leki-orange

Kaszel po infekcji u dziecka - jak go leczyć?

Co podawać na kaszel poinfekcyjny u dziecka?

Kaszel to jeden z najprostszych mechanizmów obronnych, dzięki któremu oczyszczamy drogi oddechowe i pozbywamy się z nich ciał obcych. Omawiany symptom może być konsekwencją kontaktu z czynnikiem mechanicznym (np. dymem tytoniowym), termicznym czy chemicznym, a także przebytą infekcją wirusową lub bakteryjną. W niektórych przypadkach rozwija się tzw. kaszel przewlekający (podostry), określany mianem poinfekcyjnego. Na czym polega i jak go leczyć?

Kaszel ostry, podostry i przewlekły – czym się różnią?

Konsekwencją pobudzenia receptorów typu SAR, C oraz RAR-s, znajdujących się m.in. w drogach oddechowych receptorów, jest kaszel. Ze względu na czas trwania objawów wyróżniamy kaszel ostry (trwający maksymalnie 3 tygodnie), przewlekły (ponad 8 tygodni), a także podostry. Ten ostatni (określany mianem przewlekającego) trwa ok. 3-8 tygodni i w 90% przypadków jest następstwem infekcji wirusowej lub bakteryjnej.

Co więcej, kaszel może mieć charakter produktywny (mokry, z towarzyszącym odksztuszaniem wydzieliny) bądź bezproduktywny (suchy, występujący np. w przebiegu astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, zapalenia krtani, refluksie żołądkowo-przełykowym) [1].

Co na kaszel poinfekcyjny u dziecka?

Podstawą leczenia kaszlu poinfekcyjnego jest wspomaganie regeneracji uszkodzonej błony śluzowej górnych dróg oddechowych. W tym celu warto stosować różnego rodzaju syropy działające nawilżająco i powlekająco, np. na bazie prawoślazu, porostu islandzkiego oraz babki lancetowatej (uwaga na ograniczenia wiekowe!). Skuteczne mogą okazać się również preparaty wieloskładnikowe zawierające ekstrakty ziołowe, polisacharydy lub miód (Grintuss Pediatric dla dzieci od 1. r. ż., Grintuss Adult od 12. r. ż., Muconatural Complete od 2. r. ż.).

W przypadku suchego, uporczywego kaszlu możemy sięgnąć po preparaty na bazie syntetycznych substancji, np. lewodropropizyny (Unituss Junior, Levopront – maks. czas stosowania to 14 dni) lub butamiratu (Sinecod, Supremin – maks. czas stosowania wynosi 4-5 dni) .

Suchy kaszel po infekcji – jakie leki na receptę można stosować?

Jeśli środki OTC* okażą się nieskuteczne, lekarz prowadzący może uznać za zasadne zastosowanie leków na receptę. Wśród najskuteczniejszych leków wymienia się wziewne glikokortykosteroidy (np. budezonid: Nebbud, Pulmicort, Benodil, Miflonide Breezhaler), a także rozszerzający oskrzela bromek ipratropium (Atrodil, Artovent, Atrovent N). W przypadku występowania ciężkich napadów kaszlu możliwe jest przyjmowanie glikokortykosteroidów doustnie (np. prednizonu: Encorton) [1, 2].

Suchy kaszel poinfekcyjny u dziecka – inhalacje

Inhalacje to jedna z metod, która doskonale sprawdza się w łagodzeniu nieżytu nosa, stanów zapalnych zatok, a także kaszlu mokrego i suchego. Izotoniczny roztwór chlorku sodu nie tylko nawilża błonę śluzową górnych dróg oddechowych, ale również przyspiesza odbudowę uszkodzonego nabłonka. Ogromną zaletą inhalacji jest ich wysokie bezpieczeństwo stosowania zarówno u dzieci, jak i dorosłych .

Na aptecznym rynku znajdziemy preparaty na bazie jałowego roztworu chlorku sodu, które różnią się stężeniem, a także obecnością dodatkowych substancji. Środki zawierające 0,9% chlorek sodu są przeznaczone do oczyszczania i regeneracji śluzówki dróg oddechowych (Nebu Dose Isotonic, Gilbert NaCl). Co więcej, mogą stanowić nośnik dla leków stosowanych wziewnie. Z kolei preparaty na bazie chlorku sodu i kwasu hialuronowego mają silniejsze właściwości nawilżające (Nebu-Dose Hyaluronic). Co ważne, te ostatnie nie powinny być stosowane w inhalatorach siateczkowych, ponieważ gęsta konsystencja zawierająca kwas hialuronowy może uszkodzić membranę.

Ostatnim rodzajem roztworów są preparaty hipertoniczne o stężeniu 1,5% (Nebu-Dose Baby), 2,2% (Marimer Inhalation) oraz 3% (Nebu-Dose Hipertonic, Nebu-Dose Plus z kwasem hialuronowym). Środki te nie tylko oczyszczają drogi oddechowe, ale również rozrzedzają i upłynniają zalegającą wydzielinę, ułatwiając tym samym jej odksztuszanie .

Pamiętajmy jednak, że kluczowym czynnikiem, niezwykle pomocnym w leczeniu kaszlu poinfekcyjnego jest oczywiście odpowiednie nawodnienie organizmu i dbałość o prawidłową wilgotność powietrza w pomieszczeniach (ok. 40-60%) [2, 3].

*OTC – over the counteer – preparaty wydawane bez recepty

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Kaszel jest to zaburzenie charakteryzujące się nagłym, często powtarzającym się, spazmatycznym skurczem klatki piersiowej, powodującym gwałtowne wypuszczenie powietrza z płuc, któremu zwykle towarzysz…
Omawiane substancje
Budezonid jest lekiem stosowanym w leczeniu astmy i chorób układu oddechowego. Substancja ta działa przeciwzapalnie i zmniejsza obrzęk błony śluzowej dróg oddechowych.
Kwas hialuronowy jest glikozaminoglikanem stosowanym do łagodzenia bólu stawów, gojenia się ran, leczenia okulistycznego, zabiegów kosmetycznych i wielu innych zastosowań. Jest to substancja naturalni…
Lewodropropizyna jest lekiem przeciwkaszlowym działającym obwodowo, bez działania w ośrodkowym układzie nerwowym. Jest to skuteczny i bardzo dobrze tolerowany lek dla dzieci i dorosłych. Lewodropropiz…
Podsumowanie
SubstancjeBudezonid,
Kwas hialuronowy,
Lewodropropizyna
SchorzeniaKaszel
KategoriaDziecko,
Kaszel,
Kaszel,
Przeziębienie i grypa
TematyInhalacje,
Syrop na kaszel,
Zdrowie dziecka
AutorKinga Bednarczyk
Ostatnia aktualizacja11 miesięcy temu
Data publikacji07.04.2022
Bibliografia3 źródła