aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

,

Poznaj 10 skutecznych suplementów i leków na zespół jelita drażliwego

Ranking suplementów i leków na jelito drażliwe – Iberogast, Ibesan, czy Debutir?

Zespół jelita drażliwego charakteryzuje się w głównej mierze występowaniem bólu brzucha. Za przyczynę takiego stanu rzeczy odpowiada zaburzenie na osi jelitowo-mózgowej. Wraz z bólem występuje częsta zmiana konsystencji stolca, w związku z tym podczas tego schorzenia zdarzają się zarówno biegunki jak i zaparcia. Istnieją leki na zespół jelita drażliwego dostępne bez recepty. W poniższym artykule zostaną omówione ich składy i działanie.

Czym jest zespół jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego (ang. irritable bowel syndrome, IBS) występuje zarówno u dzieci jak i dorosłych. Najczęstszymi objawami są bóle brzucha, biegunki, zaparcia, wzdęcia. Może występować tylko część z nich, lub wszystkie na zmianę. Charakterystyczne dla choroby jest to, że objawy występują często i przewlekle. Dokładna przyczyna występowania zespołu jelita drażliwego nie jest do końca znana. Uważa się, że u chorych dochodzi do zaburzenia na osi jelitowo-mózgowej. W leczeniu wykorzystujemy przede wszystkim leki łagodzące objawy [1].

Jakie są przyczyny zespołu jelita drażliwego?

Na występowanie zespołu jelita drażliwego składa się wiele przyczyn. Między innymi są to zaburzenia równowagi mikroflory jelitowej. Zmniejsza się ilość bakterii szczepów Lactobacillus i Bifidobacterium, a zwiększa Escherichia Coli, Streptococcus i Clostridium. Wynikiem tego jest powstanie nieprawidłowości w interakcji jelitowo-mózgowej. Podłożem zaburzeń mogą być czynniki genetyczne oraz niewłaściwa dieta [5,6].

Zespół jelita drażliwego – gdzie boli?

W zespole jelita drażliwego występuje nawracający ból brzucha, który jest bezpośrednio związany z pracą przewodu pokarmowego. Określamy go jako nadwrażliwość trzewna, ponieważ występuje w związku z pasażem jelitowym, zbyt częstym, lub zbyt rzadkim oddawaniem stolca. Oprócz tego w zespole jelita drażliwego można zauważyć niespecyficzne bóle w okolicach odcinka lędźwiowego pleców oraz bóle głowy [5,6].

Jak diagnozuje się IBS?

W diagnostyce zespołu jelita drażliwego  kluczowe znaczenie ma dokładne wywiad medyczny, badanie fizykalne oraz wykluczenie innych schorzeń, które mogą wywoływać podobne objawy. Nie istnieje jednoznaczny test laboratoryjny lub obrazowe, który potwierdzałby obecność IBS. Diagnoza opiera się głównie na klinicznych kryteriach diagnostycznych, takich jak kryteria Rzymskie IV.

Podczas wywiadu medycznego lekarz może zadać pytania dotyczące charakterystyki objawów, jak często występują, jak długo trwają, a także ich wpływu na codzienne funkcjonowanie pacjenta. Ważne jest również ustalenie obecności objawów alarmowych, które mogą sugerować konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań mających na celu wykluczenie innych chorób, takich jak choroba zapalna jelit (IBD), celiakia czy rak jelita grubego.

Badanie fizykalne może obejmować palpacyjne ocenę jamy brzusznej w celu wykrycia zmian w obrębie jelit, a także ocenę obecności obrzęków, wzdęć czy bolesności uciskowej. Badanie per rectum (PR) może być również przeprowadzone w celu oceny narządów miednicy mniejszej i odbytnicy.

Przy podejrzeniu IBS nie zawsze są potrzebne badania dodatkowe, ale lekarz może zdecydować o przeprowadzeniu testów w celu wykluczenia innych chorób. Niektóre z możliwych badań obejmować mogą:

 • Badania krwi: w celu wykluczenia innych schorzeń, takich jak celiakia czy niedobory żelaza.
 • Badania kału: w celu oceny obecności krwi utajonej, infekcji czy problemy z wchłanianiem.
 • Endoskopia: mogą być przeprowadzone badanie gastroskopowe lub kolonoskopia w celu oceny błony śluzowej przewodu pokarmowego i wykluczenia innych chorób, takich jak wrzodziejące zapalenie jelit (UC) czy choroba Leśniowskiego-Crohna (CD) [7-9].

