aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

,

Co daje Fitolizyna i jak długo ją stosować?

Fitolizyna pasta czy tabletki-co lepsze?

Fitolizyna to preparaty stosowane w zakażeniach i stanach zapalnych dróg moczowych i kamicy dróg moczowych. Występuje jako pasta, która jest produktem leczniczym, oraz jako tabletki będące suplementem diety. Czy któryś z nich jest skuteczniejszy?
Fitolizyna - pasta czy tabletki?

Co to jest kamica nerkowa?

Kamica moczowa (nerkowa) polega na odkładaniu się kamieni w nerkach, lub rzadziej w pęcherzu moczowym, i w drogach moczowych. Najczęściej dotyczy osób w wieku od 30 do 50 lat,  częściej mężczyzn niż kobiet, a ryzyko wystąpienia kamicy jest większe podczas ciąży. Wiąże się to z częstszymi infekcjami dróg moczowych. Bakterie podnoszą pH moczu, co z kolei znacznie ułatwia wytrącanie się soli wapniowych tworzących kamienie. Do kamicy nerkowej może dochodzić również w przypadku przerostu gruczołu krokowego oraz nadczynności przytarczyc lub przyjmowania zbyt dużych dawek witaminy C, D lub wapnia [1,2].

Co powoduje infekcje intymne?

Stany zapalny układu moczowego najczęściej powodowany jest przez obecność bakterii w drogach moczowych i zdecydowanie częściej cierpią na nie kobiety. Wynika to z konstrukcji ich układu moczowego, a zakażeniom może sprzyjać m.in. aktywność seksualna. Zapalenie (zwykle pęcherza) może występować u kobiet nawet kilka razy do roku (nawracające zakażenie układu moczowego). Zwykle zapalenie układu moczowego objawia się bólem, pieczeniem podczas oddawania moczu, koniecznością częstego lub natychmiastowego oddawania moczu. Czasami dochodzi do krwiomoczu, gorączki, mocnego bólu w podbrzuszu, nudności czy wymiotów [1,2]. 

Produkty z serii Fitolizyna

Fitolizyna, pasta, zawiesina doustna, 100 g, produkt leczniczy 

 • 1 g pasty zawiera 672 mg wyciągu złożonego (1:1,3-1,6) z: kłącza perzu (Agropyri rhizomate) 12,5 cz., łuski cebuli (Allii cepae squama) 5,0 cz., liści brzozy (Betulae folio) 10,0 cz., nasion kozieradki (Foenugraeci semine) 15,0 cz., korzenia pietruszki (Petroselini radice) 17,5 cz., ziela nawłoci (Solidaginis herba) 5,0 cz., ziela skrzypu (Equiseti herba) 10,0 cz., korzenia lubczyku (Levistici radix) 10,0 cz.i ziela rdestu ptasiego (Polygoni avicularis herba) 15,0 cz;
 • ponadto preparat zawiera etanol, glicerol 99,5%, agar, olejek eteryczny miętowy, olejek eteryczny szałwii muszkatołowej, olejek eteryczny pomarańczy słodkiej, olejek eteryczny sosny zwyczajnej, skrobię pszeniczną, wanilinę, parahydroksybenzoesan etylu i wodę oczyszczoną;
 • osoby dorosłe stosują 1 łyżeczkę (ok. 5g) pasty 3-4 razy dziennie;
 • pastę rozpuszcza się w połowie szklanki ciepłej, przegotowanej wody;
 • bez konsultacji lekarskiej nie należy stosować leku dłużej niż 2-4 tygodnie [3].

