Jakie są przyczyny bólu brzucha u dzieci?

Ból jest jednym z najczęściej wysyłanych sygnałów naszego ciała, informujący nas o tym, że coś złego dzieje się w organizmie. Jest to na tyle ogólny symptom, że często wprost nie wskazuje na przyczynę jego występowania. W dodatku receptory odpowiedzialne za odczuwanie bólu są w obrębie jamy brzusznej rozłożone rzadko, co powoduje, że lokalizacja bólu brzucha, nie zawsze daje informacje na temat dokładnego miejsca, w którym występuje przyczyna bólu. U dzieci, zwłaszcza w pierwszych latach życia, ból brzucha występuje często. Najczęściej jego powodem są niegroźne łagodne zaburzenia trawienia, jednak istnieją przypadki, w których ból brzucha u dziecka może być pierwszym objawem stanu zagrażającemu życiu dziecka [1].

Jakie objawy powinny być alarmujące?

Przede wszystkim alarm powinny wzbudzić powtarzające się bóle brzucha, którym towarzyszą mu inne niepokojące objawy takie jak na przykład gorączka, promieniowanie do pleców, spadek masy ciała, przewlekłe wymioty lub biegunki. Do najczęstszych przyczyn ostrego bólu brzucha u dzieci zaliczamy przede wszystkim infekcje zarówno wirusowe jak i bakteryjne. Mogą być one wywołane zakażeniem bakteriami od innych dzieci, lub z pożywienia. W przypadku małych dzieci ból brzucha może być spowodowany również zatruciem pokarmowym spowodowanym spożyciem przypadkowych produktów takich jak na przykład mydło, czy kredki. U niemowląt ból brzucha jest często spowodowany zaparciami spowodowanymi niewystarczającym trawieniem laktozy ze spożywanego mleka.

Przewlekły ból brzucha zdarza się znacznie rzadziej, jednak najczęściej dotyczy zaburzeń czynnościowych układu pokarmowego. Zespół jelita drażliwego (IBS) oraz dyspepsja czynnościowa może zacząć się objawiać już w wieku dziecięcym. W związku z tym niezwykle istotne jest prawidłowe zdiagnozowanie bólu brzucha u dziecka [1,2].

REKLAMA
REKLAMA

Ból brzucha u dziecka – co podać?

Pytanie “co na ból brzucha u dziecka?” pojawia się bardzo często w głowie każdego rodzica, który chce pomóc swojemu dziecku. Dobór odpowiedniego środka zależy od wieku dziecka oraz objawów dodatkowych. W zależności od powyższych czynników zaleca się stosowanie takich substancji jak:

1. Simetikon – kapsułki i krople na ból brzuca u dziecka

Espumisan, czy Bobotic: jest wskazany w przypadku wzdęć i kolek, które u małych dzieci często dają objawy bólowe. Simetikon działa na zasadzie obniżania napięcia powierzchniowego między płynem i pęcherzykami gazu, co powoduje rozbicie pęcherzyków. Dzięki temu gaz zgromadzony w jelitach jest łatwiej uwalniany i dolegliwości bólowe ustępują. W aptece można dostać simetikon bez recepty w postaci kropel łatwych do podania dla najmłodszych dzieci [3].

2. Nifuroksazyd: tabletki i syrop na ból brzucha u dziecka

Jest to substancja wykazująca działanie przeciwbakteryjne, zwłaszcza na bakterie dające zakażenia w obrębie jelit. Stosuje się najczęściej jeśli występują oprócz bólu brzucha takie objawy jak biegunka, wymioty. Bez recepty dostaniemy nifuroksazyd w kapsułkach, który polecamy dla dzieci powyżej 6 roku życia. Istnieją też zawiesiny dla młodszych dzieci, jednak stosowanie nifuroksazydu u najmłodszych należy skonsultować z lekarzem, który wystawi odpowiednią receptę. U dzieci powyżej 6 roku życia powinno się stosować 600-800 mg na dobę w 3-4 dawkach, więc 200 mg co 6-8h [4].

3. Probiotyki

Ból brzucha u niemowląt może być wywołany niedojrzałością układu pokarmowego. Najczęściej u najmłodszych lekarze zalecają stosowanie probiotyków, które wspomagają naturalne procesy trawienia i przynoszą ulgę. W aptece spotkamy całą gamę preparatów probiotycznych. Są one dostępne zarówno w postaci kapsułek, saszetek jak i kropli. Ważne jest, aby pamiętać o odpowiednim przechowywaniu oraz okresie ważności po otwarciu.

4. Imbir

Imbir wybieramy, jeśli bólowi brzucha towarzyszą nudności czy wymioty. Jest to roślina tradycyjnie stosowana w nudnościach. Można wspomóc się imbirem u dzieci powyżej 3 roku życia. W aptece znajdziemy imbir pod nazwami handlowymi Lokomotiv. Napar z imbiru można też wykonać samodzielnie w warunkach domowych ze świeżego kłącza [5].

5. Laktaza – krople na ból brzucha u dziecka

Jest to enzym pozwalający nam trawić laktozę zawartą w mleku. Niemowlęta żywią się najczęściej wyłącznie mlekiem matki, a ze względu na niedojrzałość układu pokarmowego, mogą u nich występować dolegliwości bólowe ze względu na niecałkowite trawienie laktozy. Zaleca się stosowanie laktazy w kroplach, która pomoże dziecku strawić mleko. W aptece znajdziemy enzymy pod nazwą handlową Kolzym [6].

Czego nie wolno podawać dzieciom na ból brzucha?

Wiele osób ból kojarzy ze środkami przeciwbólowymi. Jednak ból brzucha jest o tyle niespecyficzny, że bez dokładnej wiedzy na temat jego źródła bezwzględnie nie wolno podawać środków przeciwbólowych takich jak Nurofen, Ibum czy Paracetamol. Środki przeciwbólowe podrażniają śluzówkę żołądka, w związku z tym mogą zaostrzyć dolegliwości bólowe. Bez konsultacji z lekarzem nigdy nie sięgamy sami po środki przeciwbólowe w przypadku bólu brzucha [7].