Olej z wątroby rekina – jakie ma właściwości?

Olej z wątroby rekina pozyskiwany jest na szeroką skalę z wątroby kilku gatunków rekinów głębinowych, głównie rekina grenlandzkiego i tasmańskiego.  Jest on bogatym źródłem alkilogliceroli i skwalenu — związków o działaniu antyoksydacyjnym, przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym. Surowiec ten stanowił niegdyś popularny środek leczniczy w ludowej medycynie Azji oraz w różnych krajach rybackich. W Polsce, mimo że brakuje naukowych dowodów potwierdzających tę tezę, jest chętnie stosowany jako środek stymulujący odporność [1].

Czytaj więcej: Tran a olej z wątroby rekina — który preparat wybrać!

Ile oleju z rekina powinien zawierać idealny preparat?

Ustalenie odpowiedniej dawki oleju z wątroby rekina jest bardzo trudne, a dzisiaj, wręcz niemożliwe. Poszczególne oleje mogą różnić się między sobą zawartością składników. Określenie konkretnej dawki takiego surowca, który jest preparatem złożonym, jest aktualnie poza naszym zasięgiem. Niemniej, zaleca się stosowanie do 3 g oleju dziennie w celach leczniczych, oraz do 750 mg w celach profilaktycznych [2,3].

REKLAMA
REKLAMA

Olej z wątroby rekina — ranking! Czy da się wybrać najlepszy produkt?

Polski rynek z roku na rok zyskuje coraz więcej preparatów z olejem z wątroby rekina. Ich mnogość sprawia, że pacjenci mogą nie wiedzieć, który jest najlepszy i który powinni wybrać. Sam fakt, że dany produkt zawiera tytułowy surowiec, jeszcze nie sprawia, że jest on wartościowy. Należy wziąć również pod uwagę zawartość składników biologicznie czynnych. Im większa zawartość alkilogliceroli i skwalenu, tym dla nas lepiej. Olej z wątroby rekina zawiera także kwasy omega-3, niemniej stanowią one zazwyczaj około 5% składu oleju.

Niestety większość dostępnych preparatów ma status suplementu diety. To wiąże się z tym, że producenci nie są zobligowani do podawania rzeczywistych zawartości poszczególnych składników, dlatego wybór idealnego preparatu staje się utrudniony. Stojąc przed aptecznymi półkami, w pierwszej kolejności warto zwrócić się w stronę tych produktów, które mają status leku. Gwarantuje on jakość i bezpieczeństwo, a dodatkowo pacjent może zapoznać się z jego rzeczywistym i dokładnym składem [4].

Poniżej znajduje się lista preparatów z podziałem na leki, suplementy diety i żywność specjalnego przeznaczenia medycznego.

Olej z wątroby rekina — leki

 1. Ecomer w postaci kapsułek miękkich zawiera olej z wątroby rekina grenlandzkiego. 1 kapsułka zawiera 250 mg oleju, w tym 50 mg alkilogliceroli [5].

Niestety na tym lista leków się kończy.

Ecomer czy Iskial-analiza produktów

Suplementy diety

Na wstępie warto przypomnieć, że suplementy diety nie podlegają tak rygorystycznym badaniom, jak leki. Oznacza to, że deklarowany przez producenta skład jest czysto teoretyczny. Nie przeprowadzono bowiem żadnych badań potwierdzających te informacje.

 1. MioBio Alaskan w formie żelek dla dzieci powyżej 3. roku życia. Producent deklaruje, że w 1 żelku znajduje się 75 mg oleju, w tym 15 mg alkilogliceroli, a także olej z wątroby dorsza, witaminy A, D, olej z wiesiołka oraz inulina. Niemniej, dwoma głównymi składnikami tego suplementu jest cukier oraz syrop glukozowy.
 1. Rekinol Extra w formie kapsułek przeznaczony jest dla dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia. Producent deklaruje, że 1 kapsułka zawiera 450 mg oleju z wątroby rekina, w tym 90 mg alkilogliceroli. Ponadto zawiera również 100 jednostek witaminy D3 i 50 mg maceratu olejowego z czosnku.
 1. Max Tran Plus to kapsułki przeznaczone dla dorosłych pacjentów. Producent deklaruje, że w 1 kapsułce znajduje się 250 mg oleju z wątroby rekina, w tym 50 mg alkilogliceroli oraz 4,25 mg skwalenu. Ponadto zawiera także 120 jednostek witaminy D, 400 µg witaminy A i 6 mg witaminy E.
 1. Domowa Apteczka Tran z rekina to doustny płyn przeznaczony dla dzieci powyżej 3. roku życia i dorosłych. 1 dawka (5 ml) według producenta zawiera 1011 mg oleju, w tym 202 mg alkilogliceroli. Ponadto zawiera 1,5 mg cynku, 8,2 µg selenu oraz 500 jednostek witaminy D.
 1. Avetinol D + Czosnek to kapsułki przeznaczone dla dzieci powyżej 6. roku życia i dorosłych. Według deklaracji producenta, 1 kapsułka zawiera 500 mg oleju, w tym 100 mg alkilogliceroli. Dodatkowo w jej skład wchodzi 4,5 mg ekstraktu olejowego z czosnku oraz 1000 jednostek witaminy D.
 1. Diaxy D3 to kapsułki przeznaczone dla dorosłych i dzieci powyżej 4. roku życia. Producent deklaruje, że 1 kapsułka zawiera 500 mg oleju, w tym 100 mg alkilogliceroli. Ponadto zawiera 1000 jednostek witaminy D.
 1. Odpormax to kapsułki dla dorosłych pacjentów. Według deklaracji producenta, 1 kapsułka zawiera 500 mg oleju, w tym 100 mg alkilogliceroli i 10 mg skwalenu. Dodatkowo zawiera 10 mg ekstraktu z czosnku, 5 mg cynku, 3 mg witaminy E, 100 jednostek witaminy D oraz 200 µg witaminy A.
 1. Iskial Junior to kapsułki do żucia dla dzieci powyżej 3. roku życia. 1 kapsułka według producenta zawiera 250 mg oleju oraz 500 jednostek witaminy D.
 1. Iskial to kapsułki dla dzieci powyżej 3. roku życia i dla dorosłych. Producent deklaruje, że 1 kapsułka zawiera 250 mg oleju, w tym 55 mg alkilogliceroli i 4,3 mg skwalenu. Dodatkowo zawiera 250 jednostek witaminy D.
 1. Iskial Max to kapsułki dla dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia. Według producenta, 1 kapsułka zawiera 500 mg oleju, w tym 110 mg alkilogliceroli i 8,6 mg skwalenu. Ponadto w jej skład wchodzi 1000 jednostek witaminy D.
 1. Preventic Extra to kapsułki dla dzieci powyżej 3. roku życia i dorosłych. Producent deklaruje, że w 1 kapsułce znajduje się 500 mg oleju, w tym 95 mg alkilogliceroli oraz 10 mg skwalenu. Dodatkowo kapsułka zawiera 9,7 mg witaminy E.
 1. Preventic D3 to kapsułki wyłącznie dla dorosłych pacjentów. 1 kapsułka zawiera 500 mg oleju, w tym 95 mg alkilogliceroli oraz 10 mg skwalenu. Ponadto w jej skład wchodzi około 2ooo jednostek witaminy D oraz 50 mg maceratu olejowego czosnku.
 1. Rekimarin DOZ PRODUCT to kapsułki przeznaczone dla dorosłych. Według producenta, 1 kapsułka zawiera 750 mg oleju, w tym 150 mg alkilogliceroli. Dodatkowo zawiera 400 µg witaminy A oraz 400 jednostek witaminy D.
 1. Mega Tran z Wątroby Rekina to kapsułki dla dzieci powyżej 3. roku życia i dorosłych. Producent deklaruje, że 1 kapsułka zawiera 500 mg oleju, w tym 92,2 mg alkilogliceroli.
 1. Max Tran to kapsułki przeznaczone dla osób dorosłych. 1 kapsułka, wg producenta, zawiera 1000 mg oleju, w tym 190 mg alkilogliceroli. Dodatkowo w jej skład wchodzą: 6 mg witaminy E, 396 µg witaminy A oraz 80 jednostek witaminy D.

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego

 1. BioMarine 1140 w formie kapsułek przeznaczona jest dla dorosłych. 1 kapsułka zawiera 1140tran z  mg tłuszczu rybiego, w tym 240 mg alkilogliceroli oraz 240 mg skwalenu.
 2. BioMarine w formie płynu doustnego przeznaczona jest dla dorosłych i dzieci powyżej 3. roku życia. 5 ml płynu 4,7 g tłuszczu rybiego, w tym 1050 mg alkilogliceroli oraz 1050 mg skwalenu.

Suplement diety czy lek? Zanim zdecydujesz, poznaj różnice