Dostępne postaci leku

Tabletki, kapsułki, czopki, syrop, krople, tabletki musujące, żel, roztwór do infuzji, granulat do sporządzania roztworu doustnego.

Popularne połączenia

Paracetamol jest często łączony z substancjami takimi jak kofeina, kodeina, ibuprofen, pseudoefedryna, chlorfenamina, ambroksol, fenylefryna, loratadyna, guaifenezyna, witamina C.

Działanie

Paracetamol działa na ośrodkowy układ nerwowy, ograniczając syntezę prostaglandyn w jego obrębie i działając przeciwbólowo. Ponadto związek ten wpływa na ośrodek termoregulacji w mózgu, dzięki czemu wykazuje działania przeciwgorączkowe.

Wskazania

Paracetamol to popularny lek bez recepty, który pomaga łagodzić ból i obniżać gorączkę. Można go stosować w różnych sytuacjach, np. gdy masz ból głowy, zęba, mięśni, stawów czy gardła. Paracetamol jest też częstym składnikiem leków na przeziębienie i grypę, bo pomaga zwalczać towarzyszące mu objawy.

Przeciwwskazania

Paracetamol nie powinien być stosowany jeżeli masz alergię na ten lek, chorujesz na ciężką chorobę wątroby czy nerek lub cierpisz na chorobę alkoholową. Paracetamolu nie powinno się dawać dzieciom poniżej 1 miesiąca życia bez konsultacji z lekarzem. Długotrwałe stosowanie paracetamolu może zaszkodzić wątrobie. Pamiętaj, aby nie przekraczać zalecanej dawki.

Działania niepożądane

Paracetamol może powodować ból brzucha, nudności i wymioty, ale te efekty są rzadkie. Bardziej poważnym skutkiem ubocznym jest uszkodzenie wątroby, które może nastąpić po zażyciu zbyt dużej ilości leku. Pamiętaj, aby zawsze przestrzegać zalecanej dawki.

Przedawkowanie

Przedawkowanie paracetamolu może powodować nudności, wymioty, senność, osłabienie czy nadmierna potliwość. W ciężkich przypadkach może dojść do uszkodzenia wątroby. Jeżeli podejrzewasz, że zażyłeś/aś za dużą dawkę paracetamolu, natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub udaj się na pogotowie. Nie lekceważ takiej sytuacji, może być niebezpieczna dla twojego zdrowia.

Środki ostrożności

Paracetamol to popularny lek przeciwbólowy, ale niewłaściwe użycie może być niebezpieczne. Nie przekraczaj zalecanej dawki (4g dla dorosłych na dobę). Pamiętaj, że paracetamol jest często składnikiem innych leków (np. na przeziębienie), więc uważaj, aby go nie przedawkować. Jeżeli masz problemy z wątrobą, nerkami lub jesteś alkoholikiem, skonsultuj się z lekarzem przed zażyciem paracetamolu.