aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

, ,

Jaka jest najlepsza maść rozgrzewająca na przeziębienie dla dzieci i dorosłych?

Vicks VapoRub czy Rub-arom? Poznaj maści rozgrzewające

Maści i żele rozgrzewające na przeziębienie, to podstawowe wyposażenie apteczki domowej szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Preparaty rozgrzewające stosowane do nacierania pleców i klatki piersiowej, to preparaty złożone. Zawierają z reguły kilka lub kilkanaście składników czynnych. Pomagają przetrwać trudny okres przeziębienia lub grypy. Taka pomoc jest bardzo istotna szczególnie wtedy, gdy chorują dzieci, a zwłaszcza te najmłodsze. Osobom dorosłym stosowanie środków wspomagających w leczeniu przeziębień, również przyniesie ulgę. Preparaty tego typu, można stosować w postaci maści, żelu oraz płynu.
Maści i żele na przeziębienie

Jak działa maść rozgrzewająca?

Maść rozgrzewająca działa na zasadzie miejscowego działania ciepła na skórę. Głównym składnikiem takiej maści jest zazwyczaj substancja chemiczna, która pod wpływem tarcia lub kontaktu ze skórą uwalnia ciepło. Kiedy maść zostaje nałożona na obszar ciała, który ma być rozgrzany, substancja ta zaczyna reagować z powierzchnią skóry i generować ciepło.

To ciepło ma kilka korzyści. Po pierwsze, może pomóc w rozluźnieniu mięśni i stawów, co jest przydatne przed aktywnością fizyczną lub w przypadku bólu mięśniowego. Po drugie, może również poprawić krążenie krwi w obszarze, na którym jest stosowana, co może przynieść ulgę w przypadku dolegliwości związanych z krążeniem, takich jak zimne stopy czy ręce. Wreszcie, ciepło może działać na receptory bólu, zmniejszając odczuwany dyskomfort.

Maści rozgrzewające dla dzieci – jakie preparaty są dostępne?

Aromactiv Baby – to żel o bogatym składzie. Zawiera: pantenol, olej słonecznikowy, olej sojowy, olej z pestek winogron, oliwę z oliwek, witaminę E i A, mleczko owsiane, ekstrakt z owoców awokado, ekstrakt z kwiatów rumianku, ekstrakt z nagietka, zapach sosny, mięty i eukaliptusa. Żel można stosować już od 1 dnia życia.

Aromactiv + – jest również żelem, który ze względu na skład przeznaczony jest do stosowania u dzieci od 2 roku życia. Zawiera: olejek eukaliptusowy, olejek lawendowy, mentol, olejek miętowy.

Depulol – skład substancji czynnych w 100g żelu to: 5 g olejku eukaliptusowego, 5 g olejku rozmarynowego, 6 g balsamu peruwiańskiego. Żel można stosować już od 6 miesiąca życia.

Rub-arom – 100 g maści zawiera: 0.25 g tymolu, 2.75 g lewomentolu, 5,0 g kamfory racemiczna, 0.75 g olejku cedrowego, 1.5 g olejek eukaliptusowy, 5,0 g olejku terpentynowego z sosny nadmorskiej. Preparat przeznaczony jest do stosowania u dzieci powyżej 7 r. ż. i dorosłych.

Vicks VapoRub – to maść, w 100 g się: 2,75 g lewomentolu, 5 g kamfory, 1,5 g olejku eukaliptusowego, 5 g olejku terpentynowego oraz tymol i olejek cedrowy. Może być stosowany u dzieci od 5 r. ż.

Pumilen maść roślinna – składa się z olejków eterycznych: tymiankowego i eukaliptusowego oraz  ekstraktów roślinnych m.in ze: świetlika, nagietka, krwawnika i fiołka trójbarwnego. Stosować ją można już od 3 r. ż.

Organiczny olejek z inca inchi na przeziębienia – ma postać płynu. Składa się z olejku migdałowego, geraniowego, lawendowego, rumiankowego i olejku inca inchi. Może być stosowany już u niemowląt.

Maść kamforowa – 100 g maści zawiera 10 g kamfory. Można ją stosować u dzieci powyżej 6 r. ż.

Maści rozgrzewające dla dorosłych – jakie można kupić w aptece?

Herbamedicus borsucza maść na lepsze oddychanie – Skład tej maści jest bardzo bogaty. Zawiera m.in. olejki: migdałowy, słonecznikowy, makadamia, eukaliptusowy, kosodrzewinowy, jałowcowy, z mięty pieprzowej, sandałowy, rozmarynowy, tymiankowy, sosnowy, cedrowy oraz goździk, rumianek pospolity i korę wierzby.

Maści i żele rozgrzewające na przeziębienie, podczas smarowania nimi skóry, uwalniają olejki eteryczne. Udrażniają nos, upłynniają wydzielinę w drogach oddechowych, działają rozgrzewająco i przeciwbólowo na mięśnie.

Składniki maści rozgrzewających — jak działają?

W maściach rozgrzewających znajdują się następujące składniki:

 • olejek eukaliptusowy – pobudza wydzielanie śluzu w górnych drogach oddechowych i poprawia odkrztuszanie, działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwbólowo;
 • olejek rozmarynowy – działa przeciwbakteryjnie, rozgrzewająco, łagodzi bóle głowy, mięśni, stawów oraz zmniejsza objawy zmęczenia;
 • olejek sosnowy – działa inhalująco na zatoki oraz wykrztuśnie;
 • olejek miętowy – ma właściwości chłodzące i odświeżające, działa antyseptycznie i przeciwbólowo łagodząc bóle głowy oraz zatok, udrażnia drogi oddechowe;
 • olejek kamforowy – działa bakteriobójczo, inhalująco, rozgrzewająco oraz przeciwbólowo na bóle mięśniowe, stawowe i nerwobóle;
 • olejek cedrowy – działa wykrztuśnie, przeciwbólowo i przeciwdrobnoustrojowo, zwiększa też odpowiedź immunologiczną w przeziębieniu,;
 • olejek terpentynowy – ma działanie antybakteryjne, rozgrzewające, wspomaga również leczenie bólu;
 • olejek lawendowy — działa uspokajająco, relaksująco, antyseptycznie, przeciwgrzybiczo i przeciwbólowo;
 • olejek migdałowy — działa odżywczo na skórę, regeneruje ją i natłuszcza, wzmacniając jej płaszcz lipidowy;
 • olejek Inca Inchi – nadaje skórze elastyczność i prawidłowe nawodnienie, jest antyoksydantem;
 • olejek z kwiatów pelargonii pachnącej (olejek geraniowy) ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe oraz inhalujące;
 • olej z nasion słonecznika — nawilża i natłuszcza skórę;
 • olej z ziaren soi – zmiękcza naskórek;
 • olej z pestek winogron – zwiększa stopień nawilżenia skóry;
 • wyciąg z nasion owsa (mleczko owsiane) –  jest antyoksydantem, działa przeciwzapalne, ochronnie, kojąco, odżywczo i regenerująco na skórę;
 • wyciąg z kwiatów rumianku — działa przeciwzapalnie, uspokajająco i łagodząco na skórę;
 • wyciąg z kwiatów nagietka — ma właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, napotne i przeciwskurczowe;
 • oliwa z oliwek — antyoksydant, zmiękcza, uelastycznia i natłuszcza naskórek;
 • witaminy A i E — są antyoksydantami, wspierają mechanizmy obronne uszkodzonej skóry;
 • tymol — działa przeciwbakteryjnie, rozszerza oskrzela i zmniejsza obrzęk w stanach zapalnych towarzyszących przeziębieniu,;
 • gliceryna – zapobiega wysuszeniu skóry;
 • mentol — działa silnie przeciwdrobnoustrojowo w tym przeciwwirusowo, inhalująco oraz chłodząco;
 • pantenol – regeneruje zmiany skórne, zapobiega jej wysuszaniu [4-9].

Pozostałe składniki maści i żeli rozgrzewających mają z reguły za zadanie, poprawę wydolności układu oddechowego podczas przeziębienia i grypy.

Kto nie powinien stosować maści rozgrzewających? Przeciwwskazania

Niektóre osoby powinny unikać stosowania maści rozgrzewających lub konsultować się z lekarzem przed ich użyciem. Oto grupy osób, które powinny być ostrożne lub nie stosować maści rozgrzewających:

 1. Osoby z wrażliwą skórą: Osoby, które mają skórę skłonną do podrażnień, alergii lub reakcji alergicznych, powinny unikać maści rozgrzewających lub wybrać produkty stworzone specjalnie dla wrażliwej skóry.
 2. Osoby z uszkodzoną skórą: Maści rozgrzewające nie powinny być stosowane na otwarte rany, skaleczenia, oparzenia, stan zapalny skóry lub inne uszkodzenia skóry.
 3. Osoby z chorobami skórnymi: Osoby z istniejącymi chorobami skórnymi, takimi jak egzema czy łuszczyca, powinny unikać maści rozgrzewających, ponieważ mogą one pogorszyć stan skóry.
 4. Osoby z alergią na składniki maści: Jeśli jesteś uczulony na którykolwiek ze składników zawartych w maści rozgrzewającej, nie powinieneś jej stosować.

Na co uważać, stosując maści rozgrzewające?

Podczas stosowania maści rozgrzewających należy zachować ostrożność i przestrzegać kilku ważnych zasad. Po pierwsze, trzeba pamiętać, że maści rozgrzewające są przeznaczone tylko do użytku zewnętrznego i nie powinny być spożywane ani aplikowane na błony śluzowe. Po drugie, należy unikać kontaktu z oczami, nosa i ustami, ponieważ może to spowodować podrażnienie. Nie należy nakładać maści na skórę pod bandażami lub opatrunkami, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Należy przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania i częstotliwości stosowania podanych na opakowaniu lub przez lekarza. W przypadku wystąpienia niepożądanych reakcji skórnych, takich jak uczulenie, zaczerwienienie, swędzenie lub wysypka, natychmiast przestać używać maści i skonsultować się z lekarzem. Ważne jest też skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania maści rozgrzewającej, jeśli masz jakiekolwiek istniejące schorzenia skórne lub medyczne, aby upewnić się, że jest to bezpieczne dla twojego zdrowia.

Bibliografia

 1. https://www.aflofarm.com.pl/pl/produkty/
 2. http://www.hasco-lek.pl/pl/produkty/nasze-produkty/rub-arom/
 3. https://azetabio.pl/#next
 4. Kucharska M., Szymańska JA., Wesołowski W.: Porównanie składu chemicznego wybranych olejków eterycznych stosowanych w chorobach układu oddechowego, Medycyna Pracy, 2/2018
 5. Kędzia A., Kędzia A.W., Wiśniewska J.: Przeciwbakteryjne działanie olejku rozmarynowego (Oleum Rosmarini) na bakterie beztlenowe, Postępy fizjoterapii, 2/2018
 6. Michalski J.A., Zielińska D.: Przegląd olejków eterycznych pozyskiwanych z roślin z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae) i ich własności, Polish Journal of Cosmetology 18/2015
 7. Kędzia A., Kędzia A. W.: Działanie oleju kamforowego na bakterie beztlenowe, Postępy fizjoterapii, 3/2009
 8. Kędzia A.: Działanie olejku cedrowego (Oleum cedri) na bakterie beztlenowe, Postępy fizjoterapii, 2/2009
 9. Schönknecht K., Krauss H., Jambor J., Fal A. M.: Leczenie kaszlu w przebiegu infekcji dróg oddechowych – efekt połączenia związków czynnych pochodzenia naturalnego z tymolem, Przegląd Lekarski 6/2016

Omawiane substancje

 • Balsam peruwiański

  Balsam peruwiański to substancja pochodzenia roślinnego, wykorzystywana głównie w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
  Surowce roślinne
 • Kamfora

  Kamfora to biały, krystaliczny związek chemiczny o charakterystycznym zapachu. Substancja ta jest stosowana w medycynie jako środek przeciwbólowy i przeciwzapalny.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Lewomentol

  Lewomentol to organiczny związek chemiczny o charakterystycznym, miętowym zapachu. Jest stosowany w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym jako składnik preparatów do pielęgnacji skóry oraz leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Mentol

  Mentol to organiczny związek chemiczny o charakterystycznym, orzeźwiającym zapachu i smaku. Jest stosowany w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym, m.in. jako składnik past do zębów, kropli do nosa czy balsamów do ciała.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Nagietek lekarski

  Nagietek lekarski to roślina z rodziny astrowatych, która ma właściwości przeciwzapalne i przyspiesza gojenie ran. Z nagietka można przygotować maści, napary i herbaty.
  Surowce roślinne
 • Olejek cedrowy

  Olejek cedrowy to substancja lecznicza pozyskiwana z drzewa cedrowego, która ma działanie przeciwzapalne, antyseptyczne i łagodzące objawy chorób skóry.
  Surowce roślinne
 • Olejek eukaliptusowy

  Olejek eukaliptusowy to naturalna substancja o silnym zapachu. Jest często stosowany w aromaterapii i ma właściwości antybakteryjne.
  Surowce roślinne
 • Olejek geraniowy

  Olejek geraniowy to substancja lecznicza pozyskiwana z kwiatów geranium. Ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i łagodzące ból.
  Surowce roślinne
 • Olejek rozmarynowy

  Olejek rozmarynowy to substancja lecznicza pozyskiwana z rośliny rozmaryn, która ma właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i pobudzające krążenie krwi.
  Surowce roślinne
 • Olejek sosnowy

  Olejek sosnowy to substancja lecznicza pozyskiwana z igieł sosny, która ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, stosowana w leczeniu chorób układu oddechowego oraz skóry.
  Surowce roślinne
 • Olejek terpentynowy

  Olejek terpentynowy to ciecz o charakterystycznym zapachu, pozyskiwana z żywicy drzew iglastych. Jest stosowany m.in. jako rozpuszczalnik, środek do czyszczenia i jako składnik farb i lakierów.
  Surowce roślinne
 • Rumianek pospolity

  Rumianek pospolity to roślina zielarska, która ma właściwości łagodzące i przeciwzapalne. Z rumianku można przygotować herbatę lub stosować go w postaci kremów i maści.
  Surowce roślinne
 • Tymol

  Tymol to organiczna substancja chemiczna o charakterystycznym zapachu i właściwościach antybakteryjnych. Jest stosowany m.in. w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Witamina A

  Witamina A jest niezbędna dla dobrego widzenia i zdrowia skóry. Niedobór witaminy A może prowadzić do problemów z oczami i osłabienia układu odpornościowego.
  Witaminy i mikro- i makroelementy
 • Witamina E

  Witamina E jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jej niedobór może prowadzić do różnych schorzeń. Suplementacja witaminy E może pomóc w zapobieganiu i leczeniu niektórych chorób.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Grypa

  Grypa to choroba wirusowa, która atakuje układ oddechowy i powoduje objawy takie jak gorączka, bóle mięśniowe i kaszel. Może prowadzić do powikłań, szczególnie u osób starszych i z osłabionym układem odpornościowym.
 • Infekcje wirusowe

  Infekcje wirusowe to choroby wywołane przez wirusy, które atakują organizm człowieka i powodują różne objawy, takie jak gorączka, bóle głowy, kaszel, katar, biegunka czy wymioty. Wirusy mogą atakować różne narządy i układy w organizmie, co prowadzi do różnych chorób, takich jak grypa, ospa wietrzna, opryszczka czy AIDS.
 • Przeziębienie

  Przeziębienie to choroba wirusowa, która atakuje układ oddechowy i powoduje objawy takie jak katar, kaszel, ból gardła i gorączka. Może być łatwo przenoszone drogą kropelkową i zwykle trwa kilka dni lub tygodni.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .