, , , , , , ,

Co można stosować na przeziębienie podczas karmienia piersią?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Przeziębienie a karmienie piersią. Jakie leki są dozwolone?

Nawet najbardziej odporna osoba narażona jest na infekcje, szczególnie w okresie jesienno-wiosennym. Aby nie dopuścić do przeziębień w czasie karmienia piersią, matka karmiąca powinna unikać dużych skupisk ludzi i osób chorych, używać chusteczek higienicznych, myć starannie i często ręce. Przeziębienie to infekcja wirusowa. Objawy najczęściej dotykają nosa, zatok, gardła i krtani.
Przeziębienie a karmienie piersią: Acc Optima, Isla Cassis, Apap (fot. leki.pl).

Gdy kobietę karmiącą dopadnie przeziębienie, może złagodzić objawy i skrócić czas choroby wykorzystując domowe sposoby leczenia. Objawy infekcji trwają zazwyczaj 8-10 dni, czyli tyle czasu, ile organizm potrzebuje do samodzielnego zregenerowania się. Jednakże niektóre wirusy są trudniejsze do zwalczania niż inne, dlatego zawsze w przypadku niepokojących objawów zależy zwrócić się do lekarza.

Jakie są domowe sposoby na przeziębienie w trakcie laktacji?

Podczas karmienia piersią wiele matek poszukuje naturalnych sposobów na złagodzenie objawów przeziębienia, chcąc uniknąć leków, które mogłyby przenikać do mleka i wpływać na dziecko. Domowe sposoby mogą przynieść ulgę w przypadku kataru, kaszlu czy bólu gardła, jednocześnie wspierając proces zdrowienia w bezpieczny sposób. Warto jednak znać odpowiednie metody, które są nie tylko skuteczne, ale także bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Terapia przez dietę

Terapia przez dietę podczas przeziębienia polega na zastąpieniu ciężkich i obfitych posiłków lekkostrawnymi pokarmami, bogatymi w owoce i warzywa. Wśród tradycyjnych domowych metod leczenia na szczególną uwagę zasługuje rosół z kury, który od dawna jest polecany jako środek wspomagający walkę z infekcjami. Jego aromat i smak mogą stymulować wydzielanie śluzu w drogach nosowych, co pomaga w eliminacji zarazków z organizmu. Rosół podawany na ciepło dodatkowo rozgrzewa, wspomaga nawadnianie i dostarcza cennych składników odżywczych. Kolejnym kluczowym elementem domowej terapii jest utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu poprzez spożywanie od 6 do 8 szklanek wody, soku, herbaty lub innych płynów. Pomaga to zapobiec odwodnieniu, a odpowiednio nawilżone śluzówki nosa i gardła skuteczniej chronią przed drobnoustrojami.

Ograniczenie fizycznego kontaktu z dzieckiem

W przypadku przeziębienia u matki karmiącej zaleca się ograniczenie fizycznego kontaktu z dzieckiem poza karmieniem piersią, by zmniejszyć ryzyko przeniesienia infekcji. Choć mleko matki zawiera przeciwciała, które wspierają układ odpornościowy dziecka, bezpośredni kontakt może potencjalnie zwiększać ekspozycję na drobnoustroje. W takiej sytuacji nieoceniona jest pomoc bliskich, którzy mogą przejąć część obowiązków opiekuńczych. Wspólne działania, takie jak przewijanie, kąpanie czy usypianie, mogą być czasowo przejęte przez innych członków rodziny, co nie tylko chroni dziecko, ale także pozwala matce na odpowiedni odpoczynek i regenerację, aby szybko powróciła do zdrowia.

Inne wskazówki

Pamiętaj, że przed karmieniem dziecka należy dokładnie umyć ręce, ponieważ to właśnie dłonie są największym siedliskiem zarazków. Warto również założyć jednorazową maseczkę ochronną na usta, ponieważ nie jesteśmy w stanie powstrzymać kichania i kasłania. Nie zapominajmy również o tym, aby wietrzyć często mieszkanie

Jakie są sposoby na katar podczas karmienia piersią?

W trakcie kataru pomocne mogą okazać się gorące prysznice lub kąpiele, które poprzez ciepło, wpływają na rozrzedzenie wydzieliny, a co za tym idzie, pomagają usunąć jej nadmiar. Można stosować także inhalacje z soli fizjologicznej.

Jakie są leki na katar przy karmieniu piersią?

Można stosować wszystkie leki miejscowe do nosa, oczu i uszu. Leki stosowane miejscowo mają działanie obkurczające śluzówkę nosa przy infekcji, przez co zmniejsza się ilość wydzieliny i powraca drożność nosa. Zalecany czas stosowania – nie dłuższy niż 5 dni. Przykładowe leki na katar dla matek karmiących to:

 • Oxymetazolini hydrochloridum (Nasivin soft, Acatar);
 • Xylometazolini hydrochloridum (Otrivin, Sudafed HA);
 • Woda morska.

Marimer izotoniczny, aerozol do nosa

Sudafed Xylospray HA, aerozol do nosa

Nasivin, aerozol do nosa

Czego nie wolno stosować na katar w trakcie laktacji?

UWAGA! W czasie karmienia piersią NIE WOLNO stosować preparatów z pseudoefedryną i jej pochodnymi, z uwagi na wykazane działanie hamujące produkcję mleka. Najpopularniejsze leki z pseudoefedryną to przede wszystkim: Gripex Hot, Ibuprom Zatoki, GripBloker, Sinulan, Nurofen, Metafen, Ibum oraz Aspirin.

Jakie są sposoby na kaszel przy karmieniu piersią?

Kaszel w trakcie karmienia piersią można łagodzić głównie środkami ziołowymi. Pomocne mogą okazać się następujące zioła: prawoślaz, porost islandzki, babka lancetowata. Można stosować także syrop z cebuli, stanowiący pokrojone grubo plastry cebuli zasypane cukrem lub zalane miodem.

Jakie są leki na kaszel dla kobiet karmiących?

Leki dozwolone na kaszel to: dekstrometorfan (Acodin) i butamirat (Sinecod) w przypadku napadowego kaszlu suchego, natomiast w kaszlu mokrym można zastosować acetylocysteinę (ACC Optima).

ACC Optima, tabletki musujące

Acodin, tabletki bez recepty

Czego nie wolno stosować na kaszel w trakcie laktacji?

UWAGA! W czasie karmienia piersią NIE WOLNO stosować kodeiny ze względu na niską skuteczność i ryzyko działań niepożądanych (np. syrop Thicodin).

Jakie są sposoby na ból gardła przy karmieniu piersią?

W trakcie leczenia bólu gardła u kobiety karmiącej można stosować płukanie gardła. Można w tym celu wykorzystać napar z szałwii, albo wodny roztwór soli (łyżeczka soli na szklankę wody).

Jakie są leki na gardło dla kobiet karmiących?

Leki na gardło o niskim ryzyku dla dziecka karmionego piersią, uznaje się tabletki ziołowe do ssania o działaniu nawilżającym, jak miodowo-cytrynowe, propolisowe, z porostem islandzkim czy prawoślazem. Dopuszcza się stosowanie leków przeciwgrzybiczych i odkażających jak chlorchinaldol.

Fiorda, pastylki do ssania

Isla Cassis, tabletki do ssania

Czego nie wolno stosować na ból gardła w trakcie laktacji?

UWAGA! W czasie karmienia piersią NALEŻY OGRANICZYĆ stosowanie lidokainy oraz tabletek do ssania na bazie salicylanów (np. salicylanu choliny).

Jakie są sposoby na ból i gorączkę przy karmieniu piersią?

Jedyne bezpieczne leki w czasie karmienia piersią to: paracetamol oraz ibuprofen – klasyfikacja L1 wg Leksykonu prof. Hale’a.

Paracetamol

Lek ten jest dostępny pod różnymi nazwami handlowymi w preparatach prostych (na przykład: Acenol, Apap, Panadol, Paramax) oraz złożonych (m.in. Apap Extra, Gripex, Panadol Extra). Leki te uważane są za najbardziej bezpieczne w ciąży i w czasie karmienia piersią.

Panadol Sprint, tabletki

Apap, tabletki powlekane

Ibuprofen

Jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym. Przenika do mleka w bardzo małych ilościach. Wysokie dawki podawane matce nie powodują zwiększonego przenikania leku. Występuje w takich lekach jak Ibuprom, Nurofen, Ibum.

Nurofen, tabletki powlekane

Ibuprom, tabletki powlekane

Gdzie szukać wsparcia?

Kobiety karmiące piersią napotykają często wiele trudności w doborze odpowiednich leków do swoich aktualnych dolegliwości. Często słyszą opinię, że w trakcie laktacji nie wolno stosować żadnych leków, co jest nieprawdą. Istnieje szereg leków bezpiecznych i stosowanych w trakcie laktacji, które nie wpływają negatywnie na zdrowie matki, ani dziecka.

W przestrzeni publicznej istnieje wiele organizacji wspierających kobiety karmiące i poszerzające świadomość całego społeczeństwa, że karmienie to nie ograniczenie. Jedną z nich jest fundacja Mlekiem Mamy.

Fundacja Mlekiem Mamy.

Fundacja Mlekiem Mamy wspiera rodziny, a przede wszystkim kobiety w ich wyborach macierzyńskich. Tworzy społeczności, które angażują się w ich przedsięwzięcia, wymienia się informacjami i doświadczeniami. Upowszechnia wiedzę o karmieniu naturalnym i tzw. świadomym rodzicielstwie. Dociera do źródeł i dokładają wszelkich starań, aby informacje, które zamieszczają na swoich stronach były zgodne nauką o laktacji.

Przeziębienie a karmienie piersią — wnioski

Przeziębienie nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Jest wiele możliwości leczenia objawowego przeziębienia matki karmiącej piersią. Podczas wybierania leków należy wybierać te o prostym składzie, o znanym profilu bezpieczeństwa w okresie laktacji, stosowane doraźnie.  Domowe sposoby na przeziębienie oraz rozsądek przy przyjmowaniu leków dają gwarancję zdrowia i bezpieczeństwa matki i dziecka.

Bibliografia

 1. Nehring-Gugulska M, Żukowska-Rubik M, Pietkiewicz A. Karmienie piersią w teorii i praktyce. Podręcznik dla doradców i konsultantów laktacyjnych oraz położnych, pielęgniarek i lekarzy. Wydanie II. Medycyna Praktyczna, Kraków 2017: 322-323.
 2. Sears W, Sears M, Sears R, Sears J. Księga dziecka. Od narodzin do drugiego roku życia. Wydanie II. Wydawnictwo Mamania 2017: 188-191
 3. Bręborowicz G, Dworacka M. Farmakoterapia w położnictwie. PZWL Wydawnictwo Lekarskie 2018: 487-494.

Powiązane produkty

Omawiane substancje

 • Butamirat

  Butamirat jest substancją leczniczą stosowaną w leczeniu kaszlu. Jest to syntetyczny lek o działaniu przeciwkaszlowym.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Chlorchinaldol

  Chlorchinaldol jest substancją chemiczną stosowaną w leczeniu chorób skóry. Substancja Chlorchinaldol ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Dekstrometorfan

  Dekstrometorfan to lek przeciwkaszlowy stosowany w leczeniu suchego kaszlu. Substancja ta działa na ośrodek kaszlu w mózgu, zmniejszając częstotliwość i intensywność kaszlu.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Ibuprofen

  Ibuprofen jest lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Ibuprofen jest dostępny bez recepty w aptekach.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Ksylometazolina

  Ksylometazolina to substancja stosowana w lekach przeciwwirusowych i przeciwzapalnych. Działa zwężająco na naczynia krwionośne, co pomaga w łagodzeniu objawów kataru i zapalenia zatok.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • N-Acetylocysteina

  N-Acetylocysteina jest związkiem chemicznym stosowanym w medycynie. Substancja ta ma właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Oksymetazolina

  Oksymetazolina to substancja stosowana w lekach przeciwwirusowych i przeciwzapalnych. Działa zwężająco na naczynia krwionośne, co pomaga w łagodzeniu objawów kataru i zapalenia zatok.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Paracetamol

  Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest powszechnie stosowany w leczeniu bólu głowy, zębów, mięśni oraz gorączki.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Ból

  Schorzenie to stan, który charakteryzuje się odczuwaniem bólu w określonych częściach ciała. Może on mieć różne przyczyny i objawy, a jego leczenie zależy od diagnozy i indywidualnych potrzeb pacjenta.
 • Ból gardła

  Schorzenie gardła może być spowodowane infekcją wirusową lub bakteryjną. Objawia się bólem, trudnościami w połykaniu oraz stanem zapalnym.
 • Gorączka

  Gorączka jest objawem wielu różnych schorzeń, charakteryzującym się podwyższoną temperaturą ciała powyżej 37 stopni Celsjusza. W przypadku gorączki ważne jest ustalenie przyczyny, ponieważ może ona być spowodowana zarówno infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi, jak i innymi chorobami.
 • Kaszel

  Kaszel jest objawem wielu różnych schorzeń, takich jak infekcje dróg oddechowych, astma, alergie, choroby serca czy choroby płuc. Może występować w różnych formach, takich jak suchy, mokry, uporczywy, napadowy, a jego intensywność i częstotliwość zależą od przyczyny.
 • Nieżyt nosa (katar)

  Nieżyt nosa to choroba, która charakteryzuje się stanem zapalnym błony śluzowej nosa. Objawia się m.in. katarem, kichaniem, swędzeniem nosa oraz utrudnionym oddychaniem.
 • Przeziębienie

  Przeziębienie to choroba wirusowa, która atakuje układ oddechowy i powoduje objawy takie jak katar, kaszel, ból gardła i gorączka. Może być łatwo przenoszone drogą kropelkową i zwykle trwa kilka dni lub tygodni.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , , , , , .