,

Czy wiesz, jaki jest dobry magnez dla kobiet? Sprawdź!

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Jaki jest najlepszy magnez dla kobiet?

Magnez to bardzo ważny mikroelement dla ludzkiego organizmu. Pierwiastek ten dostarczany jest do ludzkiego organizmu przede wszystkim z pożywieniem. U zdrowych osób stosujących zdrową i zbilansowaną dietę, niedobory tego pierwiastka nie zdarzają się zbyt często, jednak warto zaznaczyć, że zapotrzebowanie na magnez może mieniać się w ciągu życia. Szczególnie u kobiet, gdzie magnez pełni istotną rolę zarówno w zapobieganiu jak i leczeniu chorób takich jak zespół policystycznych jajników, czy zespół napięcia przedmiesiączkowego. Jakie preparaty są dostępne na rynku i jak wybrać dobry magnez dla kobiet?
Dobry magnez dla kobiet: Asmag, Magne B6 forte czy Magvit B6? (fot. leki.pl)

Jaka jest rola magnezu w organizmie?

Magnez w ludzkim organizmie występuje głównie w przestrzeni wewnątrzkomórkowej, a także w zębach i kościach. Bierze udział w ponad 600 reakcjach biochemicznych zachodzących w ludzkim ciele, a także w wielu mechanizmach odpowiadających za utrzymanie homeostazy w organizmie człowieka. 

 • Jest ważny dla prawidłowej pracy układu nerwowego
 • Niezbędny dla utrzymania zdrowych i mocnych kości (reguluje między innymi wchłanianie wapnia).
 • Odpowiada za prawidłową pracę mięśni, w tym także mięśnia sercowego.
 • Bierze udział w regulacji metabolizmu glukozy.
 • Reguluje poziom neuroprzekaźników, dlatego też w dużym stopniu odpowiada za regulację nastroju [1,2].

Po co magnez w organizmie kobiety?

Jak już zostało wspomniane, magnez pełni niezwykle ważną rolę w ludzkim organizmie, jednak u kobiet jego rola jest szczególna. Wykazano bowiem, że poziom magnezu jest związany z niektórymi dolegliwościami i chorobami charakterystycznymi dla kobiet.

 • Kilka niezależnych badań potwierdziło, że poziom magnezu u kobiet z objawami napięcia przedmiesiączkowego (PMS) był niższy niż u kobiet, u których PMS nie występował. W związku z tym zaproponowano suplementację magnezem, jako terapię zapobiegawczą i leczniczą w przypadku dokuczliwych objawów PMS.
 • Zespół policystycznych jajników (PCOS), to również schorzenie, w którym suplementacja magnezem jest wskazana. U kobiet chorych na PCOS często występuje insulinooporność. Niedobór magnezu w tym przypadku może dodatkowo ją nasilać. Magnez jest więc ważnym w tym przypadku pierwiastkiem do suplementacji, ze względu na  kluczową rolę w metabolizmie glukozy.
 • Magnez to niezwykle ważny pierwiastek dla kobiet w ciąży. Jego niedobór może powodować nadpobudliwość macicy (skurcze macicy), poród przedwczesny oraz stan przedrzucawkowy, a także opóźnienie wzrostu wewnątrzmacicznego płodu.
 • Wykazano związek między poziomem magnezu u kobiet po menopauzie a częstotliwością występowania depresji w tej grupie. U kobiet z objawami depresji zaobserwowano niższy poziom magnezu, niż u tych bez objawów depresji [1].

jakie jest zapotrzebowanie na magnez u kobiet?

Zapotrzebowanie na magnez u kobiet zmienia się wraz z wiekiem, co jest ściśle powiązane z zachodzącymi w ich organizmach zmianami hormonalnymi. Zalecane dzienne spożycie  magnezu (RDA- Recommended Dietary Allowance) dla kobiet w różnym przedziale wiekowym przedstawia poniższa tabela (tabela 1) [2].

Tabela 1. Zalecane dzienne spożycie magnezu dla kobiet w różnych przedziałach wiekowych.

Wiek (lata)RDA (mg/24h)
19-30 310
>30320

Zapotrzebowanie magnez jest zwiększone u kobiet w okresie ciąży oraz u matek karmiących piersią. Dla tych grup kobiet obowiązują inne normy (tabela 2).

Tabela 2. Zalecane dzienne spożycie magnezu dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Kobiety w ciąży
Wiek (lata)RDA (mg/24h)
18-19 400
>19360
Kobiety karmiące
Wiek RDA (mg/24h)
18-19360
>19320

Jak wybrać dobry magnez dla kobiet?

Wśród licznych preparatów z magnezem dostępnych na rynku ciężko wybrać ten najlepszy. Czym więc kierować się podczas podejmowania tej decyzji i jaki magnez wybrać?

 • Status prepartu: jeśli to możliwe to zawsze sięgajmy po preparat z magnezem, który jest lekiem. Zapewnia to produkt o najwyższej jakości.
 • Dobra przyswajalność: nie wystarczy, że preparat zawiera magnez, ważne jest, w jakiej postaci go zawiera. Dobrze przyswajalne są przede wszystkim sole organiczne magnezu, np. cytrynian magnezu (Magnesium citrate), mleczan magnezu (Magnesium lacticum), asparaginian magnezu (Magnesium aspartate).
 • Dawka preparatu: dobrana w zależności od aktualnego zapotrzebowania. 
 • Rodzaj tabletek (do połykania, rozgryzania, rozpuszczania), ważna może być wielkość tabletek, szczególnie dla osób, które mają trudności z połykaniem dużych tabletek.

Jaki dobry magnez dla kobiet kupisz w aptece?

Poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych i najlepszych preparatów magnezowych. Nie są one przeznaczone tylko dla kobiet, ale mogą się u nich dobrze sprawdzić.

Magne B6 Forte, tabletki

Magvit B6, tabletki

Asmag forte, tabletki

Laktomag B6, tabletki

Podsumowanie

Magnez to niezwykle ważny pierwiastek dla kobiet. Pozwala na utrzymanie zdrowych kości, zębów, prawidłowej pracy mięśni i serca, a także optymalnego nastroju. Wykazano również pozytywny wpływ suplementacji magnezem w przypadku schorzeń typowych dla kobiet, jak zespół napięcia przedmiesiączkowego, czy  zespół policystycznych jajników. Podczas wyboru preparatu z magnezem dla kobiet, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na dawkę jonów magnezu w preparacie i wziąć pod uwagę, że zapotrzebowanie na ten pierwiastek zmienia się w ciągu życia kobiety. 

Bibliografia

 1. Effect of magnesium supplementation on women’s health and well-being, Debora Porri, NFS Journal, Volume 23, June 2021, Pages 30-36
 2. Suplementacja doustna magnezu – wskazania, przeciwwskazania, sytuacje niejednoznaczne, Wyskida K., CHudek J., Zakład Promocji Zdrowia i Leczenia Otyłości, Katedra Patofizjologii, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Medycyna po Dyplomie | marzec 2016.
 3. Charakterystyka produktu leczniczego Magne B6 forte
 4. Charakterystyka produktu leczniczego Magvit B
 5. Charakterystyka produktu leczniczego Asmag forte
 6. Charakterystyka produktu leczniczego Laktomag B6

Powiązane produkty

 • Laktomag B6, tabletki, 70 mg
  Lek bez recepty
  tabletki70 mg
 • Asmag Forte, tabletki, 34 mg
  Lek bez recepty
  tabletki34 mg
 • Magvit B6, tabletki dojelitowe, 48 mg
  Lek bez recepty
  tabletki dojelitowe48 mg

Omawiane substancje

 • Cytrynian magnezu

  Cytrynian magnezu to organiczny związek chemiczny, który jest stosowany jako suplement diety. Jest to źródło magnezu, który jest ważnym składnikiem mineralnym dla organizmu.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Mleczan magnezu

  Mleczan magnezu to organiczny związek chemiczny, który jest stosowany jako suplement diety. Jest to biały proszek o słodkawym smaku.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Wodoroasparaginian magnezu

  Wodoroasparaginian magnezu jest suplementem diety stosowanym w celu poprawy funkcjonowania układu nerwowego oraz mięśniowego. Może być również stosowany w terapii chorób serca i nadciśnienia.
  Witaminy i mikro- i makroelementy

Omawiane schorzenia

 • Depresja

  Depresja to choroba psychiczna, która charakteryzuje się obniżonym nastrojem, utratą zainteresowania życiem oraz trudnościami w codziennych czynnościach. Może mieć różne przyczyny, takie jak czynniki genetyczne, stres czy traumy emocjonalne.
 • Zespół napięcia przedmiesiączkowego

  Zespół napięcia przedmiesiączkowego to schorzenie dotykające kobiety w wieku rozrodczym. Charakteryzuje się występowaniem różnorodnych objawów fizycznych i emocjonalnych przed wystąpieniem miesiączki.
 • Zespół policystycznych jajników

  Zespół policystycznych jajników to choroba hormonalna, która dotyka kobiety w wieku rozrodczym. Charakteryzuje się występowaniem wielu torbieli na jajnikach oraz zaburzeniami cyklu menstruacyjnego.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .