Pani magister, czym smarować wysypkę?

 Czym smarować wysypkę, to pytanie do aptekarza. Zanim otrzymasz odpowiedź, dowiedz się, o co zapyta Cię farmaceuta.

Przede wszystkim

 • Czy wysypkę ma dziecko, czy osoba dorosła? 

Okazuje się, że problemy dermatologiczne związane są z różnymi okresami życia. Wysypka u dzieci jest objawem atopowego zapalenia skóry. Czerwone plamy na skórze noworodka to dermatoza Leinera-Moussous. U starszych dzieci wysypkę wywołuje liszajec lub choroby zakaźne wieku dziecięcego. U dorosłych może dojść do róży. A w każdym wieku występuje pokrzywka

REKLAMA
REKLAMA
 • Jak wygląda wysypka? 

Wysypka przybiera różne kształty. Dobrze przyjrzyj się, czy na Twojej skórze są plamy, grudki, pęcherzyki, guzki? Jeśli jeszcze nie wiesz czym smarować wysypkę u dziecka, podaj farmaceucie informacje. Czy bąble zamieniają się w strup, czyli wykwit napełniony krwią i ropą? Czy naskórek się łuszczy i przestaje swędzieć, gdy posmarujesz kremem na suchą skórę? 

 • W jakich okolicznościach pojawiła się wysypka ?

Aby ustalić, czym smarować wysypkę, ważne jest, w jakich okolicznościach się pojawiła. Co ją wywołało? Czy podejrzewasz, że coś zjadłeś, a może zmieniłeś proszek lub krem? Albo przedszkolny kolega lub koleżanka Twojego dziecka choruje na ospę? 

 • Poinformuje farmaceutę, że masz skłonności do pokrzywki.

Zdecydowanie najczęściej, u osób w każdym wieku występuje pokrzywka. W takim razie dowiedz się czym smarować wysypkę? [1].

Pokrzywka — preparaty łagodzące świąd skóry

W aptece kupisz preparaty łagodzące świąd skóry z powodu pokrzywki. Do wyboru są tabletki, maści i płyny, ale nie tylko. 

Część preparatów przeciwświądowych przepisze lekarz. Mam na myśli tabletki Hydroxyzyna, które działają przeciwświądowo i uspokajająco. 

Co to jest pokrzywka? 

Pokrzywka charakteryzuje się nagłym pojawieniem się różowych bąbli pokrzywkowych i lub rumieni obrzękowych, które wyczuwalne są przy dotyku. Zmianom towarzyszy silny świąd. 

Przyczyny pokrzywki 

 • pokarmowe- wędliny ser, ryby, owoce morza, jaja.
 • Leki-aspiryna lub niektóre antybiotyki, lub przeciwzapalne.
 • Kontakt z roślinami parzącymi, zwierzętami, owadami latającymi, pyłkami, pleśnią.

Pokrzywka to najczęstsza choroba z objawami świądu [1].

Preparaty łagodzące świąd skóry w pokrzywce

Pokrzywka — tabletki bez recepty 

Jeśli cierpisz na pokrzywkę, zastosuj leki na pokrzywkę bez recepty łagodzące świąd skóry. Aptekarz poleci Ci odpowiednie tabletki i maści.

Możesz zastosować leki z grupy przeciwhistaminowych. Tabletki blokują reakcję organizmu na alergen na przykład pyłki, kurz lub inne uczulające Cię substancje. Dzięki nim ustąpią objawy pokrzyki. Na pewno znasz niektóre leki. 

Zyrtec, Dasergin, Allertec, Lirra, Amertil i wiele innych.

Starszemu dziecku możesz podać Hitaxa 2,5 mg w rozpuszczających się w jamie ustnej tabletkach albo syropy Aleric Deslo Activ , Duozinal

U małych dzieci sprawdza się Fenistil w kroplach

Pokrzywka — maści łagodzące świąd skóry 

 •  Fenistil w żelu

Najczęściej stosowanym preparatem na świąd skóry jest Fenistil w żelu. Pojawiły się także jego odpowiedniki, na przykład Foxxil. Obydwa zawierają tę samą substancję, która zahamuje reakcję alergiczną po kontakcie z alergenem i dzięki temu swędzenie ustanie i znikną czerwone plamy na skórze. 

