Co to jest nadmierna utrata płynów?

Nadmierna utrata płynów występuje wtedy, gdy organizm zużywa lub traci więcej płynów, niż przyjmuje. W takiej sytuacji organizm nie ma wystarczającej ilości wody i innych płynów do wykonywania swoich normalnych funkcji. Konsekwencją nadmiernej utraty płynów jest odwodnienie.

Przyczyny

Jakie są przyczyny nadmiernej utraty płynów?

Najczęstszą przyczyną odwodnienia u małych dzieci i nie tylko jest ostra biegunka i wymioty. Starsi dorośli mają naturalnie mniejszą ilość wody w organizmie. Nadmierna utrata płynów może być także spowodowana przez intensywny wysiłek fizyczny, nieodpowiednie nawodnienie, niektóre schorzenia oraz niektóre leki. Odwodnienie pojawia się często także podczas upałów, gdy organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości płynów.

Objawy

Jakie są objawy nadmiernej utraty płynów?

Objawami nadmiernej utraty płynów są: wzmożone pragnienie, suchość w ustach i na języku, brak łez podczas płaczu, zapadnięte oczy, policzki, mniejsza częstotliwość oddawania moczu, zmęczenie, zawroty głowy.

Diagnoza

Jak diagnozuje się nadmierną utratę płynów?

W diagnostyce ważny jest dokładnie przeprowadzony wywiad lekarski oraz ocena objawów. Lekarz specjalista może zlecić badania takie jak morfologia krwi, aby ocenić poziom elektrolitów — zwłaszcza sodu i potasu oraz analizę moczu, aby określić stopień odwodnienia.

Leczenie

Jak leczy się nadmierną utratę płynów?

Postępowanie terapeutyczne polega głównie na uzupełnieniu utraconych płynów i elektrolitów. W większości przypadków wystarczy zwiększyć przyjmowaną ilość wody i innych płynów. Niekiedy konieczne może być wdrożenie leczenia szpitalnego, które polega na dożylnym podawaniu roztworów glukozy lub chlorku sodu i chlorku potasu. Dzieciom z łagodnym i umiarkowanym odwodnieniem można podawać dostępne bez recepty doustne płyny nawadniające, a w ciężkich przypadkach konieczne jest leczenie w szpitalu.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się nadmiernej utracie płynów?

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia nadmiernej utraty płynów, należy dużo pić oraz jeść pokarmy bogate w wodę (dużo owoców i warzyw). Warto zwrócić uwagę na to, że w niektórych sytuacjach organizm wymaga większego spożycia płynów szczególnie podczas biegunki i wymiotów, wytężonego wysiłku fizycznego, upałów oraz w przebiegu różnych chorób (grypy, zapalenia oskrzeli czy infekcji pęcherza).