Dostępne postaci leku

roztwór doustny, roztwór do infuzji

Działanie

Głukoza to cukier, który jest głównym źródłem energii dla naszego ciała. Gdy jemy, nasz organizm rozkłada pożywienie do glukozy, która następnie jest rozprowadzana do naszych komórek przez krew. Komórki używają glukozy do wytworzenia energii, którą potrzebują do prawidłowego funkcjonowania. Bez glukozy, nasze ciało nie miałoby paliwa do działania.

Wskazania

Glukozę stosuje się przede wszystkim wtedy, kiedy w organizmie występuje niedobór cukru. Może do tego dojść w sytuacjach takich jak zasłabnięcia, utraty przytomności czy omdlenia spowodowane niskim poziomem cukru we krwi. Glukoza dostarcza energii do mózgu i innych narządów, pomaga przywrócić prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Przeciwwskazania

Nie powinieneś stosować leków zawierających glukozę, jeśli masz problemy z kontrolą cukru we krwi, jak w cukrzycy, ponieważ mogą one podnieść poziom cukru we krwi. Jeśli masz rzadkie genetyczne problemy z trawieniem niektórych cukrów, powinieneś również ich unikać. Tak samo, jeśli masz problem z nadmiarem wody w organizmie lub z nerkami.

Działania niepożądane

Zażywanie glukozy w dużej ilości może prowadzić do różnych nieprzyjemnych efektów. Możemy odczuć ból brzucha, nudności, wymioty. Może też dojść do zwiększenia masy ciała. W niektórych przypadkach może nastąpić wzrost poziomu cukru we krwi, co jest szczególnie niebezpieczne dla osób z cukrzycą. Mogą też wystąpić reakcje alergiczne jak wysypka.

Przedawkowanie

Zbyt duża ilość glukozy może wywołać objawy hiperglikemii, czyli stanu podwyższonego poziomu cukru we krwi. Do objawów należą częste oddawanie moczu, pragnienie, suchość w ustach, zmęczenie, trudności z koncentracją, nudności i wymioty.

Środki ostrożności

Przy zażywaniu glukozy, szczególnie ważne jest monitorowanie poziomu cukru we krwi, szczególnie dla osób z cukrzycą. Niekontrolowane spożycie glukozy może prowadzić do napadów hiperglikemii (zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi).