,

Bolesne miesiączkowanie – jakie suplementy mogą złagodzić ból?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Co suplementować na bolesne miesiączki?

Jeżeli cierpisz na bolesne miesiączki, zadbaj szczególnie o dietę i suplementację. W artykule dowiesz się co warto suplementować, aby zmniejszyć ból miesiączkowy.
Co suplementować na bolesne miesiączki?

Bolesne miesiączkowanie (dysmenorrhea) stanowi rezultat zjawiska biochemicznego. Raz na miesiąc błona śluzowa wyścielająca macicę wytwarza substancje chemiczne zwane prostaglandynami. Prostaglandyny wywołują z kolei skurcze mięśnia macicy, dzięki którym tkanki i płyny zostają usunięte z jej wnętrza. Zwiększenie stężenie prostaglandyn powoduje bardzo silne skurcze mięśnia, co wywołuje dolegliwości. Bardzo wiele kobiet niepotrzebnie cierpi na skurcze podczas miesiączki. Oto jak łagodzić bóle miesiączkowe.

Bolesne miesiączki

 Wyróżnia się dwa rodzaje bólów miesiączkowych: pierwotne i wtórne. Każdy z nich opisano poniżej.

Pierwotny ból miesiączkowy

Zwykle dotyczy dziewcząt 14-15 letnich, 1-3 lata po menarche (pierwszej miesiączce), w momencie kiedy cykle miesiączkowe stają się owulacyjne. Dolegliwości bólowe rozpoczynają się od 1 do 4 godzin wraz z początkiem krwawienia miesiączkowego i utrzymuj się przez 24-48 godzin. W innych, rzadszych przypadkach wystąpienie bólu może poprzedzać o 1-2 dni początek krwawienia i utrzymywać się przez 2-4 dni w czasie trwania menstruacji. Ból ten jest całkowicie naturalny, a jego natężenie zależne jest głównie od budowy anatomicznej macicy oraz od wysokości poziomu prostaglandyn w krwi miesięcznej.

Objawy związane z bolesnym miesiączkowaniem mogą mieć charakter kurczowych bólów podbrzusza, promieniującym  do śródbrzusza, okolicy krzyżowej, wewnętrznych powierzchni ud. Dodatkowo mogą towarzyszyć takie dolegliwości jak: nudności, wymioty, utrata apetytu, biegunka, ból głowy, zaburzenia nastroju, zawroty głowy i rzadko omdlenia.

Wtórny ból miesiączkowy

Związany jest z występowaniem patologii miednicy mniejszej, pojawia się najczęściej później niż 3 lata po menarche. Sygnalizuje choroby ginekologiczne takie jak: zapalenie przydatków, mięśniaki macicy, endometriozę, ostre bądź przewlekłe zapalenie jajników.

 Jak łagodzić bóle miesiączkowe?

Regularne odżywianie – niestety wiele kobiet ma skłonność do opuszczania posiłków o zwykłej porze i jedzenia w nadmiarze słodkich i słonych przekąsek. Choć zdrowszy sposób  odżywiania nie zapobiegnie bolesnym miesiączkom, może jednak poprawić ogólne samopoczucie. Należy więc ograniczyć jedzenie zwykle bezwartościowych słonych i słodkich produktów, które powodują wzdęcia i uczucie ociężałości. Lepiej za to jeść warzywa, owoce, kurczaki i ryby. Posiłki powinny być w formie niezbyt obfitych, ale częstych posiłków.

Odstawienie kawy – trzeba ograniczyć picie napojów, które zawierają kofeinę, ponieważ może ona nasilać dolegliwości w wyniku właściwości pobudzających. Warto zrezygnować nawet z codziennej filiżanki kawy (kofeina zawarta w kawie może drażnić śluzówkę przewodu pokarmowego). 

Zrezygnowanie z picia alkoholu – zaleca się zupełne odstawienie alkoholu. Kieliszek lub dwa lekkiego wina to dopuszczalne maksimum.

Ciepło pomaga – przede wszystkim poprawia krążenie i działa relaksująco na mięśnie, co jest szczególne ważne przy krwawieniu i wzmożonym napięciu mięśniowym w obrębie miednicy. W czasie miesiączki należy pić dużo gorącej herbaty i ciepłej lemoniady. Można też wypróbować stosowanie gorących okładów, przykładanych na brzuch. Warto też skorzystać z termoforu. Ciepło z termoforu prawie natychmiast łagodzi i zmniejsza bóle, które powstają na skutek skurczy. 

Codzienna aktywność fizyczna – wykazano, że kobiety, które ćwiczą regularnie i dbają o dietę, rzadziej skarżą się na ból podczas miesiączki. Warto wykonywać ćwiczenia gimnastyczne, a szczególnie przed zbliżającą się miesiączką. Gdy już nastąpi, samopoczucie jest znacznie lepsze. 

Seks – stosunki płciowe zakończone orgazmem skutecznie zmniejszają bóle kurczowe. Uaktywnione mięśnie powodują lepsze krążenie krwi i innych płynów z przekrwionych narządów, a to zmniejsza ból. Warto też wiedzieć, że seks uwalnia naturalne środki przeciwbólowe naszego organizmu – endorfiny, oksytocynę i dopaminę.

Co suplementować na bóle miesiączkowe

Przyjmowanie witamin oraz soli mineralnych – należy pamiętać o odpowiedniej podaży witamin i soli mineralnych.

 • Witamina E – doustna suplementacja witaminy E może obniżyć średnie nasilenie bólu podczas miesiączki, bez poważnych zdarzeń niepożądanych. Można rozważyć suplementację w dawkach 100-400 IU. Natomiast najlepiej zadbać o odpowiednią podaż witaminy E jedząc produkty bogate w tę witaminę takie jak: orzechy włoskie i ziemne, pestki dyni, produkty pełnoziarniste, szpinak, kapusta i migdały.
 • Witamina D –  witamina D u kobiet z bolesnym miesiączkowaniem oraz stwierdzonym niedoborem witaminy D, zmniejsza intensywność bólu, całkowitą liczbę dni w bólu oraz potrzebę przyjmowania leków przeciwbólowych. Można rozważyć suplementację 800-2000 IU witaminy D codziennie przez cały rok. Ważne jest też to, aby wykonać badanie stężenia i dostosować dawkę pod wynik. Udowodniono, że doprowadzenie poziomu witaminy D do prawidłowych wartości >30ng/ml łagodzi bóle miesiączkowe i tym samym poprawia jakość życia.
 • Wapń – prawidłowa ilość wapnia również zmniejsza bóle miesiączkowe. Należy zadać o odpowiednią podaż wapnia wraz z dietą. Najlepszym źródłem są produkty mleczne, a w przypadku nietolerancji laktozy lub diet wegańskich fasola biała, migdały, tofu czy produkty fortyfikowane, wzbogacone w wapń.
 • Magnez – przyjmowanie magnezu może zapobiegać wahaniom nastroju i bólom menstruacyjnym. Można rozważyć suplementację cytrynianu magnezu w dawce 200 mg dziennie.
Co na bolesne miesiączki?(fot. Canva)

Jakie są leki na ból miesiączkowy?

Lekami pierwszego rzutu rekomendowanymi w leczeniu pierwotnego bolesnego miesiączkowania są preparaty należące do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) np. ibuprofen (Ibum, Ibuprom Max), naproksen (Anapran Neo, Naxii), Kwas mefenamowy (Mefacit). Dodatkowo można dołączyć lek rozkurczowy. (No-spa).

Ważne! W trakcie miesiączki odradza się zażywania aspiryny lub innych leków zawierających kwas acetylosalicylowy. Jest to substancja o działaniu rozrzedzającym krew, wskutek czego może ona przyczynić się do nasilenia krwawienia.

Lekami drugiego rzutu w przypadku pierwotnego bolesnego miesiączkowania są leki antykoncepcyjne. Zaleca się je, gdy NLPZ nie działają, a także, gdy pacjentka chce się dodatkowo zabezpieczyć przed nieplanowaną ciążą lub miesiączkuje nieregularnie.

Podsumowanie

Bolesne miesiączkowanie jest poważnym problemem ginekologii dziecięcej i dziewczęcej, gdyż dotyczy dużej grupy pacjentek, upośledzając ich codzienną aktywność życiową i społeczną. Każdy przypadek bolesnego miesiączkowania, zwłaszcza jeśli dolegliwości są nasilone i się powtarzają, wymaga wizyty u ginekologa. Zadaniem ginekologa w przypadku omawianego problemu jest ustalenie przyczyn dolegliwości, odpowiednia edukacja, zwłaszcza młodych pacjentek, wdrożenie efektywnego leczenia i w konsekwencji przywrócenia prawidłowego funkcjonowania oraz poprawy jakości życia kobiet.

Bibliografia

 1. Drosdzol A, Skrzypulec V. „Bolesne miesiączkowanie w ginekologii dziecięcej i dziewczęcej”. Ginekol Pol. 2008, 79: 499-503.
 2. Jarzębek- Bielecka G, Sowińska-Przepiera E, Kędzia A, Kędzia W. „Problem zaburzeń miesiączkowania u dziewcząt”. Endykronologia Pediatryczna 2019,18:23-28.
 3. Kamiński B. „Domowe sposoby leczenia. Tysiące wskazówek, które pomogą w codziennych kłopotach ze zdrowiem”. PWP, Warszawa 2004;209-211.

Powiązane produkty

Omawiane substancje

 • Ibuprofen

  Ibuprofen jest lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Ibuprofen jest dostępny bez recepty w aptekach.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Kwas mefenamowy

  Kwas mefenamowy to substancja stosowana w leczeniu bólu i stanów zapalnych. Jest często stosowany w przypadku bólów menstruacyjnych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Magnez

  Magnez jest pierwiastkiem chemicznym o symbolu Mg i liczbie atomowej 12. Magnez jest ważnym składnikiem odżywczym dla organizmu człowieka, wpływa na pracę mięśni i układu nerwowego.
  Witaminy i mikro- i makroelementy
 • Naproksen

  Naproksen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu bólu i stanów zapalnych. Substancja ta działa poprzez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za produkcję prostaglandyn, które są związane z bólem i stanami zapalnymi.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Wapń

  Wapń jest ważnym składnikiem budulcowym kości i zębów. Wapń jest również niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania mięśni i układu nerwowego.
  Witaminy i mikro- i makroelementy
 • Witamina D

  Witamina D jest niezbędna dla zdrowia kości i zębów. Najlepiej wchłania się ją z naturalnego źródła - promieni słonecznych.
  Witaminy i mikro- i makroelementy

Omawiane schorzenia

 • Bolesne miesiączkowanie

  Bolesne miesiączkowanie to schorzenie, które dotyka wiele kobiet i może powodować znaczny dyskomfort i ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu. Objawy mogą być łagodne lub bardzo silne, a leczenie zależy od przyczyny i nasilenia dolegliwości.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .