👋 Witaj, uruchomiliśmy nową wersję strony z ogromną ilością zmian. Część treści może chwilowo działać inaczej niż powinna. Przepraszamy!
leki-orange

Który lek najszybciej wyleczy alergię?

Cetyryzyna czy loratadyna? Porównanie klasycznych leków na alergie

Zatkany nos, cieknący katar albo łzawiące oczy to rzeczy, które mocno wpływają na komfort życia codziennego. Są to klasyczne objawy alergii, która najczęściej dotyka ludzi w okresie wiosenno-letnim. W aptekach jest wiele środków, w tym także bez recepty, o działaniu przeciwalergicznym. Dzisiaj porównamy leki z cetyryzyną oraz loratadyną.

Cetyryzyna czy loratadyna? Co to za substancje?

Cetyryzyna oraz loratadyna to substancje przeciwalergiczne. Należą do grupy leków przeciwhistaminowym II generacji. Reakcja alergiczna związana jest z pobudzeniem receptorów histaminowych (H) przez histaminę, co odpowiada za rozwój powszechnie znanych objawów alergii, np. kataru, kichania czy pokrzywki. Cetyryzyna i loratadyna blokują te receptory. Dodatkowo działają konkretnie na receptory H1, nie przechodzą do układu nerwowego, dlatego nie powinny powodować uczucia senności i otumanienia. Skoro teoretycznie są to podobne substancje, to zapewne pojawia się pytanie: “Co jest lepsze? Cetyryzna czy loratadyna?”. Sprawdzimy to poniżej.

Leki na alergię bez recepty

Cetyryzna bez recepty

W aptekach cetyryzyna dostępna jest bez recepty, ale także w formie leków na receptę. O różnicy decyduje tutaj ilość tabletek w opakowaniu. Działanie przeciwalergiczne po zażyciu leku rozpoczyna się już po około 20 minutach i trwa nawet do 24 godzin [1,2]!

Cetyryzyna bez recepty może być podawana dzieciom już od 2. roku życia! Ze względu na wiek preferowaną formą jest płynna postać leku. Cetyryzyna bez recepty dostępna jest w syropie Duozinal. Znajduje się także w lekach na receptach, np. kroplach lub syropie Allertec bądź kroplach Zyrtec. Dostępna jest także w formie klasycznych tabletek, jednak one zalecane są dopiero od 6. roku życia.

Jak zażywać cetyryzynę?

Dawkowanie cetyryzyny uzależnione jest od wieku pacjenta. Lek można zażywać niezależnie od posiłku, jednak podawanie go na czczo może nieco opóźnić efekt działania. W zależności od wieku cetyryzynę przyjmuje się 1 lub 2 razy na dobę, co przedstawia poniższa tabela [2].

Tabela 1. Dawkowanie cetyryzyny [2].

Wiek Dawka [mg] Częstotliwość
Od 2. do 6. roku życia 2,5 2 razy na dobę
Od 6. do 12. roku życia 5
Od 12. roku życia i dorośli 10 1 raz na dobę

Gdzie znajdę cetyryzynę?

Tabela 2. przedstawia wybrane leki z cetyryzynę oraz kategorię ich dostępności.

Tabela 2. Wybrane leki z cetyryzyną.

Nazwa handlowa Postać leku Dawka Kategoria dostępności
Amertil Bio Tabletki powlekane 10 mg OTC
Amertil OTC, Rx
Allertec
Krople doustne 10 mg/ml Rx
Syrop 1 mg/ml
Allertec WZF Tabletki powlekane 10 mg OTC
Alermed Rx
Duozinal Syrop 2,5 mg/ml
Zyrtec
Krople doustne 10 mg/ml
Roztwór doustny 1 mg/ml
Tabletki powlekane 10 mg
Zyrtec UCB OTC

Loratadyna bez recepty

Druga substancja przeciwalergiczna to loratadyna, która dostępna jest bez recepty jak i na receptę. To lek przeciwhistaminowy II generacji. Mechanizm działania loratadyny jest podobny jak cetyryzyny. Substancja redukuje nieprzyjemne objawy alergii, ale jednocześnie nie powinna wywoływać senności i otumanienia [3].

Loratadyna występuje w postaci tabletek powlekanych, kapsułek miękkich, zawiesiny doustnej i syropy. Loratadyna bez recepty dostępna jest jako kapsułki miękkie lub tabletki powlekane.

Dawkowanie loratadyny

Loratadyna może być podawana dzieciom od 2. roku życia. W tym przypadku zalecane są postacie leku, takie jak zawiesina i syrop, gdyż dawkowanie zależy od masy ciała dziecka. Tabletki podaje się dzieciom od 6. roku życia oraz ważących więcej niż 30 kg. Lżejszym dzieciom, pomimo wieku, należy podawać syrop [3,4].

Dokładne dawkowanie loratadyny prezentuje Tabela 3.

Tabela 3. Dawkowanie loratadyny [3,4].

Wiek Dawka [mg] Częstotliwość
Od 2. do 12. roku życia o masie ciała 30 kg lub mniejszej. 5 1 raz na dobę
Od 2. do 12. roku życia o masie ciała większej niż 30 kg. 10
Od 12. roku życia i dorośli

Dostępne leki z loratadyną

Tabela 4. prezentuje najczęściej spotykane leki z loratadyną bez recepty i na receptę w aptekach.

Tabela 4. Wybrane leki z loratadyną.

Nazwa handlowa Postać leku Dawka Kategoria dostępności
Claritine Allergy Tabletki 10 mg OTC
Loratadyna Pylox
Flonidan Control
Loratan Pro Kapsułki miękkie
Flonidan Tabletki Rx
Zawiesina doustna 1 mg/ml
Loratan Kapsułki miękkie 10 mg
Syrop 1 mg/ml
Claritine Tabletki 10 mg
Syrop 1 mg/ml

Co lepsze? Loratadyna czy cetyryzyna?

Z powyższego porównania wynika, że oba leki na alergię bez recepty, loratadyna i cetyryzyna, są podobne do siebie. Obie nie powinny powodować senności. Można je stosować w szerokim zakresie wieku. Występują w różnych postaciach leku – w formie płynnej i stałej. W takim razie co jest lepsze? Loratadyna czy cetyryzyna?

Jedno z badań miało porównać efektywność loratadyny i cetyryzyny w stosunku do placebo w kwestii redukcji objawów alergicznego nieżytu nosa. Badanie wykazało, że obie substancje działają dobrze. Stwierdzono trochę lepsze działanie cetyryzyny, jednak wyniki nie były znaczące statystycznie, więc można stwierdzić, że obie substancje działają podobne [5].

Kolejne badanie porównywało efektywność leczenia alergicznego nieżytu nosa u dzieci w wieku od 13. do 16. lat. Podobnie jak w poprzednim badaniu, obie substancje dobrze redukowały objawy alergii, jednak nie było statystycznie znaczącej różnicy w ich działaniu pomiędzy nimi. Zauważono jedynie, że grupa przyjmująca cetyryzynę doświadczyła mniej działań niepożądanych, np. bólu głowy niż ta stosująca loratadynę [6].

W innym badaniu porównano skuteczność donosowej azelastyny względem cetyryzyny i loratadyny. Wyniki wskazywały, że najlepszą redukcję objawów alergii osiągnięto po donosowym podaniu azelastyny. Co ciekawe, skuteczność tej terapii była porównywalna do cetyryzyny i znacznie lepsza niż loratadyny. Z tego wynika, że cetyryzyna nieco lepiej poradziła sobie w redukcji objawów alergii niż loratadyna [7].

Jeszcze inne badanie potwierdziło, że cetyryzyna jest efektywniejsza w redukcji objawów alergicznego nieżytu nosa niż loratadyna [8].

Natomiast metaanaliza, w której porównywano efektywność działania leków przeciwhistaminowych w stosunku do pokrzywki, nie wykazała statystycznej różnicy pomiędzy loratadyną i cetyryzyną [9].

Podsumowanie

Podsumowując, cetyryzyna i loratadyna skutecznie redukują objawy alergii w każdej grupie wiekowej. Niektóre badania wykazują przewagę cetyryzyny nad loratadyną, jednak metaanaliza leczenia objawów pokrzywki tego nie potwierdza. Według niej efektywność obu leków jest podobna.

Biorąc pod uwagę, czyste dane farmakokinetyczne można stwierdzić, że cetyryzyna będzie nieco szybciej i nieco dłużej działać niż loratadyna. Ostatecznie wiele może zależeć od różnic osobniczych i powinniśmy zażywać ten lek, który będzie lepiej na nas działał [10].

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Alergia jest to nadmierna, nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego organizmu na występujące w środowisku substancje zwane alergenami, które u osób zdrowych nie wywołują żadnych oznak uczulenia. …
Kontaktowe zapalenie skóry spowodowane alergicznym uczuleniem na różne substancje. Substancje te wywołują następnie reakcje zapalne w skórze osób, które nabyły na nie nadwrażliwość w wyniku wcześniejs…
Alergiczny nieżyt nosa to najczęściej występująca choroba alergiczna — dotyczy aż 10-25% populacji. Można go podzielić ze względu na czas trwania jego objawów, a także ze względu na ich nasilenie. Ze …
Omawiane substancje
Loratadyna to lek przeciwhistaminowy, który zmniejsza działanie naturalnej substancji chemicznej- histaminy w organizmie. Histamina może powodować objawy takie jak kichanie, swędzenie, łzawienie oczu …
Podsumowanie
SubstancjeLoratadyna
SchorzeniaAlergia,
Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry,
Alergiczny nieżyt nosa
KategoriaAlergia,
Katar alergiczny,
Pokrzywka i wysypka,
Zapalenie spojówek
TematyLeki przeciwalergiczne,
Leki przeciwhistaminowe
AutorDawid Hachlica
Ostatnia aktualizacja2 miesiące temu
Data publikacji18.05.2022
Bibliografia10 źródeł