Co to jest zakażenia bakteryjne?

Zakażenia bakteryjne to choroby spowodowane bakteriami — niewidocznymi gołym okiem, ale żywymi organizmami. Mogą one atakować różne części ciała, powodując symptomy, jak gorączka czy ból.

Przyczyny

Jakie są przyczyny zakażeń bakteryjnych?

Zakażenia bakteryjne są spowodowane przez bakterie — małe organizmy, które żyją prawie wszędzie, włączając nasze organizmy. Niektóre bakterie są dla nas bezpieczne, ale inne mogą powodować choroby. Mogą one dostać się do naszego organizmu przez skórę, układ oddechowy, usta lub oczy, a także przez rany czy ukąszenia zwierząt. Często przyczyną są też zanieczyszczone pokarmy lub woda.

Objawy

Jakie są objawy zakażeń bakteryjnych?

Zakażenie bakteryjne może powodować różne objawy w zależności od miejsca w organizmie, które zaatakowały. Podczas zakażenia mogą wystąpić: gorączka, dreszcze, bolące mięśnie, wymioty, biegunka lub uczucie osłabienia. Inne objawy to czerwoność, ból, opuchlizna lub ciepło w określonym miejscu na ciele. W wielu przypadkach infekcja bakteryjna może powodować ostry ból gardła, kaszel, ból ucha, pieczenie podczas oddawania moczu, wysypkę lub utratę apetytu.

Diagnoza

Jak diagnozuje się zakażenia bakteryjne?

Zakażenia bakteryjne diagnozuje się poprzez przeprowadzenie odpowiednich badań. Najczęściej lekarz pobiera próbkę z miejsca, które może być zakażone, na przykład krew, mocz, plwocinę czy wymaz z gardła. Następnie próbka wysyłana jest do laboratorium, gdzie specjaliści sprawdzają, czy w próbce są bakterie. Wyniki badań pomagają lekarzowi postawić diagnozę i wybrać najlepsze leczenie.

Leczenie

Jak leczy się zakażenia bakteryjne?

Zakażenia bakteryjne leczymy za pomocą antybiotyków, specjalnych leków, które zabijają bakterie lub hamują ich rozwój. Takie leki przepisuje lekarz. Leczenie trwa zwykle od kilku dni do 2 tygodni. Ważne jest, aby zażywać leki dokładnie tak, jak zalecił lekarz — nawet jeśli objawy ustąpią, nie należy przerywać kuracji. To ważne, bo niektóre bakterie mogą przetrwać i stać się odporne na antybiotyki, co sprawi, że leczenie będzie trudniejsze. Pomagają również probiotyki, które odbudowują „dobre” bakterie w jelitach.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się zakażeniom bakteryjnym?

Aby uniknąć zakażeń bakteryjnych, ważne jest utrzymanie właściwej higieny. Należy regularnie myć ręce mydłem, szczególnie po korzystaniu z toalety i przed jedzeniem oraz starać się unikać kontaktu z osobami chorymi. Zawsze należy dbać o czystość ran. Powinno się jeść tylko dobrze ugotowane i właściwe przechowywane jedzenie. Dodatkowo warto pamiętać o odpowiednim wypoczynku i aktywności fizycznej, aby utrzymać organizm w dobrej kondycji.