Po co robić inhalacje? 

Stosowanie inhalacji ma przewagę nad doustnym podawaniem preparatów. W ten sposób substancje trafiają bezpośrednio do płuc, gdzie je absorbujemy. Można je podawać w wyższych dawkach niż doustnie, ponieważ pomijamy wpływ na cały organizm, ze względu na mniejsze przenikanie do krwiobiegu [1,2].

W jakich przypadkach stosować inhalacje?

Najczęściej inhalacje przeprowadzają osoby z przewlekłymi chorobami płuc takimi jak przewlekła obturacyjna choroba płuc oraz astma. Oprócz tego inhalacje są szczególnie polecane w infekcjach dróg oddechowych. Dzięki nim można znacznie skrócić czas trwania choroby przez nawilżenie układu oddechowego, rozrzedzenie powstającej w nadmiarze wydzieliny i umożliwienie jej usuwania. Dodatek olejków eterycznych pozwala na wprowadzenie dodatkowego działania antyseptycznego, przeciwzapalnego i wykrztuśnego [1,2,3]. 

Jak przeprowadzić prawidłowo domowe inhalacje?

Inhalacje w warunkach domowych z użyciem soli lub olejków eterycznych można przeprowadzić domowym sposobem z użyciem gorącej wody, w której wykonujemy roztwór. Następnie nad garnkiem, lub miską pochylamy się, przykrywamy głowę ręcznikiem i wdychamy ulatniające się opary. Należy uważać, aby nie oparzyć się zbyt gorącą parą. Z tego też względu taki typ inhalacji nie jest polecany dla małych dzieci.

REKLAMA
REKLAMA

Czy do inhalatora można wlać olejek eteryczny?

Dla małych dzieci najbardziej polecane są inhalacje przy pomocy nebulizatorów. Warto zwrócić uwagę, że inhalatory dostępne w aptekach nadają się do inhalacji solami dostępnymi w gotowych ampułkach. Nie wolno dodawać do nich olejków eterycznych, ponieważ może to uszkodzić aparaturę nebulizatora. W celu tego typu inhalacji trzeba kupić odpowiedni inhalator parowy. Jeśli nie chcemy tego robić, są dostępne plastry nasączone olejkami eterycznymi oraz maści, które można dziecku zaaplikować na klatkę piersiową [1,2,3,4].

Zobacz też: Nebulizacja i 11 rzeczy, które musisz wiedzieć o nebulizatorach

Olejki do inhalacji górnych dróg oddechowych

Domowe inhalacje możemy wykonać przy pomocy olejków eterycznych dostępnych w aptekach. Wybór preparatów jest bardzo duży, lecz nie wszystkie nadają się do inhalacji. Najlepiej sięgnąć po następujący olejek do inhalacji:

  • olejek eukaliptusowy: zawiera wysoką zawartość związków takich jak eukaliptol, cyneol, pinen. Odpowiadają one za działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne. Ponadto upłynnia wydzielinę w drogach oddechowych i działa wykrztuśnie. Dzięki tym właściwościom olejek eukaliptusowy znajduje zastosowanie w zapaleniu oskrzeli, mokrym kaszlu, przeziębieniu. W celu inhalacji należy wkropić 12 kropel na 150ml wrzątku [2,5]. 
  • olejek tymiankowy: podany drogą wziewną będzie prowokował ruch nabłonka rzęskowego w górnych drogach oddechowych oraz spowoduje upłynnienie zalegającego śluzu. Dzięki zawartości fenoli ma także działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Znajduje zastosowanie w inhalacjach w przypadku jakichkolwiek zakażeń górnych dróg oddechowych, także zatok. Olejek można stosować od 6 roku życia [2,6]. 
  • olejek z drzewa herbacianego: jest bogaty w terpeny, dzięki którym zyskuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwpierwotniakowe oraz przeciwwirusowe. Stosujemy inhalacje w przypadku zakażeń górnych dróg oddechowych [2,7].
  • olejek pichtowy: jest pozyskiwany z pędów jodły. Ma działanie wykrztuśne i przeciwbakteryjne. Badania wskazują na potencjalne działanie przeciwwirusowe. 
  • olejek miętowy: dzięki zawartości mentolu, cyneolu i pinenu, działa wykrztuśnie i przeciwzapalnie. Rozrzedza wydzielinę w drogach oddechowych. Posiada właściwości odkażające [2,8]. 

Czytaj więcej: Mgiełka solankowa-woda lecznicza do inhalacji

Domowe sposoby na inhalacje:

Inhalacje można przeprowadzić także za pomocą środków, które znajdziemy praktycznie w każdym domu. Możemy przeprowadzić:

  •  Inhalacje z sody oczyszczonej to nic innego jak wdychanie wodorowęglanu sodu. Substancja ta ma silne działanie alkalizujące, czyli zmieniające odczyn z kwaśnego na zasadowy. W postaci inhalacji powoduje zmniejszenie obrzęku, dzięki czemu łatwiej się oddycha. Jest to istotne w przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych. Należy jednak pamiętać, że każda zmiana pH w organizmie ma wpływ na działanie przyjmowanych leków. Dlatego nigdy nie należy robić inhalacji bez konsultacji z lekarzem. 
  • Mieszanki olejków eterycznych: do inhalacji można użyć także gotowych mieszanek olejków eterycznych. W aptece znajdziemy je pod nazwami: Inhalol, Amol, Aromatol czy Olbas Oil. Każdy z nich zawiera inną kompozycję ziół, jednak każdy nadaje się do podania drogą wziewną dla osób z infekcjami dróg oddechowych.

Ile Amolu do inhalatora, czyli zasady stosowania olejków do inhalacji

Należy pamiętać, że ziołowe olejki eteryczne mają bardzo silne działanie uczulające. Należy je stosować zawsze w rozcieńczeniu i nie przesadzać z ich ilością. Dla osób nadwrażliwych poleca się stosowanie większych rozcieńczeń. Można je stosować na skórę, jednak zawsze należy sporządzić najpierw roztwór z wodą. W celu zastosowania inhalacji z olejkami eterycznymi u dzieci należy zakupić dyfuzor do olejków, lub specjalnie przygotowane plastry typu Aromactiv.