leki-orange

Jak nawilżyć gardło? Poznaj najlepsze tabletki nawilżające gardło

Fiorda, Isla czy Glosal? Jaki lek na suche gardło wybrać?

Suchość w gardle jest częstym zjawiskiem, które może dotknąć każdego zwłaszcza w sezonie zimowym. Przyczyn może być wiele od zbyt suchego powietrza, poprzez alergie do refluksu. Na szczęście istnieją preparaty, które złagodzą objawy suchości gardła. Ich dokładny opis znajdziesz w poniższym artykule.

Suche gardło — przyczyny. Co powoduje suchość w gardle?

Suchość w gardle objawia się nieprzyjemnym uczuciem podrażnienia, przeradzającego się w ból. Często towarzyszy mu odchrząkiwanie oraz chrypka. Suche gardło może być spowodowane kilkoma czynnikami:

  1. Odwodnienie: Brak odpowiedniej ilości płynów w organizmie może prowadzić do suchości gardła. W przypadku odwodnienia organizm produkuje mniejszą ilość śliny, która normalnie nawilża gardło.
  2. Czynniki środowiskowe: Sucha atmosfera, niska wilgotność powietrza lub wdychanie drażniących substancji (np. dym papierosowy, zanieczyszczenia powietrza) mogą powodować suchość gardła.
  3. Alergie: Warunki alergiczne, takie jak katar sienny, mogą również prowadzić do wystąpienia suchej krtani.
  4. Infekcje układu oddechowego: Niektóre łagodne infekcje układu oddechowego, takie jak przeziębienie lub grypa, mogą powodować suchość gardła. Infekcje te często można leczyć w domu.
  5. Efekt uboczny leków: Niektóre leki, takie jak leki przeciwhistaminowe, antydepresanty, leki na nadciśnienie czy leki przeciwalergiczne, mogą powodować suchość w gardle jako efekt uboczny.
  6. Palenie papierosów i picie zbyt dużej ilość alkoholu.
  7. Zaburzenia hormonalne, takie jak zmniejszenie ilości śliny u kobiet w okresie menopauzy [1,2].

Jaki lek na suche gardło wybrać? Co jest dobre na suchość w gardle?

Na półkach aptecznych znajdziemy sporą ilość preparatów, które pomogą złagodzić suchość w gardle. Warto jednak pamiętać, że jeśli nie znamy dokładnej przyczyny występowania symptomu, a dolegliwości są odczuwalne już od paru tygodni, warto udać się do lekarza i wykonać diagnostykę. Tylko wyeliminowanie przyczyny występowania suchości może pozwolić na wyleczenie schorzenia. Wśród wielu leków nawijających gardło można znaleźć tabletki, syropy i spraye.

Porost islandzki — Lichen islandicus

Roślina ta zawiera bogactwo polisacharydów, spośród których za działanie powlekające odpowiadają lichenina oraz izolichenina. Roślina powleka śluzówkę między innymi gardła, dzięki czemu przynosi ulgę w suchym gardle. Ponadto wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. W aptece znajdziemy tabletki nawilżające gardło zawierające porost islandzki pod nazwami Fiorda czy Isla [3].

Podbiał pospolity — Tussilago Farfara

Za nawilżanie gardła w tabletkach do ssania zawierających podbiał odpowiadają polisacharydy śluzowe. Na uszkodzonej śluzówce gardła tworzy się powłoka, dzięki której może dojść do szybszej regeneracji. Ponadto receptory odpowiedzialne za wywołanie odruchów kaszlowych są znacznie mniej wrażliwe, co w efekcie daje działanie przeciwkaszlowe. Jednocześnie wzmacniają naturalny ruch nabłonka rzęskowego, co sprzyja usuwaniu zalegającej wydzieliny. Podsumowując preparaty zawierające podbiał, można stosować w celu nawilżenia suchego gardła, ale także w kaszlu suchym i mokrym. W aptece znajdziemy podbiał pod nazwą: Tymianek i Podbiał [4].

Chrząstnica kędzierzawa — Chondrus crispus

Chrząstnica jest glonem, który zawiera w składzie karagen będący substancją silnie powlekającą i nawilżającą. Badania dowodzą, że roślina ma potencjalne właściwości przeciwwirusowe oraz przeciwnowotworowe. Znalazła zastosowanie nie tylko w nawilżaniu gardła, ale także w kosmetyce, gdzie jest składnikiem nawilżającym dodawanym do kremów. W aptece znajdziemy Glosal na suche gardło, a także Gardemin, zawierające ekstrakty z chrząstnicy kędzierzawej [5].

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest znany bardziej z przemysłu kosmetycznego, gdzie jest stosowany do nawilżenia skóry. Działa on powlekająco na błony śluzowe i doskonale wiąże cząsteczki wody, co zapobiega przesuszaniu się. Tworzy swojego rodzaju barierę ochronną przed utratą nawilżenia, a sam poprzez wiązanie wody przywraca odpowiednie nawodnienie błon śluzowych. W aptece można znaleźć tabletki nawilżające gardło pod nazwami: Septinum, GeloVox, Cevitt, a także spray na suche gardło Larimax Hydro [6].

