aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

,

Czy soda oczyszczona jest zdrowa?

Czy soda oczyszczona szkodzi na żołądek?

Picie roztworu sody oczyszczonej jest jednym z najbardziej popularnych domowych sposobów na walkę ze zgagą i refluksem. Czym jest soda oczyszczona? Jak działa? Czy jest szkodliwa dla żołądka?
picie sody oczyszczonej opinie

Co to jest soda oczyszczona?

Soda oczyszczona to chemicznie wodorowęglan sodu. Związek ma charakter zasadowy i właśnie ta cecha jest wykorzystywana w walce ze zgagą i refluksem. Sok żołądkowy ma silnie kwasowy charakter, a zarzucanie jego treści do górnego odcinka przewodu pokarmowego powoduje uczucie pieczenia i intensywny ból. Stosowanie sody oczyszczonej zobojętnia kwaśne pH soku żołądkowego. W związku z tym dochodzi do łagodzenia objawów zgagi i uczucia ulgi [1].

Soda na zgagę — jak stosować?

Soda oczyszczona bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. Przyjęto, że bezpieczna dawka sody to 0,5 łyżeczki na około 120-240 ml wody. Należy ją rozpuścić w wodzie i wypić. Problem, jaki generuje soda oczyszczona na żołądek, jest taki, że samo zobojętnianie kwasu działa tylko na jakiś czas, po czym objawy powracają i konieczne jest zastosowanie kolejnej dawki roztworu sody.

Soda oczyszczona znalazła szerokie zastosowanie jako łagodzenie zgagi u kobiet w ciąży. Jest uważana jako produkt bezpieczny. W rzeczywistości są również bezpieczne w stosowaniu produkty dostępne bez recepty w aptece, zawierające związki chemiczne sodu. Mają one jednak dodatkowe substancje jak na przykład alginiany, które osłaniają żołądek [2].

Czy soda oczyszczona jest zdrowa?

Czy soda oczyszczona jest zdrowa?

Soda oczyszczona stosowana doraźnie w zalecanych ilościach nie spowoduje znacznych uszkodzeń. W innym wypadku nie byłaby dozwolona do spożycia. Problem zaczyna się pojawiać, kiedy jest stosowana przewlekle.

Musimy pamiętać, że spożywanie sody ma swoje konsekwencje na cały organizm, które przedstawiono poniżej.

Zaburzenia trawienia po sodzie oczyszczonej

Sok żołądkowy ma charakter kwaśny, co jest potrzebne dla naszego organizmu, ponieważ na tym etapie trawienia eliminowane są drobnoustroje chorobotwórcze, a także metabolizowana jest część pożywienia. Ściany żołądka są zabezpieczone przed szkodliwym działaniem kwasu i jeśli ta bariera nie jest naruszona przez występowanie wrzodów, czy innych schorzeń to sok żołądkowy nie jest szkodliwy dla nas samych.

Alkalizowanie kwaśnej treści żołądka może mieć konsekwencje w zaburzeniach trawienia, a stosowane długotrwale spowoduje zwiększoną podatność na choroby oraz osłabienie bariery śluzowej na ścianach żołądka. Jednocześnie organizm uruchamia zwiększoną produkcję soku żołądkowego w celach utrzymania równowagi kwasowej w organizmie.

Często przy terapii sodą oczyszczoną możemy zauważyć dolegliwości takie jak nudności, ból brzucha czy wymioty [1].

Zaburzenia elektrolitowe po sodzie oczyszczonej

Najgroźniejsze w przypadku długotrwałego podawania sody jest uwalnianie dużych ilości sodu do organizmu. Konsekwencją tego jest zwiększone wydalanie z moczem jonów chlorkowych, sodu, potasu i wody. W organizmie nadal znajduje się zbyt wysoka ilość sodu, wskutek czego praca nerek ulega uszkodzeniu, a w organizmie mamy zaburzenie nazywane w medycynie hipokaliemią, czyli zbyt niskim poziomem potasu oraz hipernatremią- zbyt wysokim poziomem sodu.

Utrzymywanie takiego stanu prowadzi do zaburzeń pracy serca, nadciśnienia tętniczego, uszkodzenia nerek i problemów z pracą mięśni [1].

Podsumowanie

Warto pamiętać, że zaleczanie zgagi czy refluksu domowymi sposobami (jak stosowanie sody oczyszczonej) jedynie maskuje problem. Jeśli często towarzyszą Ci objawy pieczenia, bólu w przełyku koniecznie udaj się do lekarza w celu przeprowadzenia diagnostyki. Długotrwałe samodzielne leczenie może spowodować nasilenie problemu i pojawienie się ciężkich do wyleczenia powikłań. Dlatego też zawsze warto zastanowić się nad przyczynami zgagi i dobrać odpowiednie metody leczenia z pomocą specjalisty.

Bibliografia

 1. Jensen S, Skriver S. [Self-treatment with baking soda can lead to severe metabolic alkalosis]. Ugeskr Laeger. 2014 Dec 15;176(25A):V11120678. Danish. PMID: 25497637.
 2. Hughes A., Brown A., Valento M. (2016). Hemorrhagic Encephalopathy From Acute Baking Soda Ingestion. Western Journal of Emergency Medicine, 17(5), 619–622.

Omawiane substancje

 • Wodorowęglan sodu

  Wodorowęglan sodu to biały proszek rozpuszczalny w wodzie. Jest stosowany jako składnik wypieków oraz jako środek zmiękczający wody.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Refluks żołądkowo-przełykowy

  Refluks żołądkowo-przełykowy to choroba, która polega na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Objawia się m.in. zgagą, bólem w klatce piersiowej i trudnościami w połykaniu.
 • Zgaga

  Schorzenie zgagi polega na odczuwaniu pieczenia i dyskomfortu w okolicy przełyku i żołądka. Może być spowodowane przez nieprawidłową dietę, stres, palenie papierosów oraz niektóre leki.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .