leki-orange

Nadmierna utrata płynów

Rozdziały

Jakie są objawy nadmiernej utraty płynów?

Objawami nadmiernej utraty płynów są:

wzmożone pragnienie
suchość w ustach i na języku
brak łez podczas płaczu
zapadnięte oczy, policzki
mniejsza częstotliwość oddawania moczu
zmęczenie
zawroty głowy

Jakie są przyczyny nadmiernej utraty płynów?

Najczęstszą przyczyną odwodnienia u małych dzieci jest ostra biegunka i wymioty. Starsi dorośli mają naturalnie mniejszą ilość wody w organizmie i mogą mieć schorzenia (np. infekcje płuc lub zapalenie pęcherza moczowego) lub przyjmować leki, które zwiększają ryzyko odwodnienia. Odwodnienie pojawia się często także podczas upałów, gdy organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości płynów.

Jak zdiagnozować nadmierną utratę płynów?

W diagnostyce ważny jest dokładnie przeprowadzony wywiad lekarski oraz ocena objawów. Lekarz specjalista może zlecić badania takie jak morfologia krwi, aby ocenić poziom elektrolitów - zwłaszcza sodu i potasu oraz analizę moczu, aby określić stopień odwodnienia.

Jak zapobiegać nadmiernej utracie płynów?

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia nadmiernej utraty płynów, należy dużo pić oraz jeść pokarmy bogate w wodę (dużo owoców i warzyw). Warto zwrócić uwagę na to, że w niektórych sytuacjach organizm wymaga większego spożycia płynów szczególnie podczas biegunki i wymiotów, wytężonego wysiłku fizycznego, upałów oraz w przebiegu różnych chorób (grypy, zapalenia oskrzeli czy infekcji pęcherza).

Leczenie nadmiernej utraty płynów

Postępowanie terapeutyczne polega głównie na uzupełnieniu utraconych płynów i elektrolitów. W większości przypadków wystarczy zwiększyć przyjmowaną ilość wody i innych płynów. Niekiedy konieczne może być wdrożenie leczenia szpitalnego, które polega na dożylnym podawaniu roztworów glukozy lub chlorku sodu i chlorku potasu. Dzieciom z łagodnym i umiarkowanym odwodnieniem można podawać dostępne bez recepty doustne płyny nawadniające, a w ciężkich przypadkach konieczne jest leczenie w szpitalu.

Loading...

Leki na nadmierną utratę płynów

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu nadmiernej utraty płynów.