leki-orange

Pieluszkowe (serwetkowe) zapalenie skóry

Rozdziały

Jakie są objawy pieluszkowego (serwetkowego) zapalenia skóry?

Można wyróżnić kilka faz. W pierwszej fazie występują zmiany rumieniowe, które powierzchniowo mogą się złuszczać. W kolejnych mogą wystąpić nadkażenia, różne wykwity skórne, nadżerki, rany sączące, a nawet owrzodzenia. Objawom często towarzyszy świąd. Wzrost może przyczynić się także to zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego, najczęściej występują kandydozy.

Jakie są przyczyny pieluszkowego (serwetkowego) zapalenia skóry?

Do powstania pieluszkowego zapalenia skóry przyczyniają się głównie: podwyższona temperatura i wilgotność, związki drażniące zawarte w  moczu i kale i długotrwały ich kontakt ze skórą, podwyższenie pH, obecność drożdżaków, przewlekłe pocieranie skóry przez pieluszkę. Poza tym na wystąpienie i przebieg schorzenia mają też wpływ higiena, stosowane kosmetyki czy pora roku. Choroba może być także spowodowana alergią.

Jak zdiagnozować pieluszkowe (serwetkowe) zapalenie skóry?

Diagnoza pieluszkowego zapalenia skóry opiera się na dokładnym obejrzeniu zmian skórnych. W przypadku podejrzenia drożdżycy lekarz może zlecić wykonanie badania mykologicznego, natomiast alergii- naskórkowych testów płytkowych.

Jak zapobiegać pieluszkowemu (serwetkowemu) zapaleniu skóry?

W zapobieganiu wystąpienia pieluszkowego zapalenia skóry ważny jest dobór odpowiednich pieluszek i odpowiednio częsta wymiana. Zaleca się unikać pieluch wykonanych z nieprzepuszczalnych materiałów i często zmieniać pieluszkę. Dodatkowo istotna jest higiena okolicy pieluszkowej, dobranie odpowiednich kosmetyków i częste wietrzenie okolicy pieluszkowej.

Leczenie pieluszkowego (serwetkowego) zapalenia skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry często ustępuje samoistnie zazwyczaj po kilku tygodniach w wyniku prawidłowej higieny, odpowiedniego doboru pieluch i pielęgnacji. Czasami konieczne jest zastosowanie miejscowych preparatów przeciwzapalnych, a w ciężkich przypadkach preparatów ogólnych.

Leki na pieluszkowe (serwetkowe) zapalenie skóry

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu pieluszkowego (serwetkowego) zapalenia skóry.