,

Którą wodę morską z serii Marimer wybrać?

Marimer – analiza serii wód morskich do nosa

Niejednokrotnie pacjenci podczas zakupów w aptece są zaskoczeni cenami preparatów zawierających wodę morską. Nie mogą pojąć, dlaczego kilkadziesiąt mililitrów takiej wody kosztuje więcej niż kilka czy nawet kilkanaście litrów wody mineralnej. Można usłyszeć stwierdzenie, że przecież to tylko woda. Czy tak jest w rzeczywiście? Czy seria Marimer wyróżnia się na tle innych produktów?

Woda morska do nosa — co to takiego?

Woda morska jest bogata w wiele minerałów, takich jak cynk, magnez, żelazo, selen czy miedź. Dzięki temu woda morska wykazuje działanie antyseptyczne, przeciwbakteryjne i nawilżające. Przede wszystkim jednak bardzo dobrze oczyszcza ona nos z zanieczyszczeń. Jest w tym celu często stosowana w postaci aerozoli, kropli czy ampułek. W nosie mogą zalegać pyłki, wydzieliny czy drobnoustroje. Woda morska nie tylko oczyści jamy nosowe, ale również chroni błonę śluzową przed podrażnieniami i przyspiesza jej regenerację. Fizjologiczne roztwory wody morskiej mogą być stosowane jako element codziennej higieny, w celu  zmniejszenia szans na infekcję górnych dróg oddechowych, już od 1 dnia życia [1].

Czy woda morska powoduje skutki uboczne?

Preparaty zawierające wodę morską są bezpieczne i mogą być stosowane nawet przez niemowlęta. Mogą być stosowane długotrwale, nie powodują podrażnień i innych groźnych skutków ubocznych. Hipertoniczne roztwory soli morskiej są zalecane głównie w przypadku wystąpienia dolegliwości takich jak niedrożność nosa czy katar. W zależności od preparatu mogą być stosowane od różnego wieku. Jednakże na rynku można znaleźć również preparaty zarejestrowane od 1 dnia życia, jak chociażby Marimer [1,2].

Czym się wyróżnia seria Marimer?

Niewątpliwą zaletą produktów z serii Marimer jest fakt, że są one 100% naturalne. Co więcej, nie wszystkie produkty dostępne w aptekach są wodą morską. Niektóre z nich to mieszanki wody morskiej i soli fizjologicznej, często zawierające jeszcze konserwanty. Na ich tle produkty Marimer wyglądają znacznie lepiej. Zawierają one wodę morską pobieraną z zatoki Saint-Malo we Francji. Co ważne, jest ona pobierana w czasie przypływów i odpływów, kiedy zawiera najwięcej mikroelementów [3].

Na co zwrócić uwagę wybierając wodę morską do nosa?

 • Czy jest to roztwór fizjologiczny, czy hipertoniczny;
 • czy ma konserwanty;
 • czy zawiera znany skład np. woda morska plus uzupełnienie wodą destylowaną, czy np.  woda nieznanego pochodzenia plus tylko mały dodatek wody morskiej.

W tym miejscu warto podkreślić, że preparaty Marimer zawierają naturalną wodę morską i nie mają w swoim składzie konserwantów.

Jakie produkty z serii Marimer można kupić w aptece?

Zdecydowanie najbardziej popularnymi produktami serii Marimer są aerozole zawierające wodę morską. Nie należy jednak zapominać, że produkty Marimer to również ampułki do inhalacji oraz aspirator do nosa.

Marimer, spray oczyszczający

Marimer baby, spray do nosa

Marimer hipertoniczny, aerozol do nosa

Marimer Inhalation, ampułki

Marimer, aspirator do nosa dla dzieci

 • zawiera końcówkę do nosa, zbiornik, wężyk, łącznik do wężyka i ustnik;
 • aspirator do nosa dla dzieci stosowany jest w celu oczyszczania nosa dziecka z zalegającej wydzieliny;
 • aspirator należy używać zgodnie z instrukcją dołączoną do zestawu [3].

Woda morska a sól fizjologiczna — czym się różnią?

Woda morska nie jest taka sama jak sól fizjologiczna. Różnią się one między sobą stężeniem chlorku sodu. W wodzie morskiej znajduje się go ok. 2,2%, podczas gdy fizjologiczny roztwór soli zawiera jej 0,9%. Jak łatwo zauważyć, sól morska jest roztworem hipertonicznym i będzie miała silniejsze działanie. Hipertoniczny roztwór jest szczególnie polecany w przypadku kataru i infekcji górnych dróg oddechowych a na rynku występuje wiele preparatów. Z kolei większość sprzedawanych wód morskich jest roztworem izotonicznym. W takim przypadku sól morską rozcieńcza się do fizjologicznego stężenia. Taki izotoniczny roztwór, w porównaniu do zwykłego fizjologicznego roztworu chlorku sodu, zawiera wiele cennych minerałów, dlatego jest znacznie bardziej polecany [1,2].

Co można stosować zamiennie za preparaty z serii Marimer?

W aptece można spotkać bardzo dużo produktów, na pozór podobnych do preparatów Marimer. Niektóre z nich zawierają konserwanty, nie mają atomizera lub mają dodatki roztworów soli fizjologicznej. Najbardziej podobne zostały wymienione poniżej.

Wody morskie izotoniczne

 • Apteo Woda Morska dla dzieci 50 ml — zawiera naturalną wodę morską pochodzącą z wód głębinowych Oceanu Atlantyckiego i wodę demineralizowaną, dozownik pod ciśnieniem, może być stosowana od 1 miesiąca życia;
 • BabyCap spray 30 ml — zawiera 100% izotoniczny roztwór wody morskiej, atomizer,  może być stosowany powyżej 1 miesiąca życia;
 • Hydromarin 100 ml — zawiera naturalną wodę morską i wodę demineralizowaną, może być stosowany powyżej 6. miesiąca życia;
 • NaSol 35 ml — zawiera izotoniczny, oczyszczony roztwór wody morskiej, atomizer, może być stosowany od 1 roku życia;
 • NoseFrida 20 ml — zawiera izotoniczny roztwór wysokowartościowej, bogatej w minerały soli morskiej z Atlantyku w wodzie destylowanej (stężenie 0,9%);
 • Otrivin oddychaj czysto dla dzieci 100 ml — zawiera wodę morską, wodę oczyszczoną, dozownik pod ciśnieniem, może być stosowany od 2. tygodnia życia;
 • Sterimar Higiena Baby 100 ml — zawiera fizjologiczny roztwór wody morskiej składający się z 31,82 ml wody morskiej i 68,18 ml wody oczyszczonej, zawiera dozownik pod ciśnieniem;
 • Sterimar Zatkany Nos 100 ml — zawiera 100% naturalną wodę morską, może być stosowany od 3 roku życia;

Wody hipertoniczne

 • Hysan aerozol do nosa 20 ml — zawiera hialuronian sodu, 0,04%, chlorek sodu, bufor fosforanowy, wodę, atomizer;
 • Quixx Katar 30 ml — hipertoniczny roztwór soli o stężeniu 2,6% składający się z  25,4 ml naturalnej wody morskiej, 4,6 ml wody oczyszczonej, może być stosowany powyżej  6. miesiąca życia;
 • Sterimar Baby hipertoniczny 50 ml zawiera ok 30 ml wody morskiej (sól ok. 17 g/l) i  ok. 20 ml wody oczyszczonej, dozownik pod ciśnieniem, od 3. miesiąca życia.

Podsumowanie

Seria Marimer zawiera całą paletę preparatów zawierających wodę morską, są w niej zarówno roztwory izotoniczne, jak i hipertoniczne, w wygodnych dozownikach, a także ampułkach. Gamę uzupełnia aspirator do nosa. Czy warto polecić tę serię?  Z pewnością charakteryzuję się ona wysoką jakością i dopracowanymi produktami. Niemniej jednak można również polecić podobne produkty, o podobnej charakterystyce, wymienione w tym artykule. Nie są one wcale gorsze.

Bibliografia

 1. Rapiejko, Piotr. „Roztwory wody morskiej w praktyce laryngologicznej i alergologicznej.” Alergoprofil 4.1 (2008): 37-39.
 2. Rapiejko, Piotr, and Dariusz Jurkiewicz. „Hipertoniczny roztwór wody morskiej we wspomaganiu leczenia zapalenia zatok przynosowych.” Alergoprofil 5.2 (2009): 27-37
 3. https://marimer.pl/ (09.02.2022 16:32)

Omawiane substancje

 • Chlorek sodu

  Chlorek sodu to związek chemiczny, który składa się z atomów sodu i chloru.Jest to powszechnie znany jako sól kuchenna i jest stosowany w kuchni do poprawienia smaku potraw.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Hipertoniczny roztwór wody morskiej

  Hipertoniczny roztwór wody morskiej zawiera więcej soli niż roztwór izotoniczny. Taki roztwór może powodować odwodnienie komórek organizmu, gdyż woda z nich wypływa do roztworu o wyższym stężeniu soli.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Izotoniczny roztwór wody morskiej

  Izotoniczny roztwór wody morskiej jest stosowany w leczeniu różnych schorzeń, takich jak choroby górnych dróg oddechowych, alergie, zapalenie zatok czy choroby skóry. Dzięki swoim właściwościom nawilżającym i oczyszczającym, roztwór ten pomaga w łagodzeniu objawów i przyspiesza proces gojenia.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Nieżyt nosa (katar)

  Nieżyt nosa to choroba, która charakteryzuje się stanem zapalnym błony śluzowej nosa. Objawia się m.in. katarem, kichaniem, swędzeniem nosa oraz utrudnionym oddychaniem.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .