aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

,

Egzema – nowa opcja leczenia upadacitinibem

Leki biologiczne do wstrzykiwań, preparaty do stosowania miejscowego na bazie kortykosteroidów, a w przyszłości także upadacitinib w postaci tabletki doustnej to możliwości leczenia egzemy.

Egzema – nowe możliwości farmakoterapii

Badania kliniczne 3 fazy dowiodły, że upadacitinib zatwierdzony do leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów pod nazwą Rinvoq może przynosić ulgę pacjentom zmagającym się z egzemą.

Autorką  pierwszego badania klinicznego jest dr Emma Guttman-Yassky – profesor i przewodnicząca wydziału dermatologii w Mount Sinai’s Icahn School of Medicine w Nowym Jorku. Badania objęły prawie 1700 pacjentów ze stanem zapalnym skóry i odbyły się w latach 2018-2020. 

Pacjenci z wypryskiem o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego otrzymywali lek w dwóch dawkach. Dawki wynosiły kolejno 15 mg i 30 mg. Złagodzenie świądu następowało w ciągu kilku dni od rozpoczęcia badań. Maksymalną skuteczność kliniczną uzyskano w 4. tygodniu i utrzymywano do 16. tygodnia. Lek był dobrze tolerowany przez chorych, nie nastąpiły także żadne poważne działania niepożądane.

Czytaj również: Atopowe zapalenie skóry — kilka faktów i praktycznych porad

Wnioski

Według dr Guttman-Yassky inne możliwości leczenia wyprysku atopowego są skuteczne, ale posiadają wady. Terapii lekami biologicznymi nie można w dowolnej chwili przerwać i wznowić, zatem stosowanie tego rodzaju leków nie zapewnia elastyczności kuracji. Dodatkowo leczenie doustne jest bardziej atrakcyjne niż stosowanie preparatów do wstrzykiwań.

Badanie zostało sfinansowane przez amerykańską firmę biofarmaceutyczną AbbVie, a jego wyniki opublikowane 20 maja w czasopiśmie The Lancet.

Źródło: https://medicalxpress.com/news/2021-05-drug-option-eczema.html

Bibliografia

Omawiane substancje

  • Upadacytynib

    Upadacytynib jest lekiem stosowanym w leczeniu chorób autoimmunologicznych. Substancja ta działa poprzez hamowanie aktywności enzymów odpowiedzialnych za stan zapalny w organizmie.
    Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

  • Egzema

    Egzema jest chorobą skórną, która objawia się m.in. swędzeniem, zaczerwienieniem i łuszczącą się skórą. Może mieć różne przyczyny, w tym genetyczne, alergiczne czy stresowe.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .