Dostępne postaci leku

tabletki, tabletki powlekane

Działanie

Simwastatyna jest lekiem, który pomaga zmniejszyć ilość „złego” cholesterolu (LDL) w organizmie. Działa poprzez blokowanie działania pewnej substancji w wątrobie, która jest potrzebna do produkcji cholesterolu. To pozwala na obniżenie poziomu cholesterolu i poprawia zdrowie serca.

Wskazania

Leki zawierające simwastatynę stosuje się najczęściej u osób z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi, aby zapobiec poważnym problemom zdrowotnym, takim jak choroby serca czy udary mózgu.

Przeciwwskazania

Nie powinieneś stosować leku z simwastatyną, jeśli jesteś uczulony na tę substancję, czyli wywołuje u ciebie reakcje alergiczne. Leku nie powinny stosować kobiety w ciąży lub karmiące piersią. Unikaj tego leku, jeśli masz problemy z wątrobą.

Działania niepożądane

Simwastatyna może powodować różne skutki uboczne. Niektórzy ludzie mogą odczuwać bóle mięśni i stawów, ból głowy, zawroty głowy, zatwardzenie, nudności, bóle brzucha czy wzdęcia. W rzadkich przypadkach może pojawić się ciężka reakcja alergiczna, żółtaczka, zmniejszenie liczby płytek krwi czy problemy ze snem.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania simwastatyny mogą obejmować ból mięśni, zaczerwienienie, gorączkę, złe samopoczucie, żółtaczkę (żółknące oczy lub skórę), niezdolność do moczowania, utratę apetytu, nudności, wymioty.

Środki ostrożności

Stosując leki z simwastatyna, unikaj picia soku grejpfrutowego, bo może on zwiększyć ryzyko skutków ubocznych. Informuj lekarza o wszystkich innych lekach, które bierzesz, w tym o tych bez recepty.