aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

,

Jakie tabletki na suchy kaszel bez recepty są najlepsze?

Jakie są najlepsze tabletki na suchy kaszel?

Jak poradzić sobie z suchym kaszlem, który jest męczący i nie chce przejść? Rozwiązaniem mogą być tabletki na suchy kaszel. Które będą najlepsze dla dzieci, a które dla dorosłych?
Tabletki na suchy kaszel: Thiocodin, Acodin, Fiorda (fot. leki.pl).

Suchy i męczący kaszel

Kaszel to jeden z częstszych objawów, z którymi pacjent kieruje się do lekarza lub apteki. Suchy kaszel charakteryzuje się tym, że podczas odkrztuszania nie ma żadnej wydzieliny. Drogi oddechowe są czyste i nie zalega tam żaden śluz. Przyczyny kaszlu suchego mogą być bardzo różne, np. może wynikać z podrażnienia dróg oddechowych, zmian wilgotności lub reakcji alergicznej. Suchy kaszel bardzo często towarzyszy nam po infekcji i czasami może trwać nawet do kilku tygodni. Jeśli wiemy, że kaszel nie jest efektem poważnej choroby, to jakie tabletki na suchy kaszel bez recepty stosować [1]?

Jakie są tabletki na suchy kaszel bez recepty?

Na potrzeby tego artykułu skupimy się na tabletkach na kaszel suchy dla dzieci i dorosłych, które są dostępne bez recepty. Co ciekawe, większość takich preparatów nie wymaga recepty lekarskiej. Znajdziemy tutaj preparaty w formie tabletek lub kapsułek do połykania z silnymi substancjami przeciwkaszlowymi. Do tej grupy leków i wyrobów medycznych należą też pastylki nawilżające.

Dekstrometorfan to jedna z lepszych substancji w tabletkach na suchy kaszel dla dorosłych. Występuje w takich preparatach jak Acodin, Tussidex i DexaCaps. Dekstrometorfan może być podawany również dzieciom, ale od 12. roku życia. Ulotki informacyjne zalecają przyjmowanie od 30 do 40 mg substancji do 3 razy na dobę, jednak metaanalizy dowodzą, że są to dawki subterapeutyczne. Oznacza to, że mogą one działać tak mocno, jak powinny. Najlepiej działają dawki jednorazowe wynoszące 60 mg – nie należy przekraczać 120 mg na dobę [2].

Acodin, tabletki

Tussidex, kapsułki miękkie

Inne tabletki na suchy kaszel dla dzieci od 12. roku życia i dorosłych zawierają kodeinę. Występuje w lekach takich jak Thiocodin i Neoazarina. Kodeina to substancja, która blokuje odruch kaszlu, a nie zwalcza jego przyczynę. Działa podobnie jak dekstrometorfan, jednak wykazuje więcej działań niepożądanych. Przy przedawkowaniu może spowodować zaburzenia oddychania. Do blokowania kaszlu stosuje się dawkę od 15 mg do 30 mg, którą można powtórzyć 3 razy na dobę.

Thiocodin, tabletki

Ostatnia omawiana z substancji przeciwkaszlowych lewodropropizyna. Znajdziemy ją w tabletkach o nazwie Solvetussan i Levosol. Jako jedyna nie działa ośrodkowo (czyli na układ nerwowy), a obwodowo. Redukuje skurcz oskrzeli. Bardzo dobrze hamuje odruch kaszlu, zmniejsza liczbę nocnych wybudzeń i jest bezpieczna. Tabletki na suchy kaszel bez recepty można stosować już u dzieci od 30 kg,  a syropy nawet od 2. roku życia. Dawkowanie to 1 tabletka 3 razy na dobę [3].

Levosol, tabletki

Tabletki do ssania na suchy kaszel

Powyżej omówiliśmy tabletki do łykania na suchy kaszel. Są one bardzo dobre – działa szybko i efektywnie. Niestety działają tylko objawowo, czyli nie leczą przyczyny problemu. Czasami suchy kaszel pojawia się z banalnego powodu – wyschniętej śluzówki. Jest to częste w okresie grzewczym, gdy wilgotność powietrza spada. Wtedy znacznie lepiej sprawdzą się tabletki do ssania na suchy kaszel, który będą nawilżać śluzówkę. Pastylki do ssania będą dobre także pomocniczo podczas leczenia kaszlu, gdyż zmniejszają nadmiernie podrażnione gardło od kaszlu.

Podstawowe substancje, które znajdują się w pastylkach do ssania na suchy kaszel to wyciąg lub ekstrakt z prawoślazu lekarskiego, porostu islandzkiego, malwy, kwas hialuronowy i miód. Wszystkie substancje wykazują działanie łagodzące i osłaniające podrażnioną błoną śluzową. Redukują one chrypkę i wysuszoną śluzówkę, przez co zmniejszają kaszel. Dawkowanie tych preparatów jest dość proste – stosuje się od 1 do 2 pastylek co kilka godzin [4-7].

Fiorda, pastylki do ssania

Isla-cassis, pastylki do ssania

GeloVox, tabletki do ssania

Cevitt Gardło, tabletki do ssania

Które tabletki na suchy kaszel wybrać?

Jeśli cierpisz na mocny i suchy kaszel, to warto wybrać tabletki do łykania i ssania. Z substancji doustnych najlepsza jest lewodropropizyna. To środek o największej skuteczności i bezpieczeństwie. Mogą stosować go małe dzieci i dorośli. Na drugim miejscu najlepszy jest dekstrometorfan. Kodeina powinna być wybierana jako ostatnio ze względu na ryzyko uzależnienia i działania niepożądane.

Tabletki do ssania na suchy kaszel warto włączyć zawsze. Przy mocnym kaszlu będą nawilżały błony śluzowe i redukowały podrażnienia, co przyczyni się do złagodzenia kaszlu. Pastylki do ssania będą skuteczne przy lekkim kaszlu i chrypce nawet stosowane jako jedyne, gdy przyczyną kaszlu jest wysuszenie śluzówki. Dodatkowo preparaty do ssania są bezpieczne i stanowią dobry środek na suchy kaszel nawet dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Bibliografia

 1. Z. R. Cheng, Y. X. Chua, C. H. How, i Y. H. Tan, „Approach to chronic cough in children”, Singapore Med. J., t. 62, nr 10, s. 513–519, paź. 2021, doi: 10.11622/smedj.2021200.
 2. A. H. Morice, L. McGarvey, i I. Pavord, „Recommendations for the management of cough in adults”, Thorax, t. 61, nr Suppl 1, s. i1–i24, wrz. 2006, doi: 10.1136/thx.2006.065144.
 3. A. Zanasi, L. Lanata, G. Fontana, F. Saibene, P. Dicpinigaitis, i F. De Blasio, „Levodropropizine for treating cough in adult and children: a meta-analysis of published studies”, Multidiscip. Respir. Med., t. 10, nr 1, s. 19, maj 2015, doi: 10.1186/s40248-015-0014-3.
 4. S. Mulholland i A. B. Chang, „Honey and lozenges for children with non‐specific cough”, Cochrane Database Syst. Rev., t. 2009, nr 2, s. CD007523, kwi. 2009, doi: 10.1002/14651858.CD007523.pub2.
 5. V.-A. Dao, S. Overhagen, A. Bilstein, C. Kolot, U. Sonnemann, i R. Mösges, „Ectoine lozenges in the treatment of acute viral pharyngitis: a prospective, active-controlled clinical study”, Eur. Arch. Otorhinolaryngol., t. 276, nr 3, s. 775–783, 2019, doi: 10.1007/s00405-019-05324-9.
 6. L. Máiz Carro i M. A. Martínez-García, „Use of Hyaluronic Acid (HA) in Chronic Airway Diseases”, Cells, t. 9, nr 10, s. 2210, wrz. 2020, doi: 10.3390/cells9102210.
 7. Farmakognozja. Podręcznik dla studentów farmacji. Pod redakcją Ireny Matławskiej. Poznań 2008.

Omawiane substancje

 • Dekstrometorfan

  Dekstrometorfan to lek przeciwkaszlowy stosowany w leczeniu suchego kaszlu. Substancja ta działa na ośrodek kaszlu w mózgu, zmniejszając częstotliwość i intensywność kaszlu.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Kodeina

  Kodeina jest lekiem przeciwbólowym stosowanym w łagodzeniu bólu. Jest to substancja opioidowa, która działa na receptory mózgowe.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Kwas hialuronowy

  Kwas hialuronowy jest naturalnie występującą substancją w organizmie człowieka, odpowiedzialną za nawilżenie skóry i stawy. Jest również stosowany w medycynie estetycznej do wypełniania zmarszczek i poprawy objętości skóry.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Lewodropropizyna

  Lewodropropizyna to substancja stosowana w leczeniu zaburzeń rytmu serca. Lewodropropizyna działa poprzez blokowanie kanałów potasowych w komórkach serca.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Sulfogwajakol

  Sulfogwajakol to organiczna substancja chemiczna. Sulfogwajakol jest stosowany w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Wyciąg z malwy

  Wyciąg z malwy jest stosowany w leczeniu różnych schorzeń, takich jak kaszel, zapalenie gardła czy infekcje dróg moczowych. Działanie malwy polega głównie na łagodzeniu stanów zapalnych i podrażnień.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z miodu

  Wyciąg z miodu jest substancją leczniczą, która ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Może być stosowany w leczeniu infekcji gardła, kaszlu, a także do pielęgnacji skóry.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z porostu islandzkiego

  Wyciąg z porostu islandzkiego jest substancją leczniczą stosowaną głównie w leczeniu infekcji dróg oddechowych oraz chorób skóry. Jest bogaty w kwasy tłuszczowe oraz związki o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybicznym.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z prawoślazu lekarskiego

  Wyciąg z prawoślazu lekarskiego jest substancją leczniczą stosowaną w medycynie naturalnej i tradycyjnej, ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Może być stosowany w leczeniu chorób układu oddechowego, skóry, a także w przypadku bólu i gorączki.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

 • Kaszel

  Kaszel jest objawem wielu różnych schorzeń, takich jak infekcje dróg oddechowych, astma, alergie, choroby serca czy choroby płuc. Może występować w różnych formach, takich jak suchy, mokry, uporczywy, napadowy, a jego intensywność i częstotliwość zależą od przyczyny.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .