👋 Witaj, uruchomiliśmy nową wersję strony z ogromną ilością zmian. Część treści może chwilowo działać inaczej niż powinna. Przepraszamy!
leki-orange

Jakie leki ziołowe można podać dziecku?

Zioła, które warto podać przeziębionemu dziecku

Sezonowe infekcje to jeden z najpowszechniejszych problemów zdrowotnych maluchów, z jakim muszą borykać się ich rodzice. Leczenie przeziębienia skupia się głównie na podawaniu leków objawowych i wspieraniu naturalnej odporności organizmu. Jednym ze sprawdzonych rozwiązań terapeutycznych jest podawanie dziecku w trakcie infekcji preparatów ziołowych. Jakie zioła na przeziębienie dla dzieci są najlepsze?

Leczenie dziecięcych jesienno-zimowych infekcji najczęściej sprowadza się do zapewniania organizmowi małego pacjenta dobrych warunków do powrotu do zdrowia. Domowe syropy i ziołowe preparaty z apteki stanowią rozsądne wsparcie tego procesu. Jakie zioła dla dzieci można zastosować w przypadku przeziębienia?

Zioła, które warto podać przeziębionemu dziecku:

Bez Czarny (Sambucus nigra L.)

Istnieją badania wskazujące na przeciwwirusową i przeciwbakteryjną aktywność substancji zawartych w owocach czarnego bzu. Została ona potwierdzona w testach in vitro z wykorzystaniem ekstraktu z tej rośliny. Również badania kliniczne z udziałem pacjentów sugerują skuteczność bzu czarnego w leczeniu objawów infekcji sezonowych i grypy [1].

W tradycyjnej medycynie ludowej owoc bzu był powszechnie podawany w stanach przeziębienia i podobnych chorób typowych dla okresu jesienno-zimowego. Obecnie jego terapeutyczne właściwości tłumaczy się dużą zawartością polifenoli, w tym antocyjanów. Sok z czarnego bzu korzystnie wpływa na pracę układu immunologicznego. Z tego względu warto podawać czarny bez na przeziębienie dla dzieci. Sprawdza się również wspomagająco w leczeniu grypy [2].

Syrop lub sok z czarnego bzu można przygotować samodzielnie w domu z zebranych pod koniec lata owoców. Należy jednak pamiętać o tym, że spożywanie surowych jagód, liści i łodyżek może powodować nudności, wymioty i ciężką biegunkę ze względu na toksyczne działanie cyjanogennych glikozydów zawartych w tej roślinie [3]. Do produkcji przetworów należy wykorzystywać jedynie w pełni dojrzałe owoce. Ze względu na ryzyko biegunki po źle przygotowanym domowym syropie, w przypadku dzieci poniżej 3 roku życia lepiej wybrać preparat apteczny.

Preparaty apteczne przeznaczone dla dzieci zawierające ekstrakt z bzu czarnego:

  • Sambucol Kids, od 3 roku życia;
  • Sambucol Baby, od 6 miesiąca życia;

https://leki.pl/lek/sambucol-baby-junior-kids/

  • Sambucus Kids, od 3 lat;
  • Rutinacea Junior Plus, od 3 roku życia;
  • Juvit Immuno, od 3 lat.

Malina właściwa (Rubus idaeus L.) 

Owoce maliny od wieków były stosowane w medycynie ludowej jako środek napotny i przeciwgorączkowy. Swoje właściwości terapeutyczne zarówno owoce jak i liście tej rośliny zawdzięczają zawartości kwasu salicylowego działającego przeciwzapalnie. W malinach znajduje się również kwas elagowy, wykazujący działanie hamujące stany zapalne oraz antyoksydacyjne. Oprócz tego owoce Rubus idaeus zawierają całe bogactwo polifenoli, witamin (A, B1, B2, B3 i C), minerałów, olejków eterycznych i kwasów organicznych. Liść maliny zawiera natomiast garbniki, śluzy, żywice oraz duże stężenie witaminy C. Substancje aktywne zawarte w tej roślinie wzmacniają organizm, oraz łagodzą objawy infekcji sezonowych [4].

Syropy z malin, który pomoże przeziębionemu dziecku, można przygotować samodzielnie w sezonie letnim. Kupując gotowy produkt w sklepie, warto zwrócić uwagę na skład, ponieważ może on zawierać jedynie mały procent owocu Rubus idaeus. Domowy syrop można podawać dzieciom po ukończeniu pierwszego roku życia.

Preparaty apteczne odpowiednie dla dzieci zawierające owoc maliny właściwej:

  • Rutinacea Junior, syrop od 3 roku życia,

https://leki.pl/lek/rutinacea-junior/

  • Gripovita Junior, saszetki od 3 lat,

https://leki.pl/lek/gripovita-junior/

  • Flos Owoc maliny, herbatka ziołowa

Lipa drobnolistna (Tilia cordata Mill.)

Lipa jest rośliną powszechnie cenioną ze względu na właściwości napotne, przeciwgorączkowe i moczopędne. Zawdzięcza je zawartości związków, takich jak kwercetyna, kemferol i kwas p-kumarowy. Polifenole znajdujące się w kwiatostanie lipy odznaczają się wysoką bioaktywnością. Posiadają działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Napar z kwiatu lipy podany dziecku łagodnie obniża gorączkę dzięki właściwościom napotnym [5]. Po konsultacji z pediatrą napar z lipy można podawać niemowlętom i dzieciom przed 3 rokiem życia. Tak że lipa na przeziębienie z towarzyszącą gorączką będzie dobrym naturalnym sposobem na łagodzenie tego typu objawów.

Preparaty apteczne przeznaczone dla dzieci zawierające kwiatostan lipy:

  • Herbapol Zielnik Apteczny Lipa fix, przed 3 rokiem życia po konsultacji z lekarzem;

https://leki.pl/lek/ziel-apt-lipa-fix/

  • Lipomal, syrop dla dzieci, od 1 roku życia.

https://leki.pl/lek/lipomal/

Cebula (Allium cepa L.)

Cebula jest ceniona ze względu na swoje właściwości przeciwbakteryjne. Czasami nazywa się ją naturalnym antybiotykiem. Dodatkowo substancje w niej zawarte wspierają oczyszczanie dróg oddechowych w trakcie infekcji, poprzez stymulowanie wydzielania śluzu oraz jego rozrzedzanie. Właściwości bakteriobójcze roślina ta zawdzięcza fitoncydom, które są substancjami z grupy związków siarkoorganicznych. Wśród nich najważniejsze to allicyna i jej prekursor, allina [6].

Syrop z cebuli można wykonać domowym sposobem, krojąc ją, a następnie zasypując cukrem. Całość odstawia się na kilka godzin. Po ich upływie syrop odsącza się, używając gazy lub sitka. 

Leki dostępne w aptece zawierające cebulę:

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Przeziębienie jest chorobą wirusową. Najczęściej spowodowane jest przez rinowirusy, które są przenoszone przez powietrze lub zainfekowaną osobę. Zakażenie obejmuje górne drogi oddechowe, objawiające s…
Omawiane substancje
Podsumowanie
SchorzeniaPrzeziębienie
KategoriaBól gardła,
Ból i gorączka,
Dziecko,
Kaszel,
Katar,
Przeziębienie i grypa
TematyDzieci,
Leki na przeziębienie,
Leki ziołowe
AutorSara Janowska
Ostatnia aktualizacja2 tygodnie temu
Data publikacji06.10.2021
Bibliografia6 źródeł