leki-orange

Poznaj antybiotyki na zapalenie oskrzeli

Jak szybko wyleczyć zapalenie oskrzeli?

Zapalenie oskrzeli jest jednym z najczęściej występujących chorób układu oddechowego. Zastosowanie antybiotyku nie jest standardem leczenia zapalenia oskrzeli. Istnieją jednak przypadki, w których się go stosuje. Poniższy artykuł odpowie na pytanie, jak szybko wyleczyć zapalenie oskrzeli?

Czym jest zapalenie oskrzeli?

Oskrzela wyglądem przypominają rozgałęzione drzewo, przez które powietrze przedostaje się z tchawicy do płuc. Przyczyną występowania dolegliwości są wirusy i bakterie. Zapalenie oskrzeli początkowo może objawiać się suchym kaszlem, który w późniejszym czasie przekształca się w mokry. Powstaje on w wyniku obrzęku oskrzeli oraz nadprodukcji plwociny. Obrzęk oskrzeli powoduje występowanie takich objawów jak:

 • duszność;
 • świszczący oddech;
 • dźwięk furczenia z układu oddechowego;
 • delikatne uczucie dyskomfortu w klatce piersiowej.

Zapaleniu oskrzeli mogą towarzyszyć objawy infekcji górnych dróg oddechowych, czyli katar, ból gardła, zatkane zatoki, ogólne rozbicie czy lekka gorączka [1].

Zapalenie oskrzeli: ile trwa?

Kaszel zazwyczaj trwa od 5 do 14 dni, jednak istnieją przypadki, w których objawy są odczuwalne nawet powyżej 25 dni. Długość trwania zapalenia oskrzeli zależy od wieku pacjenta, podjętego leczenia oraz występowania chorób towarzyszących [1].

Jak zdiagnozować zapalenie oskrzeli?

Najważniejsze w diagnostyce zapalenia oskrzeli jest odróżnienie go od innych chorób, które dają bardzo podobne objawy. Należą do nich:

 • zapalenie płuc;
 • przeziębienie;
 • zapalenie zatok;
 • krztusiec;
 • atak astmy.

Zapalenie oskrzeli rozpoznaje się po mokrym kaszlu, któremu towarzyszą furczenia i świsty. Jeśli powyższe objawy są obecne, a pacjent nie ma przyspieszonej akcji serca, przyspieszenia częstości oddechów, temperatury powyżej 38 stopni Celsjusza oraz ogniskowych zmian, wtedy można potwierdzić zapalenie oskrzeli. U osób powyżej 75 roku życia dodatkowo wykonuje się prześwietlenie płuc, ponieważ często obraz zapalenia płuc nie jest u nich typowy i ciężko go rozróżnić. U chorych, u których w ciągu roku występowały napady kaszlu, zaleca się wykonanie badań w kierunku astmy [1].

Najskuteczniejszy antybiotyk na zapalenie oskrzeli — jaki wybrać?

Antybiotyk na zapalenie oskrzeli nie jest standardem prowadzenia terapii. Według badań podanie antybiotyku na początku leczenia nie zmienia długości przebiegu choroby. Może jedynie zmniejszyć długość trwania kaszlu. Jednak ze względu na rosnącą oporność drobnoustrojów na antybiotyki, stosowanie ich nie jest zalecane, jeśli nie jest konieczne.

Zapalenie oskrzeli leczy się antybiotykami, jeśli:

 • kaszel trwa dłużej niż 14 dni;
 • jest ryzyko zakażenia krztuścem;
 • panuje epidemia zapalenia oskrzeli.

Przed podaniem antybiotyku lekarz powinien zlecić wymaz na obecność Bordetella pertussis.

W pierwszej kolejności stosuje się makrolidy (erytromycyna, klarytromycyna, azytromycyna).

Antybiotyk na zapalenie oskrzeli u dzieci powyżej 5 roku życia jest dobierany na tych samych zasadach. U dzieci poniżej 5 roku życia stosujemy amoksycyklinę z kwasem klawulanowym, lub makrolid [1].

Czym jeszcze leczyć zapalenie oskrzeli?

Zapalenie oskrzeli leczymy, głównie łagodząc objawy. Lekarze skupiają się przede wszystkim na kaszlu, który jest najbardziej charakterystyczny dla choroby.

W celu rozrzedzenia i ułatwienia wykrztuszania wydzieliny zalegającej w oskrzelach stosujemy leki mukolityczne. W badaniach najlepiej wypada erdosteina (Erdomed), która w porównaniu do innych leków szybciej łagodziła objawy i prowadziła do efektywniejszego zmniejszenia toczącego się stanu zapalnego.

W razie potrzeby, przy bardzo męczącym kaszlu można zastosować na wieczór leki hamujące kaszel [1].

 

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Podsumowanie
SubstancjeAzytromycyna,
Erytromycyna,
Klarytromycyna
KategoriaLeki na receptę,
Układ oddechowy
TematyAntybiotyki,
Antybiotykoterapia,
Choroby układu oddechowego
AutorMartyna Piotrowska
Ostatnia aktualizacja11 miesięcy temu
Data publikacji18.11.2022
Bibliografia1 źródło