aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

Co stosować na wzdęcia i gazy przed okresem?

Jaki jest skuteczny lek na wzdęcia przed okresem?

Wzdęcia przed okresem potrafią uprzykrzyć życie niejednej kobiecie. Jak sobie radzić z tą dolegliwością? Jakie produkty mogą okazać się pomocne, a kiedy lepiej zasięgnąć porady lekarskiej? 
Co na wzdęcia przed okresem? Sanprobi IBS, Espumisan czy Tribux Pio? (foty. leki.pl).

Wzdęty brzuch przed okresem jako objaw PMS

Wzdęcia przed okresem występują u ok. 30-40% kobiet i objawiają się “napiętym, napompowanym brzuchem”, uczuciem rozpierania oraz częstym oddawaniem gazów.  Dolegliwość może być jednym z objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS – ang. premenstrual syndrome) oraz przedmiesiączkowego zaburzenia dysforycznego (PMDD – ang. premenstrual dysphoric disorder), które mogą pojawić się około 1-2 tygodnie przed menstruacją. Choć symptomy zwykle łagodnieją lub ustępują wraz z pojawieniem się krwawienia, dla wielu kobiet zarówno wzdęcia przed okresem, jak i inne objawy mogą być bardzo uciążliwe i utrudniające normalne, codzienne funkcjonowanie.

Symptomy PMS, w tym wzdęcia, są odczuwalne głównie w trakcie fazy lutealnej. Jest to nic innego jak druga część cyklu miesięcznego u kobiet, następująca po fazie pierwszej – folikularnej. Faza lutealna ma miejsce po owulacji (w trakcie której dochodzi do uwolnienia dojrzałej komórki jajowej, gotowej do zapłodnienia). W tym czasie zwiększa się jednocześnie stężenie progesteronu zapewniającego warunki do zagnieżdżenia zarodka. Jeśli natomiast do zapłodnienia nie dojdzie, stężenie progesteronu obniża się, a to powoduje wystąpienie krwawienia miesiączkowego [1,2].

Wzdęcia przed miesiączką – czym są spowodowane?

Występowanie wzdęć przed okresem może być spowodowane co najmniej kilkoma przyczynami, m.in.:

 • wspomnianym już wzrostem stężenia progesteronu, który może doprowadzać do problemów żołądkowo-jelitowych, nadprodukcji gazów, zatrzymywania wody w organizmie, a także spowolnienia przesuwania treści pokarmowej w jelitach;
 • zwiększoną wrażliwością na niektóre składniki pokarmowe, np. nabiał oraz produkty z wysoką zawartością błonnika;
 • nadmiernym spożywaniem słodyczy czy żywności zawierającej dużą ilość tłuszczu i/lub soli;
 • stresem oraz przemęczeniem, które nie pozostają bez wpływu na funkcjonowanie przewodu pokarmowego;
 • innymi czynnikami, np. przewlekłymi zaparciami, nietolerancjami pokarmowymi, zespołem jelita drażliwego (IBS), grzybicą przewodu pokarmowego, celiakią [1,2].

Jakie produkty stosować w przypadku wzdęć przed miesiączką?

Na aptecznych półkach znajdziemy wiele preparatów, które pomogą złagodzić objawy wzdęć przed okresem. Pomocne mogą okazać się m.in. produkty zawierające simetikon (np. Espumisan, Ulgix wzdęcia, Simetigast Forte), ale również probiotyki (np. Enterol, Sanprobi IBS) oraz leki wpływające na skurcze jelit, które są dostępne bez recepty (Tribux Bio) bądź z przepisu lekarza (np. Spasmolina, Meteospasmyl).

Espumisan, kapsułki

No-spa, tabletki

Enterol, kapsułki

Sanprobi IBS, kapsułki

Tribux Bio, tabletki

Meteospasmyl, kapsułki

Kiedy warto zwrócić się do lekarza?

Aby dobrać skuteczny preparat na wzdęcia przed okresem, należy uważnie obserwować objawy. Niekiedy bowiem wystarczy zastosować podstawowy lek na wzdęcia (np. simetikon) lub środek rozkurczowy (np. drotawerynę). Jednak gdy problem jest bardziej złożony, pomocne może okazać się stosowanie probiotyków oraz innych środków znoszących nadmierne skurcze jelit.

Natomiast jeśli problem jest bardzo uporczywy, nie ustępuje samoistnie lub mimo stosowania leków nie znika, należy skontaktować się z lekarzem. Być może konieczne będzie przeprowadzenie szerszej diagnostyki lub zmiana metody leczenia.

Bibliografia

 1. Ryu, Aeli, and Tae-Hee Kim. „Premenstrual syndrome: A mini review.” Maturitas 82.4 (2015): 436-440.
 2. Dilbaz, Berna, and Alperen Aksan. „Premenstrual syndrome, a common but underrated entity: review of the clinical literature.” Journal of the Turkish German Gynecological Association 22.2 (2021): 139.
 3. Charakterystyka Produktu Leczniczego Espumisan
 4. Charakterystyka Produktu Leczniczego No-spa
 5. Charakterystyka Produktu Leczniczego Enterol
 6. Charakterystyka Produktu Leczniczego Sanprobi IBS
 7. Ducrotté P, Sawant P, Jayanthi V. Clinical trial: Lactobacillus plantarum 299v (DSM 9843) improves symptoms of irritable bowel syndrome. World J Gastroenterol. 2012 Aug 14;18(30):4012-8.
 8. Charakterystyka Produktu Leczniczego Tribux Bio
 9. Charakterystyka Produktu Leczniczego Spasmolina
 10. Charakterystyka Produktu Leczniczego Meteospasmyl

Omawiane substancje

 • Alweryna

  Alweryna to substancja chemiczna stosowana w leczeniu chorób skóry. Alweryna działa przeciwzapalnie i łagodzi objawy alergii skórnej.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Lactobacillus plantarum

  Lactobacillus plantarum to bakteria kwasu mlekowego. Substancja ta jest wykorzystywana w produkcji jogurtów i innych produktów fermentowanych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Saccharomyces boulardii

  Saccharomyces boulardii to probiotyczna substancja, która pomaga w utrzymaniu zdrowej flory bakteryjnej jelit. Może być stosowana w leczeniu biegunek i innych zaburzeń trawienia.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Simetikon

  Simetikon jest substancją stosowaną w leczeniu dolegliwości żołądkowych, takich jak wzdęcia i bóle brzucha. Jest to silikonowy polimer, który działa poprzez zmniejszenie napięcia powierzchniowego gazów w przewodzie pokarmowym.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Trimebutyna

  Schorzenie to może być związane z bólem brzucha lub jelitami. Trimebutyna jest lekiem, który może pomóc w łagodzeniu objawów tego schorzenia.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Wzdęcie i objawy pokrewne

  Wzdęcie jest powszechnym schorzeniem, które może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak dieta, choroby jelitowe, stres czy nietolerancja pokarmowa. Objawy pokrewne wzdęciu mogą obejmować bóle brzucha, wzdęcie, uczucie pełności, nudności i wymioty.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .