aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

,

Czy elektrolity pomagają na biegunkę?

Jakie są najlepsze elektrolity na biegunkę?

Elektrolity pełnią niezwykle ważną rolę w organizmie, ich niedobór może doprowadzić do niezwykle poważnych konsekwencji. Do często występujących przyczyn zaburzenia poziomu elektrolitów w organizmie należą biegunki. Jakie elektrolity podawać dzieciom w przypadku biegunki? Jakie będą pomocne dla dorosłych? Czy elektrolity pomagają w samej biegunce?
Elektrolity na biegunkę dla dzieci i dorosłych (fot. Canva).

Czym są i jakie są najważniejsze elektrolity?

Elektrolity to wodne roztwory jonów (atomy posiadające dodatni lub ujemny ładunek elektryczny), od których zależy prawidłowa gospodarka wodno-elektrolitowa, niezbędna do zachowania prawidłowego funkcjonowania organizmu. Do najważniejszych elektrolitów należą:

 • sód – podstawowy składnik osocza, jest ważny w celu utrzymania prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi, objętości płynów krążących w organizmie, utrzymywania równowagi osmotycznej czy przewodzenia impulsów nerwowych;
 • potas – antagonista sodu, zmniejsza objętość płynów zewnątrzkomórkowych w organizmie, reguluje poziom pH komórek, wpływa na prawidłowe przewodnictwo nerwowe i skurcze mięśni, w tym mięśnia sercowego;
 • wapń – bierze udział w procesie krzepnięcia krwi, skurczach mięśni i przewodzeniu impulsów nerwowych, jest także składnikiem budulcowym kości i zębów;
 • magnez – ma podobne właściwości do wapnia, pełni ważną rolę w budowie kości, skurczach mięśni, krzepnięciu krwi, regulacji ciśnienia krwi oraz jako katalizator dla wielu enzymów;
 • jony chlorkowe i fosforanowe są podstawowymi jonami mającymi ujemny ładunek elektryczny, uczestniczą w regulacji gospodarki wodno-elektrolitowej, utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej, budowie kości i uczestniczą w gospodarce wapniowej organizmu [1]. 

Elektrolity do picia przy biegunce

W przypadku wystąpienia biegunki (czasami np. podczas infekcji dodatkowo utratę elektrolitów potęgują jeszcze wymioty) organizm traci duże ilości elektrolitów. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku dzieci oraz seniorów, szczególnie tych cierpiących na wiele chorób, dlatego nie warto czekać zbyt długo z przyjęciem elektrolitów. Jeśli biegunce towarzyszą wymioty, to najlepiej elektrolity rozpuścić w zimnej wodzie (zmniejszy to odruch wymiotny poprzez spowolnienie skurczów żołądka) i pić małymi porcjami. Jeśli pacjent nie jest w stanie przyjąć elektrolitów doustnie albo biegunka trwa już od dłuższego czasu, warto udać się do lekarza. Może zdecydować on o konieczności podania elektrolitów dożylnie [2].

Elektrolity na biegunkę dla dzieci – przegląd preparatów 

Na rynku występuje wiele różnych preparatów zawierających elektrolity. W przypadku osób dorosłych, przy wyborze preparatu warto zwrócić uwagę, aby miał jak najmniej poprawiaczy smaku typu słodziki, barwniki, regulatory kwasowości czy aromaty. W przypadku dzieci nie jest to już takie proste, ponieważ często zmuszenie dziecka do czegoś, co jest niedobre w smaku jest ekstremalnie trudne. Warto wybrać wtedy ulubiony smak dziecka lub wybrać preparat, który tolerowało już w przeszłości. 

Orsalit (bez dodatków smakowych), saszetki

Stoperan Elektrolity, saszetki

Dicoflor Elektrolity, saszetki

Elektrolity na biegunkę dla dorosłych – przegląd preparatów 

Na rynku występuje wiele preparatów przeznaczonych jedynie dla osób dorosłych. Przeważnie zawierają one więcej dodatków, takich jak aromaty, barwniki, słodziki czy regulatory kwasowości. Nie są to szczególnie dobre dodatki, dlatego w wielu przypadkach dorośli mogą zainteresować się opisanymi wcześniej preparatami dla dzieci. 

Orsalit dla dorosłych, saszetki

Zdrovit Litorsal, tabletki musujące

Plusssz Elektrolity Senior 100% Complex, tabletki musujące

Czy elektrolity pomagają na biegunkę?

Uzupełnianie elektrolitów jest bardzo ważne w takich stanach jak np. biegunka. Bez tego organizmowi człowieka, szczególnie dziecka lub seniora, grożą poważne konsekwencje. Szczególnie w przypadku dzieci wybór preparatu może być podyktowany walorami smakowymi, bo ciężko zmusić małe dziecko do wypicia czegoś, co ma niezbyt dobry smak. W przypadku osób dorosłych warto porównać składy i wybrać najodpowiedniejszy preparat, szczególnie taki mający mało substancji dodatkowych. 

Bibliografia

 1. Ahmad, Mirza Sultan, et al. „Prevalence of electrolyte disorders among cases of diarrhea with severe dehydration and correlation of electrolyte levels with age of the patients.” J Coll Physicians Surg Pak 26.5 (2016): 394-8.
 2. Darrow, Daniel C. „The retention of electrolyte during recovery fromsevere dehydration due to diarrhea.” The Journal of Pediatrics 28.5 (1946): 515-540.
 3. https://www.orsalit.pl/ (13.02.2024 17:30)
 4. https://www.stoperan.pl/stoperan-elektrolity.html (13.02.2024 17:43)
 5. https://www.dicoflor.pl/produkty/dicoflor-elektrolity (13.02.2024 17:49)
 6. https://zdrovit.pl/product/litorsal-2 (13.02.2024 18:01)
 7. https://plusssz.pl/produkty/ (13.02.2024 18:30)

Omawiane substancje

 • Chlorek potasu

  Chlorek potasu to biały, krystaliczny związek chemiczny stosowany m.in. jako nawóz i lek.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Chlorek sodu

  Chlorek sodu to związek chemiczny, który składa się z atomów sodu i chloru.Jest to powszechnie znany jako sól kuchenna i jest stosowany w kuchni do poprawienia smaku potraw.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Biegunka

  Biegunka to stan, w którym występuje częste i luźne wypróżnianie się. Może być spowodowana różnymi czynnikami, takimi jak infekcje, choroby jelitowe, stres czy nieprawidłowa dieta.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .