leki-orange

Jakie leki na katar, gorączkę i kaszel można podawać przy astmie?

Jak leczyć przeziębienie u astmatyka? Jakie leki mogą być niebezpieczne?

Przeziębienie to jeden z najczęstszych powodów konieczności udania się po leki do apteki. Preparatów leczących objawy przeziębienia jest sporo. Z łatwością można dobrać preparat do występujących symptomów. Jednak jak dobrać odpowiedni preparat dla osób chorujących na astmę? W tym artykule znajdziesz odpowiedź.

Czym jest astma?

Astma jest chorobą, która polega na przewlekłe występującym zapaleniu w drogach oddechowych. Najostrzejsze zapalenie toczy się w obrębie oskrzeli. W związku z tym objawy astmy wiążą się z rozwijającym się zapaleniem w tym obszarze. Obejmują one:

  • duszność
  • świszczący oddech, który świadczy o zwężeniu dróg oddechowych
  • kaszel
  • uczucie ucisku w klatce piersiowej

Astma to nieuleczalna choroba przewlekła. Objawy występują napadowo w zależności od jej zaostrzenia. Ich częstotliwość w kontrolowanej astmie może wynosić nawet mniej niż 3 razy w tygodniu [1]. Zobacz też: Astma oskrzelowa — objawy i leczenie

Czy przeziębienie może zaostrzyć astmę?

Istnieje wiele czynników, które mogą powodować zaostrzenie astmy oraz wywołać jej napad. U alergików może to być kontakt z alergenem, ale też stres, zanieczyszczenie powietrza, dym papierosowy oraz inne czynniki drażniące takie jak na przykład silne detergenty. Jednym z czynników powodujących zaostrzenia występowania objawów to infekcja dróg oddechowych. W przebiegu przeziębienia dochodzi do zmian zapalnych podobnych do tych występujących w przebiegu astmy. W związku z tym nawet w trakcie zażywania leków kontrolujących napady astmy może dojść do ich wywołania z powodu rozwijającej się infekcji [1,2].

Jak leczyć przeziębienie u astmatyka?

Przede wszystkim należy trzymać się leczenia podstawowego stosowanego w celu kontroli astmy. W razie występowania duszności powinno się podać lek rozkurczający oskrzela o szybkim działaniu. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się wziewy zawierające β2-mimetyki takie jak salbutamol (Aspulmo, Sabumalin, Ventolin) czy fenoterol (Berotec N). Pacjenci posiadający uczulenie na powyższe preparaty, lub z innych powodów nie mogą ich zażywać, powinni zastosować wziewny bromek ipratropium (Atrodil, Atrovent N).

Jeśli chodzi o leki bez recepty łagodzące objawy przeziębienia, należy unikać niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), ponieważ są jednym z czynników powodujących zaostrzenia astmy. Należy wystrzegać się takich substancji jak: ibuprofen (Ibuprom, Nurofen), kwas acetylosalicylowy (Aspirin, Aspirin C, Polopiryna), flurbiprofen (Strepsils Intensive, Inovox Ultra, Polopiryna Gardło). Warto zwrócić uwagę na skład preparatów złożonych w saszetkach, gdzie łatwo przeoczyć składnik będący niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym.

Czytaj więcej: Astma aspirynowa a leki przeciwbólowe

Preparaty, których astmatyk powinien się wystrzegać to na przykład Aspirin Complex Zatoki, Polopiryna Max Hot (zawierają kwas acetylosalicylowy przeciwwskazany w astmie oskrzelowej). Przykładowe preparaty bezpieczne dla astmatyków to: Gripex Hot, Febrisan, Fervex.

W przypadku mocnego nasilenia duszności, pomimo zastosowania leków, pacjent powinien niezwłocznie zadzwonić po pogotowie [3,4,5,6,7].

Co zastosować na katar u astmatyka? 

Częstą dolegliwością w przypadku przeziębienia jest katar. Poprzez zablokowanie przepływu powietrza przez nos i zatoki może on utrudniać oddychanie. Osoby chore na astmę mogą zastosować spray z oksy- lub ksylometazoliną (Otrivin, Sudafed Xylospray, Xedine, Xylogel). Należy jednak pamiętać, że są to leki stosowanie wyłącznie doraźnie przez 5 dni, następnie może dojść do uzależnienia od preparatu. Jeśli katar trwa dłużej niż 5 dni można zastosować steryd donosowy (Nasometin Control, Pronasal). Jednak należy pamiętać, że jest to przeciwwskazane kiedy stosujemy doustne sterydy. Są one często stosowane w przypadku zaostrzeń astmy. Stosowanie sterydu donosowego zawsze warto skonsultować z lekarzem, lub farmaceutą. Można także zastosować pseudoefedrynę doustnie, znajdziemy ją w preparatach takich jak: Sudafed, Apselan. Uwaga na preparaty na zatoki zawierające oprócz pseudoefedryny ibuprofen (Apselan Plus, Ibuprom Zatoki, Metafen Zatoki), jest on przeciwwskazany w astmie [8,9,10].

Co stosować na kaszel u astmatyka? 

W przypadku pojawienia się kaszlu, można sięgnąć przede wszystkim w mokrym kaszlu po ampułki do inhalacji zawierające hipertoniczną sól NaCl. Pozwoli to upłynnić wydzielinę i łatwiej ją usunąć. Jeśli inhalację nie wystarczą, można zastosować preparaty na bazie bluszczu (Hederasal, Hedelix). Bluszcz upłynnia wydzielinę, rozszerza oskrzela, dzięki czemu ułatwi oddychanie i wykrztuszanie zalegającej wydzieliny.

Przeciwwskazane są preparaty zawierające acetylocysteinę (ACC), ambroksol (Ambroksol, Deflegmin, Mucosolvan), bromoheksynę (Flegamina). Wszystkie powyższe preparaty mogą powodować skurcz oskrzeli, co spowoduje pogorszenie stanu każdego astmatyka.

W kaszlu suchym nie powinno się stosować preparatów z kodeiną (Thiocodin) oraz dekstrometorfanem (Acodin), one również powodują skurcz oskrzeli. Osoba chora na astmę może sięgnąć po preparaty nawilżające gardło takie jak syrop prawoślazowy [11,12,13,14,15,16]

Najlepszym lekarstwem jest profilaktyka

Pacjenci chorujący na astmę są w grupie ryzyka ciężkiego przebiegu chorób układu oddechowego, przede wszystkim grypy. W związku z tym zalecane są szczepienia profilaktyczne przeciw wirusom grypy. Takie szczepienie należy wykonać na początku sezonu jesiennego co roku. Warto też zadbać o odporność suplementując preparaty zawierające kwasy OMEGA-3, witaminę D czy cynk.

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Przeziębienie jest chorobą wirusową. Najczęściej spowodowane jest przez rinowirusy, które są przenoszone przez powietrze lub zainfekowaną osobę. Choroba najczęściej ma łagodny przebieg i samoistnie us…
Stan astmatyczny jest ciężkim napadem astmy oskrzelowej. Powikłanie powodujące przedłużającą się w czasie obturację oskrzeli jest stanem zagrażającym życiu. Osoby cierpiące na astmę w stanie astmatycz…
Omawiane substancje
Ibuprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NSAID). Ibuprofen jest stosowany w celu obniżenia gorączki i leczenia bólu lub stanu zapalnego spowodowanego wieloma schorzeniami, takimi jak ból…
Paracetamol to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Nie wykazuje on działania przeciwzapalnego. Dokładny mechanizm jego działania nie został poznany. Lek ten jest stosowany w leczeniu wielu sch…
Podsumowanie
SubstancjeIbuprofen,
Paracetamol
SchorzeniaPrzeziębienie,
Stan astmatyczny
KategoriaGorączka,
Kaszel,
Katar,
Przeziębienie i grypa
TematyBezpieczeństwo leków
AutorMartyna Piotrowska
Ostatnia aktualizacja11 miesięcy temu
Data publikacji17.01.2022
Bibliografia16 źródeł