, ,

Jakie są dobre tabletki moczopędne bez recepty?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Jakie są najmocniejsze tabletki moczopędne bez recepty?

Jakie są najmocniejsze tabletki moczopędne bez recepty? Które zioła warto stosować przy obrzękach? Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu?
Najmocniejsze tabletki moczopędne bez recepty (fot. Canva).

Skąd bierze się nadmiar wody w organizmie?

Nadmiar wody w organizmie i towarzyszące mu obrzęki to bardzo poważna sprawa. W zdrowym organizmie nie powinno obserwować się zatrzymania wody. Jeśli zauważysz u siebie obrzęki, to powinieneś udać się niezwłocznie do lekarza. Najczęściej wynikają one z zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej i nieprawidłowego wydalania sodu przez nerki. Zatrzymanie wody objawia się najczęściej obrzękami różnych części ciała, ale temu schorzeniu może towarzyszyć podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, dyskomfort w klatce piersiowej, trudności w oddychaniu, nagły wzrost masy ciała, a nawet ból głowy lub wzdęcia.

To prawda, że w powyższych problemach stosuje się leki zwiększające wydalanie moczu, ale obrzęki często wynikają z niewydolności serca, wątroby lub nerek i tutaj nawet najmocniejsze tabletki moczopędne bez recepty nie pomogą. Należy jednak pamiętać, że często nadmiar wody może mieć nie tak poważną przyczynę. Obrzęki i zatrzymanie wody często towarzyszą paniom w okresie menopauzy. Oprócz tego tabletki moczopędne bez recepty stosuje się w innych schorzeniach, np. kamicy nerkowej. W tym artykule omówimy dobre tabletki moczopędne bez recepty.

Składniki tabletek moczopędnych bez recepty

Tabletki moczopędne bez recepty mają w swoim składzie głównie substancje pochodzenia roślinnego. Dzięki temu są one bezpieczne do stosowania. Ilość składników aktywnych jest duża i są to zwykle preparaty wieloroślinne, dlatego efekt działania także jest odpowiedni. Co znajdziemy w dobrych tabletkach moczopędnych bez recepty?

Głównym składnikiem najmocniejszych tabletek moczopędnych bez recepty jest wyciąg z korzenia i liścia pokrzywy. Pokrzywa działa moczopędnie i stosuje się ja w leczeniu stanów zapalnych układu moczowego i pomocniczo w leczeniu kamicy nerkowej. Pokrzywę zwyczajną znajdziemy w takich preparatach, jak Urtix, Hydrominium, Olimp Therm Line Fast, Olimp Therm Line Hydrofast, Be Slim Aquaminum lub NefroTabs [1].

Urtix, tabletki

Druga grupa surowców o działaniu moczopędnych to surowce, które zawierają składniki, które kojarzymy z herbatą i kawą. Będzie to głównie teobromina i kofeina, które działają moczopędnie. Oprócz tego ekstrakty z tych roślin poprawiają metabolizm, dlatego są chętnie wykorzystywane w preparatach na odchudzanie. W tabletkach moczopędnych wykorzystuje się najczęściej herbatę zieloną. Z racji tego, że we wspomnianych preparatach często jest też dodatek wyciągów z kawy lub samej kofeiny, to powinny na nie uważać osoby z nadciśnieniem krwi [1].

Hydrominum, tabletki

Olimp Therm Line HydroFast, tabletki

Be Slim Aquaminum, tabletki

Inne dobre tabletki moczopędne bez recepty zawierają wyciągi z fasoli. Fasola działa moczopędnie i wspomaga pracę nerek. Debelizyna to pasta, która zawiera jedynie wyciąg z fasoli, ale ta roślina jest składnikiem również preparatów wieloroślinnych. Znajdziemy ją w produktach takich jak Urosept lub Nefrotabs [1].

Debelizyna, pasta

Jak wybrać dobre tabletki moczopędne bez recepty?

Przy wyborze dobrych tabletek moczopędnych bez recepty powinniśmy kierować się zawartością składników roślinnych. Najlepiej wybierać te, które zawierają pokrzywę, fasolę, brzozę i borówkę. Wyciągi z kawy i herbaty również będą działać dobrze, jednak mogą być nieodpowiednie u osób z problemami sercowymi i nadciśnieniem.

Oprócz tabletek moczopędnych bez recepty warto zadbać o inne działania, które pozwolą nam pozbyć się nadmiaru wody z organizmu. Będzie to ograniczenie spożycia sodu, który może powodować obrzęki. Warto zadbać o prawidłowe nawyki żywieniowe. Powinniśmy jeść zdrowo i różnorodnie, a co najważniejsze pamiętać o prawidłowej podaży wody, gdyż paradoksalnie jej niedobory mogą powodować obrzęki.

Najważniejsze jest, aby nie kupować nawet najmocniejszych tabletek moczopędnych bez recepty, jeśli problem nadmiaru wody związany jest, np. z nadciśnieniem krwi lub nieprawidłową pracą nerek. W tym przypadku należy niezwłocznie udać się do lekarza, gdyż opóźnienie terapii może pogorszyć stan zdrowia.

Bibliografia

 1. Farmakognozja. Podręcznik dla studentów farmacji. Pod redakcją Ireny Matławskiej. Poznań 2008.

Powiązane produkty

Omawiane substancje

 • Wyciąg z naowocni fasoli zwyczajnej

  Substancja lecznicza pozyskiwana z wyciągu z nasion fasoli zwyczajnej wykazuje działanie obniżające poziom cukru we krwi oraz może być stosowana w leczeniu chorób nerek.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z pokrzywy zwyczajnej

  Wyciąg z pokrzywy zwyczajnej jest bogaty w witaminy i minerały. Może pomóc wzmocnić włosy i paznokcie.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z zielonej kawy

  Wyciąg z zielonej kawy jest substancją leczniczą, która zawiera kwas chlorogenowy, który może pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi i utracie wagi.
  Surowce roślinne
 • Zielona herbata

  Zielona herbata zawiera katechiny, które mają właściwości przeciwutleniające. Picie zielonej herbaty może pomóc w utrzymaniu zdrowia serca i zmniejszeniu ryzyka chorób nowotworowych.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

 • Kamica nerkowa

  Kamica nerkowa jest chorobą, która charakteryzuje się tworzeniem się kamieni w układzie moczowym. Objawy mogą obejmować ból w dolnej części pleców, ból brzucha, nudności i wymioty.
 • Kamica pęcherza moczowego

  Kamica pęcherza moczowego jest chorobą, która charakteryzuje się obecnością kamieni w pęcherzu moczowym. Objawy mogą obejmować ból podczas oddawania moczu, częste oddawanie moczu oraz krwiomocz.
 • Obrzęk

  Obrzęk to stan, w którym dochodzi do nagromadzenia płynu w tkankach organizmu, co powoduje zwiększenie ich objętości i objawia się zwykle jako opuchlizna. Schorzenie to może mieć różne przyczyny, takie jak choroby serca, nerek, wątroby, alergie, urazy czy choroby autoimmunologiczne.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .