,

Co trzeba wiedzieć o furaginie?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Furagina — 9 faktów, o których musisz wiedzieć

Furagina to jeden z najczęściej stosowanych leków przeciwdrobnoustrojowych dostępnych bez recepty. Wskazana jest w leczeniu zakażeń dróg moczowych. Jej powszechna dostępność jest realnym ułatwieniem dla pacjentów, niemniej jej stosowanie na własną rękę bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą obarczone jest pewnym ryzykiem. Aby ograniczyć częstość występowania nieprzyjemnych działań niepożądanych oraz by podnieść efektywność terapii, warto zapoznać się z kilkoma faktami na temat prawidłowego stosowania furaginy.
Furagina na zapalenie pęcherza (fot. Canva).

Zakażenie dróg moczowych to wyjątkowo uporczywa dolegliwość. Objawia się głównie bólem, częstomoczem oraz dokuczliwym pieczeniem. Dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiet, jednak ilość pacjentek zdecydowanie przeważa. Wynika to głównie z innej budowy dróg moczowych — kobiety mają krótszą cewkę, która jest bardziej narażona na potencjalne infekcje bakteryjne. Furagina, zwana również furazydyną, to skuteczna broń o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwpierwotniakowym [1,2].

Na co należy uważać, stosując furaginę?

Fakt, że furagina jest dostępna bez recepty, jest udogodnieniem na wielu pacjentów. Ogranicza to konieczność wizyt u lekarza, oszczędza czas i nierzadko pieniądze. Niestety stosowanie furazydyny bez uprzedniej konsultacji ze specjalistą obarczone jest pewnym ryzykiem dla pacjenta [1,2].

Fakt 1 — furaginę należy przyjmować z posiłkiem wysokobiałkowym

Białko pochodzące z pożywienia znacząco zwiększa skuteczność działania przeciwbakteryjnego furaginy. Na czas trwania terapii warto zatem wprowadzić do codziennego jadłospisu większą ilość mięsa, orzechów, fasoli i twarogu.

Fakt 2 — Stosując furaginę, musisz dodatkowo przyjmować witaminy z grupy B

Przy stosowaniu dłuższym niż 2 tygodnie, przede wszystkim ważna jest witamina B3 oraz B1. Takie postępowanie ogranicza ryzyko wystąpienia groźnej neuropatii obwodowej, czyli uszkodzenia nerwów. Witaminy powinny być w postaci leku (np. Vitaminum B compositum), a nie suplementu diety.

Fakt 3 — witamina B6 oraz sól kuchenna poprawiają wchłanianie furazydyny

Fakt 4 — leki zobojętniające sok żołądkowy hamują wchłanianie furaginy

Na czas terapii pacjent powinien zrezygnować z równoczesnego przyjmowania leków zobojętniających sok żołądkowy, takich jak Helicid, Anesteloc, Controloc, Bioprazol, Emanera, IPP, Helides. W sytuacji, gdy całkowite odstawienie tych leków jest niemożliwe, należy zachować przerwę między nimi — minimalny odstęp podania powinien wynosić 2 godziny.

Fakt 5 — w trakcie stosowania furaginy nie wolno spożywać alkoholu 

Jaka jest zależność między furaginą i alkoholem? Ich połączenie grozi to wystąpieniem reakcji disulfiramowej.  Jest ona zaburzeniem metabolizmu alkoholu, w wyniku którego dochodzi do zwiększenia ilości aldehydu octowego we krwi i wystąpienia objawów zatrucia alkoholem. Objawy reakcji disulfiramowej są zbliżone do „kaca”, jednak bywają znacznie bardziej nasilone i dokuczliwe. U pacjentów pojawiają się m.in.: uczucie gorąca, nudności i wymioty, silne bóle brzucha, przyspieszenie rytmu serca.

Fakt 6 — furagina może powodować bóle głowy, szum w uszach i nudności

Jakie skutki uboczne powoduje furagina? Może wywołać bóle głowy, szum w uszach, czy nudności. Aby temu zapobiec, można jednocześnie przyjmować leki antyhistaminowe, najlepiej II i III generacji (Telfexo, Allegra, Loratan Pro, Amertil Bio).

Fakt 7 — furaginę należy przyjmować o stałych porach

Furazydyna jest lekiem bakteriostatycznym, w związku z czym ważną kwestią jest utrzymanie jej stałego stężenia we krwi. Istotne jest, aby bezwzględnie przestrzegać dawkowania oraz stałej pory przyjmowania kolejnej dozy leku. Co ile godzi przyjmować furaginę? Należy ją stosować w równych odstępach czasu, zgodnie z dawkowaniem na ulotce bądź zleconym od lekarza.

Fakt 8 — furagina nie powinna być stosowana profilaktycznie

Furagina działa podobnie jak antybiotyk. Jest to lek przeciwdrobnoustrojowy, którego nadmierne stosowanie obarczone jest wysokim ryzykiem rozwoju oporności bakterii na ten lek. Patogeny mogą wytworzyć mechanizmy obronne, które sprawią, że furazydyna nie będzie w stanie już ich zabić bądź zahamować ich rozwoju.

Fakt 9 — w trakcie terapii furaginą nie powinno się stosować witaminy C ani innych środków zakwaszających mocz

Furagina i witamina C to często stosowane połączenie, które nie ma potwierdzenia w publikacjach naukowych. Kwaśne środowisko moczu sprzyja przenikaniu leku do tkanek i ich kumulacji, co może nasilić objawy toksyczne furazydyny [2].

Podsumowanie

Chociaż furagina jest niewątpliwe skutecznym lekiem w trakcie terapii zakażenia dróg moczowych, nie można jej bezmyślnie stosować. Warto zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania bądź skonsultować się ze specjalistą, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Bibliografia

  1. B. Zalewska-Piątek, R. Piątek, B. Krawczyk, M. Olszewski, Patomechanizm zakażeń dróg moczowych wywoływanych przez uropatogenne szczepy E. coli. Postępy Higieny I Medycyny Doświadczalnej, 2019,73:269-281.
  2. Charakterystyka Produktu Leczniczego Furaginum Teva

Powiązane produkty

Omawiane substancje

W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

Omawiane schorzenia

  • Ostre zapalenie pęcherza moczowego

    Ostre zapalenie pęcherza moczowego jest chorobą zakaźną, która dotyka głównie kobiety. Objawia się bólem podczas oddawania moczu oraz częstym parciem na pęcherz.
  • Zakażenie układu moczowego

    Zakażenie układu moczowego jest chorobą wywołaną przez bakterie, które atakują pęcherz, moczowody i nerki. Objawy zakażenia układu moczowego to ból podczas oddawania moczu, częste oddawanie moczu oraz ból w dolnej części brzucha.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .