leki-orange

Czy nifuroksazyd to skuteczny lek na biegunkę?

Nifuroksazyd — dlaczego nie jest dobrym lekiem na biegunkę?

Nifuroksazyd to lek często polecany na biegunkę. Jest to częściowo słuszne posunięcie, bowiem lek ten poprzez działanie przeciwbakteryjne rzeczywiście jest w stanie zniwelować przykre objawy bakteryjnych zakażeń jelitowych. Statystyka jednak stoi nieco w opozycji względem takiego postępowania. Według danych biegunki mają zazwyczaj wirusowe, a nie bakteryjne, podłoże. Czy wówczas nifuroksazyd jest dobrym wyborem? Jak dokładnie działa ten lek?

Nifuroksazyd należy do grupy leków przeciwbiegunkowych. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne wobec zdecydowanej większości bakterii wywołujących zakażenia jelitowe. Mechanizm jego działania nie został jeszcze dokładnie poznany, niemniej najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest hamowanie enzymów i syntezy białek w komórkach bakteryjnych. Nifuroksazyd nie zaburza prawidłowej równowagi mikrobiologicznej w przewodzie pokarmowym oraz nie wchłania się z przewodu pokarmowego do krwi. Nie wywiera zatem ogólnoustrojowego działania na organizm. Jego wskazaniem do stosowania są ostre i przewlekłe biegunki wywołane zakażeniem bakteryjnym [1].

Czym jest biegunka?

Biegunka to oddawanie półpłynnego/płynnego/wodnistego stolca minimum 3 razy na dobę. Biegunka ostra, trwająca do 2 tygodni, to naturalny i fizjologiczny mechanizm obronny naszego organizmu, wyzwalany pod wpływem szkodliwej treści w przewodzie pokarmowym. Ma ona charakter samoograniczający się i jest leczona wyłącznie objawowo [2].

Jakie są przyczyny biegunki?

Ostra biegunka ma najczęściej podłoże infekcyjne. Poza częstym i wodnistym stolcem mogą jej towarzyszyć objawy takie jak gorączka czy odwodnienie. Statystycznie najczęstszą przyczyną występowania ostrej biegunki są wirusy przenoszone drogą kropelkową lub znajdujące się w spożywanych przez nas produktach.

https://leki.pl/poradnik/jakie-sa-przyczyny-i-jak-leczyc-zatrucie-pokarmowe/

Inne przyczyny biegunki to:

  • bakterie obecne w pożywieniu lub w wodzie — zdecydowanie rzadsza przyczyna biegunek w porównaniu do wirusów. Wśród zakażeń bakteryjnych największą rolę odgrywa Salmonella i Campylobacter (w zależności od kraju);
  • produkty metabolizmu bakterii (tzw. enterotoksyny), obecne np. w lodach i innych produktach mlecznych;
  • bardzo rzadko pierwotniaki (Giardia lamblia) lub pasożyty jelitowe;
  • leki — tzw. biegunki polekowe mogą być wywołane między innymi przez związki moczopędne, hormony tarczycy lub leki przeciwcukrzycowe;
  • choroby: celiakia, wrzodziejące zapalenie jelita grubego;
  • silny stres i emocje ;
  • biegunki czynnościowe w przebiegu IBS (Zespół jelita drażliwego);
  • produkty spożywcze, w przypadku biegunek alergicznych i zaburzeń trawienia [2,3].

https://leki.pl/poradnik/loperamid-zasady-stosowania-preparatow/

Jak prawidłowo leczyć biegunkę — czy nifuroksazyd jest w ogóle potrzebny?

Fundamentem leczenia biegunek jest utrzymanie odpowiedniego nawodnienia organizmu i prawidłowego stężenia jonów, zwłaszcza sodu i potasu. Aby zapobiec odwodnieniu i nadmiernej utracie elektrolitów, zaleca się spożywanie odpowiednio dużej ilości płynów wzbogaconych solami mineralnymi. Biegunki ostre zazwyczaj kończą się samoistnie i poza odpowiednim nawodnieniem, nie wymagają dodatkowych procedur [2,3] .

Dlaczego nie warto stosować nifuroksazydu?

Tak jak wspomniano powyżej, statystycznie najczęstszą przyczyną biegunek są wirusy. Bezcelowe jest zatem przyjmowanie leku z nifuroksazydem, który wykazuje działanie przeciwbakteryjne, a nie przeciwwirusowe. Bez szczegółowej diagnostyki żaden specjalista nie jest w stanie określić jaki drobnoustrój wywołał uciążliwe objawy ze strony układu pokarmowego. Jest to możliwe wyłączenie po przebadaniu próbki kału pacjenta, jednak ze względu na fakt, że jest to drogi test, nie wykonuje się go zbyt często — wręcz jest zalecany w skrajnych przypadkach.

Przyjmowanie nifuroksazydu w przebiegu biegunki z dużą dozą prawdopodobieństwa okaże się nieskuteczne i niepotrzebne. Leczenie ostrych biegunek powinno ograniczać się wyłącznie do przyjmowania zwiększonej ilości płynów i uzupełniania elektrolitów w organizmie.

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Zaburzenie charakteryzujące się częstymi i wodnistymi wypróżnieniami. Przyczyny biegunki obejmują bakterie, wirusy lub pasożyty, niektóre leki, nietolerancje pokarmowe i choroby, które wpływają na żoł…
Omawiane substancje
Pochodna nitrofuranu o działaniu przeciwbakteryjnym. Mechanizm działania nifuroksazydu polega na hamowaniu aktywności enzymów bakteryjnych oraz hamowaniu syntezy białek bakteryjnych. Lek wykazuje akty…
Podsumowanie
SubstancjeNifuroksazyd
SchorzeniaBiegunka
KategoriaBiegunka,
Układ pokarmowy
AutorMaria Bialik
Ostatnia aktualizacja9 miesięcy temu
Data publikacji07.07.2021
Bibliografia3 źródła