Objawami nadmiernej utraty płynów są:
wzmożone pragnienie
suchość w ustach i na języku
brak łez podczas płaczu
zapadnięte oczy, policzki
mniejsza częstotliwość oddawania moczu
zmęczenie
zawroty głowy
Najczęstszą przyczyną odwodnienia u małych dzieci jest ostra biegunka i wymioty. Starsi dorośli mają naturalnie mniejszą ilość wody w organizmie i mogą mieć schorzenia (np. infekcje płuc lub zapalenie pęcherza moczowego) lub przyjmować leki, które zwiększają ryzyko odwodnienia. Odwodnienie pojawia się często także podczas upałów, gdy organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości płynów.
W diagnostyce ważny jest dokładnie przeprowadzony wywiad lekarski oraz ocena objawów. Lekarz specjalista może zlecić badania takie jak morfologia krwi, aby ocenić poziom elektrolitów - zwłaszcza sodu i potasu oraz analizę moczu, aby określić stopień odwodnienia.
Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia nadmiernej utraty płynów, należy dużo pić oraz jeść pokarmy bogate w wodę (dużo owoców i warzyw). Warto zwrócić uwagę na to, że w niektórych sytuacjach organizm wymaga większego spożycia płynów szczególnie podczas biegunki i wymiotów, wytężonego wysiłku fizycznego, upałów oraz w przebiegu różnych chorób (grypy, zapalenia oskrzeli czy infekcji pęcherza).
Postępowanie terapeutyczne polega głównie na uzupełnieniu utraconych płynów i elektrolitów. W większości przypadków wystarczy zwiększyć przyjmowaną ilość wody i innych płynów. Niekiedy konieczne może być wdrożenie leczenia szpitalnego, które polega na dożylnym podawaniu roztworów glukozy lub chlorku sodu i chlorku potasu. Dzieciom z łagodnym i umiarkowanym odwodnieniem można podawać dostępne bez recepty doustne płyny nawadniające, a w ciężkich przypadkach konieczne jest leczenie w szpitalu.
Koniec.
No more pages to load