Przeciwwskazania

Leki zawierające Skrzyp polny nie powinny być stosowane przez osoby z problemami nerek, np. kamieniami nerkowymi, niewydolnością nerek. Nie powinny go też używać osoby z problemami serca, np. niewydolnością serca, czy też z chorobą tzw. obrzękiem niewydolnościowym. Kobiety w ciąży lub karmiące piersią również powinny unikać tego leku.

Działania niepożądane

Skrzyp polny jest generalnie bezpieczny dla większości osób, ale może powodować niektóre problemy. Mogą to być reakcje alergiczne, takie jak wysypka, swędzenie czy kichanie. W niektórych przypadkach może też zaburzyć równowagę elektrolitów w organizmie, prowadząc do osłabienia, bólu głowy czy problemów z sercem. Ważne jest też, że skrzyp może nasilać działanie leków moczopędnych.

Surowiec zielarski

liście, łodygi

Skład chemiczny

Skrzyp polny zawiera wiele aktywnych związków, w tym: krzemionkę, flawonoidy, saponiny, kwasy fenolowe, karotenoidy, chlorofil, sterole, kwas jabłkowy, kwas galusowy, kwas palmitynowy, kwas linolowy, kwas oleinowy, kwas fumarowy, kwas cytrynowy, aminokwasy, polisacharydy, jony mineralne.

Działanie

Skrzyp polny działa moczopędnie, co oznacza, że pomaga usuwać nadmiar wody z organizmu. To jest możliwe dzięki specjalnym składnikom, które zwiększają produkcję moczu przez nerki. Skrzyp polny zawiera też silikon, który pomaga wzmacniać i regenerować tkanki, zwłaszcza kości i łącznotkankową.

Zastosowanie

Leki zawierające skrzyp polny stosuje się często na problemy z nerkami i pęcherzem moczowym, jak np. infekcje czy kamienie. Pomagają też na biegunkę. Używane są również w leczeniu problemów z kośćmi, jak osteoporoza, dzięki wysokiej zawartości krzemu, który wzmacnia kości. Dodatkowo, skrzyp polny może wspomagać kondycję włosów, skóry i paznokci.

Najważniejsze interakcje z lekami

Skrzyp polny nie powinien być używany razem z lekami moczopędnymi (zwiększającymi wydalanie moczu), takimi jak furosemid, ponieważ oba zwiększają wydalanie potasu z organizmu. Zbyt niski poziom potasu może prowadzić do problemów zdrowotnych. Ponadto, skrzyp polny może osłabić działanie leków przeciwzakrzepowych, czyli takich, które zapobiegają powstawaniu skrzepów krwi.