👋 Witaj, uruchomiliśmy nową wersję strony z ogromną ilością zmian. Część treści może chwilowo działać inaczej niż powinna. Przepraszamy!
leki-orange

Jak zbić gorączkę w ciąży?

Gorączka w ciąży – jakie leki można przyjmować?

Gorączka w ciąży jest niebezpieczna dla matki oraz dla jeszcze nienarodzonego dziecka. Może powodować wiele komplikacji. Jaka temperatura ciała matki jest poprawna, a powyżej jakich wartości powinniśmy zacząć działać? Które leki przeciwgorączkowe są bezpieczne dla ciężarnych?

Jaka temperatura w ciąży jest poprawna?

Temperatura ciała w ciągu dnia zmienia się – zwykle pomiędzy 0,5°C a 1°C – i jest to całkowicie normalne. Niższą temperaturę mamy nad ranem i bezpośrednio po przebudzeniu, a wyższą wieczorem. Pojawia się zatem pytanie: “Jaka temperatura w ciąży jest poprawna?”. Uznaje się, że temperatura ciała mierzona w jamie ustnej w przedziale od 36°C do 37,4°C jest normalna i nie powinna powodować obaw [1].

Gorączka w ciąży i jej przyczyny

Przyczyny gorączki w ciąży mogą być różne, jednak do najczęstszych zalicza się:

  • Infekcje dróg moczowych.
  • Infekcje wewnątrzmaciczne.
  • Choroby wirusowe, np. grypa, COVID-19, ale również przeziębienie.
  • Listerioza.
  • Infekcje wirusowe układu pokarmowego, które objawiają się dodatkowo problemami żołądkowo-jelitowymi [2].

Do czego może doprowadzić gorączka?

Niestety gorączka u kobiety ciężarnej jest niebezpieczna nie tylko dla dziecka, ale również dla niej samej. W poważnych przypadkach może doprowadzić do sepsy, uszkodzenia narządów u kobiety lub zapalenia błon płodowych [2].

Bywa również niebezpieczna dla płodu i może spowodować pojawienie się wad rozwojowych [2].

Gorączka może także spowodować przedwczesny poród lub poronienie [2].

Kiedy należy się obawiać gorączki w ciąży?

Jaka temperatura ciała ciężarnej kobiety powinna wywołać u nas obawy? Generalnie, jeśli temperatura ciała w jamie ustnej będzie powyżej wartości prawidłowych, czyli 37,5°C, to powinna zapalić nam się lampka ostrzegawcza. Należy tutaj wziąć pod uwagę także inne objawy u kobiety, jednak w takiej sytuacji może być rozsądne skonsultowanie się z lekarzem lub przyjęcie leków na zbicie gorączki.

Najniebezpieczniejsze jest utrzymywanie się wysokiej temperatury ciała przed dłuższy czas. Temperatura ciała powyżej 38,9°C, która utrzymuje się przez 24 godziny, niesie ze sobą duże ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu, poronienia lub innych poważnych komplikacji. W takiej sytuacji powinno się skontaktować z lekarzem lub zgłosić na najbliższy SOR [3].

Co na gorączkę w ciąży?

Kobiety w ciąży nie mogą przyjmować niektórych leków. U ciężarnych kobiet przeciwwskazany jest popularny lek na gorączkę, czyli ibuprofen (Ibum, Ibuprom, Mig, Nurofen). Jedyny bezpieczny i rekomendowany lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy to paracetamol.

Leki przeciwgorączkowe będą zmniejszać gorączkę, czyli objaw choroby. W niektórych przypadkach, jeśli gorączka jest wynikiem infekcji bakteryjnej lub wirusowej, niezbędne będzie włączenie odpowiedniego leczenia dodatkowego. W takim przypadku trzeba skontaktować się z lekarzem.

W trakcie gorączki warto zadbać także o prawidłowe nawodnienie organizmu.

Paracetamol dla ciężarnych na gorączkę.

Jak zbić gorączkę w ciąży? Poznaj leki

Jak już wiemy, jedynym lekiem, który możemy kupić bez recepty i przyjąć w warunkach domowych jest paracetamol.

Dawkowanie paracetamolu nie różni się od tego dla dorosłych. Rekomendowana dawka jednorazowa to 1 g paracetamolu. Taką dawkę można powtórzyć maksymalnie co 6 godzin. Na dobę można więc przyjąć maksymalnie 4 g paracetamolu.

Oczywiście zawsze najlepiej stosować jak najmniejszą działającą dawkę. Czasami 500 mg paracetamolu może okazać się skuteczne. Należy jedynie pamiętać, aby nie przekraczać maksymalnych dawek jednorazowych i dobowych.

Paracetamol występuje w tabletkach, czopkach, tabletkach musujących i postaciach płynnych, dlatego każda kobieta w ciąży dobierze odpowiednią formę dla siebie.

Tabela 1 przedstawia wybrane leki z paracetamolem dostępne w aptekach.

Tabela 1. Wybrane leki z paracetamolem.

Nazwa handlowa Zawartość paracetamolu Postać farmaceutyczna
Paracetamol (Biofarm, Aurovitas, PolfaŁódź, APTEO MED) 500 mg w 1 tabletce Tabletka
Apap
Panaprex
Panadol Sprint
Apap Caps 500 mg w 1 kapsułce Kapsułki miękkie
Efferalgan 500 mg w 1 tabletce musującej Tabletki musujące
Efferalgan Forte 1000 mg w 1 tabletce musującej
Paracetamol (Farmina, Hasco) 500 mg w 1 czopku Czopki doodbytnicze
Pedicetamol 100 mg/ml Roztwór doustny
Paracetamol Hasco Forte
240 mg/5 ml

 

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Schorzenie charakteryzujące się uczuciem wyraźnego dyskomfortu w różnych częściach głowy, nieograniczające się do obszaru działania żadnego nerwu. Najczęstszym rodzajem bólu głowy jest napięciowy ból …
Gorączka to podwyższenie temperatury ciała powyżej górnej granicy normy, zwykle przyjmowanej jako 37,7 stopni Celsjusza. Jest ona obronną odpowiedzią organizmu na atak bakterii, wirusów lub grzybów, a…
Omawiane substancje
Paracetamol to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Nie wykazuje on działania przeciwzapalnego. Dokładny mechanizm jego działania nie został poznany. Lek ten jest stosowany w leczeniu wielu sch…
Podsumowanie
SubstancjeParacetamol
SchorzeniaBól głowy,
Gorączka
KategoriaBól,
Ból głowy,
Ciąża i karmienie piersią
TematyGorączka,
Leki w ciąży,
Porównywarka leków
AutorDawid Hachlica
Ostatnia aktualizacja3 tygodnie temu
Data publikacji29.11.2022
Bibliografia3 źródła