, ,

Jak poradzić sobie z bolesnym ząbkowaniem? Poznaj najlepsze syropy!

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Który syrop na ząbkowanie wybrać?

Jak poradzić sobie z bólem dziąseł podczas ząbkowania u dzieci? Co najlepiej podać dziecku, aby zmniejszyć ból? Jaki syrop na ząbkowanie będzie najlepszy?
Który syrop na ząbkowanie wybrać?

Bolesne ząbkowanie u dzieci

Ząbkowanie to naturalny proces wyrzynania się pierwszego kompletu zębów u dzieci, tzw. mleczaków. Zwykle rozpoczyna się w 6. miesiącu życia i może trwać nawet do 3. roku życia. Natomiast proces wyrzynania jednego zęba trwa około tygodnia. Ząbkowaniu zębów towarzyszy ból dziąseł oraz ich obrzęk. Dziecko może mieć tendencję do pojawiania się owrzodzeń w tych miejscach. Bolesne ząbkowanie może przybierać różną intensywność – od lekkiego swędzenia po faktyczny ból. Oprócz tego podczas ząbkowania dzieci bywają rozdrażnione, mogą mieć kłopoty ze snem oraz z przyjmowaniem pokarmów. Jak poradzić sobie z ząbkowaniem u dzieci? Czy istnieją skuteczne syropy na ząbkowanie [1]?

Czy istnieją syropy na ząbkowanie?

Jak ulżyć dziecku podczas bolesnego ząbkowania? Który syrop na ząbkowanie będzie dobrze działał na dziąsła? Do zmniejszania objawów bólowych przy ząbkowaniu stosuje się dwa rodzaje preparatów. Są to najczęściej żele do stosowania miejscowego i syropy przeciwbólowe na ząbkowanie. Żele zwykle mają substancje o działaniu łagodzącym, np. pantenol i wyciągi roślinne, np. z aloesu lub rumianku (np. Anaftin Baby, Nurodent, Dologel) albo zawierają dodatek substancji znieczulającej, czyli lidokainę (Dentinox N, Bobodent). Syropy na bolesne ząbkowanie działają przeciwbólowo, ale nie stosuje się ich miejscowo.

Jaki syrop przeciwbólowy na ząbkowanie wybrać?

W syropach przeciwbólowych na ząbkowanie znajduje się paracetamol lub ibuprofen. Obie te substancje działają przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Przy bolesnym ząbkowaniu o dużej intensywności może pojawić się gorączka, dlatego syropy podawane doustnie będą lepszym rozwiązaniem niż smarowanie dziąseł żelami. Który syrop na ząbkowanie będzie lepszy? Co lepiej wybrać – ibuprofen czy paracetamol?

Syrop na ząbkowanie z paracetamolem

Paracetamol to bezpieczna i skuteczna substancja o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Stosuje się ją od urodzenia, dlatego będzie dobra, jeśli ząbkowanie rozpoczęło się bardzo wcześniej. Syropy na ząbkowanie z paracetamolem, to np. Apap dla dzieci forte, Paracetamol Hasco Forte, Calpol 6 plus, Panadol dla dzieci. Istnieje jeszcze lek o nazwie Pedicetamol, który ma największe stężenie ze wszystkich, co umożliwia podanie dziecku bardzo małej ilości płynu.

Jak stosować paracetamol w syropie na ząbkowanie? Dawki są tutaj takie same jak w innych wskazaniach. Dziecku podaje się 15 mg paracetamolu na kilogram masy ciała. Taką dawkę możemy powtórzyć co 4 do 6 godzin. Maksymalnie na dobę możemy podać 4 takie dawki, czyli 60 mg paracetamolu na kilogram masy ciała. Największe działanie lek wykazuje po około 2 godzinach od podania. Na efekt trzeba chwilę poczekać [2].

Apap dla dzieci forte, zawiesina doustna

Paracetamol Aflofarm, zawiesina doustna

Pedicetamol, krople doustne

Syrop na ząbkowanie z ibuprofenem

Drugą substancją o dobrym działaniu na bolesne ząbkowanie jest ibuprofen. Należy on do Niesteroidowych Leków Przeciwzapalnych (NLPZ) i można go podawać od 3. miesiąca życia. Występuje w syropach takich jak Nurofen dla dzieci Forte, Ibum forte, Ibufen dla dzieci forte, Ibum Forte Pure, Kidofen Max, Ibutact. Jak dawkować ten lek? Podaje się 10 mg ibuprofenu na kilogram masy ciała. Dawkę można powtórzyć co około 6 godzin. Dobowo nie można przekroczyć 30 mg ibuprofenu na kilogram masy ciała, czyli maksymalnie podajemy lek 3 razy na dobę. Maksymalny efekt przeciwbólowy osiąga się około godziny po podaniu [3].

Nurofen dla dzieci forte, zawiesina doustna

Ibum Forte Pure, zawiesina doustna

Kidofen Max, zawiesina doustna

Czy można łączyć paracetamol z ibuprofenem?

Najczęściej słyszy się, że odstęp między paracetamolem i ibuprofenem powinien wynosić 4 godziny. Nie jest to do końca prawda, gdyż te substancje można podawać jednocześnie. Dawkowanie jest wtedy takie samo, jak dla leków podawanych oddzielnie. Co więcej, efekt przeciwbólowy utrzymuje się wtedy dłużej. Nie ma takiego połączenia dostępnego bez recepty. Paracetamol z ibuprofenem występuje jedynie w formie syropu na receptę Kidofen Duo [4].

Podsumowanie

Syropy na ząbkowanie są skuteczne w łagodzeniu bólu. Można stosować paracetamol lub ibuprofen, a przy bardzo bolesnym ząbkowaniu nawet oba na raz. Warto stosować jak najwyższe dawki jednorazowe, aby lek działał szybko i intensywnie. Obie substancje są dobre do łagodzenia bolesnego ząbkowania, ale ibuprofen będzie działał trochę szybciej niż paracetamol. Przed osiągnięciem działania przeciwbólowego warto zastosować żele miejscowe, aby jak najszybciej przynieść ulgę dziecku. Pomocne w bolesnym ząbkowaniu będą także działania niefarmakologiczne, takie jak masaż dziąseł lub stosowanie ochłodzonych gryzaków.

Bibliografia

  1. M. Jones, „Teething in children and the alleviation of symptoms”, J. Fam. Health Care, t. 12, nr 1, s. 12–13, 2002.
  2. M. de Martino i A. Chiarugi, „Recent Advances in Pediatric Use of Oral Paracetamol in Fever and Pain Management”, Pain Ther., t. 4, nr 2, s. 149–168, grudz. 2015, doi: 10.1007/s40122-015-0040-z.
  3. M. de Martino, A. Chiarugi, A. Boner, G. Montini, i G. L. de’ Angelis, „Working Towards an Appropriate Use of Ibuprofen in Children: An Evidence-Based Appraisal”, Drugs, t. 77, nr 12, s. 1295–1311, 2017, doi: 10.1007/s40265-017-0751-z.
  4. N. Parri i in., „Paracetamol and ibuprofen combination for the management of acute mild-to-moderate pain in children: expert consensus using the Nominal Group Technique (NGT)”, Ital. J. Pediatr., t. 49, nr 1, s. 36, mar. 2023, doi: 10.1186/s13052-023-01445-4.

Powiązane produkty

Omawiane substancje

  • Aloes zwyczajny

    Aloes zwyczajny to roślina z rodziny liliowatych, która ma właściwości lecznicze. Z jej liści wytwarza się żel, który stosuje się w kosmetyce i medycynie.
    Surowce roślinne
  • Ibuprofen

    Ibuprofen jest lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Ibuprofen jest dostępny bez recepty w aptekach.
    Substancje Syntetyczne i Biologiczne
  • Lidokaina

    Lidokaina jest miejscowym środkiem znieczulającym stosowanym w medycynie. Lidokaina działa blokując przewodzenie impulsów nerwowych, co powoduje utratę czucia w okolicy stosowania.
    Substancje Syntetyczne i Biologiczne
  • Pantenol

    Pantenol to organiczny związek chemiczny, który jest często stosowany w kosmetykach i lekach przeciwzapalnych. Jest on znany ze swoich właściwości nawilżających i łagodzących podrażnienia skóry.
    Substancje Syntetyczne i Biologiczne
  • Paracetamol

    Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest powszechnie stosowany w leczeniu bólu głowy, zębów, mięśni oraz gorączki.
    Substancje Syntetyczne i Biologiczne
  • Rumianek pospolity

    Rumianek pospolity to roślina zielarska, która ma właściwości łagodzące i przeciwzapalne. Z rumianku można przygotować herbatę lub stosować go w postaci kremów i maści.
    Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

  • Bolesne ząbkowanie

    Bolesne ząbkowanie to powszechne schorzenie u niemowląt, które powoduje ból, niepokój i trudności w jedzeniu. Może być łagodzone poprzez stosowanie specjalnych żeli i masażu dziąseł.
  • Ząbkowanie

    Ząbkowanie to naturalny proces, który polega na wyrzynaniu zębów u niemowląt i małych dzieci. Może być towarzyszone bólem, podwyższoną temperaturą i zwiększoną drażliwością.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .