, , ,

Jak leczyć zapalenie dróg moczowych?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Infekcje dróg moczowych — objawy, leczenie i profilaktyka

Układ moczowy, poza dalszym odcinkiem i ujściem cewki moczowej jest z założenia jałowy. Czasem jednak zdarza się, że dostają się do niego drobnoustroje (zwykle bakterie E.coli) i powodują rozwój infekcji. Najczęściej jest to zapalenie pęcherza moczowego, które nieleczone może doprowadzić do odmiedniczkowego zapalenia nerek i powikłań.
Infekcje dróg moczowych — objawy, leczenie i profilaktyka

Zakażenia układu moczowego (ZUM) dotyczą zwykle kobiet w wieku rozrodczym — wynika to z budowy anatomicznej. Niemniej jednak infekcje dróg moczowych mogą wystąpić także u osób: z kamicą moczową, po cewnikowaniu, czy utrudnionym odpływem moczu np. w przeroście prostaty u osób starszych, a także w trakcie ciąży i połogu.

Jakie są objawy zakażeń układu moczowego?

ZUM objawia się:

 • zwiększonym parciem na mocz,
 • bólem i pieczeniem przy oddawaniu moczu,
 • częstym oddawaniem małych ilości moczu,
 • bólem w podbrzuszu,
 • często obecnością krwi w moczu i/lub podwyższoną temperaturą ciała.

Natomiast objawy infekcji dróg moczowych u dzieci mogą być nietypowe, w tym nawrót moczenia nocnego.

Infekcję można łatwo potwierdzić ogólnym badaniem moczu, a w powikłanych przypadkach także posiewem.

Szybką i wstępną diagnostykę ZUM można wykonać także w domowym zaciszu, np. paskami diagnostycznymi do testowania moczu (UroIntima Test ZUM).

Jakie są leki bez recepty na zakażenia układu moczowego?

Łagodne ZUM bez powikłań można wyleczyć lekami bez recepty, po wcześniejszej konsultacji z farmaceutą.

W pierwszej kolejności stosuje się furazydynę, czyli furaginę (w dawce 50mg w tabletce: Furaginum Adamed, Furaginum Hasco, Furaginum USPharmacia, NeoFuragina oraz UroFuraginum; w dawce 100 mg w tabletce: NeoFuragina MAX, DaFurag MAX oraz UroFuraginum MAX).

Jeśli stosujesz któryś z wymienionych leków, zwróć uwagę na:

 • dawkowanie: pierwszego dnia zastosuj 4x 100 mg furaginy, a przez następne 6 dni 3x 100 mg o stałych porach,
 • interakcje furaginy z wit. C, lekami zobojętniającymi sok żołądkowy (Rennie, Gaviscon, Maalox),
 • nie stosuj furaginy, jeśli jesteś w I trymestrze ciąży lub chorujesz na cukrzycę,
 • lek stosuj po posiłkach bogatych w białko, w ten sposób zwiększysz jego wchłanianie.

Ponadto pozostałe preparaty OTC stosowane w łagodnych zakażeniach układu moczowego, obejmują:

 • witaminę C, stosowaną w celu zakwaszenia dróg moczowych. Jednak to zastosowanie witaminy C w tym przypadku jest mocno dyskusyjne; [6]
 • soki, syropy i suplementy diety z owoców żurawiny (np. Żuravit, Urinal, Apo-Uro, Urinal Junior); stosowane są zwyczajowo i mają pomóc w “odklejaniu się” bakterii od nabłonka dróg moczowych. Jednak nie stosuj żurawiny, gdy masz jednocześnie skłonności do kamicy nerkowej lub bierzesz niektóre leki przeciwzakrzepowe (np. Warfin); [3]
 • ziołowe leki o działaniu moczopędnym i odkażającym drogi moczowe (Urosept, Urosan, Urosal, Urofort, Fitolizyna);
 • leki roślinne zmniejszające dolegliwości bólowe i zapobiegające nawrotom (Canephron).

Jakie są leki na receptę na infekcje układu moczowego?

Jeśli cierpisz na nawracające infekcje układu moczowego (co najmniej dwie infekcje w roku), czy przedłużającą się infekcję, a posiadasz choroby współistniejące lub jesteś w ciąży, pilnie zgłoś się do lekarza. Ponadto konsultacji z lekarzem wymaga każde ZUM u mężczyzn, u dzieci oraz u osób starszych. W zależności od indywidualnej sytuacji lekarz może przepisać na receptę jeden z antybiotyków lub chemioterapeutyków.

Antybiotyki na zapalenie pęcherza

 • fosfomycyna (Monural);
 • amoksycylina w połączeniu z kwasem klawulanowym (Augmentin, Amoksiklav, Ramoclav);
 • cefaklor (Ceclor).

Chemioterapeutyki na zapalenie pęcherza

 • cyprofloksacyna (Cipropol, Cipronex, Proxacin);
 • lewofloksacyna (Levoxa);
 • norfloksacyna (Norsept, Nolicin);
 • trimetoprim (Urotrim, Trimesan) lub w połączeniu z sulfametoksazolem, jako kotrimoksazol (Bactrim, Biseptol).

W uciążliwych, nawracających infekcjach dróg moczowych, lekarz specjalista może zastosować wlewy dopęcherzowe z hialuronianem sodu i siarczanem chondroityny (Ialuril Prefill). Faktem jest, że cykl wlewów pomaga zregenerować nabłonek pęcherza moczowego i zapobiega nawrotom infekcji. [5]

Lekarz może także zalecić profilaktykę w postaci liofilizowanego lizatu bakterii Escherichia coli (Uro Vaxom). W efekcie trzymiesięczna kuracja pozwala zmniejszyć częstotliwość zakażeń dolnego odcinka układu moczowego.

Jakie są domowe sposoby na zapalenie dróg moczowych?

Oto niektóre domowe sposoby na infekcje dróg moczowych, które mogą być pomocne:

 1. Pij dużo wody: Picie wystarczającej ilości wody może pomóc w rozrzedzeniu moczu i wypłukaniu bakterii z dróg moczowych. Unikaj alkoholu.
 2. Sok z żurawiny: Sok z żurawiny jest znany ze swoich właściwości antybakteryjnych.
 3. Ciepłe kąpiele: Ciepłe kąpiele mogą pomóc w złagodzeniu bólu i dyskomfortu związanego z infekcją.
 4. Odpoczynek i unikanie stresu: Stres może osłabić układ odpornościowy, dlatego ważne jest, aby zadbać o odpoczynek i unikać stresu.

Pamiętaj jednak, że te domowe środki mogą pomóc jedynie w łagodzeniu objawów infekcji dróg moczowych lub w zapobieganiu nawrotom, ale nie zastąpią one leczenia farmakologicznego. Jeśli masz objawy zakażenia, takie jak ból podczas oddawania moczu, częste oddawanie moczu, ból w dolnej części brzucha lub gorączka, natychmiast skonsultuj się z lekarzem, który przepisze odpowiednie leczenie, najczęściej antybiotyki.

O czym musisz pamiętać przy infekcjach układu moczowego?

 • Nawadniaj się; większa podaż płynów pozwala lepiej przepłukać drogi moczowe.
 • Nie pozwalaj na zaleganie moczu w pęcherzu – oddawaj mocz gdy poczujesz parcie, lub regularnie co 2-3 godziny, a także tuż przed snem oraz po stosunku płciowym.
 • Nie stosuj dezodorantów intymnych, drażniących mydeł, a także dopochwowych środków plemnikobójczych – te wszystkie produkty zwiększają podatność na infekcje układu moczowego. [1,2]

Bibliografia

 1. Gellert R.: Zakażenia układu moczowego. Med. Prakt., 2019; 3: 128–134
 2. Kupilas A., Sosnowski R., Infekcje dróg moczowych i ich profilaktyka, Przegląd Urologiczny 2012/6 (76)
 3. Zieleń-Zynek I., Kowalska J., Będkowska-Szczepańska A., Ziółkowski G., Gąsior M., Hudzik B., Zubelewicz-Szkodzińska B. Interakcje wybranych leków kardiologicznych ze składnikami diety, Folia Cardiologica 2019 tom 14, nr 1, str.46–51
 4. Charakterystyki produktów leczniczych wymienionych w artykule
 5. Stellavato A, Pirozzi AVA, Diana P, et al. Hyaluronic acid and chondroitin sulfate, alone or in combination, efficiently counteract induced bladder cell damage and inflammation. PLoS One. 2019;14(6):e0218475. Published 2019 Jun 25. doi:10.1371/journal.pone.0218475
 6. Bannwart C, Hagmaier V, Straumann E, Hofer H, Vuillemier JP, Rutishauser G. Beeinflussung des Urin-pH durch Ascorbinsäure [Modification of urinary pH through ascorbic acid]. Helv Chir Acta. 1981 Aug;48(3-4):425-8. German. PMID: 7287481.

Powiązane produkty

Omawiane substancje

 • Escherichia coli

  Escherichia coli to bakteria występująca w jelitach człowieka i zwierząt. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn zakażeń układu moczowo-płciowego oraz jelitowych chorób zakaźnych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Fosfomycyna

  Fosfomycyna to antybiotyk stosowany w leczeniu zakażeń układu moczowego. Substancja ta działa bakteriobójczo, hamując syntezę ściany komórkowej u bakterii.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Żurawina wielkoowocowa

  Żurawina wielkoowocowa to roślina z rodziny wrzosowatych. Jej owoce są bogate w witaminę C i mają właściwości przeciwbakteryjne.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

 • Ostre zapalenie pęcherza moczowego

  Ostre zapalenie pęcherza moczowego jest chorobą zakaźną, która dotyka głównie kobiety. Objawia się bólem podczas oddawania moczu oraz częstym parciem na pęcherz.
 • Zakażenie układu moczowego

  Zakażenie układu moczowego jest chorobą wywołaną przez bakterie, które atakują pęcherz, moczowody i nerki. Objawy zakażenia układu moczowego to ból podczas oddawania moczu, częste oddawanie moczu oraz ból w dolnej części brzucha.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .