leki-orange

Berberyna - działanie, zastosowanie i efekty

Berberyna w leczeniu otyłości – po jakim czasie efekty?

Berberyna cudowne odkrycie czy prawdziwa pomoc w odchudzaniu? Chińscy lekarze wykorzystywali berberynę od dawna. Była lekiem wszystkie dolegliwości. A to dzięki dużej zawartości różnorodnych związków. Czy pomoże Ci w walce z otyłością? Jeśli tak to, jaki preparat wybrać? I czy berberyna jest bezpieczna?

Co to jest berberyna?

Postaram się odpowiedzieć na pytanie, czy berberyna sprawdza się w leczeniu otyłości? Na początek co to jest berberyna? Na pewno wiele razy przykuł Twoją uwagę krzew Berberysu. Przede wszystkim wiosną, bo wzrok przyciągają grona żółtych kwiatków. I jesienią, bo owoce podobne są do owoców róży. Krzew Berberysu zwyczajnego (Berberis vulgaris L.) nazywany jest także polską cytryną. Owoce skrywają dużą dawkę witaminy C, ale także kwasy organiczne. Najważniejszym składnikiem jest jednak związek o nazwie berberyna.

Berberyna jest przede wszystkim lekiem medycyny chińskiej. Występuje w azjatyckiej roślinie Cynowódzie chińskim (Coptis chinensis L.). Najwięcej badań pochodzi z Chin [1]. 

Jak działa berberyna?

Chińscy lekarze wykorzystywali berberynę od dawna. Była lekiem na prawie wszystkie dolegliwości. Dzięki dużej zawartości różnorodnych związków. Największe zastosowanie ma berberyna. Substancje pozyskuje się głównie z liści lub zbieranych pod koniec września owoców. 

Berberyna wykazuje działanie:

 • antybakteryjne,
 • przeciwpierwotniacze,
 • rozkurczowe na mięśnie gładkie,
 • wspomaga procesy wydzielania żółci,
 • łagodnie obniża ciśnienie krwi,
 • działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Poza tym badania potwierdziły, że berberyna: 

 • obniża poziom cukru i cholesterolu we krwi
 • wykazuje właściwości antynowotworowe [1]. 

Berberyna w leczeniu otyłości – czy jest skuteczna?

Nadzieję lekarzy i chorych rozbudziły badania nad wykorzystaniem berberyny w leczeniu otyłości i cukrzycy

Aby to potwierdzić, przytoczę jedno badanie przeprowadzone na 50 osobach, którym podawano 2 x dziennie 500 mg berberyny wraz z 150 mg sylimaryny. 

Istotne jest, że podczas badania zastosowania berberyny w leczeniu otyłości pacjenci otrzymywali niskokaloryczną dietę (20-25% niższą niż wymagana do utrzymania aktualnej masy ciała) oraz wykonywali przez 30 min dziennie ćwiczenia, głównie aerobowe. 

Uproszczone wyniki badania przedstawiono w tabeli:

Rozpoczęcie badania Różnica po 6 miesiącach
BMI > 30 kg/m2 -10 kg/m2
oporności na insulinę  > 2,5 -28,5 
obwód w pasie  -8,2 cm
różnica w procencie tłuszczu trzewnego -15,2

Grupa osób, które nie otrzymywały berberyny, natomiast stosowały dietę i ruch uzyskała wyniki o połowę gorsze. Berberyna wykazuje pewną skuteczność w leczeniu otyłości, ale wymagane są kolejne badania. Jedno badanie to za mało, aby okrzyknąć berberynę skutecznym preparatem w leczeniu otyłości [1,2]. 

Ważna uwaga!

Berberyna słabo wchłania się z przewodu pokarmowego, dlatego należy ją podawać z 150 mg sylimaryny. 

Jakie skutki uboczne powoduje berberyna?

Stosowanie berberyny ma pewne skutki uboczne. Po pierwsze, berberyna działa przy dużych dawkach. Nawet 1,5 g dziennie. Związek słabo się wchłania, możesz to zwiększyć stosujące jednocześnie berberynę i sylimarynę. Do wyboru masz kilka preparatów. Sylimarin, Lagosa, Legalol. 

Kolejnym skutkiem ubocznym jest kumulacja berberyny w wątrobie, mięśniu sercowym. Z tego powodu trudno się jej pozbyć z organizmu. Berberyna może wywołać żółtaczkę, kamicę nerkową. Możliwe jest również działanie poronne. Kobiety w ciąży i karmiące nie powinny stosować preparatów z berberyną. Ze względu na skutki uboczne, nie zaleca się podawać berberyny dzieciom i kobietom w ciąży. 

Dlatego w trakcie kuracji monitoruj swój stan zdrowia. Regularnie kontroluj:

 • morfologię krwi
 • próby wątrobowe 
 • badanie moczu [1,3]

Berberyna, która najlepsza?

Trudno zarekomendować konkretny preparat. Przede wszystkim dostępne preparaty berberyny są suplementami diety, a nie lekami. Jaka to różnica? Suplementy nie mają badań i tak naprawdę nieznane jest ich pochodzenie. Stosowanie suplementu z dodatkiem berberyny obarczone jest ryzykiem. Po pierwsze nie ma pewności co do składu oraz berberyna ma dużo skutków ubocznych, więc zachowaj ostrożność. 

Najbardziej popularne to 

 • Swanson Berberyna, 400 mg, kapsułki, 60 szt.
 • Berberyna Promaker Berberine HCL 500 mg 60kaps

Berberyna po jakim czasie widać efekty?

Cytowane badania wskazują, że efekt redukcji wagi następuje stopniowo. Po sześciu miesiącach wskaźnik BMI u badanych osób zmniejszył się średnio o 10. 

Osoby stosujące jedynie dietę i ćwiczenia aerobowe osiągnęły wyniki o połowę gorszy. Niestety nie dotarłam do badań, które potwierdzą ustalenia. Dlatego nie podam Ci odpowiedzi na pytanie, po jakim czasie berberyna przynosi efekty [2].

Jak długo stosować berberynę?

Niestety nie ma ustaleń, jak długo stosować berberynę. Producenci suplementów nie podają tej informacji. Można przyjąć, że do uzyskania spodziewanych efektów. Jednak ze względu na kumulację, proponuję nie przekraczać 6 miesięcy. Pamiętaj o wykonywaniu badań kontrolnych [1].

 

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Otyłość to stan, w którym występuje nadmierna ilość tkanki tłuszczowej w organizmie, co może negatywnie wpływać na zdrowie. Jest często mierzona za pomocą wskaźnika BMI (wzrostu do wagi), który wskazu…
Omawiane substancje
Podsumowanie
SchorzeniaOtyłość
KategoriaOdchudzanie,
Styl życia
TematyDieta,
Leki roślinne
AutorKatarzyna Dęga-Krześniak
Ostatnia aktualizacja11 miesięcy temu
Data publikacji21.06.2022
Bibliografia4 źródła