leki-orange

Poznaj witaminy dla mężczyzn starających się o dziecko

Jakie są witaminy na płodność dla mężczyzn?

Czy konieczna jest odpowiednia suplementacja u mężczyzn w trakcie starania się o dziecko? Jakie tabletki na płodność warto stosować? Czy odpowiednia dieta i odpowiednia suplementacja wpływają na męską płodność?

Czy odpowiednia dieta ma wpływ na płodność u mężczyzn?

W ostatnich kilkudziesięciu latach zaobserwowano zmniejszenie płodności mężczyzn. Prawdopodobnie za to zjawisko odpowiedzialne są różne aspekty stylu życia. Obniżona jakość nasienia oraz zaburzenia hormonalne to potencjalne czynnik niepłodności. Ważnym elementem stylu życia mającym wpływ na płodność jest sposób odżywiania, a dokładniej ilość i jakość składników odżywczych obecnych w diecie oraz odpowiednia suplementacja (suplementami na płodność dla mężczyzn) – jako element uzupełniający dietę. Wbrew powszechnym opiniom to nie wyłącznie zdrowie kobiety wpływa na powodzenie planowanej ciąży. Wspomaganie męskiej płodności jest w dzisiejszych czasach bardzo istotne, zwłaszcza dlatego, że z problemami dotyczącymi płodności mężczyzn boryka się coraz więcej osób [1].

Jakie są witaminy na płodność dla mężczyzn starających się o dziecko?

Wpływ witamin i minerałów na płodność mężczyzn jest często lekceważony, choć składniki te odgrywają bardzo ważną rolę w procesach prawidłowej erekcji i płodności. Okazuje się na przykład, że niedobór cynku wpływa na obniżenie poziomu testosteronu i prowadzi do zmniejszenia żywotności plemników, a niedobór selenu zaburza proces powstawania i dojrzewania plemników. Pacjenci, którzy zgłaszają się do lekarza z problemem zaburzonej płodności, bardzo często miewają niedobory witaminy C, koenzymu Q10 oraz folianów. Na kwestie związane z płodnością korzystnie wpływa również witamina E, która wspomaga produkcję nasienia, dlatego nazywana jest witaminą płodności.

Witaminy na płodność dla mężczyzn.

Dobrymi dla mężczyzn witaminami z grupy B są witaminy B1 (tiamina), której zadaniem jest pobudzenie produkcji hormonów płciowych – dlatego przy jej niedoborach obserwuje się bezpłodność oraz zaburzone funkcjonowanie jąder, B2 (ryboflawina) oraz B3 (niacyna). W zestawie witamin dla mężczyzn na płodność nie może zabraknąć L-argininy, aminokwasu zwiększającego ruchliwość plemników. Dodatkowo powstający w wyniku przemiany argininy tlenek azotu korzystnie wpływa na pracę układu krążenia, na kurczliwość naczyń krwionośnych, wzmacniając także erekcję [2].

Jakie stosować tabletki na poprawę nasienia?

Jednym z wielu suplementów diety wspomagających płodność u mężczyzn jest TENfertil ON. Zawiera w swoim składzie: L-karnitynę, cholinę, cynk, witaminę C, koenzym Q10, L-argininę, witaminę E, selen, witaminę B12, kwas foliowy. Zalecane spożycie to 2 kapsułki 2 razy dziennie (rano i wieczorem), najlepiej w trakcie posiłku. Kolejnym preparatem jest FertilMan plus. Preparat tabletkowy na poprawę jakości nasienia o następującym składzie: L-karnityna, L-arginina, tlenek magnezu, L-tauryna, kwas L-askorbinowy, koenzym Q-10, witamina E, tlenek cynku, niacyna, siarczan żelaza, pantotenian wapnia, pirydoksyna, selen, witamina B12, cholekalcyferol. Zalecane dzienne spożycie to 4 tabletki (w dwóch dawkach podzielonych). Preparatami będącymi dietetycznymi środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia medycznego dla mężczyzn z zaburzeniami płodności są również: Profertil, UP Fertil Formula Men (bardzo wygodna forma do spożycia – proszek do rozpuszczania), Novafam MAN, Acertin, Fertistim.

Należy pamiętać, że suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Ważny jest zrównoważony sposób odżywiania oraz prowadzenie zdrowego trybu życia, a zalecana dzienna porcja suplementu nigdy nie powinna zostać przekroczona.

Omawiane schorzenia
Bezpłodność jest problemem uwarunkowanym wieloma czynnikami. Może dotyczyć kobiety, mężczyzny albo obojga partnerów jednocześnie. W odróżnieniu od niepłodności jest to choroba nieodwracalna i nieulecz…
Omawiane substancje
Cynk jest niezbędnym pierwiastkiem śladowym, powszechnie występującym w czerwonym mięsie, drobiu i rybach. Jest on niezbędny w niewielkich ilościach dla zdrowia człowieka, jego wzrostu i poczucia smak…
Koenzym Q10 jest substancją witaminopodobną, która jest wytwarzana naturalnie w organizmie. Koenzym Q10 jest prawdopodobnie skuteczny w medycynie alternatywnej jako pomoc w leczeniu niedoboru koenzym…
L-arginina jest aminokwasem stosowanym w chorobach układu krążenia, ze względu na jej właściwości przeciwmiażdżycowe, przeciwniedokrwienne, przeciwpłytkowe i przeciwzakrzepowe. Jest również stosowana …
L-Karnityna to organiczny, witaminopodobny związek chemiczny. L-karnityna pełni ważną rolę w metabolizmie lipidów, transportując długołańcuchowe kwasy tłuszczowe do mitochondriów, ulegają one przemian…
Selen to minerał potrzebny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy i układu odpornościowego. Nie jest on wytwarzany w organizmie, ale można go znaleźć w glebie i w niektórych produktach spożywczych (t…
Siarczan żelaza jest rodzajem żelaza.  W organizmie, żelazo staje się częścią hemoglobiny i mioglobiny. Hemoglobina przenosi tlen przez krew do tkanek i narządów. Mioglobina pomaga komórkom mięśniowym…
Tauryna nazywana jest inaczej kwasem 2-aminoetanosulfonowym. Ma właściwości hamujące procesy kataboliczne w mięśniach, bierze udział niektórych procesach fizjologicznych, poprawia metabolizm tłuszczów…
Tlenek cynku jest składnikiem mineralnym różnych preparatów farmakologicznych stosowanych w leczeniu pieluszkowego zapalenia skóry i innych chorób skóry, w celu ochrony naskórka i zapobiegania oparzen…
Tlenek magnezu jest stosowany w celu utrzymania prawidłowego poziomu magnezu w organizmie. Magnez jest niezbędny do pracy mięśni i funkcjonowania układu nerwowego oraz sercowo-naczyniowego. Tlenek ma…
Wapń w postaci węglanu wapnia jest stosowany jako suplement lub lek, gdy nie ma wystarczającej ilości wapnia w organizmie. Suplementacja może być konieczna w przypadku leczenia lub zapobiegania takim …
Witamina B12 jest ważna dla wzrostu, reprodukcji komórek, tworzenia krwi oraz syntezy białek i tkanek. Witamina B12 jest stosowana w leczeniu niedoboru witaminy B12 u osób z niedokrwistością złośliwą…
Witamina E (tokoferol, octan tokoferylu) stosowana jest w leczeniu i zapobieganiu niedoborów witaminy E. Związek ten ma przede wszystkim właściwości przeciwutleniające. Lek jest powszechnie stosowany …
Podsumowanie