Oleje

Dobrym rozwiązaniem w terapii suchości gardła są preparaty zawierające oleje. W przeciwieństwie do preparatów na bazie wody nie będą tak szybko się wypłukiwać z błon śluzowych podczas jedzenia i picia. W aptece są dostępne preparaty takie jak na przykład Olit, który zawiera kombinację olei z rokitnika, kwiatu nagietka, olejku tymiankowego.

Jakie witaminy na suche gardło?

Doskonale sprawdzą się także witaminy A i E, które oprócz działania nawilżającego będą działać antyoksydacyjnie. W aptece można je znaleźć na przykład w preparacie pod nazwą handlową Gardvit A+E.

Niezależnie od tego, jaki spray czy tabletki przywracające nawilżenie gardła i krtani wybierzemy, warto pamiętać o regularnej diagnostyce. Suchość gardła może być spowodowana występowaniem schorzeń, których zaniedbanie leczenia może mieć fatalne skutki. W związku z tym, jeśli suchość w gardle utrzymuje się dłuższy czas, udaj się na wizytę lekarską.

Jak stosować leki na suche gardło, aby były skuteczne?

Aby leki na suchość w gardle były skuteczne, ważne jest przestrzeganie kilku wskazówek. Po pierwsze, zawsze należy czytać i stosować się do instrukcji na ulotce leku. Pamiętaj, że leki na suche gardło są dostępne w różnych formach, takich jak spreje, tabletki do ssania, płyny doustne czy syropy. Wybierz formę, która jest dla ciebie najwygodniejsza i stosuj się do zaleceń dotyczących dawkowania. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania, skonsultuj się z farmaceutą lub lekarzem.

Pamiętaj również o regularnym stosowaniu leków, zgodnie z zaleceniami, aby uzyskać najlepsze rezultaty. Staraj się unikać czynników, które mogą podrażniać gardło, takich jak dym papierosowy czy wysoka temperatura i suche powietrze. Pamiętaj, aby po zastosowaniu preparatu na suche gardło nie jeść i nie pić nic przez przynajmniej 30 minut. Pozwól działać składnikom aktywnym w jamie ustnej.

Czym nawilżyć gardło w domu, czyli domowe sposoby na suchość w gardle

Oto kilka domowych sposobów, które mogą pomóc złagodzić suchość w gardle:

  1. Bądź nawodniony: Pij dużo płynów, takich jak woda, ziołowe herbaty lub ciepłe buliony;
  2. Używaj nawilżacza powietrza: Dodawanie wilgoci do powietrza przy użyciu nawilżacza powietrza może pomóc w zapobieganiu suchości w gardle i nosowych przewodach oddechowych;
  3. Płucz gardło letnią wodą;
  4. Unikaj czynników drażniących: Unikaj palenia papierosów, e-papierosów oraz ekspozycji na dym papierosowy, ponieważ mogą one pogarszać suche gardło.

Kiedy zgłosić się do lekarza z  suchością w gardle?

Możesz rozważyć skonsultowanie się z lekarzem, gdy:

  1. Jeśli suchość gardła utrzymuje się przez dłużej niż 1-2 tygodnie;
  2. Jeśli suche gardło jest intensywne, towarzyszą mu inne objawy, takie jak trudności w połykaniu, ból przy jedzeniu czy problemy z oddychaniem;
  3. Jeśli masz wysypkę lub inne objawy alergiczne, które towarzyszą suchemu gardłu;
  4. Jeśli masz osłabioną odporność, na przykład z powodu innego stanu zdrowia lub stosowania leków immunosupresyjnych, warto skonsultować się z lekarzem w przypadku nawracającego suchego gardła.
Omawiane schorzenia
Ból gardła to dolegliwości bólowe związane z gardłem, krtanią, migdałkami podniebiennymi oraz podniebieniem. Ból gardła często jest objawem przeziębienia i grypy. Jego najczęstszą przyczyną są infekcj…
Omawiane substancje
Glicerynowy wyciąg z chrząstnicy kędzierzawej (Chondrus crispus) dzięki dużej zawartości polisacharydów tworzy ochronny film, dając długotrwałe uczucie nawilżenia.
Kwas hialuronowy jest glikozaminoglikanem stosowanym do łagodzenia bólu stawów, gojenia się ran, leczenia okulistycznego, zabiegów kosmetycznych i wielu innych zastosowań. Jest to substancja naturalni…
Podbiał zwyczajny to roślina, której liść, kwiat i korzeń są wykorzystywane do produkcji leków. Substancje chemiczne zawarte w podbiale zwyczajnym mogą zwalczać ból, obrzęk (stan zapalny) i świszczący…
Porost islandzki wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Zawiera on substancje śluzowe pomocne w leczeniu podrażnień błony śluzowej gardła i krtani. Stosowany jest w schorzeniach górnyc…
Podsumowanie