Maści i żele rozgrzewające na przeziębienie, to podstawowe wyposażenie apteczki domowej szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Preparaty rozgrzewające stosowane do nacierania pleców i klatki piersiowej, to preparaty złożone. Zawierają z reguły kilka lub kilkanaście składników czynnych. Pomagają przetrwać trudny okres przeziębienia lub grypy.

Taka pomoc jest bardzo istotna szczególnie wtedy, gdy chorują dzieci, a zwłaszcza te najmłodsze. Osobom dorosłym stosowanie środków wspomagających w leczeniu przeziębień, również przyniesie ulgę. Preparaty tego typu, można stosować w postaci maści, żelu oraz płynu.

Maści rozgrzewające dla dzieci – jakie preparaty są dostępne?

Aromactiv Baby – to żel o bogatym składzie. Zawiera: pantenol, olej słonecznikowy, olej sojowy, olej z pestek winogron, oliwę z oliwek, witaminę E i A, mleczko owsiane, ekstrakt z owoców awokado, ekstrakt z kwiatów rumianku, ekstrakt z nagietka, zapach sosny, mięty i eukaliptusa. Żel można stosować już od 1 dnia życia (czytaj więcej).

REKLAMA
REKLAMA

Aromactiv + – jest również żelem, który ze względu na skład przeznaczony jest do stosowania u dzieci od 2 roku życia. Zawiera: olejek eukaliptusowy, olejek lawendowy, mentol, olejek miętowy (czytaj więcej).

Depulol – skład substancji czynnych w 100g żelu to: 5 g olejku eukaliptusowego, 5 g olejku rozmarynowego, 6 g balsamu peruwiańskiego. Żel można stosować już od 6 miesiąca życia (więcej tutaj).

Rub-arom – 100 g maści zawiera: 0.25 g tymolu, 2.75 g lewomentolu, 5,0 g kamfory racemiczna, 0.75 g olejku cedrowego, 1.5 g olejek eukaliptusowy, 5,0 g olejku terpentynowego z sosny nadmorskiej. Preparat przeznaczony jest do stosowania u dzieci powyżej 7 r. ż. i dorosłych (więcej tutaj).

Vicks VapoRub – to maść, w 100 g się: 2,75 g lewomentolu, 5 g kamfory, 1,5 g olejku eukaliptusowego, 5 g olejku terpentynowego oraz tymol i olejek cedrowy. Może być stosowany u dzieci od 5 r. ż. (więcej tutaj).

Pumilen maść roślinna – składa się z olejków eterycznych: tymiankowego i eukaliptusowego oraz  ekstraktów roślinnych m.in ze: świetlika, nagietka, krwawnika i fiołka trójbarwnego<span style=”font-weight: 400;”>. Stosować ją można już od 3 r. ż. (czytaj więcej).

Organiczny olejek z inca inchi na przeziębienia – ma postać płynu. Składa się z olejku migdałowego, geraniowego, lawendowego, rumiankowego i olejku inca inchi. Może być stosowany już u niemowląt.

 Maść kamforowa – 100 g maści zawiera 10 g kamfory. Można ją stosować u dzieci powyżej 6 r. ż. (więcej tutaj).

Maści rozgrzewające dla dorosłych – jakie można kupić w aptece?

Herbamedicus borsucza maść na lepsze oddychanie – Skład tej maści jest bardzo bogaty. Zawiera m.in. olejki: migdałowy, słonecznikowy, makadamia, eukaliptusowy, kosodrzewinowy, jałowcowy, z mięty pieprzowej, sandałowy, rozmarynowy, tymiankowy, sosnowy, cedrowy oraz goździk, rumianek pospolity i korę wierzby. 

Maści i żele rozgrzewające na przeziębienie, podczas smarowania nimi skóry, uwalniają olejki eteryczne. Udrażniają nos, upłynniają wydzielinę w drogach oddechowych, działają rozgrzewająco i przeciwbólowo na mięśnie.

Składniki maśći rozgrzewających – jak działają?

olejek eukaliptusowy – pobudza wydzielanie śluzu w górnych drogach oddechowych i poprawia odkrztuszanie, działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwbólowo

olejek rozmarynowy<span style=”font-weight: 400;”> – działa przeciwbakteryjnie, rozgrzewająco, łagodzi bóle głowy, mięśni, stawów oraz zmniejsza objawy zmęczenia

olejek sosnowy<span style=”font-weight: 400;”> – działa inhalująco na zatoki oraz wykrztuśnie

olejek miętowy<span style=”font-weight: 400;”> – ma właściwości chłodzące i odświeżające, działa antyseptycznie i przeciwbólowo łagodząc bóle głowy oraz zatok, udrażnia drogi oddechowe

olejek kamforowy – działa bakteriobójczo, inhalująco, rozgrzewająco oraz przeciwbólowo na bóle mięśniowe, stawowe i nerwobóle

olejek cedrowy – działa wykrztuśnie, przeciwbólowo i przeciwdrobnoustrojowo, zwiększa też odpowiedź immunologiczną w przeziębieniu,

olejek terpentynowy – ma działanie antybakteryjne, rozgrzewające, wspomaga również leczenie bólu

olejek lawendowy – działa uspokajająco, relaksująco, antyseptycznie, przeciwgrzybiczo i przeciwbólowo

olejek migdałowy – działa odżywczo na skórę, regeneruje ją i natłuszcza, wzmacniając jej płaszcz lipidowy

olejek Inca Inchi – nadaje skórze elastyczność i prawidłowe nawodnienie, jest antyoksydantem

olejek z kwiatów pelargonii pachnącej (olejek geraniowy) ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe oraz inhalujące

olej z nasion słonecznika – nawilża i natłuszcza skórę

olej z ziaren soi – zmiękcza naskórek

olej z pestek winogron – zwiększa stopień nawilżenia skóry

wyciąg z nasion owsa (mleczko owsiane) –  jest antyoksydantem, działa przeciwzapalne, ochronnie, kojąco, odżywczo i regenerująco na skórę

wyciąg z kwiatów rumianku – działa przeciwzapalnie, uspokajająco i łagodząco na skórę

wyciąg z kwiatów nagietka – ma właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, napotne i przeciwskurczowe

oliwa z oliwek – antyoksydant, zmiękcza, uelastycznia i natłuszcza naskórek

witaminy A i E – są antyoksydantami, wspierają mechanizmy obronne uszkodzonej skóry

tymol – działa przeciwbakteryjnie, rozszerza oskrzela i zmniejsza obrzęk w stanach zapalnych towarzyszących przeziębieniu,

gliceryna – zapobiega wysuszeniu skóry

mentol –  działa silnie przeciwdrobnoustrojowo w tym przeciwwirusowo, inhalująco oraz chłodząco

pantenol – regeneruje zmiany skórne, zapobiega jej wysuszaniu [4, 5,6, 7, 8,9].

Pozostałe składniki maści i żeli rozgrzewających mają z reguły za zadanie, poprawę wydolności układu oddechowego podczas przeziębienia i grypy.

Wymienione preparaty na przeziębienie, choć wydają się być bezpieczne, mogą jednak uczulać. Po zastosowaniu należy obserwować, szczególnie reakcje małych dzieci. Preparatów zawierających terpeny t. j. mentol, kamfora, nie powinno się u nich stosować. Osoby, które wiedzą, że są uczulone, powinny przeczytać skład produktu, przed jego zastosowaniem. Maści i żele na przeziębienie, zawierają składniki roślinne, które mogą być powodem alergii.