aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

,

Czy magnez pomaga na skurcze?

Jaki jest najlepszy magnez na skurcze?

Magnez jest jednym z kluczowych składników mineralnych w organizmie człowieka. Razem z potasem jest odpowiedzialny m.in. za przewodnictwo nerwowo-mięśniowe i skurcze mięśni poprzecznie prążkowanych. Jaki magnez będzie najlepszy na skurcze nóg? Co w przypadku skurczów łydek lub nóg?
Jaki magnez na skurcze? Magvit B6, MagneB6 forte czy Maglek? (fot. leki.pl)

Czy magnez pomaga na skurcze? 

Skurcze mięśni występują dosyć powszechnie, najczęściej dotykają seniorów, kobiet w ciąży oraz sportowców. Gdy pojawiają się skurcze, większość pacjentów w pierwszej kolejności postanawia zaopatrzyć się w preparat zawierające magnez. Czy magnez faktycznie jest panaceum na skurcze? Teoretycznie niedobór magnezu oraz potasu w organizmie może powodować skurcze. W rzeczywistości badania naukowe prowadzone nad wpływem magnezu na skurcze nie są dla niego aż tak korzystne [1,2]. 

Magnez na skurcze – przegląd badań naukowych 

Generalnie badania naukowe nie wykazały jednoznacznego  potwierdzenia, że suplementacja magnezu przynosi istotne zmniejszenie częstotliwości lub nasilenia nocnych skurczów nóg czy bolesnych skurczów mięśni. Co ciekawe, jedyną grupą u której zaobserwowano niewielkie zmniejszenie objawów były kobiety w ciąży. Efekt zmniejszenia skurczu mięśni przez magnez był zbliżony do placebo, niezależnie od jego dawek czy drogi podania (nawet podanie dożylne nie było skuteczniejsze) [1-4].

Jakie mogą być inne przyczyny skurczu mięśni? 

Zdecydowanie najczęstszymi przyczynami skurczów mięśni są przeciążenia mięśni, zaburzenia krążenia obwodowego, uszkodzenia nerwu czy stosowanie niektórych leków np. leków moczopędnych czy wziewnych beta-blokerów. Często trudno jest jednoznacznie określić przyczynę skurczów mięśni (skurcze idiopatyczne) [5].

W jakich przypadkach więc warto suplementować magnez?

Oprócz omawianych skurczów mięśni szkieletowych (skuteczność magnezu na tym polu nie jest jak opisano udowodniona) magnez warto przyjmować w szeregu innych przypadków:

 • leczenie chorób neurodegeneracyjnych i psychicznych;
 • chęć poprawy jakości snu;
 • zmniejszenie ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego;
 • zmęczenie;
 • stres;
 • zwiększone zapotrzebowanie na magnez (ciąża, okres wzrostu itd.) [5].

Jaki dobry magnez na skurcze – który ma szansę się wchłonąć?

W przypadku suplementacji magnezu, przy wyborze preparatu kluczowa jest forma w jakiej on występuje. Część soli jest dobrze przyswajalna, podczas gdy inne znacznie gorzej, dlatego przed zakupem magnezu, warto doczytać jaką na postać. Najlepiej przyswajają się jego sole organiczne, takie jak cytrynian, mleczan i asparaginian. Spośród soli nieorganicznych najlepszy jest chlorek. Warunkowo można jeszcze rozważyć węglan, ale pod żadnym pozorem nie powinno się brać pod uwagę tlenku, który się praktycznie nie wchłania [2,4]. 

Magnez na skurcze łydek i nie tylko – przegląd preparatów 

Zdecydowanie najlepszym wyborem wśród preparatów zawierających magnez, będą te mające postać produktu leczniczego i będące solami dobrze przyswajalnymi. 

Magvit B6, tabletki dojelitowe

Magne B6, tabletki powlekane

Magne B6 Forte, tabletki powlekane

Maglek B6, tabletki

Laktomag B6, tabletki

Podsumowanie 

Badania naukowe wskazują, że jest mało prawdopodobne, żeby suplementacja magnezu zapewniała korzyści w leczeniu czy profilaktyce skurczów mięśni szkieletowych. Magnez jest jednak niezwykle ważnym składnikiem mineralnym niezbędnym człowiekowi do życia. Jeżeli występuje potrzeba jego suplementacji, to warto wybrać preparaty będące produktami leczniczymi oraz mające w składzie sole magnezu dobrze przyswajalne. Przykładowe preparaty spełniające te wymagania przedstawiono w tym artykule.

Bibliografia

 1. Sebo P, Cerutti B, Haller DM. Effect of magnesium therapy on nocturnal leg cramps: a systematic review of randomized controlled trials with meta-analysis using simulations. Fam Pract. 2014;31(1):7-19.
 2. Garrison SR, Korownyk CS, Kolber MR et al. Magnesium for skeletal muscle cramps. Cochrane Database of Systematic Reviews 2020;9:CD009402.
 3. Garrison SR, Birmingham CL, Koehler BE et al. The effect of magnesium infusion on rest cramps: randomized controlled trial. J Gerontol A Biol Sci Med Sci. 2011; 66(6):661-6.
 4. Tipton PW, Wszołek ZK. Restless legs syndrome and nocturnal leg cramps: a review and guide to diagnosis and treatment. Pol Arch Intern Med. 2017; 127: 865–872.
 5. Martinez-Zapata MJ, Vernooij RWM, Tuma SMU et al. Phlebotonics for venous insufficiency. Cochrane Database Syst Rev. 2016;;4(4):CD003229.
 6. Magvit B6 charakterystyka produktu leczniczego
 7. Magne B6 charakterystyka produktu leczniczego
 8. Magne B6 Forte charakterystyka produktu leczniczego
 9. Maglek B6 charakterystyka produktu leczniczego
 10. Slow Mag charakterystyka produktu leczniczego
 11. Laktomag B6 charakterystyka produktu leczniczego

Omawiane substancje

 • Chlorek magnezu

  Chlorek magnezu to biały, krystaliczny związek chemiczny. Jest stosowany jako suplement diety oraz w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Cytrynian magnezu

  Cytrynian magnezu to organiczny związek chemiczny, który jest stosowany jako suplement diety. Jest to źródło magnezu, który jest ważnym składnikiem mineralnym dla organizmu.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • L-askorbinian magnezu

  L-askorbinian magnezu to substancja lecznicza, która jest połączeniem witaminy C i magnezu, stosowana w leczeniu niedoborów tych składników oraz w profilaktyce chorób układu krążenia.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Węglan magnezu

  Węglan magnezu to biały proszek, który jest stosowany jako suplement diety. Jest to związek chemiczny składający się z magnezu, węgla i tlenu.
  Witaminy i mikro- i makroelementy
 • Wodoroasparaginian magnezu

  Wodoroasparaginian magnezu jest suplementem diety stosowanym w celu poprawy funkcjonowania układu nerwowego oraz mięśniowego. Może być również stosowany w terapii chorób serca i nadciśnienia.
  Witaminy i mikro- i makroelementy

Omawiane schorzenia

 • Skurcz

  Schorzenie skurczu to stan, w którym mięśnie ciała kurczą się niekontrolowanie, powodując ból i dyskomfort. Może on wystąpić w różnych częściach ciała i być spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak stres, zmęczenie, brak ruchu czy choroby układu nerwowego.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .