Co więcej, wpływa na pracę serca i przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. W wyniku zatrucia alkoholem dochodzi do utraty potasu z organizmu. (Czytaj także: Wchłanianie minerałów z pożywienia, a stosowanie leków)

Riposton w postaci tabletek musujących stanowi źródło łatwo przyswajalnej energii, uzupełnia poziom elektrolitów, a ponadto zmusza nas pośrednio do spożycia dodatkowej porcji wody. 

Alkodtox na kaca

Suplement diety w formie tabletek powlekanych. Producent zaleca stosowanie 2-3 tabletek 2 razy na dobę. W jego skład wchodzi:

 • witamina C: brak udowodnionego działania w zwalczaniu objawów zatrucia alkoholem. Niemniej, tak jak wspomniano, witamina ta uczestniczy w walce ze stresem oksydacyjnym, który powstaje w wyniku spożywania alkoholu.
 • glukoza: stanowi źródło łatwo przyswajalnej energii.
 • kwas bursztynowy: nie ma udowodnionego działania z minimalizowaniu objawów kaca. Dodatkowo może nasilać wydzielanie kwasów żołądkowych, co w połączeniu z alkoholem, może przyczynić się do podrażnienia żołądka.
 • glutaminian monosodowy: brak udowodnionego działania w zwalczaniu objawów kaca. 
 • wyciąg z opuncji figowej: tak jak wspomniano powyżej, surowiec ten może łagodzić nieprzyjemne objawy kaca: nudności, utratę apetytu, czy suchość w jamie ustnej.
 • kwas fumarowy: brak udowodnionego działania w zwalczaniu objawów kaca [2,3]. 

Alkodtox, pomijając składniki o nieudowodnionym działaniu, może stanowić pomoc w zwalczaniu skutków zatrucia alkoholem, dzięki obecności witaminy C, glukozy i wyciągu z opuncji figowej. 

Oryal After Party – elektrolity na kaca

Suplement diety w formie tabletek musujących. Jego skład opiera się głównie na elektrolitach, zawiera bowiem:

 • potas;
 • magnez;
 • wapń;
 • sód;
 • chlorki.

W wyniku nadmiernego spożywania alkoholu dochodzi do odwodnienia i utraty powyższych elektrolitów. Aby zmniejszyć objawy kaca, konieczne jest uzupełnienie powstałych niedoborów

Litorsal Alko-Detox

Suplement diety w formie tabletek musujących. Zawiera:

 • witaminę C: brak udowodnionego działania w zwalczaniu objawów zatrucia alkoholem. Niemniej, tak jak wspomniano, witamina ta uczestniczy w walce ze stresem oksydacyjnym, który powstaje w wyniku spożywania alkoholu.
 • witaminy z grupy B: B1, B6, B12: w wyniku spożycia alkoholu, dochodzi do ich niedoborów.
 • cholinę: chroni wątrobę przed nadmiernym odkładaniem kwasów tłuszczowych i jej stłuszczeniem. Niemniej, aby osiągnąć taki efekt, konieczne jest długotrwałe przyjmowanie tego związku.
 • sód: istotny pierwiastek w utrzymaniu równowagi wodno-elektrolitowej. W wyniku nadmiernego spożycia alkoholu dochodzi do jego utraty, co jest bezpośrednią przyczyną wielu nieprzyjemnych objawów kaca.
 • potas: podobnie jak sód, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi wodno-elektrolitowej. Co więcej, wpływa na pracę serca i przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. W wyniku zatrucia alkoholem dochodzi do utraty potasu z organizmu [3].

Litorsal Alko-Detox umożliwia uzupełnienie elektrolitów oraz witamin z grupy B, których niedobór jest jedną z przyczyn objawów kaca.

Olimp Redukac Shot

Suplement diety w formie płynu (ampułka 60 ml). Producent zaleca przyjęcie 1 porcji w ciągu dnia. Składniki aktywne to:

 • fruktoza: cukier, który jest dla organizmu źródłem łatwo przyswajalnej energii.
 • glukoza: źródło energii. 
 • witaminy z grupy B: B1, B5, B6, B12: w wyniku spożycia alkoholu, dochodzi do ich niedoborów.
 • sód: istotny pierwiastek w utrzymaniu równowagi wodno-elektrolitowej. W wyniku nadmiernego spożycia alkoholu dochodzi do jego utraty, co jest bezpośrednią przyczyną wielu nieprzyjemnych objawów kaca. 
 • chlorki: jeden z głównych elektrolitów organizmu.
 • ekstrakt z zielonej herbaty: antyoksydant — pomaga w walce ze stresem oksydacyjnym, powstałym w wyniku spożycia nadmiernej ilości alkoholu.
 • cholina: chroni wątrobę przed nadmiernym odkładaniem kwasów tłuszczowych i jej stłuszczeniem. Niemniej, aby osiągnąć taki efekt, konieczne jest długotrwałe przyjmowanie tego związku.

OlimpRedukac Shot może okazać się przydatny w uzupełnianiu utraconych elektrolitów i witamin po spożyciu alkoholu. Ponadto, dzięki obecności cukrów, stanowi źródło łatwo dostępnej energii.

Podsumowanie

Powyższe preparaty zawierają szereg składników, których skuteczności nigdy nie udowodniono. Niemniej, posiadają także inne składniki, takie jak elektrolity, czy cukry, które rzeczywiście mogą przynieść ulgę osobom z kacem. Niewątpliwą zaletą wszystkich powyższych produktów jest to, że ich spożycie wymaga wypicia dodatkowej porcji wody, co w przebiegu kaca jest podstawowym zabiegiem powrotu do formy. Warto jednak dodać, że większość tych preparatów ma status suplementu diety. Między innymi oznacza to, że deklarowane składy na opakowaniach mogą dalece odbiegać od rzeczywistości.