Fitolizyna Nefrocaps Forte 30 kapsułek, suplement diety 

 • 1 kapsułka zawiera 10,05 mg ekstraktu z pietruszki, 6,7 mg ekstraktu z ziela skrzypu, 20,1 mg ekstraktu z kłącza perzu, 6,7 mg ekstraktu z korzenia lubczyka, 5,75 mg ekstraktu z ziela nawłoci, 13,4 mg ekstraktu z liścia brzozy, 160 mg ekstraktu z ziela rdestu;
 • suplement diety zawiera również żelatynę, celulozę, wodę, dwutlenek tytanu, dwutlenek krzemu, sole magnezowe kwasów tłuszczowych, tlenek żelaza żółty i kompleksy miedziowe chlorofilin;
 • osoby dorosłe stosują 1 kapsułkę 2 razy dziennie [4].

Wskazania do stosowania Fitolizyny

 • zakażenia i stany zapalne dróg moczowych;
 • kamica dróg moczowych, w przypadku drobnego piasku nerkowego;
 • profilaktyka kamicy nerkowej [3,4].

Przeciwwskazania

 • uczulenie na którykolwiek ze składników tego preparatu;
 • ciężkie choroby serca czy nerek, które uniemożliwiają przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów [3,4].

Najczęściej występujące działania niepożądane 

 • reakcje alergiczne takie jak świąd, wysypka, pokrzywka czy alergiczny nieżyt nosa;
 • zawroty głowy, nudności, wymioty, biegunka lub wzdęcia;
 • nadwrażliwość na promienie UV [3,4].

Interakcje Fitolizyny

Należy pamiętać, aby zawsze powiedzieć lekarzowi albo farmaceucie o wszystkich  stosowanych lekach i suplementach diety. Ze względu na działanie moczopędne Fitolizyny może dojść do szybszej eliminacji innych leków, nasilenia działania doustnych leków przeciwzakrzepowych (w tym niesteroidowych leków przeciwzapalnych), leków hipoglikemizujących, soli litu, czym inhibitorów monoaminooksydazy. Dodatkowo preparaty z Fitolizyny mogą przedłużać działanie pentobarbitalu, aminopiryny czy paracetamolu oraz hamować wchłanianie β-karotenu, α-tokoferolu, cholesterolu i innych leków w jelicie cienkim [3,4].

Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią 

Nie ma wystarczającej ilości danych, dlatego nie zaleca się stosowania u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Nie ma również danych dotyczących wpływu Fitolizyny na płodność. W przypadku ciąży, karmienia piersią lub planowania zajścia w ciążę przed przyjęciem preparatu należy skonsultować się z lekarzem [3,4]. 

Zamienniki Fitolizyny i produkty podobne

Fitolizyna pasta czy kapsułki nie mają bezpośredniego zamiennika. Jednak w przypadku zakażeń układu moczowego oraz drobnych kamieni nerkowych można zastosować inne preparaty. Na zapalenie pęcherza skuteczne są preparaty zawierające furaginę np. DaFurag czy NeoFurgina, ale stosuje się również inne np. Furoxin, ProUro czy Urinal Intensiv. W przypadku małych kamieni nerkowych można zastosować Urocal saszetki, Liston na kamienie nerkowe, Himalya Cystone, Nefrol płyn lub Urofort płyn.

Opinia o Fitolizynie

Fitolizyna w paście to lek roślinny o właściwościach moczopędnych i przeciwzapalnych. Z kolei Fitolizyna Nefrocaps to suplement diety, który wspomaga prawidłowe funkcjonowanie dróg moczowych i nerek. Preparaty te mają więc inne postacie (pasta vs tabletki) oraz różnią się rodzajem rejestracji (lek OTC vs suplement diety). Mają natomiast zbliżony, chociaż nie identyczny skład i zastosowanie. Który preparat jest lepszy? Na korzyść pasty przemawia rejestracja jako produkt leczniczy OTC. Kapsułki mają łatwą i wygodną formę podania, pacjenci mogą bez problemu zastosować preparat np. w pracy czy w podróży. Dlatego jak zawsze należy wziąć pod uwagę indywidualne preferencje i potrzeby pacjenta, a każdy pacjent sam powinien sobie odpowiedzieć na pytanie, co dla niego jest najlepsze.

Bibliografia

 1. Szczeklik A. (red.): Choroby wewnętrzne. Kraków: Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, 2010.
 2. Rutkowski B., Czekalski S. (red.). Rozpoznawanie i leczenie chorób nerek – wytyczne, zalecenia i standardy postępowania. Termedia, Poznań 2008.
 3. Fitolizyna pasta charakterystyka produktu leczniczego
 4. https://www.dbajonerki.pl/produkty/fitolizyna-nefrocaps-forte (24.01.2022 22:11)

Omawiane substancje

 • Cebula zwyczajna

  Cebula ma działanie antybakteryjne i pomaga w leczeniu schorzeń układu oddechowego. Zawiera zwiazki siarkowe, które rozrzedzają śluz, oraz flawonoidy, które neutralizują szkodliwe wolne rodniki.
  Surowce roślinne
 • Kłącze perzu

  Kłącze perzu jest roślinnym lekiem stosowanym w tradycyjnej medycynie. Może pomóc w leczeniu różnych schorzeń, takich jak choroby skóry, problemy trawienne i infekcje dróg moczowych.
  Surowce roślinne
 • Liść brzozy

  Liść brzozy jest substancją leczniczą wykorzystywaną w naturalnej medycynie ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i moczopędne.
  Surowce roślinne
 • Nasiona kozieradki pospolitej

  Nasiona kozieradki pospolitej są substancją leczniczą wykorzystywaną w medycynie naturalnej ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.
  Surowce roślinne
 • Perz

  Perz właściwy to roślina o szerokim zastosowaniu w leczeniu schorzeń przemiany materii, takich jak choroba reumatyczna, trądzik i dna moczanowa. Ze względu na wysoką zawartość związków pochodnych fruktozy, jest również polecany dla diabetyków jako środek dietetyczny oraz w leczeniu infekcji dróg moczowych i kamicy nerkowej.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z lubczyku

  Wyciąg z lubczyku to substancja lecznicza, która wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Jest stosowana w leczeniu chorób reumatycznych oraz do łagodzenia bólu menstruacyjnego.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z ziela skrzypu polnego

  Wyciąg z ziela skrzypu polnego jest substancją leczniczą stosowaną głównie w leczeniu chorób układu moczowego oraz do wzmacniania kości i paznokci. Jest bogaty w krzem, który wpływa na poprawę elastyczności i wytrzymałości tkanek.
  Surowce roślinne
 • Ziele nawłoci pospolitej

  Ziele nawłoci pospolitej zawiera flawonoidy i kwas salicylowy. Może być stosowane jako środek przeciwzapalny i moczopędny.
  Surowce roślinne
 • Ziele rdestu ptasiego

  Ziele rdestu ptasiego jest substancją leczniczą stosowaną w tradycyjnej medycynie ludowej w celu łagodzenia bólu i stanów zapalnych. Zawiera wiele cennych składników, takich jak flawonoidy, garbniki i kwasy organiczne, które wpływają korzystnie na zdrowie organizmu.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

 • Infekcje bakteryjne dróg moczowych

  Infekcje bakteryjne dróg moczowych są powszechnym schorzeniem, które dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Objawiają się bólem podczas oddawania moczu, częstym parciem oraz bólem w dolnej części brzucha.
 • Kamica nerkowa

  Kamica nerkowa jest chorobą, która charakteryzuje się tworzeniem się kamieni w układzie moczowym. Objawy mogą obejmować ból w dolnej części pleców, ból brzucha, nudności i wymioty.
 • Zakażenie układu moczowego

  Zakażenie układu moczowego jest chorobą wywołaną przez bakterie, które atakują pęcherz, moczowody i nerki. Objawy zakażenia układu moczowego to ból podczas oddawania moczu, częste oddawanie moczu oraz ból w dolnej części brzucha.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .