,

Poznaj tabletki na ból brzucha bez recepty!

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Jakie tabletki na ból brzucha są najlepsze?

Co zrobić, jeśli boli cię brzuch? Które tabletki na ból brzucha warto zastosować? Czy są jakieś objawy, które powinny wzbudzić u ciebie niepokój i są wskazaniem do szybkiej konsultacji lekarskiej?
Jakie tabletki na ból brzucha są najlepsze?

Ból brzucha to zwykle dość niespecyficzny objaw, który może wynikać z wielu przyczyn. Pacjenci najczęściej skarżą się na skurcze, kłucie, gniecenie lub rozpieranie w konkretnej części ciała. Czasami objawy bólowe są dokładnie zlokalizowane i mocne, a czasami bywają lekkie, przewlekłe i ciężkie do umiejscowienia. Dolegliwości bólowe to jedne z częstszych problemów, z którymi pacjenci zgłaszają się do apteki. Czy można jakoś zróżnicować ból i mieć pewność, że jedno kłucie nie jest groźne, ale inny skurcz może być poważny [1]?

Jakie są przyczyny bólu brzucha?

Brzuch może boleć z różnych powodów. Czasami to kwestia wzdęć lub zaparć, które zwykle nie są groźne. Dolegliwości żołądkowe mogą być efektem niestrawności lub stresu. Częstą przyczyną bólu brzucha u kobiet jest również cykl menstruacyjny, który de facto nie jest bólem brzucha, ale bywa tak określany.

Sytuacje, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia i które powinny być szybko skonsultowane z lekarzem, dotyczą bólu, który pojawia się nagle, jest silny i przeszywający. Taki objaw może wskazywać, np. na obecność nadżerki lub wrzodu bądź perforację. Niebezpieczna dla zdrowia jest również sytuacja, w której pacjent cierpiał na lekki i przewlekły ból brzucha, który nagle przybrał na sile. Warto zasięgnąć porady lekarskiej również wtedy, kiedy objawom bólowym towarzyszą nudności, wymioty, tkliwość brzucha i gorączka [1,2].

Jak poradzić sobie z bólem brzucha?

Przy lekkim bólu brzucha dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z porady farmaceutycznej. Jakie tabletki na ból brzucha warto zastosować? To wszystko zależy od rodzaju dolegliwości. Przy bólu o charakterze skurczowym warto rozważyć tabletki przeciwbólowe na ból brzucha z dodatkiem substancji rozkurczowych. Jeśli ból wynika ze wzdęć i nagromadzenia gazów, to rozsądne będzie wzięcie tabletek na wzdęcia. Przy lekkim bólu mogą wystarczyć nawet zwykłe tabletki na ból brzucha o działaniu rozkurczowym.

Tabletki na ból brzucha bez recepty

Pierwszym wyborem przy bólu brzucha będą tabletki o działaniu rozkurczowym. Bez recepty dostępne są tutaj substancje, takie jak drotaweryna (No-Spa, Metafen Rozkurczowy, Drotafemme, Spastyna MAX) lub hioscyna (Buscopan, Scopolan, AuroGastro). Będą one dobre, jeśli ból wynika z nadmiernej aktywności skurczowej mięśni gładkich, np. jelit. Drotaweryna jest bezpieczną substancją. Może być stosowana już od 6. roku życia (40 mg dwa razy na dobę). Dorośli mogą przyjmować nawet 3 razy na dobę 80 mg substancji. Hioscyna to również bardzo silna substancja, którą również można podawać od 6. roku życia w ilości 10 mg 3 razy na dobę, a u dorosłych nawet do 5 razy na dobę. Hioscyna nie powinna być stosowana u osób z jaskrą. Preparaty z drotaweryną i hioscyną są zalecane osobom z bólem brzucha związanym z zespołem jelita drażliwego [3,4].

Drotafemme Forte, tabletki powlekane

Buscopan, tabletki powlekane

Inne tabletki na ból brzucha o działaniu rozkurczowym, które nie są tak znane jak powyższe, zawierają mebewerynę. Stosuje się je raz na dobę, co jest prostsze dla pacjenta niż branie leku kilka razy dziennie. Mebeweryna bez recepty dostępna jest jedynie w preparacie Duspatalin Gastro. Mogą ją przyjmować osoby od 10. roku życia [5].

