W aptece istnieje wiele produktów dostępnych bez recepty na ból. Pomimo jednakowego celu stosowania, są to różne substancje o odmiennym działaniu. Pojawiają się więc następujące pytania: “Który lek będzie najlepszy na ból?” lub “Który preparat wybrać, aby jak najszybciej pozbyć się bólu?”. Jeśli nie wiesz, czy lepsza będzie dla Ciebie Pyralgina, czy Paracetamol na te i podobne pytania znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule.

Paracetamol, Pyralgina czy Ketonal – co to za leki?

Powyższe leki to najczęściej stosowane substancje przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, które są dostępne bez recepty w aptekach. Paracetamol znajdziemy w produktach, takich jak Apap lub Efferalgan. Pyralgina to nazwa handlowa preparatu zawierającego metamizol. Natomiast Ketonal to produkt, w którego składzie jest ketoprofen. Wszystkie trzy substancje mają dwie cechy wspólne: działają przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Natomiast nie zawsze możemy stosować je wymiennie. Najważniejsze różnice zostaną omówione poniżej.

Paracetamol – czy to lek uniwersalny?

Paracetamol to jeden z najczęściej stosowanych leków. Swoją powszechność zawdzięcza temu, że może być podawany praktycznie od urodzenia. To jedyny lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym przeznaczony dla dzieci poniżej 3. miesiąca życia. Z drugiej strony paracetamol zalecany jest również osobom w podeszłym wieku ze względu na małe ryzyko interakcji i działań niepożądanych [12].

REKLAMA
REKLAMA

Paracetamol Accord

Jak działa paracetamol?

Paracetamol zaliczany jest do grupy Nieopioidowych Leków Przeciwbólowych. Jego mechanizm działania nie jest do końca poznany. Niektóre źródła stawiają go na równi z lekami z grupy Niesteroidowych Leków Przeciwzapalnych, jednak podstawową różnicą jest fakt, że paracetamol NIE DZIAŁA przeciwzapalnie [34].

Jak zażywać paracetamol?

Paracetamol w przypadku dzieci powinien być dawkowany na podstawie masy ciała. Dokładne rekomendacje i odstępy czasowe przyjmowania leku przedstawia poniższa tabela.

Tabela 1. Dawkowanie paracetamolu [5].

WiekDawka jednorazowaOdstęp czasowyMaksymalna dawka dobowa
Dzieci poniżej 1. miesiąca życia10 mg/kgco 6 do 8 godzin40 mg/kg
Dzieci powyżej 1. miesiąca życia15 mg/kgco 6 do 8 godzin60 mg/kg
Dorośli500 – 1000 mgco 6 do 8 godzin4000 g

 

Doustne i doodbytnicze dawkowanie paracetamolu jest takie samo [67].

Czytaj więcej: Czy Apap i Paracetamol to te same leki? Nazwy międzynarodowe i handlowe

W jakiej formie występuje paracetamol?

Paracetamol dostępny jest w formie doustnej w postaci tabletek, zawiesiny, roztworu i tabletek musujących. Tabela 2 przedstawia charakterystykę wybranych postaci leku.

Tabela 2. Wybrane leki z paracetamolem dostępne w aptekach.

Nazwa handlowaPostać farmaceutycznaDawka [mg]
Apaptabletki powlekane500
Apap ból i gorączkatabletki musujące500
Apap capskapsułki500
Apap Directgranulat500
Apap Direct Maxgranulat1000
Apap dla dzieci FORTEzawiesina doustna40 mg/ml
Apap Juniorgranulat250
Efferalganczopki doodbytnicze80, 150, 300, 500
Efferalgantabletki musujące500
Efferalgan Fortetabletki musujące1000
Pedicetamolroztwór doustny100 mg/ml

Czy sposobem na silny ból jest Pyralgina?

Pyralgina to handlowa nazwa preparatu zawierającego metamizol sodowy. Metamizol, podobnie jak paracetamol, klasyfikowany jest jako Nieopioidowy Lek Przeciwbólowy. Mechanizm działania leku jest wielokierunkowy i jeszcze nie do końca poznany. Metamizol działa przeciwgorączkowo oraz silnie przeciwbólowo. Posiada niewielkie działanie przeciwzapalne. O czym warto wiedzieć, metamizol wykazuje również działanie rozkurczowe na mięśniówkę, dlatego często polecany jest przy bólach menstruacyjnych, spastycznych lub kolce nerkowej [8].

Pyralgina

Czy Pyralgina jest bezpieczna?

Metamizol to lek stosowany w bólu różnego pochodzenia. Znajduje zastosowanie głównie w silnych stanach, np. w bólu pooperacyjnym. Często łączy się go z innymi Niesteroidowymi Lekami Przeciwzapalnymi lub lekami opioidowymi [8].

Metamizol jest stosunkowo bezpiecznym lekiem. Może wywołać klasyczne działania niepożądane związane z układem pokarmowym, podobnie jak i inne leki. Kontrowersyjne są doniesienia o możliwości wywołania agranulocytozy, czyli patologicznym obniżeniu ilości granulocytów. Z tego powodu w niektórych krajach metamizol został wycofany ze sprzedaży lub dostępny jest jedynie na receptę. Czy rzeczywiście jest się czego bać? Długotrwałe stosowanie dużych dawek może zwiększyć ryzyko wystąpienia tego problemu. Naukowcy jak i badania sugerują, że obawy mogą być trochę przesadzone. Jedno z badań wskazuje na występowanie tego zjawiska w ilości 0,7 na 1 000 000 przypadków [8].

 

 

 W jaki sposób zażywać pyralginę?

Metamizol występuje w postaci tabletek, kropli oraz roztworu do wstrzykiwań. Bez recepty dostępne są jedynie tabletki.

Metamizol nie może być stosowany u kobiet w ciąży i karmiących piersią . Preparaty dostępne bez recepty można podawać jedynie osobom od 15. roku życia i ważącym powyżej 53 kg [910].

Oczywiście metamizol można stosować u mniejszych dzieci, jednak dawkowanie jest wtedy bardziej skomplikowane i taką terapię przeprowadza się jedynie z polecenia lekarza. W przypadku dzieci podaje się od 8 do 16 mg na kilogram masy ciała metamizolu. Średnio stosuje się 10 mg/kg masy ciała [11].

Tabela 3. Dawkowanie metamizolu [9,11].

WiekDawka jednorazowaOdstęp czasowyMaksymalna dawka dobowa
Dzieci poniżej 15. roku życia i 53 kg8 – 16 mg/kgco 6 do 8 godzinnie więcej niż czterokrotność dawki jednorazowej
Dorośli i dzieci od 15. roku życia i powyżej 53 kg500 – 1000 mgco 6 do 8 godzin4000 mg

Tabela 4. Wybrane leki z metamizolem.

Nazwa handlowaPostać farmaceutycznaDawka [mg]
Gardantabletki500
MaxAlgintabletki500
Metamizole Kabiroztwór do wstrzykiwań500 mg/ml
Pyralginkrople doustne500 mg/ml
Pyralginatabletki500
Pyralgina Gorączkagranulat500

Jakie działanie ma Ketonal?

Ketoprofen to substancja czynna popularnego leku o nazwie Ketonal. Jest to typowy Niesteroidowy Lek Przeciwzapalny (NLPZ). Oprócz działania przeciwzapalnego cechuje się także tym, że redukuje ból oraz gorączkę. Jako jedyny z tego zestawienia występuje także w postaci do podawania miejscowego, np. w formie żelu (Ketonal, Opokan-keto) lub sprayu (Ketospray Forte).

Ketonal

Tabela 5. Wybrane leki z ketoprofenem.

Nazwa handlowaPostać farmaceutycznaDawka [mg]
Bi-Profenidtabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu150
Fastumżel25 mg/g
Febrofenkapsułki o przedłużonym uwalnianiu200
Ketolekkapsułki twarde50
Ketonalżel25 mg/g
Ketonalroztwór do wstrzykiwań50 mg/ml
Ketonal Activekapsułki twarde50
Ketonal Fastgranulat do sporządzania roztworu doustnego25
Ketonal fortetabletki powlekane100
Ketospray forteroztwór, aerozol na skórę100 mg/ml

Czy ketoprofen jest przeznaczony dla każdego?

Ketoprofen nie może być stosowany u kobiet w ciąży bądź karmiących piersią. Lek przeznaczony jest do stosowania u dorosłych i młodzieży powyżej 15. roku życia. Maksymalna dobowa dawka wynosi 200 mg [12].

Ketoprofen działa na wielu płaszczyznach, jednak niektórzy pacjenci powinni zwrócić szczególną uwagę podczas jego przyjmowania. Lek nie jest zalecany u pacjentów z niewydolnością wątroby, nerek i serca. Chorzy, którzy leczą się na nadciśnienie powinni uważnie stosować ketoprofen, bo może on osłabiać działanie leków, które redukują ciśnienie tętnicze krwi. Podobnie powinni postępować pacjenci z chorobą wrzodową, gdyż substancja może nasilić objawy choroby [12-13].

W powyższych przypadkach nie zaleca się stosowania leku bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

 

Kiedy najlepiej stosować ketoprofen?

Lek jest szczególnie polecany podczas umiarkowanych i silnych epizodów bólu pochodzenia mięśniowo-kostnego, np.:

  • choroby reumatyczne,
  • stany zapalne stawów i okolic pozastawowych,
  • choroby zwyrodnieniowe stawów [12].

Ketoprofen dobrze radzi sobie z bólem pooperacyjnym. Według badań jednorazowa dawka 50 mg pomaga skutecznie zmniejszyć ból [14].

Który lek przeciwbólowy wybrać?

Każdy przypadek kliniczny jest odmienny, dlatego ciężko jednoznacznie wskazać, który preparat będzie najlepszy. Decyzję o przyjmowaniu leku powinno się podejmować po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Paracetamol jest najbezpieczniejszym lekiem z powyższych. Może być stosowany u dzieci w każdym wieku, kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz osób starszych. Substancja nie działa natomiast przeciwzapalnie. Metamizol działa silnie przeciwbólowo. Działa dodatkowo rozkurczowo, dlatego może być dobrym wyborem w bólu menstruacyjnym lub bólu mięśni o podłożu spastycznym. Ketoprofen natomiast jest dobrym kandydatem w przypadku bólu mięśniowo-kostnego o podłożu zapalnym.

Czytaj więcej: Voltaren MAX, Traumon a może DipRilif? Która z maści przeciwbólowych jest najlepsza?