Co to jest nietolerancja laktozy?

Nietolerancja laktozy to stan wynikający z braku lub niedoboru laktazy w komórkach błony śluzowej przewodu pokarmowego i niezdolności do rozkładania laktozy zawartej w mleku i produktach mlecznych.

Przyczyny

Jakie są przyczyny nietolerancji laktozy?

Przyczyną nietolerancji laktozy jest brak lub niedobór enzymu laktazy w organizmie, który jest odpowiedzialny za trawienie laktozy. Całkowity brak tego enzymu może mieć podłoże genetyczne (alaktazja). Innym typem nietolerancji laktozy jest hipolaktazja, który polega na utracie aktywności laktazy wraz z wiekiem. Może wystąpić również wtórny niedobór laktazy, który towarzyszy niektórym chorobom lub może wystąpić przy stosowaniu niektórych leków. Niedobór ten jest przejściowy.

Objawy

Jakie są objawy nietolerancji laktozy?

Bakteryjna fermentacja niewchłoniętej laktozy prowadzi do objawów, które wahają się od łagodnej niestrawności (dyspepsji) do ciężkiej biegunki. Inne objawy towarzyszące temu schorzeniu to wzdęcia, kolki u niemowląt, oddawanie nadmiernej ilości gazów oraz nudności i wymioty. Nasilenie objawów zależy głównie od ilości spożytej laktozy.

Diagnoza

Jak diagnozuje się nietolerancję laktozy?

Głównym badaniem potwierdzającym rozpoznanie nietolerancji laktozy jest wodorowy test oddechowy. W zdrowych osób wodór w wydychanym powietrzu jest nieobecny, natomiast u osób nietolerujących laktozy jest wydychany. Test wykonywany jest do 3 godzin po spożyciu przez pacjenta standardowej dawki laktozy. Warto również w celu potwierdzenia wykonać test tolerancji laktozy z krwi. Innymi pomocnymi badaniami są: badanie pH kału, badanie molekularne polimorfizmu w obrębie genu laktazy, biopsja jelita cienkiego.

Leczenie

Jak leczy się nietolerancję laktozy?

Pacjenci ze zdiagnozowaną pierwotną nietolerancją laktozy powinni unikać pokarmów zawierających laktozę lub przyjmować preparaty zawierające enzym laktazę. W przypadku wrodzonego niedoboru laktazy dieta bez laktozy jest dożywotnia. Przy wtórnej nietolerancji laktozy terapia obejmuje okresową eliminację produktów zawierających laktozę.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się nietolerancji laktozy?

Nie można zapobiec wystąpieniu nietolerancji laktozy. W celu zapobiegania wystąpieniu objawów związanych z tą dolegliwością ważne jest przestrzeganie odpowiedniej diety, która eliminuje laktozę.