Co na jelitówką? Leki bez recepty

Jelitówka – jak ją leczyć?

Jelitówka to inaczej grypa żołądkowa, chociaż nie ma nic wspólnego z wirusem grypy. Najczęściej przebiega z występowaniem biegunek, wymiotów, nudności. Wywołują ją najczęściej wirusy. W poniższym artykule dowiesz się, jakie są leki na jelitówkę bez recepty i co na jelitówkę u dziecka?

Czym jest jelitówka?

Jelitówka zwana inaczej grypą żołądkową lub jelitową, to zespół objawów, jaki towarzyszy zarażeniu wirusami i bakteriami. Wskutek tego zakażenia dochodzi do pojawienia się charakterystycznych objawów takich jak biegunka, nudności, wymioty. W niektórych przypadkach może pojawić się gorączka sięgająca nawet ponad 39 stopni C. Zazwyczaj jelitówce towarzyszy osłabienie, co jest związane z zaburzeniami elektrolitowymi oraz odwodnieniem [1].

Co wywołuje jelitówkę?

Grypa żołądkowa jest najczęściej wywołana wirusami, a dokładniej wywołują ją adenowirusy, norowirusy, sapowirusy, astrowirusy, enterowirusy, kobowirusy. U dzieci przeważają zakażenia rotawirusami. Są one odpowiedzialne za 70% zachorowań u najmłodszych. Oprócz wirusów jelitówka może być spowodowana bakteriami: Salmonella, Shigella, Eschericha, Yersinia i Clostridium difficile. Najrzadziej grypa jelitowa może być spowodowana pierwotniakami. Jak widać, wirusy grypy nie mają nic wspólnego z tą chorobą [1].

Jelitówka — jak ją leczyć?

Rzadko kiedy wykonuje się diagnostykę w celu określenia dokładnego patogenu, przez który wystąpiły objawy. Najczęściej dotyczy to sytuacji, w których obserwuje się krew w kale, ostre bóle brzucha czy też bardzo zły stan pacjenta.

Grypa żołądkowa zazwyczaj przechodzi sama i na pytanie “co na jelitówkę?” odpowiadamy: elektrolity i probiotyki. Podajemy je ze względu na obecność biegunek i wymiotów, które powodują znaczne odwodnienie i zaburzenie mikrobioty jelitowej. U pacjentów, u których nie jest możliwe podanie doustne leków i ich stan się pogarsza, konieczne będzie skierowanie do szpitala w celu nawodnienia dożylnego [1].

Leki na jelitówkę — co kupisz w aptece?

Wspomagająco można zażywać leki, które będą łagodzić objawy grypy jelitowej.

Leki przeciwbiegunkowe

Jeśli w przebiegu jelitówki występują biegunki, możemy zastosować leki przeciwbiegunkowe. Najbardziej popularnym lekiem o wysokiej skuteczności jest loperamid. Jest to substancja, która hamuje perystaltykę jelit oraz łagodzi uczucie potrzeby oddania stolca. Bez względu na przyczynę występowania biegunki będzie działać hamująco. W aptece znajdziemy leki pod nazwami: Stoperan, Loperamid, Laremid, Loper.

Loperamid jest przeznaczony dla osób powyżej 6 roku życia. Powinno się go stosować po luźnym wypróżnieniu: dorośli 2 tabletki, a dzieci 1 tabletkę. Następnie po każdym kolejnym wypróżnieniu stosuje się jedną tabletkę, nie przekraczając maksymalnej dawki dziennej. Maksymalna dawka dzienna dla dorosłych to  8 tabletek, dzieci 3 tabletki na 20 kg masy ciała [2].

Leki przeciwbakteryjne

Lek na jelitówkę nifuroksazyd jest zdecydowanie najczęściej wybieranym preparatem. Nifuroksazyd jest lekiem działającym przeciwbakteryjnie, szczególnie zalecany na zakażenia bakteryjne, które dają objawy jelitowe. Nie powoduje zaburzenia naturalnej flory jelitowej, jednak ze względu na występowanie biegunek i wymiotów, stosowanie probiotyków jest jak najbardziej wskazane. Jelitówka ma najczęściej przebieg wirusowy, w związku z tym stosowanie nifuroksazydu nie zawsze pomoże. Jednak lek jest uważany za bezpieczny, w związku z tym można go podać [3].

Leki przeciwwymiotne

Bez recepty przeciwwymiotnie możemy dostać jedynie preparaty zawierające korzeń imbiru. Badania dowiodły, że łagodzi on nudności i działa przeciwwymiotnie. Imbir jest preparatem bezpiecznym w stosowaniu. Można go podawać zarówno dzieciom jak i dorosłym. W aptece znajdziemy preparaty pod nazwami: Anaketon, Lokomotiv [4].

Bibliografia

  1. Algorytmy postępowania w ostrej biegunce infekcyjnej. T. Mach, K. Szczeklik. ZAKAŻENIA XXI WIEKU 2018;1(5)
  2. Charakterystyka produktu leczniczego, Loper.
  3. Charakterystyka produktu leczniczego, Nifuroksazyd.
  4. Właściwości lecznicze imbiru ( Zingiber officinale Roscoe). Anna Grys, Zdzisław Łowicki, Anna Parus. Postępy Fitoterapii 1/2010, s. 42-45

Omawiane substancje

  • Nifuroksazyd

    Nifuroksazyd jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu biegunek bakteryjnych. Substancja ta działa na wiele rodzajów bakterii, hamując ich rozwój i powodując ich śmierć.
    Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .