fbpx

Ziele skrzypu

Equisetum arvense L. – Skrzyp polny

Surowiec zielarski:

Equiseti herba

Skład chemiczny:

– flawonoidy: 3 genkwanina, 4’-O-glukozyd protogenkwaniny, ekwizetryna, glikozydy kwercetyny, galuteolina, apigenina, izokwercetyna i jej estry z kwasem malonowym, luteolina i jej glukozyd

– kwasy organiczne: chlorogenowy, askorbowy, di-E-kawoilo-meso-winowy, ekwizetolowy i inne dikarboksylowe, polienowe, metylowe estry kwasu kawowego i protokatechowego, 5-kawoilo-szikimowy

– petrozyny fenolowe: onityna i onityno-9-O-glukozyd 

– glikozydy fenolowe: ekwizetumozydy A, B i C

– fitosterole: cholesterol, epicholestanol, izofukosterol, kampesterol, β-sitosterol

– węglowodany: – fruktoza, glukoza, sacharoza, laktoza

– alkohole cukrowe: inozytol, mannitol

– alkaloidy pirydynowe w znikomych ilościach: nikotyna, palustryna i palustrynina

– rozpuszczalna krzemionka

– sole potasu, magnezu i glinu

– siarka, wapń i mangan

– enzymy (głównie tiaminaza)

Działanie:

Ziele skrzypu ma działanie moczopędne, co zawdzięcza obecności pochodnych kwasu kawowego, związków krzemu oraz flawonoidów. Nie zaburza bilansu elektrolitów i daje też efekt spazmolityczny.

Występująca w surowcu w dużych ilościach krzemionka rozpuszcza się, przez co dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego i pozytywnie wpływa na skórę, kości i metabolizm. Poprawia również absorpcję i wykorzystanie wapnia z pokarmu, a także chroni przed gromadzeniem się blaszki miażdżycowej. Ponadto wspomaga otorbianie się ognisk gruźlicy.

Skrzyp polny ma również słabe działanie hemolityczne. Są one przypisywane związkom saponinowym, których występowania nie udało się do tej pory jednoznacznie potwierdzić.

Surowiec działa również przeciwreumatycznie i stymuluje gojenie się odmrozin. Hamuje też działanie lipazy.

Zastosowanie: 

Tradycyjnie ziele skrzypu stosuje się gruźlicy oraz w mniejszym stopniu w innych chorobach układu oddechowego oraz jako środek powstrzymujący nadmierne miesiączki i małe krwawienia z płuc, układu pokarmowego i nosa.

Surowiec jest stosowany wewnętrznie w zakażeniach i zapaleniach układu moczowego w tak zwanej „terapii płuczącej” jako środek o działaniu moczopędnym.

Ponadto jest wykorzystywany w obrzękach, reumatyzmie, a zewnętrznie przyspiesza gojenie się ran.

Podawany jest także w cellulicie, łysieniu oraz przy łamliwych paznokciach.

Skrzyp polny wchodzi w skład mieszanek ziołowych o szerokim spektrum działania: Diuroflos, Zioła moczopędne, Urovit, Urosan, Cardiosan, Cardioflos, Kapilosol, Prostabonin, Reumoflos, Reumovit, Herbarka Talia, Reducenol, Tonicol

Ekstrakty z ziela wchodzą w skład tabletek/kapsułek Ulavette, Silica, Skrzypowita, Skrzyp Max naturkaps, pasty Neofitolizyna, płynu Betasol, granulatu Urogan.

Dawkowanie:

Przy podaniu doustnym dla dorosłych: 

Ziele skrzypu – 5-10 g surowca w postaci odwaru jednorazowo i dobowo

Przy stosowaniu zewnętrznym:

Okłady – 10 g surowca na 1000 ml wody w postaci odwaru

Najważniejsze interakcje z lekami:

Brak udokumentowanych, należy jednak wziąć pod uwagę możliwość interakcji preparatów z lekami o synergistycznym, lub przeciwnym działaniu.

Działanie niepożądane:

– nadmierna utrata potasu

Przy długotrwałym, ciągłym stosowaniu:

– choroba Beri-beri jako rezultat zbyt dużych ilości tiaminazy w organizmie

– problemy trawienne

– bóle głowy, utrata apetytu, trudności w połykaniu i schorzenia układu nerwowego spowodowane nagromadzeniem się alkaloidów

Przeciwwskazania:

– nadwrażliwość na surowiec

– obrzęki będące rezultatem niesprawnego działania nerek lub serca

– ciąża i karmienie

Źródła:

  1. Matławska I., Farmakognozja. Podręcznik dla studentów farmacji. Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. 2008. 138-140.
  2. Kohlmünzer S.: Farmakognozja: podręcznik dla studentów farmacji. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. 2007, 174-176.
  3. Sandhu N.S., Kaur S., Chopra D.: Equisetum arvense: Pharmacology and Phytochemistry – a Review. Asian Journal of Pharmaceutical and Clinical Research vol. 3, Issue 3, 2010, 146-150.
Naszą misją jest przedstawienie pacjentom oraz specjalistom ochrony zdrowia pełnej, rzetelnej wiedzy o lekach i ich zastosowaniu. Wierzymy, że przyczynimy się tym do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Serwis leki.pl jest prowadzony przez Fundację Healthcare Professionals.
Fundacja NIE jest powiązana z żadnym producentem czy dystrybutorem leków. Ewentualne finansowanie, które otrzymujemy od firm farmaceutycznych związane jest z prowadzoną w ich imieniu reklamą, która jako taka jest jednoznacznie oznaczona.

Serwis leki.pl NIE jest apteką (w tym internetową) i nie prowadzi bezpośrednio sprzedaży leków, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jeśli chcesz kupić leki on-line zapoznaj się z naszym artykułem nt. Jak bezpiecznie kupować leki w internecie?