Dostępne postaci leku

tabletki, zawiesina doustna

Działanie

Furazydyna to chemioterapeutyk, który działa na bakterie. Wchodzi ona do komórek bakterii i blokuje enzymy, które są niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania. Bakterie nie mogą bez tych enzymów żyć i rozmnażać się, więc ostatecznie umierają. Działanie Furazydyny jest skierowane tylko na niektóre rodzaje bakterii.

Wskazania

Leki z furazydyną stosuje się głównie w przypadku infekcji dróg moczowych, takich jak na przykład zapalenie pęcherza moczowego. Są to infekcje, które wywołane są przez bakterie – lek ten działa na nie niszcząco. Furazydynę stosuje się również do profilaktyki, czyli zapobiegania infekcjom moczowym po różnego rodzaju zabiegach medycznych.

Przeciwwskazania

Nie stosuj leków z Furazydyną, jeśli masz chorobę nerek, jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Nie bierz ich również, jeśli jesteś uczulony na Furazydynę czy też jakiekolwiek inne składniki leku. Potrzebujesz ostrożności jeśli masz problemy z układem nerwowym. Jeśli lekarz zalecił Ci lek z Furazydyną, a masz któreś z powyższych problemów, poradź się go o innym leku.

Działania niepożądane

Furazydyna może powodować różne skutki uboczne. Niektóre z nich to nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha, gorzki smak w ustach. Mogą wystąpić również objawy alergii, jak wysypka skórna, swędzenie czy katar.

Przedawkowanie

Przedawkowanie Furazydyny może powodować bóle brzucha, nudności, wymioty, osłabienie, zawroty głowy, drgawki, zatrucia krwi lub żółtaczkę.

Środki ostrożności

Stosując leki z Furazydyną, najważniejsze jest skonsultowanie się z lekarzem, jeżeli wystąpią niepokojące objawy, takie jak silne bóle brzucha, wymioty, gorączka, dreszcze, ból głowy, zmęczenie, utrata apetytu, czy żółtaczka. Furazydyna może powodować uczulenie, więc w razie pojawienia się objawów alergii (np. wysypki, trudności z oddychaniem), trzeba natychmiast przerwać leczenie. Leki te nie powinny być przyjmowane przez długie okresy.