Duspatalin Gastro, tabletki 

Ból brzucha bardzo często związany jest z nadmierną aktywnością jelit lub skurczem mięśni gładkich. Typowe leki przeciwbólowe z paracetamolem lub ibuprofenem, będą działać objawowo, ale nie wpłyną na przyczynę. Z tego powodu przy takim bólu polecałbym zastosować tabletki przeciwbólowe na ból brzucha, które dodatkowo działają rozkurczowo. Są to leki, które mają w swoim składzie wspomnianą hisocynę i metamizol. Metamizol to substancja przeciwbólowa o silnym działaniu, która dodatkowo wykazuje aktywność rozkurczową. Znajdziemy ją w Scopolan Compositum. Zwykle stosuje się 2 tabletki 3 razy na dobę od 14. roku życia. Ten lek będzie też dobry na bóle miesiączkowe [6].

Scopolan compositum, tabletki powlekane

Inne tabletki na ból brzucha

Ból brzucha może wynikać również z nieprawidłowej pracy układu pokarmowego. Wzdęcia, nadmierne gazy, naprzemienne biegunki i zaparcia często bywają objawem zespołu jelita drażliwego. Dolegliwości bólowe zwykle nasilają się w sytuacjach stresowych lub po zjedzeniu pokarmów, na które pacjent jest wrażliwy. Wtedy rozwiązaniem może być zastosowanie trimebutyny (Tribux Bio). To substancja, która działa rozkurczowo, ale również normalizuje pracę jelit. Efekt obserwowany jest dość szybko, bo już po kilkudziesięciu minutach. Lek ten najlepiej stosować doraźnie, maksymalnie do 3 tabletek na dobę przez 3 dni [7].

Tribux Bio, tabletki 

Jakie tabletki na ból brzucha wybrać?

Uniwersalnym rozwiązaniem przy dolegliwościach skurczowych będą zwykłe tabletki na ból brzucha bez recepty z drotaweryną lub hioscyną. Jeśli skurczowi towarzyszy ból, to warto wybrać leki, które w swoim składzie mają dodatkowo metamizol, co zwiększy ich działanie. Jeśli uważasz, że cierpisz na IBS (zespół jelita drażliwego) lub masz nieregularny rytm wypróżnień, to rozsądnie będzie krótkoterminowo zastosować trimebutynę.

Pamiętaj, że ból brzucha może wskazywać na inne, poważne dolegliwości zdrowotne. Jeśli ból utrzymuje się przez dłuższy czas lub pojawił się nagle i jest silny, to powinieneś niezwłocznie udać się do lekarza. To samo dotyczy sytuacji, w której pojawią się wymioty lub gorączka – szczególnie jeśli nic nie wskazuje na zatrucie pokarmowe.

Bibliografia

 1. H. Mehta, „Abdominal Pain”, Clin. Pathw. Emerg. Med., s. 329–345, luty 2016, doi: 10.1007/978-81-322-2710-6_26.
 2. R. Sherman, „Abdominal Pain”, w Clinical Methods: The History, Physical, and Laboratory Examinations, 3rd wyd., H. K. Walker, W. D. Hall, i J. W. Hurst, Red., Boston: Butterworths, 1990. Dostęp: 5 kwiecień 2024. [Online]. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK412/
 3. NO-SPA Max – Charakterystyka Produktu Leczniczego.
 4. Buscopan – Charakterystyka Produktu Leczniczego.
 5. Duspatalin Gastro – Charakterystyka Produktu Leczniczego.
 6. Scopolan compositum – Charakterystyka Produktu Leczniczego.
 7. Tribux Bio – Charakterystyka Produktu Leczniczego.

Powiązane produkty

Omawiane substancje

 • Drotaweryna

  Drotaweryna to lek przeciwbólowy stosowany w przypadku bólu brzucha spowodowanego skurczami mięśni gładkich. Substancja ta działa rozkurczowo na mięśnie jelit, dróg żółciowych i moczowych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Hioscyna

  Hioscyna to substancja lecznicza stosowana w leczeniu bólu brzucha, skurczów jelit oraz chorób układu moczowo-płciowego. Jest to alkaloid roślinny, który działa na mięśnie gładkie, zmniejszając ich napięcie i łagodząc ból.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Mebeweryna

  Mebeweryna to lek stosowany w leczeniu zaburzeń trawienia. Substancja ta działa rozkurczowo na mięśnie jelitowe, co przyczynia się do poprawy perystaltyki jelit.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Metamizol

  Metamizol to substancja lecznicza stosowana w leczeniu bólu i gorączki, działająca przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Trimebutyna

  Schorzenie to może być związane z bólem brzucha lub jelitami. Trimebutyna jest lekiem, który może pomóc w łagodzeniu objawów tego schorzenia.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Ból w okolicy brzucha i miednicy

  Schorzenie to może być spowodowane różnymi przyczynami, takimi jak infekcje, choroby układu moczowo-płciowego, problemy trawienne czy choroby nowotworowe. W przypadku wystąpienia bólu w okolicy brzucha i miednicy, ważne jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny i odpowiedniego leczenia.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .