Efferalgan

czopki80 mg

Efferalgan to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, który zawiera paracetamol. Wersja „czopki, 80mg” jest przeznaczona dla dzieci i jest podawana drogą doodbytniczą. Lek pomaga łagodzić objawy takie jak ból i gorączka.

Spis treści

    Opis leku

    Efferalgan – co to?

    Efferalgan to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, który zawiera paracetamol. Wersja „czopki, 80mg” jest przeznaczona dla dzieci i jest podawana drogą doodbytniczą. Lek pomaga łagodzić objawy takie jak ból i gorączka.

    Dawkowanie

    Jak dawkować Efferalgan?

    Lek Efferalgan, czopki 80mg, jest przeznaczony dla dzieci o masie ciała od 5 do 10 kg (w wieku około 2 do 24 miesięcy). Zalecana dawka to 1 czopek (80mg paracetamolu) co 6 godzin, ale nie więcej niż 4 czopki na dobę (maksymalna dawka 320 mg paracetamolu). U dzieci trzeba zachować równe 6-godzinne odstępy pomiędzy dawkami. U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby dawkowanie powinno być dostosowane. Czas stosowania leku powinien być jak najkrótszy.

    Przechowywanie

    Jak przechowywać Efferalgan?

    Przechowuj lek Efferalgan, czopki, 80 mg w miejscu niewidocznym i poza zasięgiem dzieci. Upewnij się, że temperatura w tym miejscu nie przekracza 30°C. Nie używaj leku po dacie ważności widocznej na opakowaniu. Nie wyrzucaj go do kanalizacji ani śmietnika.

    Forma podania

    Efferalgan czopki 80 mg to lek w formie czopków doodbytniczych. Aby zastosować lek, czopek należy wprowadzić do odbytu. Jest to preferowany sposób podawania leku dla dzieci lub osób mających trudności z połykaniem.

    Działania niepożądane

    Jakie działania niepożądane może powodować Efferalgan?

    Efferalgan, czopki, 80 mg, choć jak każdy lek, może powodować skutki uboczne, ale nie u każdego one wystąpią. Na podstawie dostępnych danych, nie możemy dokładnie określić, jak często mogą one wystąpić. Możliwe skutki uboczne to: zwiększona aktywność wątroby, reakcje alergiczne, w tym niskie ciśnienie krwi i wstrząs anafilaktyczny, reakcje nadwrażliwości, obrzęk skóry i podskórnej tkanki, biegunka, bóle brzucha, zmniejszenie liczby płytek krwi i białych krwinek, zaczerwienienie skóry, wysypka, rumień, pokrzywka, plamica, ostra uogólniona osutka krostkowa, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka i zespół Stevensa-Johnsona. W bardzo rzadkich przypadkach, reakcje nadwrażliwości, takie jak duszność, skurcz oskrzeli, nadmierne pocenie, mogą wymagać przerwania leczenia.

    Przeciwwskazania

    Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Efferalgan?

    Kiedy nie stosować leku:
    – jeśli pacjent ma uczulenie na paracetamol, chlorowodorek propacetamolu lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
    – jeśli u pacjenta występuje ciężka niewydolność wątroby lub czynna niewyrównana choroba wątroby;
    – jeśli u pacjenta występuje niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej;
    – jeśli pacjent jest leczony inhibitorami MAO oraz w okresie do 14 dni po zakończeniu leczenia;
    – u pacjenta po przebytym ostatnio zapaleniu odbytu, odbytnicy lub krwawieniu z odbytu.

    Przedawkowanie

    Jakie są objawy przedawkowania leku Efferalgan?

    Przedawkowanie Efferalganu, czopki, 80 mg jest szczególnie ryzykowne dla osób starszych, małych dzieci, osób niedożywionych, cierpiących na chorobę alkoholową, problemy z wątrobą czy przyjmujących leki wpływające na enzymy wątrobowe. W ciągu kilku do kilkunastu godzin mogą pojawić się objawy takie jak nudności, wymioty, brak apetytu, bladość, nadmierne pocenie, senność i ogólne osłabienie. Te objawy mogą ustąpić następnego dnia, ale to nie oznacza, że nie ma uszkodzenia wątroby. Mogą wystąpić bóle brzucha, powrót nudności i żółtaczka. Rzadko zdarza się ostre zapalenie trzustki.

    Wygląd

    Lek Efferalgan, czopki, 80 mg ma formę białych czopków doodbytniczych. Są one zapakowane w blistry, które są utworzone z folii PVC, poliuretanu i LDPE. W jednym opakowaniu znajdują się 2 blistry, a każdy z nich zawiera 5 czopków. Czopki mają kształt stałego tłuszczu z dodatkami, w tym lecytyną pochodzącą z oleju sojowego. Całość jest zapakowana w tekturowe pudełko.

    Ulotka

    Ulotka leku Efferalgan dla pacjenta

    Pobierz ulotkę PDF

    Skład leku

    Składniki zawarte w leku Efferalgan to:

    Zalecenia stosowania

    Lek Efferalgan zaleca się stosować w przypadku:

    Producent

    Producentem leku Efferalgan jest UPSA SAS.

    Kategorie

    Postać

    czopki

    Moc

    80 mg

    Tablica pytań o Efferalgan

    Brak pytań.

    Zamienniki i produkty podobne

    Zamieniki i produkty podobne do Efferalgan to: Efferalgan, Paracetamol Hasco, Paracetamol Farmina.

    Poradniki

    Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: .