 • Pudroderm 

Pudroderm jest białą zawiesiną. Czasami nazywany jest papką. Pudroderm jest lekiem, zawiera substancje, które mają sprawdzone działanie lecznicze. W składzie łagodzącego świąd skóry Pudrodermu znajdziesz chłodzący mentol, znieczulającą benzokainę i tlenek cynku, który wysusza zmiany skórne.

Ten ostatni pozostawia białe plamki na ciele dziecka. Zmyjesz je łatwo wodą lub znikną po kilku dniach od zastosowania. 

Do preparatów łagodzących świąd skóry należą także maści z dodatkiem hydrokortyzonu bez recepty. Najsilniejszą dawkę znajdziesz w preparacie Maxicortan. Jeśli zdecydujesz się na preparaty łagodzące świąd skóry z dodatkiem hydrokortyzonu, przed zastosowaniem przeczytaj ulotkę i zachowaj środki ostrożności. 

Rodzicu! 

 Nie stosuje maści sterydowych u dzieci poniżej 12 roku bez konsultacji lekarza [2]. 

Ospa — maści na swędzącą wysypkę

Poxclin Vitamed pianka 100 ml 

Poxclin Cool Mousse użyjesz, gdy Twoje dziecko dostało ospy wietrznej. Pojawiły się czerwone zmiany na skórze, dziecko drapie się z tego powodu jest niespokojne i budzi się w nocy. W składzie znajdziesz tylko naturalne składniki.

Jak działa Poxclin Vitamed?

 • łagodzi swędzenie, 
 • chłodzi i dzięki temu powstrzymuje od drapania.
 • Zapobiega powstawaniu blizn
 • działa kojąco i nawilżająco na skórę.

PoxClin BodyMousse pianka na skórę ma podobne zastosowanie, dodatkowo pomaga przy zakażeniach mięczakiem zakaźnym

Virasoothe Spray Gel – 50,0 g

Kolejnym preparatem łagodzącym świąd skóry jest VIRASOOTHE. Możesz kupić chłodzący żel w spraju do leczenia objawów ospy wietrznej lub żel w tubce. Przyniesie ulgę Twojemu dziecku i załagodzi czerwone plamy.

 • Łagodzi objawy ospy wietrznej, takie jak swędzenie.
 • Ułatwia gojenie ran i zapobiega powstawaniu blizn [3].

Pudroderm

W leczeniu ospy sprawdza się także Pudroderm. Jest tańszy i zawiera substancje lecznicze. 

Maści na swędzenie skóry bez recepty

Jeśli dokucz Ci swędzenie skóry, sięgnij po skuteczne preparaty. Oto kilka propozycji. 

A-Derma Dermalibour+

Zawiera naturalne substancje. Regeneruje podrażniony i osłabiony naskórek. Jest niezawodny, gdy skóra jest zaczerwieniona, swędzi lub piecze.

Bepanthen® Sensiderm

Zawiera lipidy lameralne. Hamuje świąd i zaczerwienienie skóry w przebiegu atopowego zapalenia skóry, egzemy czy skórnych reakcji alergicznych. 

Emotopic łagodzący krem na egzemę. 

Przeznaczony dla dzieci od 1. dnia życia, starszych i oczywiście dorosłych. Zastosuj Emotopic preparat na swędzenie skóry, gdy chcesz uzupełnić leczenie farmakologiczne w przypadku swędzenie i pieczenia, podtrzymać efekt leczniczy, a także profilaktycznie w celu zapobiegania częstym nawrotom choroby.

Inne propozycje 

Dobrym wyborem są także preparaty serii A-Derma, Emolium, Mediderm i Atoperal.