aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

, , ,

Co może oznaczać ból głowy u dziecka?

Co stosować na ból głowy u dziecka?

U dzieci ciężko zlokalizować miejsce bólu, a tym bardziej przyczynę. Często maluchy nie potrafią dokładnie nazwać tego, co im doskwiera. Jak pomóc dziecku z bólem głowy Jakie leki i domowe sposoby przyniosą ulgę w bólu?
Co na ból głowy u dziecka? Apap Junior, Pedicetamol. czy Ibum Forte? (fot. leki.pl).

Co może oznaczać ból głowy u dziecka?

Ból głowy jest jedną z najczęściej zgłaszanych dolegliwości przez dzieci i młodzież. Bywa reakcją organizmu na zbyt małą dawkę snu, przemęczenie, stres. Często pojawia się, gdy mały pacjent jest odwodniony i gdy nie spożywa regularnych posiłków. Bardzo często ból głowy towarzyszy infekcjom.

U nastolatków może pojawić się migrenowy ból głowy, poprzedzony aurą czuciową lub wzrokową. Trzy razy częściej doświadczają go dziewczyny niż chłopcy.  U pacjentów z wadami rozwojowymi, guzami mózgu, padaczką i innymi schorzeniami neurologicznymi ból głowy jest częstym objawem. Każdy przypadek bólu głowy powinien być poddany analizie. Niekiedy może być niegroźnym symptomem, a czasem może świadczyć o poważnej chorobie.

Kiedy ból głowy powinien niepokoić?

Gdy objawy są nietypowe, różnią się od dotychczas występujących, są mocno nasilone i towarzyszą im inne dodatkowe symptomy. W takiej sytuacji należy zasięgnąć porady lekarza. Należą do nich:

 • zaburzenie widzenia;
 • ograniczenie pola widzenia;
 • światłowstręt;
 • silne nudności i wymioty;
 • objawy neurologiczne (zaburzenia mowy, słuchu, ruchu i czucia);
 • gorączka, sztywność karku;
 • nadciśnienie tętnicze;
 • drgawki.

Gdy któreś z objawów wystąpią, należy skontaktować się z lekarzem.

Czy ból głowy może wystąpić po urazie?

Często ból głowy jest wynikiem doznanego urazu (upadku, silnego uderzenia). Mogą towarzyszyć mu zaburzenia widzenia i wymioty. Niepokojące objawy korzystnie jest skonsultować z lekarzem. Niekiedy jest potrzebna konsultacja neurologiczna i odpowiednie badanie.

Jak postępować, gdy głowa boli codziennie?

W takim przypadku należy udać się do lekarza. Pojawiający się codziennie ból głowy może sugerować początek infekcji lub poważną chorobę, którą trzeba właściwie zdiagnozować, by podjąć właściwe leczenie.

Co stosować na ból głowy u dziecka?

Bezpiecznymi lekami na ból głowy u dziecka jest ibuprofen i paracetamol. Poniżej znajdują się przykładowe preparaty zawierające te substancje czynne.

Paracetamol

Ze wszystkich dostępnych leków przeciwbólowych za najbardziej bezpieczny uważany jest paracetamol. Jest to lek działający przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, nie wykazuje działania przeciwzapalnego. Paracetamol hamuje COX (prawdoodobnie jego izoformę COX-3), czyli izoenzym, który znajduje się w ośrodkowym układzie nerwowym. W wyniku zahamowania szlaku COX, zmniejszona jest synteza prostaglandyn, które są odpowiedzialne za wywołanie bólu i gorączki.

Paracetamol można zastosować w przypadku bólu głowy, spowodowanego infekcją, ale także w przypadku migreny czy napięciowego bólu głowy.  Oprócz tych wskazań lek można zastosować w infekcji, której towarzyszy gorączka  oraz bólu zęba czy ucha.  Posiłek spożyty bezpośrednio przed podaniem leku, może zmniejszyć i opóźnić jego wchłanianie.

Ibuprofen

Jest lekiem o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, a także przeciwgorączkowym. Jest inhibitorem izoenzymu cyklooksygenazy (COX-1 i COX-2). Działa poprzez hamowanie wydzielania składników prozapalnych, odpowiedzialnych m.in. za czucie bólu. Jednocześnie zablokowanie izoenzymu COX powoduje zwiększenie działań niepożądanych leku,  głównie przez zablokowanie syntezy cytoprotekcyjnych prostaglandyn.

To silny lek przeciwbólowy i przeciwzapalny, który można zastosować w infekcjach, przebiegających z gorączką i bólem głowy. Wskazaniem jest także ból gardła, ból mięśni i stawów, ból zęba i ucha. Jego dawka u dzieci to 10 mg/kg masy ciała u dzieci powyżej 3. miesiąca życia. Lek powinien być stosowany w odstępach 4-6 godzin pomiędzy kolejnymi dawkami. Jest lekiem dostępnym bez recepty.

Jakie są inne sposoby zmniejszania bólu głowy u dzieci?

Dobrą alternatywą dla mniej nasilonego bólu głowy u małych pacjentów jest chłodny okład na czoło lub skroń. Chłodzący kompres daje ulgę i zmniejsza odczuwanie bólu. W aptece są gotowe żelowe kompresy chłodzące, które schładza się w lodówce lub zamrażarce i przykłada do głowy. Zwykle są one wielokrotnego użycia i nadają się również do ogrzania ciała (najczęściej przez zanurzenie w ciepłej wodzie). Gotowe “plastry” do naklejenia na czoło lub okolice skroni.

Zwykle zawierają mentol, nie zawierają za to żadnych substancji działających przeciwbólowo. Mentol daje uczucie chłodzenia. Dobrze sprawdzają się w podróży, gdyż nie wymagają pozycji leżącej. Należy jednak pamiętać, że skuteczne są tylko przy mniej nasilonych objawach bólu głowy.

Jakie są domowe sposoby zmniejszające ból głowy?

Bardzo często odpoczynek i sen sprzyja ustąpieniu bólu. Warto zapewnić dziecku ciszę, spokój, zaciemniony pokój, aby mogło odpocząć i zregenerować organizm. Odpowiednia dawka świeżego powietrza też korzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Dobrana do wieku i możliwości dziecka aktywność fizyczna też jest niezmiernie ważna, by radzić sobie ze stresem i napięciem, który może skutkować bólem głowy. Techniki relaksacyjne i spokojny oddech u młodzieży też mogą sprawdzić się w pokonywaniu bólu głowy. Mniejszym dzieciom niezbędna będzie obecność rodzica, który czuwa i ukoi niepokój związany z bólem.

Podsumowanie

Na ból głowy jest wiele sposobów. Ich dobór zależy od wieku dziecka, nasilenia objawów i przyczyn bólu. Każdemu  przypadkowi bólu głowy  należy się przyjrzeć i nie bagatelizować objawów. Nagły, silny, nietypowy i nieustępujący ból jest zawsze wskazaniem do zasięgnięcia opinii lekarza, by wykluczyć niebezpieczne choroby i zapobiec ich skutkom.

Bibliografia

 1. Charakterystyka Produktu Leczniczego CHPL paracetamol, ibuprofen
 2. Medycyna Szczeklika – ból głowy u dzieci

Omawiane substancje

 • Ibuprofen

  Ibuprofen jest lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Ibuprofen jest dostępny bez recepty w aptekach.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Paracetamol

  Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest powszechnie stosowany w leczeniu bólu głowy, zębów, mięśni oraz gorączki.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Ból głowy

  Ból głowy jest jednym z najczęstszych schorzeń, które dotyka ludzi na całym świecie. Może mieć różne przyczyny, takie jak stres, zmęczenie, choroby zakaźne czy urazy.
 • Migrena z aura

  Migrena z aura to choroba neurologiczna, która charakteryzuje się występowaniem bólów głowy oraz objawów neurologicznych, takich jak zaburzenia widzenia czy mowy. Jest to schorzenie, które może znacznie wpłynąć na jakość życia pacjenta.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .