Efferalgan

czopki80 mg

Efferalgan to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, który zawiera paracetamol. Wersja „czopki, 80mg” jest przeznaczona dla dzieci i jest podawana drogą doodbytniczą. Lek pomaga łagodzić objawy takie jak ból i gorączka.

Spis treści

  Opis leku

  Efferalgan – co to?

  Efferalgan to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, który zawiera paracetamol. Wersja „czopki, 80mg” jest przeznaczona dla dzieci i jest podawana drogą doodbytniczą. Lek pomaga łagodzić objawy takie jak ból i gorączka.

  Dawkowanie

  Jak dawkować Efferalgan?

  Lek Efferalgan, czopki 80mg, jest przeznaczony dla dzieci o masie ciała od 5 do 10 kg (w wieku około 2 do 24 miesięcy). Zalecana dawka to 1 czopek (80mg paracetamolu) co 6 godzin, ale nie więcej niż 4 czopki na dobę (maksymalna dawka 320 mg paracetamolu). U dzieci trzeba zachować równe 6-godzinne odstępy pomiędzy dawkami. U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby dawkowanie powinno być dostosowane. Czas stosowania leku powinien być jak najkrótszy.

  Przechowywanie

  Jak przechowywać Efferalgan?

  Przechowuj lek Efferalgan, czopki, 80 mg w miejscu niewidocznym i poza zasięgiem dzieci. Upewnij się, że temperatura w tym miejscu nie przekracza 30°C. Nie używaj leku po dacie ważności widocznej na opakowaniu. Nie wyrzucaj go do kanalizacji ani śmietnika.

  Forma podania

  Efferalgan czopki 80 mg to lek w formie czopków doodbytniczych. Aby zastosować lek, czopek należy wprowadzić do odbytu. Jest to preferowany sposób podawania leku dla dzieci lub osób mających trudności z połykaniem.

  Działania niepożądane

  Jakie działania niepożądane może powodować Efferalgan?

  Efferalgan, czopki, 80 mg, choć jak każdy lek, może powodować skutki uboczne, ale nie u każdego one wystąpią. Na podstawie dostępnych danych, nie możemy dokładnie określić, jak często mogą one wystąpić. Możliwe skutki uboczne to: zwiększona aktywność wątroby, reakcje alergiczne, w tym niskie ciśnienie krwi i wstrząs anafilaktyczny, reakcje nadwrażliwości, obrzęk skóry i podskórnej tkanki, biegunka, bóle brzucha, zmniejszenie liczby płytek krwi i białych krwinek, zaczerwienienie skóry, wysypka, rumień, pokrzywka, plamica, ostra uogólniona osutka krostkowa, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka i zespół Stevensa-Johnsona. W bardzo rzadkich przypadkach, reakcje nadwrażliwości, takie jak duszność, skurcz oskrzeli, nadmierne pocenie, mogą wymagać przerwania leczenia.

  Przeciwwskazania

  Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Efferalgan?

  Kiedy nie stosować leku:
  – jeśli pacjent ma uczulenie na paracetamol, chlorowodorek propacetamolu lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
  – jeśli u pacjenta występuje ciężka niewydolność wątroby lub czynna niewyrównana choroba wątroby;
  – jeśli u pacjenta występuje niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej;
  – jeśli pacjent jest leczony inhibitorami MAO oraz w okresie do 14 dni po zakończeniu leczenia;
  – u pacjenta po przebytym ostatnio zapaleniu odbytu, odbytnicy lub krwawieniu z odbytu.

  Przedawkowanie

  Jakie są objawy przedawkowania leku Efferalgan?

  Przedawkowanie Efferalganu, czopki, 80 mg jest szczególnie ryzykowne dla osób starszych, małych dzieci, osób niedożywionych, cierpiących na chorobę alkoholową, problemy z wątrobą czy przyjmujących leki wpływające na enzymy wątrobowe. W ciągu kilku do kilkunastu godzin mogą pojawić się objawy takie jak nudności, wymioty, brak apetytu, bladość, nadmierne pocenie, senność i ogólne osłabienie. Te objawy mogą ustąpić następnego dnia, ale to nie oznacza, że nie ma uszkodzenia wątroby. Mogą wystąpić bóle brzucha, powrót nudności i żółtaczka. Rzadko zdarza się ostre zapalenie trzustki.

  Wygląd

  Lek Efferalgan, czopki, 80 mg ma formę białych czopków doodbytniczych. Są one zapakowane w blistry, które są utworzone z folii PVC, poliuretanu i LDPE. W jednym opakowaniu znajdują się 2 blistry, a każdy z nich zawiera 5 czopków. Czopki mają kształt stałego tłuszczu z dodatkami, w tym lecytyną pochodzącą z oleju sojowego. Całość jest zapakowana w tekturowe pudełko.

  Ulotka

  Ulotka leku Efferalgan dla pacjenta

  Pobierz ulotkę PDF

  Skład leku

  Składniki zawarte w leku Efferalgan to:

  Zalecenia stosowania

  Lek Efferalgan zaleca się stosować w przypadku:

  Producent

  Producentem leku Efferalgan jest UPSA SAS.

  Kategorie

  Postać

  czopki

  Moc

  80 mg

  Tablica pytań o Efferalgan

  Brak pytań.

  Zamienniki i produkty podobne

  Zamieniki i produkty podobne do Efferalgan to: Efferalgan, Paracetamol Hasco, Paracetamol Farmina.

  Poradniki

  Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: .