Skąd się bierze suchość w gardle ? 

Suchość w gardle objawia się nieprzyjemnym uczuciem podrażnienia, przeradzającego się w ból. Często towarzyszy mu odchrząkiwanie oraz chrypka. Może być ono spowodowane zbyt niską wilgotnością otoczenia, w którym na co dzień się znajdujemy. Najczęściej spowodowane jest to ogrzewaniem w sezonie jesienno-zimowym. Oprócz tego suche gardło może być wynikiem występowania alergii, gdzie winowajcą jest główny mediator reakcji alergicznej, czyli histamina. Kolejną z przyczyn jest refluks, podczas którego treść żołądkowa jest zarzucana do górnych części układu pokarmowego, w wyniku czego może dojść do uszkodzenia błon śluzowych [1,2]. Jak w takim razie nawilżyć gardło? Poniżej proponujemy kilka leków na suche gardło. 

Jaki lek na suche gardło wybrać?

Na półkach aptecznych znajdziemy sporą ilość preparatów, które pomogą złagodzić suchość w gardle. Warto jednak pamiętać, że jeśli nie znamy dokładnej przyczyny występowania symptomu, a dolegliwości są odczuwalne już od paru tygodni, warto udać się do lekarza i wykonać diagnostykę. Tylko wyeliminowanie przyczyny występowania suchości może pozwolić na wyleczenie schorzenia. Wśród wielu leków nawiżających gardło można znaleźć tabletki, syropy i spraye.

Jak działają składniki leków na suche gardło?

Porost islandzki- Lichen islandicus 

Roślina ta zawiera bogactwo polisacharydów, spośród których za działanie powlekające odpowiadają lichenina oraz izolichenina. Roślina powleka śluzówkę między innymi gardła, dzięki czemu przynosi ulgę w suchym gardle. Ponadto wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. W aptece znajdziemy tabletki nawilżające gardło zawierające porost islandzki pod nazwami Fiorda czy Isla [3]. 

REKLAMA
REKLAMA

Podbiał pospolity- Tussilago Farfara 

Za nawilżanie gardła w tabletkach do ssania zawierających podbiał odpowiadają polisacharydy śluzowe. Na uszkodzonej śluzówce gardła tworzy się powłoka, dzięki której może dojść do szybszej regeneracji. Ponadto receptory odpowiedzialne za wywołanie odruchów kaszlowych są znacznie mniej wrażliwe, co w efekcie daje działanie przeciwkaszlowe. Jednocześnie wzmacniają naturalny ruch nabłonka rzęskowego, co sprzyja usuwaniu zalegającej wydzieliny. Podsumowując preparaty zawierające podbiał, można stosować w celu nawilżenia suchego gardła, ale także w kaszlu suchym i mokrym. W aptece znajdziemy podbiał pod nazwą: Tymianek i Podbiał [4].

Kserostomia-przyczyny i leczenie suchości jamy ustnej

Chrząstnica kędzierzawa- Chondrus crispus

Chrząstnica jest glonem, który zawiera w składzie karagen będący substancją silnie powlekającą i nawilżającą. Badania dowodzą, że roślina ma potencjalne właściwości przeciwwirusowe oraz przeciwnowotworowe. Znalazła zastosowanie nie tylko w nawilżaniu gardła, ale także w kosmetyce, gdzie jest składnikiem nawilżającym dodawanym do kremów. W aptece znajdziemy Glosal na suche gardło, a także Gardemin, zawierające ekstrakty z chrząstnicy kędzierzawej [5]. 

Kwas hialuronowy 

Kwas hialuronowy jest znany bardziej z przemysłu kosmetycznego, gdzie jest stosowany do nawilżenia skóry. Działa on powlekająco na błony śluzowe i doskonale wiąże cząsteczki wody, co zapobiega przesuszaniu się. Tworzy swojego rodzaju barierę ochronną przed utratą nawilżenia, a sam poprzez wiązanie wody przywraca odpowiednie nawodnienie błon śluzowych. W aptece można znaleźć tabletki nawilżające gardło pod nazwami: Septinum, GeloVox, Cevitt, a także spray na suche gardło Larimax Hydro [6]. 

Oleje 

Dobrym rozwiązaniem w terapii suchości gardła są preparaty zawierające oleje. W przeciwieństwie do preparatów na bazie wody nie będą tak szybko się wypłukiwać z błon śluzowych podczas jedzenia i picia. W aptece są dostępne preparaty takie jak na przykład Olit, który zawiera kombinację olei z rokitnika, kwiatu nagietka, olejku tymiankowego. Doskonale sprawdzą się także witaminy A i E, które oprócz działania nawilżającego będą działać antyoksydacyjnie. W aptece można je znaleźć na przykład w preparacie pod nazwą handlową Gardvit A+E.

Niezależnie od tego, jaki spray czy tabletki przywracające nawilżenie gardła i krtani wybierzemy, warto pamiętać o regularnej diagnostyce. Suchość gardła może być spowodowana występowaniem schorzeń, których zaniedbanie leczenia może mieć fatalne skutki. W związku z tym, jeśli suchość w gardle utrzymuje się dłuższy czas, udaj się na wizytę lekarską.