Ważne jest, aby zgłosić się do specjalisty, takiego jak gastroenterolog, który na podstawie zebranych informacji oraz wyników badań będzie w stanie postawić dokładną diagnozę.

Jak uspokoić jelito drażliwe? Poznaj najnowsze leki na zespół jelita drażliwego

Na półkach aptecznych znajdziemy leki, które pomogą złagodzić objawy zespołu jelita drażliwego. Do najpopularniejszych oraz najnowszych leków na zespół jelita drażliwego bez recepty należą Iberogast, Debutir oraz Ibesan. Różnią się one składnikami i działaniem.

Iberogast

Iberogast to lek w postaci płynu zawierający ekstrakty roślinne z następujących roślin: ubiorek gorzki, arcydzięgiel, rumianek, kminek, ostropest, mięta, glistnik jaskółcze ziele, lukrecja. Lek działa poprzez pobudzenie motoryki jelit, co dzieje się za sprawą wzmocnienia napięcia odcinków przewodu pokarmowego, które są osłabione. Drugi kierunek działania polega na rozkurczaniu mięśni gładkich przewodu pokarmowego, co skutkuje uczuciem ulgi w bólu i towarzyszących wzdęciach bardzo częstych w zespole jelita drażliwego. Ponadto Iberogast stymuluje produkcję prostaglandyn, które chronią błonę śluzową żołądka. Ekstrakty roślinne zawarte w leku wykazują działanie przeciwzapalne, wiatropędne.

Jeśli chodzi o Iberogast, dawkowanie należy dobrać do wieku pacjenta. Zaleca się stosować 3 razy dziennie przed lub podczas posiłku rozpuszczając w niewielkiej ilości wody. Dla dzieci między 6, a 12 rokiem życia 15 kropel, a dla osób powyżej 12 roku życia 20 kropel.

Iberogast jest lekiem dosyć drogim, w związku z tym nasuwa się pytanie o zamiennik? Na rynku aptecznym istnieją suplementy diety o zbliżonym składzie. Niestety nie ma identycznego preparatu tym bardziej o statusie leku [2].

Iberogast, krople doustne, lek bez recepty

Ibesan

Ibesan posiada w składzie naturalną glinkę mineralną, która ma zdolności absorbujące substancje w jelitach, co sprzyja zapobieganiu występowania biegunek. Ponadto badania dowiodły, że łagodzi objawy zespołu jelita wrażliwego, w szczególności ból brzucha i biegunki. Dzieje się to za sprawą poprawy integralności błony śluzowej jelit oraz stymulacji aktywności enzymów trawiennych. Wyrób medyczny na jelito wrażliwe Ibesan posiada w składzie także simetikon, który mechanicznie rozbija zgromadzony w jelitach gaz, który powoduje wzdęcia. W wyniku jego działania pęcherzyki gazu stają się mniejsze i są łatwiej usuwane razem z kałem. Jeśli chodzi o Ibesan i jego skutki uboczne, to należy zwrócić uwagę na to, że glinka powoduje wzrost mikroflory jelitowej. Nadmierna ilość flory może spowodować zaostrzenie dolegliwości zespołu jelita drażliwego [3].

Ibesan maślan, kapsułki, żywność specjalnego przeznaczenia medycznego

Debutir

Preparat zawiera maślan sodu. Jest to substancja należąca do krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, która bierze udział w trawieniu za sprawą wpływu na florę jelitową przewodu pokarmowego. Ponadto ma działanie przeciwzapalne polegające na hamowaniu cytokin zapalnych. Przyspiesza gojenie nabłonka jelitowego i utrzymywanie jego prawidłowej struktury. Ze względu na tak złożony mechanizm działania, Debutir zaczyna działać dopiero po jakimś czasie od rozpoczęcia terapii. Jest to lek, który przyjmujemy przez długi okres, aby przyniosło spodziewane efekty. Skutki uboczne stosowania preparatu Debutir nie są znane. Preparat jest uważany za bezpieczny [4].

Debutir, kapsułki, żywność specjalnego przeznaczenia medycznego

Igastrik, krople doustne, suplement diety

Gastrobonisol, płyn doustny, lek bez recepty

Colilen IBS, kapsułki, wyrób medyczny

Intesta Max, saszetki, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego

Gastrobutin IBS, tabletki

Rebutestin forte, kapsułki, żywność specjalnego przeznaczenia medycznego

Jeśli chodzi o leki na zespół jelita drażliwego, to pacjent staje przed wyborem czy wybrać Ibesan, Debutir czy Iberogast? Który z tych leków będzie skuteczny w leczeniu jelita drażliwego? Należy pamiętać, że leki stosowane w każdym schorzeniu muszą być dobierane indywidualnie do potrzeb pacjenta. W każdym wypadku jednak należy przed zastosowaniem któregokolwiek preparatu skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniej terapii.

Jakie są inne metody łagodzenia IBS?

W przypadku zespołu jelita drażliwego alternatywne, niefarmakologiczne metody leczenia mogą być dobrym rozwiązaniem dla wielu pacjentów. Zmiana diety, takiej jak dieta niskofodmapowa, może pomóc w złagodzeniu objawów, takich jak bóle brzucha, wzdęcia czy biegunki. Badania pokazują, że dieta niskofodmapowa może pomóc nawet do 75% pacjentów z IBS. Innymi sposobami złagodzenia objawów IBS mogą być suplementy diety, takie jak probiotyki, które wpływają na mikroflorę jelitową oraz zmniejszają biegunki.

Terapia behawioralna, takie jak kognitywna terapia behawioralna (CBT), może pomóc pacjentom w radzeniu sobie ze stresem oraz wpływać na objawy IBS. Techniki relaksacyjne, takie jak joga czy medytacja, mogą również pomóc w redukcji stresu i zmniejszeniu objawów IBS. Warto jednak pamiętać, że w przypadku objawów alarmowych, takich jak utrata masy ciała, obecność krwi w stolcu czy silne bóle brzucha, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ mogą one sugerować istnienie innej choroby przewodu pokarmowego [10,11].

Zespół jelita drażliwego a dieta. Co jeść, a czego unikać?

Dieta odgrywa istotną rolę w zarządzaniu objawami zespołu jelita drażliwego (IBS). Jednym z popularnych podejść żywieniowych w leczeniu IBS jest dieta niskofodmapowa. FODMAP-y to grupa węglowodanów, które mogą powodować dolegliwości jelitowe u niektórych osób. Dieta niskofodmapowa polega na ograniczeniu spożycia pokarmów bogatych w FODMAP-y, takich jak laktoza, fruktoza, fruktany, galakto-oligosacharydy i poliole. Badania wykazały, że dieta niskofodmapowa może przynieść ulgę w objawach IBS, takich jak bóle brzucha, wzdęcia, biegunki czy zaparcia. Jednak dieta niskofodmapowa jest dietą eliminacyjną i wymaga ścisłego monitorowania, dlatego zaleca się konsultację z dietetykiem w celu ustalenia indywidualnego planu żywieniowego.

Oprócz diety niskofodmapowej, istnieją również inne strategie żywieniowe, które mogą pomóc w zarządzaniu objawami IBS, takie jak unikanie potencjalnych drażniących substancji (np. pikantne potrawy, alkohol, kofeina), regularne jedzenie posiłków o regularnych porach czy odpowiednie nawodnienie organizmu. Warto pamiętać, że każdy pacjent może reagować inaczej na różne pokarmy, dlatego ważne jest prowadzenie dziennika żywieniowego, w którym można rejestrować spożywane produkty i ich wpływ na objawy IBS [5,6].

Bibliografia

 1. Zespół jelita drażliwego w świetle najnowszych wytycznych. K. Adrych. Forum Medycyny Rodzinnej 2018, vol 12, no 6, 224–233
 2. Charakterystyka Produktu Leczniczego, Iberogast.
 3. Moosavi M. Bentonite Clay as a Natural Remedy: A Brief Review. Iran J Public Health. 2017;46(9):1176-1183.
 4. Załęski A, Banaszkiewicz A, Walkowiak J. Butyric acid in irritable bowel syndrome. Prz Gastroenterol. 2013;8(6):350-353. doi:10.5114/pg.2013.39917
 5. Weaver KR, Melkus GD, Henderson WA. Irritable Bowel Syndrome. Am J Nurs. 2017;117(6):48-55. doi:10.1097/01.NAJ.0000520253.57459.01
 6. A. Pietrzak, B. Skrzydło-Radomańska, A. Mulak, M. Lipiński, E. Małecka-Panas, J. Reguła, G. Rydzewska, Rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne w zespole jelita nadwrażliwego. Gastroenterology Review 2018; 13 (4)
 7. Sperber A. D., Bangdiwala S. I., Drossman D. A., et al. (2019). Worldwide Prevalence and Burden of Functional Gastrointestinal Disorders, Results of Rome Foundation Global Study. Gastroenterology, 160(1), 99-114.e3.
 8. Lacy, B. E., Mearin, F., Chang, L., et al. (2016). Bowel Disorders. Gastroenterology, 4(2), 73-85.
 9. American Gastroenterological Association. (2015). American Gastroenterological Association Institute Guideline on the Management of Irritable Bowel Syndrome. Gastroenterology, 149(7), 1393-1401.
 10. Halmos, E.P., Power, V.A., Shepherd, S.J., Gibson, P.R., and Muir, J.G. (2014). A diet low in FODMAPs reduces symptoms of irritable bowel syndrome. Gastroenterology, 146(1), 67-75.e5.
 11. Ford, A.C., et al. (2018). American College of Gastroenterology Monograph on the Management of Irritable Bowel Syndrome and Chronic Idiopathic Constipation. American Journal of Gastroenterology, 113(1), 1-18.

Omawiane substancje

 • Dziurawiec zwyczajny

  Dziurawiec zwyczajny to roślina zielarska, która ma właściwości przeciwdepresyjne. Można go stosować w postaci herbatki lub tabletek.
  Surowce roślinne
 • Glistnik jaskółcze ziele

  Glistnik jaskółcze ziele jest substancją leczniczą wykorzystywaną w medycynie naturalnej ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
  Surowce roślinne
 • Kminek

  Kminek to substancja lecznicza stosowana głównie w przypadku problemów z trawieniem oraz w celu łagodzenia bólu i zapalenia.
  Surowce roślinne
 • Koper włoski

  Koper włoski jest rośliną leczniczą, która ma działanie przeciwzapalne i uspokajające. Jest stosowany w leczeniu dolegliwości trawiennych oraz jako środek wspomagający w łagodzeniu objawów menopauzy.
  Surowce roślinne
 • Korzeń arcydzięgla litworu

  Korzeń arcydzięgla litworu jest substancją leczniczą wykorzystywaną w medycynie naturalnej. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.
  Surowce roślinne
 • Korzeń lukrecji

  Korzeń lukrecji jest naturalnym składnikiem wielu leków i suplementów diety. Ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
  Surowce roślinne
 • Krwawnik pospolity

  Krwawnik pospolity to roślina zielna z rodziny astrowatych. Jego liście i kwiaty są wykorzystywane w medycynie naturalnej.
  Surowce roślinne
 • Maślan sodu

  Maślan sodu to sól kwasu masłowego. Jest stosowany w przemyśle spożywczym jako regulator kwasowości oraz w kosmetyce jako składnik kremów i balsamów.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Mięta pieprzowa

  Mięta pieprzowa to roślina zielarska o charakterystycznym, orzeźwiającym zapachu i smaku. Jej liście są często wykorzystywane w kuchni do przyprawiania potraw oraz w medycynie naturalnej jako środek łagodzący bóle i problemy trawienne.
  Surowce roślinne
 • Mniszek lekarski

  Mniszek lekarski to roślina z rodziny astrowatych. Zawiera wiele cennych składników, takich jak witaminy, minerały i flawonoidy.
  Surowce roślinne
 • Ostropest plamisty

  Ostropest plamisty to roślina z rodziny astrowatych. Zawiera silne przeciwutleniacze i substancje ochronne dla wątroby.
  Surowce roślinne
 • Rumianek pospolity

  Rumianek pospolity to roślina zielarska, która ma właściwości łagodzące i przeciwzapalne. Z rumianku można przygotować herbatę lub stosować go w postaci kremów i maści.
  Surowce roślinne
 • Simetikon

  Simetikon jest substancją stosowaną w leczeniu dolegliwości żołądkowych, takich jak wzdęcia i bóle brzucha. Jest to silikonowy polimer, który działa poprzez zmniejszenie napięcia powierzchniowego gazów w przewodzie pokarmowym.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Wyciąg z ziela ubiorka gorzkiego

  Substancja lecznicza w postaci wyciągu z ziela ubiorka gorzkiego wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, stosowana jest w leczeniu chorób reumatycznych oraz dolegliwości bólowych układu mięśniowo-szkieletowego.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

 • Zespół jelita drażliwego (IBS)

  Zespół drażliwego jelita to choroba przewodu pokarmowego, która objawia się bólami brzucha, wzdęciami, zaparciami lub biegunkami. Często występuje u osób z zaburzeniami emocjonalnymi lub stresującym stylem życia.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .